Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Tæt sejr til Millar foran Cancellara

Tæt sejr til Millar foran Cancellara

09. september 2006 14:530

Annonce

David Millar vandt flot dagens enkeltstart, men han var kun få hundrededele foran Team CSCs Fabian Cancellara. Blandt favoritterne hentede Vinokourov otte sekunder på Valverde, mens Sastre, som nummer 8 på etapen, var 41 sekunder efter Vinokourov.



David Millar ude på dagens enkeltstart / Foto: Sirotti




David Millar på podiet / Foto: Sirotti



Resultat af 14. etape
1 David Millar (GBr) Saunier Duval-Prodir 40.54.00
2 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC
3 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 0.05
4 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.13
5 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 0.26
6 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.44
7 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole 0.45
8 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 0.46
9 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 0.54
10 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.03
11 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC 1.12
12 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.14
13 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.15
14 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.20
15 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC 1.23
16 Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic
17 Iñigo Cuesta (Spa) Team CSC 1.48
18 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.49
19 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 1.50
20 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.59
21 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 2.01
22 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 2.05
23 David George (RSA) Relax-Gam 2.06
24 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole 2.07
25 Cyril Lemoine (Fra) Credit Agricole 2.15
26 Iñigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance 2.17
27 Nicki Sørensen (Den) Team CSC
28 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems 2.19
29 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner 2.22
30 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team 2.26
31 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 2.27
32 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.28
33 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC 2.30
34 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
35 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.31
36 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
37 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.33
38 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 2.40
39 Daniel Moreno (Spa) Relax-Gam 2.46
40 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic 2.51
41 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam
42 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.53
43 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 2.54
44 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 2.58
45 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 3.04
46 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 3.05
47 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital 3.08
48 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole 3.13
49 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team 3.14
50 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 3.15
51 Carlos Barredo (Spa) Astana Team 3.19
52 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir
53 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram 3.20
54 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto
55 Aketza Peña (Spa) Euskaltel-Euskadi 3.23
56 Daniel Becke (Ger) Team Milram
57 Kevin De Weert (Bel) Quick Step-Innergetic 3.24
58 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step-Innergetic 3.25
59 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance 3.26
60 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
61 José Vicent Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3.28
62 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 3.31
63 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 3.33
64 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
65 Luca Paolini (Ita) Liquigas 3.34
66 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 3.36
67 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital 3.39
68 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 3.42
69 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi
70 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3.43
71 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 3.47
72 Stéphane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance
73 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 3.49
74 José Antonio Redondo (Spa) Astana Team 3.53
75 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi 3.55
76 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 4.02
77 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 4.03
78 Marco Velo (Ita) Team Milram
79 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 4.05
80 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom
81 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance 4.08
82 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team
83 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 4.11
84 Raúl García De Mateo (Spa) Relax-Gam 4.14
85 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto 4.15
86 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 4.16
87 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems 4.17
88 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
89 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 4.18
90 Pieter Weening (Ned) Rabobank
91 Aaron Kemps (Aus) Astana Team
92 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team 4.24
93 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 4.29
94 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 4.31
95 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems 4.32
96 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole 4.33
97 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic 4.34
98 José Miguel Elias (Spa) Relax-Gam 4.36
99 Joan Horrach (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
100 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 4.37
101 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 4.40
102 Bingen Fernández (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 4.41
103 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank 4.42
104 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom 4.43
105 Dario Andriotto (Ita) Liquigas 4.47
106 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi 4.48
107 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 4.51
108 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner
109 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 4.52
110 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance
111 Erik Zabel (Ger) Team Milram 4.55
112 David Cañada (Spa) Saunier Duval-Prodir 4.58
113 Pierre Drancourt (Bel) Bouygues Telecom 4.59
114 Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux
115 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto 5.00
116 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance 5.03
117 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom 5.04
118 Frédéric Finot (Fra) Française des Jeux 5.06
119 Theo Eltink (Ned) Rabobank 5.08
120 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram 5.09
121 Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto 5.10
122 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram
123 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 5.17
124 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole 5.19
125 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team 5.22
126 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom
127 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic 5.23
128 Fabien Patanchon (Fra) Française des Jeux
129 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step-Innergetic
130 Luis Fernández Oliveira (Spa) Phonak Hearing Systems 5.24
131 René Haselbacher (Aut) Gerolsteiner 5.25
132 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux 5.26
133 Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Prodir
134 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
135 Francesco Failli (Ita) Liquigas 5.27
136 Mauricio Ardila (Col) Rabobank
137 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram 5.28
138 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner
139 Aurélien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems 5.29
140 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 5.39
141 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux 5.41
142 Nacor Burgos (Spa) Relax-Gam 5.42
143 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi
144 Jorge García (Spa) Relax-Gam
145 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 5.46
146 Jesús Hernández (Spa) Relax-Gam 5.53
147 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 5.59
148 Sébastien Joly (Fra) Française des Jeux 6.01
149 Ángel Vallejo (Spa) Relax-Gam 6.03
150 David Navas (Spa) AG2R Prevoyance 6.04
151 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital 6.06
152 Björn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto 6.09
153 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team
154 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram 6.19
155 José Antonio Garrido (Spa) Quick Step-Innergetic 6.27
156 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems 6.29
157 William Walker (Aus) Rabobank 6.38
158 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 6.56


Samlet slutstilling efter 14. etape
1 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 54.23.28
2 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 0.48
3 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 1.25
4 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 1.38
5 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 2.06
6 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 3.49
7 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4.00
8 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 4.31
9 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 5.03
10 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital 7.02
11 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 7.15
12 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 7.29
13 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 7.41
14 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 7.48
15 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 7.56
16 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 9.25
17 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems 9.30
18 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
19 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 9.37
20 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 10.50
21 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi 12.38
22 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 13.21
23 Jesús Hernández (Spa) Relax-Gam 13.47
24 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 13.48
25 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 13.50
26 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team 15.28
27 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 17.23
28 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi 17.58
29 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 21.32
30 Carlos Barredo (Spa) Astana Team 21.54
31 José Miguel Elias (Spa) Relax-Gam 21.55
32 Theo Eltink (Ned) Rabobank 24.13
33 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 24.41
34 Iñigo Cuesta (Spa) Team CSC 25.53
35 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC 27.16
36 Iñigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance 27.38
37 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 28.47
38 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 29.25
39 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 30.18
40 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 31.32
41 Daniel Moreno (Spa) Relax-Gam 31.44
42 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 31.55
43 Nicki Sørensen (Den) Team CSC 32.28
44 Daniel Becke (Ger) Team Milram 35.12
45 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 37.14
46 Stéphane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance 37.58
47 Pieter Weening (Ned) Rabobank 39.30
48 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 39.39
49 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 40.05
50 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 41.50
51 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole 42.19
52 Ángel Vallejo (Spa) Relax-Gam 42.47
53 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole 43.23
54 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 43.47
55 David Millar (GBr) Saunier Duval-Prodir 45.20
56 Sébastien Joly (Fra) Française des Jeux 45.38
57 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 45.55
58 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 46.44
59 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance 46.50
60 Mauricio Ardila (Col) Rabobank 47.31
61 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team 47.52
62 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 49.34
63 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 50.05
64 Raúl García De Mateo (Spa) Relax-Gam 53.30
65 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 55.30
66 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 57.38
67 David George (RSA) Relax-Gam 58.04
68 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 58.57
69 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 1.00.01
70 Erik Zabel (Ger) Team Milram 1.00.28
71 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.00.29
72 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner 1.00.42
73 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.01.31
74 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance 1.03.23
75 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole 1.04.38
76 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 1.04.44
77 Luca Paolini (Ita) Liquigas 1.04.52
78 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 1.07.46
79 Luis Fernández Oliveira (Spa) Phonak Hearing Systems 1.07.47
80 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto 1.08.04
81 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.08.10
82 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital 1.08.31
83 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems 1.08.51
84 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC 1.09.16
85 Kevin De Weert (Bel) Quick Step-Innergetic 1.09.21
86 Aketza Peña (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.09.51
87 David Cañada (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.09.58
88 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems 1.11.13
89 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.11.51
90 Joan Horrach (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.12.04
91 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 1.12.58
92 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC 1.13.01
93 Nacor Burgos (Spa) Relax-Gam 1.13.23
94 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom 1.13.29
95 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 1.13.34
96 José Antonio Garrido (Spa) Quick Step-Innergetic 1.14.04
97 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team 1.14.28
98 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.14.30
99 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 1.14.50
100 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance 1.15.07
101 José Antonio Redondo (Spa) Astana Team 1.15.19
102 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 1.16.38
103 Jorge García (Spa) Relax-Gam 1.18.33
104 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 1.19.03
105 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto 1.19.14
106 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 1.20.16
107 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step-Innergetic 1.21.53
108 Björn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto 1.22.01
109 Bingen Fernández (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 1.22.13
110 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team 1.23.02
111 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 1.23.06
112 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux 1.24.10
113 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.24.27
114 Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.24.34
115 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner 1.24.39
116 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram 1.25.06
117 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 1.27.01
118 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital 1.27.08
119 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 1.27.52
120 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux 1.28.27
121 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step-Innergetic 1.28.37
122 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 1.29.01
123 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems 1.30.03
124 William Walker (Aus) Rabobank 1.30.35
125 Dario Andriotto (Ita) Liquigas
126 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance 1.31.11
127 Aurélien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems 1.31.27
128 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank 1.31.29
129 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 1.33.37
130 Pierre Drancourt (Bel) Bouygues Telecom 1.33.42
131 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto 1.33.46
132 Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic 1.34.27
133 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic 1.35.07
134 Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux 1.35.13
135 Francesco Failli (Ita) Liquigas 1.35.58
136 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 1.36.23
137 René Haselbacher (Aut) Gerolsteiner 1.36.30
138 Aaron Kemps (Aus) Astana Team 1.37.26
139 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team 1.37.47
140 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC 1.39.05
141 Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto 1.39.31
142 Marco Velo (Ita) Team Milram 1.39.52
143 José Vicent Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.41.03
144 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 1.41.17
145 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom 1.41.55
146 David Navas (Spa) AG2R Prevoyance 1.43.34
147 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram 1.43.47
148 Frédéric Finot (Fra) Française des Jeux 1.43.48
149 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner 1.45.04
150 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic 1.46.19
151 Fabien Patanchon (Fra) Française des Jeux 1.46.20
152 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic 1.48.02
153 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram 1.48.03
154 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole 1.50.26
155 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram 1.51.57
156 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole 2.00.13
157 Cyril Lemoine (Fra) Credit Agricole 2.05.18
158 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram 2.08.05


Pointkonkurrencen efter 14. etape
1 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 155 pts
2 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 89
3 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 84
4 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 82
5 Luca Paolini (Ita) Liquigas 79
6 Erik Zabel (Ger) Team Milram 79
7 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 65
8 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 62
9 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 54
10 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 52
11 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital 47
12 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance 45
13 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 45
14 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 44
15 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 40
16 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 37
17 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux 37
18 David Millar (GBr) Saunier Duval-Prodir 29
19 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems 29
20 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 28
21 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 27
22 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 26
23 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 26
24 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 26
25 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 24
26 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 24
27 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 22
28 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom 22
29 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 21
30 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 21
31 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC 20
32 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto 20
33 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole 17
34 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 16
35 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 16
36 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 15
37 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 14
38 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 14
39 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 14
40 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram 14
41 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 12
42 Aurélien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems 12
43 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 11
44 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner 11
45 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 10
46 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi 10
47 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank 10
48 Raúl García De Mateo (Spa) Relax-Gam 8
49 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 8
50 Nicki Sørensen (Den) Team CSC 8
51 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 8
52 Theo Eltink (Ned) Rabobank 8
53 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 8
54 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 7
55 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC 7
56 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole 7
57 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 7
58 René Haselbacher (Aut) Gerolsteiner 7
59 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team 7
60 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 6
61 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step-Innergetic 6
62 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital 6
63 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 6
64 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux 6
65 Sébastien Joly (Fra) Française des Jeux 6
66 Björn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto 6
67 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic 4
68 Daniel Becke (Ger) Team Milram 4
69 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC 4
70 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems 4
71 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 4
72 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic 4
73 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi 4
74 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team 4
75 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 3
76 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 3
77 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto 3
78 Jesús Hernández (Spa) Relax-Gam 3
79 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2
80 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi 2
81 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 2
82 Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto 2
83 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 2
84 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 2
85 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto 1
86 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems 1
87 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 1
88 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step-Innergetic 1
89 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital 1
90 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram 1


Bjergkonkurrencen efter 14. etape
1 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 81 pts
2 José Miguel Elias (Spa) Relax-Gam 70
3 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 67
4 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 53
5 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 50
6 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 44
7 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 40
8 Ángel Vallejo (Spa) Relax-Gam 36
9 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 33
10 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 32
11 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 32
12 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 28
13 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 27
14 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi 27
15 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 26
16 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 23
17 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 19
18 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 18
19 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 16
20 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 16
21 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 15
22 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 15
23 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 14
24 Pieter Weening (Ned) Rabobank 14
25 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 12
26 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom 12
27 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 10
28 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 10
29 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 10
30 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 8
31 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital 8
32 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 7
33 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 7
34 Mauricio Ardila (Col) Rabobank 7
35 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 6
36 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 6
37 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic 6
38 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 6
39 José Antonio Garrido (Spa) Quick Step-Innergetic 6
40 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team 5
41 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi 5
42 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4
43 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 4
44 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 4
45 Jorge García (Spa) Relax-Gam 4
46 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC 4
47 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 3
48 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems 3
49 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 3
50 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3
51 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC 3
52 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 3
53 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 2
54 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner 2
55 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance 1
56 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1
57 Raúl García De Mateo (Spa) Relax-Gam 1
58 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole 1


Kombinationskonkurrencen efter 14. etape
1 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 8 pts
2 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 18
3 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 21
4 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 22
5 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 29
6 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 30
7 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 31
8 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 42
9 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 50
10 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital 52
11 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 56
12 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 57
13 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 59
14 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 65
15 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 65
16 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 76
17 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 82
18 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 82
19 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 87
20 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 97
21 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 98
22 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 105
23 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 108
24 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi 115
25 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 117
26 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 126
27 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 126
28 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 130
29 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems 135
30 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 135
31 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 136
32 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 139
33 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team 140
34 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 146
35 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom 148
36 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC 155
37 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 156
38 Raúl García De Mateo (Spa) Relax-Gam 169
39 Michael Rasmussen (Den) Rabobank 171
40 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi 176
41 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 177
42 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 194
43 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 216
44 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC 217
45 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 218
46 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic 256


Holdkonkurrencen efter 14. etape
1 Discovery Channel Pro Cycling Team 162.38.15
2 Caisse D'Epargne - Illes Balears 10.58
3 Astana 16.59
4 Euskaltel - Euskadi 23.44
5 Lampre - Fondital 34.43
6 Team CSC 44.03
7 Saunier Duval - Prodir 53.33
8 Relax - GAM 1.08.50
9 Rabobank 1.13.07
10 Ag2r Prevoyance 1.24.48
11 Cofidis, le Credit Par Telephone 1.27.44
12 Credit Agricole 1.32.31
13 Liquigas 1.44.49
14 Davitamon - Lotto 1.55.43
15 Gerolsteiner 2.20.58
16 Phonak Hearing Systems 2.23.58
17 T- Mobile Team 2.24.50
18 Française des Jeux 2.25.03
19 Quick Step - Innergetic 2.48.41
20 Bouygues Telecom 3.04.51
21 Team Milram 3.14.57

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Donostia San Sebastian Kl...(1.UWT) 31/07

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 31/07

Johan Museeuw Classic(1.1) 31/07

Vuelta a Castilla y Leon(1.1) 29/07

Donostia San Sebastian Kl...(1.UWT) 31/07

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 31/07

Johan Museeuw Classic(1.1) 31/07

Circuito de Getxo - Memor...(1.1) 01/08

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 04/08-15/08

La Coupe du President de ...(2.1) 05/08-08/08

Sazka Tour(2.1) 05/08-08/08

Aubel-Thimister-Stavelot(2.1) 06/08-08/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 07/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 08/08

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka NextHash

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger