Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Team Odder Elite skifter navn

Team Odder Elite skifter navn

25. januar 2007 21:410

Det nye team kommer til at hedde Team Reelight og består af 11 A-ryttere fra Odder Cykel Klub. Alle er de i alderen fra 19-27 år. A-rytterne skal køre landevejsløb i Danmark, Belgien og Frankrig primært og er således et resultat af klubbens mangeårige fokus på udvikling af talenter.

Det nye sponsorat er imidlertid ikke kun et spørgsmål om at skabe opmærksomhed omkring eliten i Odder Cykel Klub, men i lige så høj grad at tilgodese bredden indenfor klubbens aktiviteter og deltagelse i eksterne arrangementer.

Odder Cykelklub vil desuden bruge Reelight cykellygter som et led i deres fokus på sikkerhed for deres ryttere. Derfor skal alle Odder Cykel Klub ryttere fremover køre med både hjelm og Reelight cykel lygter til træning.

Det nye sponsorat, ”Team Reelight”, der er registreret hos Dansk Cykel Union har fået nyt klubtøj til både træning og konkurrencekørsel samt midler til disposition for bedre profilering – både af den enkelte rytter, teamet og sponsoreren. Sponsoratet skal bidrage til klubbens målsætning om bedre talentudvikling, styrkelse af klubbens generelle udvikling og fokus på rytterne.

Den nye Teamsponsor, cykellygteproducenten Reelight, blev grundlagt i 2003 og har pt. 7 medarbejdere, - der alle arbejder i virksomhedens Århus domicil. I 2006 omsatte Reelight for DKK 20 mio – ikke blot på hjemmemarkedet men også på en lang række eksportmarkeder.


Team Reelight i 2007

Jacob Kodrup & Christian Moberg Jørgensen har kørt i Odder Cykel Klub siden hhv. 1997 og 1996. Jacob sluttede sin junior tid som nummer 1 på Junior statistikken i 2005. Landstræner Lars Bonde rykkede Jacob direkte op i den danske A-klasse og blev som første års senior udtaget til Landsholdet i hele 3 løb, heriblandt ”Post Danmark Rundt”. Christian startede sæsonen i B-klassen og startede flot i Belgien, hvor han fik flere flotte placeringer i U23 klassen. Christian sluttede sæsonen i den bedste række A-klassen.

Mads Rydicher, Morten Høberg og Jannik van Dijk er alle 3 fra Sjælland og kommet til teamet i 2007. Mads og Jannik er fra den stærke årgang 1987 og kørte sig op i den danske A-klasse i løbet sæsonen sidste år, hvor Jannik blandt andet blev en flot nummer 3 i Post Cup finalen i Viborg i september. Morten skal køre sin første sæson som A-rytter, og er af Landstræner Lars Bonde blevet rykket direkte op i den danske A-klasse. Morten havde flere sejre i 2006 som junior, blandt andet Bell Cup løbet i Odder. Han blev også udtaget til VM og blev en flot nummer 10.

Lars Werenberg og Kasper Eibye er holdets erfarne ryttere. Lars kommer fra Thy Cykel Klub og har kørt for Odder siden 2000. Kasper kommer fra Lyngby og kom til Odder som juniorrytter. Begge ryttere har flere flotte placeringer og bor i Århus.

Martin Adelfred og Morten Lambert kom til Odder fra Vejle Cykel Klub i 2006. Martin og Morten kørte sig op i A-klassen via flotte placeringer i 2005. Martin lavede også i 2006 mange flotte placeringer også skammelplaceringer. Martin fik sin første skammelplacering i den danske A-klasse i august måned i Hjørring.

Erik Magnusson og Alexander Gustafsson er klubbens to svenskere. Både Erik og Alexander bor dog i Odder og håber på at udvikle sig i Odder til stærke ryttere. Erik var i 2006 en del af det svenske U-23 Landshold.


Fire A-ryttere på vej
Udover de 11 ovennævnte A-ryttere håber Odder Cykel Klub på selv at lave to yderligere A-ryttere i løbet af sæsonen 2007. Klubben har valgt 4 talentfulde ryttere Kristian Skov, Peter Hansen, Mark Blaabjerg Christensen og Mattias Friis, de 4 talentfulde ryttere kan blive A-rytter enten i 2007 eller 2008.

Klubben har ved hjælp af de mange sponsorer efterhånden et stort budget og ikke mindst det nye sponsorprojekt forventer Odder Cykel Klub sig meget af. Sammen med de øvrige sponsorer forventer klubben, at Team Reelight kan skubbe endnu flere resultater i nærheden af klubbens målsætning.

Team Reelight har som sportslige mål de danske mesterskaber for U23 ryttere samt de hjemlige afdelinger af årets Post Cup løb. Allerede i uge 11 tager holdet til Nordfrankrig for at køre løb.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Team Odder Elite 2006

DEL
INFO
BikeToyz - Kvickly Odder (herrer)
Nyheder Profil Ryttere Resultater
KOMMENTARER

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Alpecin-Deceuninck

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Arkea Samsic

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Qazaqstan

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - EasyPost

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Circus - Wanty

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lidl - Trek

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Soudal - Quick Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM-Firmenich

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jayco AlUla

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger