Artiklen fortsætter efter videoen.
Det lykkedes desværre ikke Team CSC’s hurtige argentiner, J.J. Haedo, at vinde den 183 kilometer lange etape fra Lake Lanier Islands til Stone Mountain Park, som udgjorde 6. etape af Tour de Georgia. Der måtte målfoto til for at afgøre resultatet, og det faldt desværre ikke ud til CSC-rytterens fordel.
”Det var ærgerligt, for vi havde virkelig sat næsen op efter en sejr i dag. JJ fik ikke helt lanceret sin spurt optimalt, for ellers ville han normalt være den hurtigste i den duel. Men det hører alt sammen med til de hårde dueller sprinterne imellem, og i dag trak vi ikke det længste strå,” udtalte sportsdirektør Dan Frost efter etapen.
Det danske hold har dog ikke opgivet at vinde en etapesejr i det amerikanske løb, og sidste chance kommer i morgen ”Vi har stadigvæk en god mulighed i morgen, og der vil vi selvfølgelig gøre alt for at lukke løbet med en sejr,” lyder det fra Dan Frost.