Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Team CSC tæt på sejr i Eneco Tour

Team CSC tæt på sejr i Eneco Tour

26. august 2007 16:310

Maar Weylandt vandt dagens etape i Eneco Tour. I en spændende finale var Team CSCs Matthew Goss tæt på sejren, men den unge australske rytter måtte nøjes med tredjepladsen, mens Thor Hushovd tog andenpladsen.

Annonce

Dagens etape i Eneco Tour fik en forventelig start, da fire ryttere af to omgang efter små 30 kilometers kørsel fik slået hullet ned til feltet.

De fire ryttere Dmytro Grabowskyy (Quick Step-Innergetic), Roberto Longo (Lampre), Stéphane Poulhies (AG2R) og Niko Eeckhout (Chocolade Jacques-Topsport-Vlaanderen) var ingen trussel i det samlede klassement, så de fik hurtigt opbygget et pænt forspring ned til feltet, der som mest var oppe på over syv minutter.

Flere hold var dog utilfredse med udbruddet, så der blev indledt en lang og intensiv jagt på dem. Allerede med 35 kilometer til mål var de dermed tilbage i feltet. Dermed startede en meget aktiv slutfase, hvor angreb på angreb afløste hinanden. Blandt andet Team CSCs Allan Johansen og Martin Pedersen var flere gange med i udbrudsforsøg.

Med små 20 kilometer til mål lykkedes det Sébastien Rosseler (Quick Step-Innergetic), Frederik Willems (Liquigas), Maarten Tjallingii (Skil-Shimano) og Sébastien Hinault (Crédit Agricole) at komme afsted. Men feltet, med især aktive T-Mobile ryttere, sørgede for, at deres forspring aldrig kom over tyve sekunder. Alligevel blev de først indhentet igen med 10 kilometer til mål.

Dernæst tog sprintermandskaberne over, og sørgede for at holde tempoet så højt, at ingen andre forsøgte at komme afsted.

Efter at Team CSC og Rabobank havde taget lange føringer ind mod mål, tog Lampre-Fondital holdet over de sidste 1000 meter. Med 250 meter til mål åbnede Thor Hushovd (Credit Agricole) spurten med Matthew Goss (Team CSC) på hjul. I samme øjeblik som Goss så ud til, at han skulle gå forbi nordmanden, kom Maar Weylandt (Quick Step) og lukkede ham inde. Dermed skulle Goss hele vejen udenom ham, og kunne kun nå en tredjeplads. Weylandt lykkedes at holde Hushovd væk og tog dermed en flot sejr.

Martin Pedersen (Team CSC) forsvarede bjergtrøjen.


Resultat af 4. etape
1 Wouter Weylandt - Quickstep - Innergetic 4.09.31 (43.932 km/t)
2 Thor Hushovd - Crédit Agricole
3 Matthew Goss - Team CSC
4 Gorik Gardeyn - Unibet.com
5 Fabio Baldato - Lampre - Fondital
6 Luciano André Pagliarini Mendonca - Saunier Duval - Prodir
7 Francesco Chicchi - Liquigas
8 Saïd Haddou - Bouygues Telecom
9 David Kopp - Gerolsteiner
10 Steven Caethoven - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
11 Mirco Lorenzetto - Team Milram
12 Aitor Galdos Alonso - Euskaltel - Euskadi
13 Heinrich Haussler - Gerolsteiner
14 Marcel Sieberg - Team Milram
15 Graeme Brown - Rabobank
16 Mark Cavendish - T-Mobile Team
17 Fred Rodriguez - Predictor - Lotto
18 Maarten Tjallingii - Skil - Shimano
19 Tomas Vaitkus - Discovery Channel Pro Cycling Team
20 Marco Zanotti - Unibet.com
21 Kenny Van Hummel - Skil - Shimano
22 Benat Albizuri Aransolo - Euskaltel - Euskadi
23 José Ivan Gutierrez - Caisse d'Epargne
24 Leon Van Bon - Rabobank
25 Matej Jurco - Team Milram
26 Mathew Hayman - Rabobank
27 Jean-Patrick Nazon - AG2r Prévoyance
28 Alexandre Pichot - Bouygues Telecom
29 Alessandro Ballan - Lampre - Fondital
30 Alexei Markov - Caisse d'Epargne
31 Arnaud Coyot - Unibet.com
32 Kim Kirchen - T-Mobile Team
33 Jurgen Van Den Broeck - Predictor - Lotto
34 Piet Rooijakkers - Skil - Shimano
35 Sven Krauss - Gerolsteiner
36 David Millar - Saunier Duval - Prodir
37 Sebastian Lang - Gerolsteiner
38 Vincenzo Nibali - Liquigas
39 Leif Hoste - Predictor - Lotto
40 Juan José Haedo - Team CSC
41 Johan Van Summeren - Predictor - Lotto
42 Nick Nuyens - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
43 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic
44 Greg Van Avermaet - Predictor - Lotto
45 Daniele Righi - Lampre - Fondital
46 Koen Barbé - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
47 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team
48 Alessandro Vanotti - Liquigas
49 Ludovic Auger - Française des Jeux
50 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank
51 Johan Coenen - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
52 Mirko Celestino - Team Milram
53 Allan Johansen - Team CSC
54 Raivis Belohvosciks - Saunier Duval - Prodir
55 Christophe Mengin - Française des Jeux
56 Christoph Meschenmoser - Skil - Shimano
57 Paul Martens - Skil - Shimano
58 Martin Pedersen - Team CSC
59 Frederik Willems - Liquigas
60 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic
61 Thomas Dekker - Rabobank
62 Sébastien Hinault - Crédit Agricole
63 Gustav Larsson - Unibet.com
64 Alberto Losada Alguacil - Caisse d'Epargne
65 Andry Grivko - Team Milram
66 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team
67 Gregory Henderson - T-Mobile Team
68 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi
69 Manuel Quinziato - Liquigas
70 Roberto Petito - Liquigas
71 Unai Etxebarria Arana - Euskaltel - Euskadi
72 Franck Renier - Bouygues Telecom 0.14
73 Fumiyuki Beppu - Discovery Channel Pro Cycling Team
74 Volodymyr Bileka - Discovery Channel Pro Cycling Team
75 Rik Verbrugghe - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
76 Matthé Pronk - Unibet.com
77 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic
78 Sven Renders - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
79 Joseba Zubeldia - Euskaltel - Euskadi
80 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne
81 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi
82 Anthony Geslin - Bouygues Telecom
83 Alessandro Cortinovis - Team Milram
84 Aitor Perez Arrieta - Caisse d'Epargne
85 Francisco Perez - Caisse d'Epargne
86 Aart Vierhouten - Skil - Shimano
87 Gerben Löwik - Rabobank
88 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir
89 Christophe Riblon - AG2r Prévoyance
90 Pieter Mertens - Predictor - Lotto 0.25
91 Roger Hammond - T-Mobile Team
92 Tristan Valentin - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
93 Mads Kaggestad - Crédit Agricole 0.28
94 Maarten Den Bakker - Skil - Shimano
95 Anders Lund - Team CSC
96 Iban Mayoz - Euskaltel - Euskadi 0.32
97 Brian Vandborg - Discovery Channel Pro Cycling Team
98 Kasper Klostergaard Larsen - Team CSC

99 Paolo Fornaciari - Lampre - Fondital
100 Vicente Reynes Mimo - Caisse d'Epargne
101 Victor Hugo Pena Grisales - Unibet.com
102 Aleksandr Kuchynski - Liquigas
103 Michael Boogerd - Rabobank
104 Gianni Meersman - Discovery Channel Pro Cycling Team
105 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi
106 Benoît Poilvet - Crédit Agricole
107 Jesus Del Nero - Saunier Duval - Prodir
108 Dmytro Grabovskyy - Quickstep - Innergetic
109 Rick Flens - Rabobank
110 Frederik Veuchelen - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
111 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom
112 Wilfried Cretskens - Quickstep - Innergetic
113 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
114 Floris Goesinnen - Skil - Shimano
115 Markus Eichler - Unibet.com
116 Lars Bak - Team CSC
117 Frank Høj - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
118 Robbie McEwen - Predictor - Lotto
119 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom
120 Steven Cummings - Discovery Channel Pro Cycling Team
121 Bram Tankink - Quickstep - Innergetic
122 Enrico Franzoi - Lampre - Fondital 0.32
123 Pablo Lastras Garcia - Caisse d'Epargne
124 Paolo Bossoni - Lampre - Fondital 0.50
125 Olivier Kaisen - Predictor - Lotto
126 Servais Knaven - T-Mobile Team
127 Bart Vanheule - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 1.02
128 Yohann Gène - Bouygues Telecom
129 Peter Van Petegem - Quickstep - Innergetic 1.13
130 Tyler Farrar - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.24
131 Stéphane Poulhies - AG2r Prévoyance
132 Rubens Bertogliati - Saunier Duval - Prodir
133 Jimmy Casper - Unibet.com 2.29
134 Jimmy Engoulvent - Crédit Agricole
135 Enrico Gasparotto - Liquigas
136 Raul Alarcon - Saunier Duval - Prodir 8.11
137 Tom Stubbe - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
138 Fabien Patanchon - Française des Jeux
139 Luke Roberts - Team CSC
140 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
141 José Alberto Benitez - Saunier Duval - Prodir
142 Michiel Elijzen - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
143 Markus Zberg - Gerolsteiner
144 Simon Gerrans - AG2r Prévoyance
145 Roberto Longo - Lampre - Fondital
146 Nico Eeckhout - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
147 Dennis Haueisen - Team Milram
148 Thierry Marichal - Française des Jeux
149 Carlo Scognamiglio - Team Milram
150 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom
151 Nicolas Rousseau - AG2r Prévoyance
152 Mickaël Chérel - Française des Jeux
153 Carlo Westphal - Gerolsteiner
154 Johan Lindgren - Française des Jeux 12.57
155 Marcel Strauss - Gerolsteiner


Ikke til start
Scott Davis - T-Mobile Team 
Adam Hansen - T-Mobile Team 
William Bonnet - Crédit Agricole


Samlet stilling efter 4. etape
1 Nick Nuyens - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 17.11.47
2 Thomas Dekker - Rabobank 0.10
3 José Ivan Gutierrez - Caisse d'Epargne 0.14
4 David Millar - Saunier Duval - Prodir 0.16
5 Jurgen Van Den Broeck - Predictor - Lotto 0.25
6 Leif Hoste - Predictor - Lotto 0.37
7 Leon Van Bon - Rabobank 0.41
8 Bram Tankink - Quickstep - Innergetic 0.48
9 Paul Martens - Skil - Shimano 0.49
10 Piet Rooijakkers - Skil - Shimano 0.50
11 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank
12 Rubens Bertogliati - Saunier Duval - Prodir 0.51
13 Christophe Riblon - AG2r Prévoyance 0.52
14 Johan Van Summeren - Predictor - Lotto
15 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic 0.58
16 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.01
17 Greg Van Avermaet - Predictor - Lotto
18 Alberto Losada Alguacil - Caisse d'Epargne 1.04
19 Thor Hushovd - Crédit Agricole 1.05
20 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi
21 Daniele Righi - Lampre - Fondital 1.07
22 Allan Johansen - Team CSC
23 Alessandro Ballan - Lampre - Fondital
24 Mirko Celestino - Team Milram 1.08
25 Andry Grivko - Team Milram 1.09
26 Alessandro Vanotti - Liquigas 1.10
27 Rik Verbrugghe - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.11
28 Sebastian Lang - Gerolsteiner 1.12
29 Mauro Facci - Quickstep - Innergetic 1.13
30 Vincenzo Nibali - Liquigas
31 Frederik Willems - Liquigas 1.14
32 Gustav Larsson - Unibet.com 1.15
33 Maarten Tjallingii - Skil - Shimano
34 Sven Krauss - Gerolsteiner 1.18
35 Sven Renders - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 1.22
36 Francisco Perez - Caisse d'Epargne 1.24
37 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi 1.28
38 Brian Vandborg - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.34
39 Pieter Mertens - Predictor - Lotto 1.36
40 Fumiyuki Beppu - Discovery Channel Pro Cycling Team 1.37
41 Vicente Reynes Mimo - Caisse d'Epargne 1.42
42 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic 1.49
43 Christophe Mengin - Française des Jeux 1.51
44 Kim Kirchen - T-Mobile Team 2.00
45 Maarten Den Bakker - Skil - Shimano 2.26
46 Michael Boogerd - Rabobank 2.33
47 Benat Albizuri Aransolo - Euskaltel - Euskadi 7.18
48 Martin Pedersen - Team CSC 7.33
49 Volodymyr Bileka - Discovery Channel Pro Cycling Team 9.01
50 Simon Gerrans - AG2r Prévoyance 9.18
51 Carlo Scognamiglio - Team Milram 9.19
52 Mickaël Chérel - Française des Jeux 9.45
53 Enrico Gasparotto - Liquigas 10.57
54 Mirco Lorenzetto - Team Milram 10.59
55 Marcel Sieberg - Team Milram 11.00
56 Wouter Weylandt - Quickstep - Innergetic 11.02
57 Matej Jurco - Team Milram 11.03
58 Sébastien Hinault - Crédit Agricole
59 Fred Rodriguez - Predictor - Lotto
60 Matthew Goss - Team CSC
61 Mathew Hayman - Rabobank 11.04
62 Alexei Markov - Caisse d'Epargne 11.05
63 Johan Coenen - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
64 Roberto Petito - Liquigas 11.07
65 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 11.08
66 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team 11.09
67 Luciano André Pagliarini Mendonca - Saunier Duval - Prodir 11.12
68 David Kopp - Gerolsteiner
69 Raivis Belohvosciks - Saunier Duval - Prodir
70 Gorik Gardeyn - Unibet.com 11.13
71 Arnaud Coyot - Unibet.com 11.14
72 Stéphane Poulhies - AG2r Prévoyance 11.15
73 Fabio Baldato - Lampre - Fondital 11.18
74 Aitor Galdos Alonso - Euskaltel - Euskadi
75 Manuel Quinziato - B305 11.19
76 Gerben Löwik - Rabobank 11.22
77 Alessandro Cortinovis - Team Milram 11.28
78 Aart Vierhouten - Skil - Shimano 11.31
79 Anthony Geslin - Bouygues Telecom 11.32
80 Franck Renier - Bouygues Telecom 11.35
81 Enrico Franzoi - Lampre - Fondital 11.36
82 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom
83 Dmytro Grabovskyy - Quickstep - Innergetic
84 Roger Hammond - T-Mobile Team 11.38
85 Iban Mayoz - Euskaltel - Euskadi 11.39
86 Matthé Pronk - Unibet.com 11.41
87 Mads Kaggestad - Crédit Agricole 11.43
88 Aleksandr Kuchynski - Liquigas
89 Markus Eichler - Unibet.com
90 Victor Hugo Pena Grisales - Unibet.com
91 Marco Zanotti - Unibet.com
92 Frederik Veuchelen - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 11.44
93 Pablo Lastras Garcia - Caisse d'Epargne 11.46
94 Anders Lund - Team CSC 11.49
95 Floris Goesinnen - Skil - Shimano 11.50
96 Lars Bak - Team CSC 11.52
97 Paolo Fornaciari - Lampre - Fondital 11.58
98 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi 12.00
99 Olivier Bonnaire - Bouygues Telecom 12.15
100 Yohann Gène - Bouygues Telecom 12.20
101 Bart Vanheule - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 12.23
102 Paolo Bossoni - Lampre - Fondital 12.31
103 Gianni Meersman - Discovery Channel Pro Cycling Team 13.08
104 Mark Cavendish - T-Mobile Team 13.59
105 Alexandre Pichot - Bouygues Telecom 14.12
106 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne 14.23
107 Aitor Perez Arrieta - Caisse d'Epargne 14.24
108 Juan José Haedo - Team CSC 14.31
109 Servais Knaven - T-Mobile Team 14.43
110 Joseba Zubeldia - Euskaltel - Euskadi 14.44
111 Steven Cummings - Discovery Channel Pro Cycling Team 14.47
112 Olivier Kaisen - Predictor - Lotto 14.48
113 Wilfried Cretskens - Quickstep - Innergetic 14.50
114 Hervé Duclos-Lassalle - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 14.54
115 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir 14.55
116 Unai Etxebarria Arana - Euskaltel - Euskadi 15.07
117 Peter Van Petegem - Quickstep - Innergetic 16.20
118 Christoph Meschenmoser - B315 17.48
119 Benoît Poilvet - Crédit Agricole 18.03
120 Tristan Valentin - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 18.13
121 Kenny Van Hummel - Skil - Shimano 18.32
122 Tomas Vaitkus - Discovery Channel Pro Cycling Team 18.40
123 Gregory Henderson - T-Mobile Team 18.41
124 Francesco Chicchi - Liquigas 18.47
125 Koen Barbé - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 18.48
126 Saïd Haddou - Bouygues Telecom 18.54
127 Jean-Patrick Nazon - AG2r Prévoyance 18.57
128 Steven Caethoven - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 18.58
129 Rick Flens - Rabobank 19.02
130 Graeme Brown - Rabobank 19.08
131 Ludovic Auger - Française des Jeux 19.14
132 Luke Roberts - Team CSC
133 Nicolas Rousseau - AG2r Prévoyance 19.15
134 Kasper Klostergaard Larsen - Team CSC 19.26
135 Robbie McEwen - Predictor - Lotto 19.29
136 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 19.35
137 Fabien Patanchon - Française des Jeux 19.38
138 Jimmy Casper - Unibet.com 21.22
139 Michiel Elijzen - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 21.31
140 Frank Høj - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 22.38
141 Carlo Westphal - Gerolsteiner 22.50
142 Jimmy Engoulvent - Crédit Agricole 23.18
143 Markus Zberg - Gerolsteiner 25.56
144 José Alberto Benitez - Saunier Duval - Prodir 26.06
145 Jesus Del Nero - Saunier Duval - Prodir 26.26
146 Nico Eeckhout - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 26.53
147 Johan Lindgren - Française des Jeux 26.57
148 Dennis Haueisen - Team Milram 27.35
149 Roberto Longo - Lampre - Fondital 27.53
150 Thierry Marichal - Française des Jeux 29.08
151 Pierre Drancourt - Bouygues Telecom 29.32
152 Tyler Farrar - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 30.43
153 Tom Stubbe - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 33.16
154 Marcel Strauss - Gerolsteiner 38.29
155 Raul Alarcon - Saunier Duval - Prodir 42.31


Pointkonkurrencen efter 4. etape
1 Mark Cavendish - T-Mobile Team 49 pts
2 Thor Hushovd - Crédit Agricole 47
3 José Ivan Gutierrez - Caisse d'Epargne 43
4 Wouter Weylandt - Quickstep - Innergetic 40
5 Kenny Van Hummel - Skil - Shimano 39
6 Nick Nuyens - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 38
7 Francesco Chicchi - Liquigas 38
8 Robbie McEwen - Predictor - Lotto 30
9 Luciano André Pagliarini Mendonca - Saunier Duval - Prodir 30
10 Gorik Gardeyn - Unibet.com 30
11 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic 28
12 David Millar - Saunier Duval - Prodir 27
13 Jurgen Van Den Broeck - Predictor - Lotto 25
14 Thomas Dekker - Rabobank 25
15 Fred Rodriguez - Predictor - Lotto 25
16 David Kopp - Gerolsteiner 23
17 Matthew Goss - Team CSC 22
18 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 19
19 Steven Caethoven - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 18
20 Fabio Baldato - Lampre - Fondital 17
21 Alexei Markov - Caisse d'Epargne 17
22 Leon Van Bon - Rabobank 16
23 Daniele Righi - Lampre - Fondital 15
24 Leif Hoste - Predictor - Lotto 15
25 Tom Stubbe - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 13
26 Frederik Willems - Liquigas 13
27 Christophe Riblon - AG2r Prévoyance 13
28 Marco Zanotti - Unibet.com 13
29 Alessandro Ballan - Lampre - Fondital 12
30 Saïd Haddou - Bouygues Telecom 12
31 Mirco Lorenzetto - Team Milram 12
32 Dmytro Grabovskyy - Quickstep - Innergetic 11
33 Gianni Meersman - Discovery Channel Pro Cycling Team 11
34 Mirko Celestino - Team Milram 11
35 Paul Martens - Skil - Shimano 11
36 Nico Eeckhout - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 10
37 Rubens Bertogliati - Saunier Duval - Prodir 10
38 Roberto Longo - Lampre - Fondital 8
39 Andry Grivko - Team Milram 8
40 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi 8
41 Bram Tankink - Quickstep - Innergetic 6
42 Unai Etxebarria Arana - Euskaltel - Euskadi 5
43 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 5
44 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 5
45 Stéphane Poulhies - AG2r Prévoyance 3
46 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom 3
47 Iban Mayoz - Euskaltel - Euskadi 3
48 Marcel Sieberg - Team Milram 3
49 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank 3


Bjergkonkurrencen efter 4. etape
1 Martin Pedersen - Team CSC 15 pts
2 Marcel Sieberg - Team Milram 15
3 Maarten Den Bakker - Skil - Shimano 6
4 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi 4
5 Tom Stubbe - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 4
6 Frederik Willems - Liquigas 3
7 Aart Vierhouten - Skil - Shimano 3
8 Benat Albizuri Aransolo - Euskaltel - Euskadi 2
9 Andry Grivko - Team Milram 1
10 Servais Knaven - T-Mobile Team 1


Holdkonkurrencen efter 4. etape
1 Predictor - Lotto 51.36.56
2 Rabobank 0.19
3 Caisse d'Epargne 1.01
4 Skil - Shimano 1.10
5 Quickstep - Innergetic 1.14
6 Team Milram 1.17
7 Discovery Channel Pro Cycling Team 1.41
8 Liquigas 1.45
9 T-Mobile Team 1.54
10 Euskaltel - Euskadi 7.47
11 Saunier Duval - Prodir 10.44
12 Cofidis - Le Crédit par Téléphone 10.59
13 AG2r Prévoyance 11.28
14 Lampre - Fondital 11.37
15 Gerolsteiner 11.43
16 Crédit Agricole 11.58
17 Team CSC 18.00
18 Française des Jeux 20.45
19 Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 21.40
20 Unibet.com 21.42
21 Bouygues Telecom 32.16

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

OL - Herrer (Enkeltstart)(JO) 28/07

Trofee van Vlaanderen(1.1) 28/07

Vuelta a Castilla y Leon(1.1) 29/07

Tour de l'Ain(2.1) 29/07-31/07

OL - Herrer (Enkeltstart)(JO) 28/07

Trofee van Vlaanderen(1.1) 28/07

Vuelta a Castilla y Leon(1.1) 29/07

Tour de l'Ain(2.1) 29/07-31/07

Donostia San Sebastian Kl...(1.UWT) 31/07

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 31/07

Johan Museeuw Classic(1.1) 31/07

Circuito de Getxo - Memor...(1.1) 01/08

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 04/08-15/08

La Coupe du President de ...(2.1) 05/08-08/08

Sazka Tour(2.1) 05/08-08/08

Aubel-Thimister-Stavelot(2.1) 06/08-08/08

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka NextHash

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger