Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Thor Hushovd bedst fra start i Beijing

Thor Hushovd bedst fra start i Beijing

11. oktober 2013 11:31Foto: A.S.O. / Pascal Perreve

Den norske BMC-rytter sikrede sig sæsonens niende sejr, da han i en spurt vandt den første etape af Kinas største cykelløb, Tour of Beijing.


Helt som ventet endte den 190,5 kilometer lange og flade 1. etape af Tour of Beijing i en massespurt. Og her viste Thor Hushovd (BMC) atter, at han stadig kan skyde en høj nok topfart til at afvise konkurrenterne.

Tættest på var Argos-Shimanos slovener, Luka Mezgec, og Nikolas Maes (Omega Pharma-QuickStep), mens Vuelta-åbenbaringen Michael Matthews (Orica-GreenEdge) måtte tage til takke med en femteplads.

Etapen var længe præget af et firemandsudbrud, som blev til en trio og afslutningsvis til et solofremstød, men som det lå i kortene, mundede etapen altså ud i den massespurt, som betød, at Thor Hushovd i en tæt sprint vandt og kan starte morgendagens etape i løbets føretrøjer.
 

Etapens udvikling

Den første etape fra Shunyi til Huairou Studio City, i den nordlige del af Beijing, lignede på forhånd en etape for lange udbrud og en afsluttende massespurt. Tre indlagte spurter og en enkelt 3. kategori stigning til at fordele bjergtrøjen blev der budt på undervejs.

Og dårligt var løbet sat i gang, førend der blev angrebet. Det endte med, at fire ryttere kom fri, som var Sander Cordeel (Lotto Belisol), Willem Wauters (Vacansoleil-DCM), Davide Vigano (Lampre-Merida) og Ryota Nishizono (Champion Systems). De fire ryttere holdt farten høj og opnåede et forspring på helt op til ni minutter.

Kamp om bonussekunder
Med omkring 60 kilometer til mål var det dog faldet til omkring to minutter, mens Cannondale og FDJ.fr tog ansvar i feltet for at sikre deres sprinterkort, Elia Viviani og Nacer Bouhanni, en chance.

De fire udbrydere kæmpede intenst om hvert eneste point og bonussekund i de indlagte spurter, hvor Sander Cordeel sikrede sig bjergtrøjen, mens Willem Wauters scorede de fleste bonussekunder.


Davide Vigano var første rytter til at falde fra udbruddet, og efter at trioen havde fortsat en tid, og forspringet nærmede sig minuttet, betød et angreb fra japanske Ryota Nishizono, at også Willem Wauters lod sig falde tilbage. Sander Cordeel, som i løbet af dagen havde syntes stærkest af udbryderne, gik efter japaneren, og da han nåede op, kørte han forbi og fortsatte alene.

Hektisk finale
Sådan var altså status med godt 25 kilometer til mål, hvor også BMC og Omega Pharma-Quick Step begyndte at nærme sig fronten af feltet. Da den distance var halveret, lå forspringet stadig omkring minuttet, men det begyndte at falde, da endnu flere arbejdsvillige kræfter kom frem i feltet, blandt andre BMC, Team Saxo-Tinkoff, RadioShack-Leopard og Garmin-Sharp.

Også AG2R La Mondiale og Lampre-Merida gik frem, og med under fire kilometer til mål var det slut for Sander Cordeel, efter en meget lang dag i front. Samtidig havde FDJ.fr sat sit tog frem forrest i feltet.

Klog kørsel af Hushovd
Men franskmændene var gået frem for tidligt, for både Orica-GreenEdge og Omega Pharma-Quick Step fik med store motorer som Luke Durbridge og Tony Martin kørt deres sprintere Michael Matthews og Alessandro Petacchi frem. Bag ved havde Thor Hushovd, uden holdkammerater, fundet sig en god position.

Nordmanden startede imidlertid spurten langt tilbage, men da de øvrige havde fokus på hinanden og lå meget tæt spredt ud over vejen, fandt nordmanden sin vej frem i venstre side og fik i en rigtig kræftudladning og med tydelig brug af sin store erfaring lige netop klemt sig forbi Luka Mezgec til sæsonens niende sejr.

De mange bonussekunder, som Willem Wauters og Ryota Nishizono indhentede undervejs på etapen, betyder, at de placerer sig som nummer henholdsvis to og fem i den samlede stilling. Bedste Team Saxo-Tinkoff rytter på etapen blev Matti Breschel på en 19. plads.

Resultat
1 Thor Hushovd - BMC Racing Team 4.20.34
2 Luka Mezgec - Team Argos-Shimano 
3 Nikolas Maes - Omega Pharma-Quick Step 
4 Alessandro Petacchi - Omega Pharma-Quick Step 
5 Michael Matthews - Orica-GreenEdge 
6 Enrique Sanz - Movistar Team 
7 Rudiger Selig - Katusha 
8 Nacer Bouhanni - FDJ.fr 
9 Jonas Van Genechten - Lotto Belisol 
10 Roberto Ferrari - Lampre-Merida 
11 Alexey Tsatevich - Katusha 
12 Steele Von Hoff - Garmin-Sharp 
13 Yauheni Hutarovich - AG2R La Mondiale 
14 Kenny Robert van Hummel - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 
15 Wouter Mol - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 
16 Jang Chan Jae - Champion System Pro Cycling Team 
17 Elia Viviani - Cannondale Pro Cycling 
18 Marco Haller - Katusha 
19 Matti Breschel - Team Saxo-Tinkoff 
20 Juan Jose Lobato Del Valle - Euskaltel-Euskadi 
21 Garikoitz Bravo Oiarbide - Euskaltel-Euskadi 
22 Dominique Rollin - FDJ.fr 
23 Dominik Nerz - BMC Racing Team 
24 Arnaud Courteille - FDJ.fr 
25 Jonas Ahlstrand - Team Argos-Shimano 
26 Moreno Hofland - Belkin Pro Cycling Team 
27 Jesus Herrada Lopez - Movistar Team 
28 Dennis Van Winden - Belkin Pro Cycling Team 
29 Jiao Pengda - Champion System Pro Cycling Team 
30 Juan Antonio Flecha Giannoni - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 
31 Mathew Hayman - Sky Procycling 
32 Danilo Hondo - RadioShack Leopard 
33 George Bennett - RadioShack Leopard 
34 Chad Beyer - Champion System Pro Cycling Team 
35 Vladimir Gusev - Katusha 
36 Michael Rogers - Team Saxo-Tinkoff 
37 Nelson Filipe Santos Simoes Oliveira - RadioShack Leopard 
38 Romain Bardet - AG2R La Mondiale 
39 Mitchell Docker - Orica-GreenEdge 
40 Jan Polanc - Lampre-Merida 
41 Daniel Martin - Garmin-Sharp 
42 José Ivan Gutierrez Palacios - Movistar Team 
43 Tony Martin - Omega Pharma-Quick Step 
44 Jan Bakelants - RadioShack Leopard 
45 Anthony Roux - FDJ.fr 
46 Pim Ligthart - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 
47 Ruslan Tleubayev - Astana Pro Team 
48 Rory Sutherland - Team Saxo-Tinkoff 
49 David Lopez Garcia - Sky Procycling 
50 Damiano Caruso - Cannondale Pro Cycling 
51 Fabian Wegmann - Garmin-Sharp 
52 Valerio Agnoli - Astana Pro Team 
53 Ji Cheng - Team Argos-Shimano 
54 Maarten Neyens - Lotto Belisol 
55 Mikel Landa Meana - Euskaltel-Euskadi 
56 Thomas De Gendt - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 
57 Martin Kohler - BMC Racing Team 
58 Maurits Lammertink - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 
59 Christophe Riblon - AG2R La Mondiale 
60 Jean-Christophe Peraud - AG2R La Mondiale 
61 Christian Meier - Orica-GreenEdge 
62 Evgeny Petrov - Team Saxo-Tinkoff 
63 Marc Goos - Belkin Pro Cycling Team 
64 Matthew Busche - RadioShack Leopard 
65 Carlos Alberto Betancur Gomez - AG2R La Mondiale 
66 Olivier Kaisen - Lotto Belisol 
67 Arman Kamyshev - Astana Pro Team 
68 Marcus Burghardt - BMC Racing Team 
69 Juan Jose Oroz Ugalde - Euskaltel-Euskadi 
70 Xing Yan Dong - Team Argos-Shimano 
71 Jos Van Emden - Belkin Pro Cycling Team 
72 Janez Brajkovic - Astana Pro Team 
73 Chris Butler - Champion System Pro Cycling Team 
74 Robert Gesink - Belkin Pro Cycling Team 
75 Adam Hansen - Lotto Belisol 
76 Francesco Gavazzi - Astana Pro Team 
77 Matthias Krizek - Cannondale Pro Cycling 
78 Bernhard Eisel - Sky Procycling 
79 Rinaldo Nocentini - AG2R La Mondiale 
80 Carlos Verona Quintanilla - Omega Pharma-Quick Step 
81 Bob Jungels - RadioShack Leopard 
82 Andrey Amador Bakkazakova - Movistar Team 
83 Julien Vermote - Omega Pharma-Quick Step 
84 Richie Porte - Sky Procycling 
85 Mathias Frank - BMC Racing Team 
86 Rui Alberto Faria Da Costa - Movistar Team 
87 Willem Wauters - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 
88 Wilco Kelderman - Belkin Pro Cycling Team 
89 Dmitry Kozontchuk - Katusha 
90 Ivan Basso - Cannondale Pro Cycling 
91 Nick Nuyens - Garmin-Sharp 
92 Lawrence Warbasse - BMC Racing Team 
93 Michel Koch - Cannondale Pro Cycling 
94 Xu Gang - Champion System Pro Cycling Team 
95 Marco Pinotti - BMC Racing Team 
96 Tom Veelers - Team Argos-Shimano 
97 Maxime Bouet - AG2R La Mondiale 
98 Benat Intxausti Elorriaga - Movistar Team 
99 Tiziano Dall'Antonia - Cannondale Pro Cycling 
100 Zdenek Stybar - Omega Pharma-Quick Step 
101 Evan Huffman - Astana Pro Team 
102 Luke Durbridge - Orica-GreenEdge 
103 Paul Martens - Belkin Pro Cycling Team 
104 Jack Bauer - Garmin-Sharp 
105 Petr Ignatenko - Katusha 
106 Thomas Leezer - Belkin Pro Cycling Team 
107 Joseph Lloyd Dombrowski - Sky Procycling 
108 Wesley Sulzberger - Orica-GreenEdge 
109 Nathan Haas - Garmin-Sharp 
110 Michal Golas - Omega Pharma-Quick Step 
111 Hayden Roulston - RadioShack Leopard 
112 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel-Euskadi 
113 Daniele Ratto - Cannondale Pro Cycling 
114 Pablo Urtasun Perez - Euskaltel-Euskadi 
115 Cameron Wurf - Cannondale Pro Cycling 
116 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel-Euskadi 
117 Jussi Veikkanen - FDJ.fr 
118 Manuele Boaro - Team Saxo-Tinkoff 
119 Tosh Van Der Sande - Lotto Belisol 
120 Cameron Meyer - Orica-GreenEdge 
121 Mikhail Ignatyev - Katusha 
122 Matt Brammeier - Champion System Pro Cycling Team 
123 Cédric Pineau - FDJ.fr 
124 Liu Biao - Champion System Pro Cycling Team 
125 Thomas Peterson - Team Argos-Shimano 
126 Giovanni Visconti - Movistar Team 
127 Ricardo Garcia Ambroa - Euskaltel-Euskadi 
128 Joshua Edmondson - Sky Procycling 
129 Johan Le Bon - FDJ.fr 
130 Stijn Vandenbergh - Omega Pharma-Quick Step 
131 Tobias Ludvigsson - Team Argos-Shimano 
132 Jérémy Roy - FDJ.fr 
133 Ryota Nishizono - Champion System Pro Cycling Team 
134 Jay McCarthy - Team Saxo-Tinkoff 
135 Ian Boswell - Sky Procycling 
136 Alex Dowsett - Movistar Team 
137 Simone Ponzi - Astana Pro Team 
138 Stephen Cummings - BMC Racing Team 
139 Blel Kadri - AG2R La Mondiale 
140 Michael Hepburn - Orica-GreenEdge 
141 Massimo Graziato - Lampre-Merida 
142 Matteo Bono - Lampre-Merida 
143 Albert Timmer - Team Argos-Shimano 
144 Jens Mouris - Orica-GreenEdge 0.43
145 Luca Wackermann - Lampre-Merida 0.46
146 Takashi Miyazawa - Team Saxo-Tinkoff 0.52
147 Jacob Rathe - Garmin-Sharp 
148 Barry Markus - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0.00
149 Andrea Palini - Lampre-Merida 1.58
150 Davide Cimolai - Lampre-Merida 3.22
151 Borut Bozic - Astana Pro Team 
152 Sander Cordeel - Lotto Belisol 4.20
153 Davide Vigano - Lampre-Merida 10.54

Samlet stilling
1 Thor Hushovd - BMC Racing Team 4.20.24
2 Willem Wauters - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0.03
3 Luka Mezgec - Team Argos-Shimano 0.04
4 Nikolas Maes - Omega Pharma-Quick Step 0.06
5 Ryota Nishizono - Champion System Pro Cycling Team 0.09
6 Alessandro Petacchi - Omega Pharma-Quick Step 0.10
7 Michael Matthews - Orica-GreenEdge 
8 Enrique Sanz - Movistar Team 
9 Rudiger Selig - Katusha 
10 Nacer Bouhanni - FDJ.fr 
11 Jonas Van Genechten - Lotto Belisol 
12 Roberto Ferrari - Lampre-Merida 
13 Alexey Tsatevich - Katusha 
14 Steele Von Hoff - Garmin-Sharp 
15 Yauheni Hutarovich - AG2R La Mondiale 
16 Kenny Robert van Hummel - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 
17 Wouter Mol - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 
18 Jang Chan Jae - Champion System Pro Cycling Team 
19 Elia Viviani - Cannondale Pro Cycling 
20 Marco Haller - Katusha 
21 Matti Breschel - Team Saxo-Tinkoff 
22 Juan Jose Lobato Del Valle - Euskaltel-Euskadi 
23 Garikoitz Bravo Oiarbide - Euskaltel-Euskadi 
24 Dominique Rollin - FDJ.fr 
25 Dominik Nerz - BMC Racing Team 
26 Arnaud Courteille - FDJ.fr 
27 Jonas Ahlstrand - Team Argos-Shimano 
28 Moreno Hofland - Belkin Pro Cycling Team 
29 Jesus Herrada Lopez - Movistar Team 
30 Dennis Van Winden - Belkin Pro Cycling Team 
31 Jiao Pengda - Champion System Pro Cycling Team 
32 Juan Antonio Flecha Giannoni - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 
33 Mathew Hayman - Sky Procycling 
34 Danilo Hondo - RadioShack Leopard 
35 George Bennett - RadioShack Leopard 
36 Chad Beyer - Champion System Pro Cycling Team 
37 Vladimir Gusev - Katusha 
38 Michael Rogers - Team Saxo-Tinkoff 
39 Nelson Filipe Santos Simoes Oliveira - RadioShack Leopard 
40 Romain Bardet - AG2R La Mondiale 
41 Mitchell Docker - Orica-GreenEdge 
42 Jan Polanc - Lampre-Merida 
43 Daniel Martin - Garmin-Sharp 
44 José Ivan Gutierrez Palacios - Movistar Team 
45 Tony Martin - Omega Pharma-Quick Step 
46 Jan Bakelants - RadioShack Leopard 
47 Anthony Roux - FDJ.fr 
48 Pim Ligthart - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 
49 Ruslan Tleubayev - Astana Pro Team 
50 Rory Sutherland - Team Saxo-Tinkoff 
51 David Lopez Garcia - Sky Procycling 
52 Damiano Caruso - Cannondale Pro Cycling 
53 Fabian Wegmann - Garmin-Sharp 
54 Valerio Agnoli - Astana Pro Team 
55 Ji Cheng - Team Argos-Shimano 
56 Maarten Neyens - Lotto Belisol 
57 Mikel Landa Meana - Euskaltel-Euskadi 
58 Thomas De Gendt - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 
59 Martin Kohler - BMC Racing Team 
60 Maurits Lammertink - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 
61 Christophe Riblon - AG2R La Mondiale 
62 Jean-Christophe Peraud - AG2R La Mondiale 
63 Christian Meier - Orica-GreenEdge 
64 Evgeny Petrov - Team Saxo-Tinkoff 
65 Marc Goos - Belkin Pro Cycling Team 
66 Matthew Busche - RadioShack Leopard 
67 Carlos Alberto Betancur Gomez - AG2R La Mondiale 
68 Olivier Kaisen - Lotto Belisol 
69 Arman Kamyshev - Astana Pro Team 
70 Marcus Burghardt - BMC Racing Team 
71 Juan Jose Oroz Ugalde - Euskaltel-Euskadi 
72 Xing Yan Dong - Team Argos-Shimano 
73 Jos Van Emden - Belkin Pro Cycling Team 
74 Janez Brajkovic - Astana Pro Team 
75 Chris Butler - Champion System Pro Cycling Team 
76 Robert Gesink - Belkin Pro Cycling Team 
77 Adam Hansen - Lotto Belisol 
78 Francesco Gavazzi - Astana Pro Team 
79 Matthias Krizek - Cannondale Pro Cycling 
80 Bernhard Eisel - Sky Procycling 
81 Rinaldo Nocentini - AG2R La Mondiale 
82 Carlos Verona Quintanilla - Omega Pharma-Quick Step 
83 Bob Jungels - RadioShack Leopard 
84 Andrey Amador Bakkazakova - Movistar Team 
85 Julien Vermote - Omega Pharma-Quick Step 
86 Richie Porte - Sky Procycling 
87 Mathias Frank - BMC Racing Team 
88 Rui Alberto Faria Da Costa - Movistar Team 
89 Wilco Kelderman - Belkin Pro Cycling Team 
90 Dmitry Kozontchuk - Katusha 
91 Ivan Basso - Cannondale Pro Cycling 
92 Nick Nuyens - Garmin-Sharp 
93 Lawrence Warbasse - BMC Racing Team 
94 Michel Koch - Cannondale Pro Cycling 
95 Xu Gang - Champion System Pro Cycling Team 
96 Marco Pinotti - BMC Racing Team 
97 Tom Veelers - Team Argos-Shimano 
98 Maxime Bouet - AG2R La Mondiale 
99 Benat Intxausti Elorriaga - Movistar Team 
100 Tiziano Dall'Antonia - Cannondale Pro Cycling 
101 Zdenek Stybar - Omega Pharma-Quick Step 
102 Evan Huffman - Astana Pro Team 
103 Luke Durbridge - Orica-GreenEdge 
104 Paul Martens - Belkin Pro Cycling Team 
105 Jack Bauer - Garmin-Sharp 
106 Petr Ignatenko - Katusha 
107 Thomas Leezer - Belkin Pro Cycling Team 
108 Joseph Lloyd Dombrowski - Sky Procycling 
109 Wesley Sulzberger - Orica-GreenEdge 
110 Nathan Haas - Garmin-Sharp 
111 Michal Golas - Omega Pharma-Quick Step 
112 Hayden Roulston - RadioShack Leopard 
113 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel-Euskadi 
114 Daniele Ratto - Cannondale Pro Cycling 
115 Pablo Urtasun Perez - Euskaltel-Euskadi 
116 Cameron Wurf - Cannondale Pro Cycling 
117 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel-Euskadi 
118 Jussi Veikkanen - FDJ.fr 
119 Manuele Boaro - Team Saxo-Tinkoff 
120 Tosh Van Der Sande - Lotto Belisol 
121 Cameron Meyer - Orica-GreenEdge 
122 Mikhail Ignatyev - Katusha 
123 Matt Brammeier - Champion System Pro Cycling Team 
124 Cédric Pineau - FDJ.fr 
125 Liu Biao - Champion System Pro Cycling Team 
126 Thomas Peterson - Team Argos-Shimano 
127 Giovanni Visconti - Movistar Team 
128 Ricardo Garcia Ambroa - Euskaltel-Euskadi 
129 Joshua Edmondson - Sky Procycling 
130 Johan Le Bon - FDJ.fr 
131 Stijn Vandenbergh - Omega Pharma-Quick Step 
132 Tobias Ludvigsson - Team Argos-Shimano 
133 Jérémy Roy - FDJ.fr 
134 Jay McCarthy - Team Saxo-Tinkoff 
135 Ian Boswell - Sky Procycling 
136 Alex Dowsett - Movistar Team 
137 Simone Ponzi - Astana Pro Team 
138 Stephen Cummings - BMC Racing Team 
139 Blel Kadri - AG2R La Mondiale 
140 Michael Hepburn - Orica-GreenEdge 
141 Massimo Graziato - Lampre-Merida 
142 Matteo Bono - Lampre-Merida 
143 Albert Timmer - Team Argos-Shimano 
144 Barry Markus - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 
145 Jens Mouris - Orica-GreenEdge 0.53
146 Luca Wackermann - Lampre-Merida 0.56
147 Takashi Miyazawa - Team Saxo-Tinkoff 1.02
148 Jacob Rathe - Garmin-Sharp 
149 Andrea Palini - Lampre-Merida 2.08
150 Davide Cimolai - Lampre-Merida 3.32
151 Borut Bozic - Astana Pro Team 
152 Sander Cordeel - Lotto Belisol 4.24
153 Davide Vigano - Lampre-Merida 11.00

Pointkonkurrence
1 Thor Hushovd - BMC Racing Team 15 pts
2 Luka Mezgec - Team Argos-Shimano 14
3 Nikolas Maes - Omega Pharma-Quick Step 13
4 Willem Wauters - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 12
5 Alessandro Petacchi - Omega Pharma-Quick Step 12
6 Michael Matthews - Orica-GreenEdge 11
7 Enrique Sanz - Movistar Team 10
8 Rudiger Selig - Katusha 9
9 Sander Cordeel - Lotto Belisol 9
10 Nacer Bouhanni - FDJ.fr 8
11 Davide Vigano - Lampre-Merida 7
12 Jonas Van Genechten - Lotto Belisol 7
13 Roberto Ferrari - Lampre-Merida 6
14 Alexey Tsatevich - Katusha 5
15 Ryota Nishizono - Champion System Pro Cycling Team 4
16 Steele Von Hoff - Garmin-Sharp 4
17 Yauheni Hutarovich - AG2R La Mondiale 3
18 Kenny Robert van Hummel - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 2
19 Wouter Mol - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 1
20 Johan Le Bon - FDJ.fr 1

Ungdomskonkurrence
1 Willem Wauters - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 4.20.27
2 Luka Mezgec - Team Argos-Shimano 0.01
3 Michael Matthews - Orica-GreenEdge 0.07
4 Enrique Sanz - Movistar Team 
5 Rudiger Selig - Katusha 
6 Nacer Bouhanni - FDJ.fr 
7 Alexey Tsatevich - Katusha 
8 Jang Chan Jae - Champion System Pro Cycling Team 
9 Elia Viviani - Cannondale Pro Cycling 
10 Marco Haller - Katusha 
11 Juan Jose Lobato Del Valle - Euskaltel-Euskadi 
12 Garikoitz Bravo Oiarbide - Euskaltel-Euskadi 
13 Dominik Nerz - BMC Racing Team 
14 Arnaud Courteille - FDJ.fr 
15 Jonas Ahlstrand - Team Argos-Shimano 
16 Moreno Hofland - Belkin Pro Cycling Team 
17 Jesus Herrada Lopez - Movistar Team 
18 George Bennett - RadioShack Leopard 
19 Nelson Filipe Santos Simoes Oliveira - RadioShack Leopard 
20 Romain Bardet - AG2R La Mondiale 
21 Jan Polanc - Lampre-Merida 
22 Pim Ligthart - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 
23 Mikel Landa Meana - Euskaltel-Euskadi 
24 Maurits Lammertink - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 
25 Marc Goos - Belkin Pro Cycling Team 
26 Carlos Alberto Betancur Gomez - AG2R La Mondiale 
27 Arman Kamyshev - Astana Pro Team 
28 Chris Butler - Champion System Pro Cycling Team 
29 Matthias Krizek - Cannondale Pro Cycling 
30 Carlos Verona Quintanilla - Omega Pharma-Quick Step 
31 Bob Jungels - RadioShack Leopard 
32 Julien Vermote - Omega Pharma-Quick Step 
33 Wilco Kelderman - Belkin Pro Cycling Team 
34 Lawrence Warbasse - BMC Racing Team 
35 Michel Koch - Cannondale Pro Cycling 
36 Evan Huffman - Astana Pro Team 
37 Luke Durbridge - Orica-GreenEdge 
38 Joseph Lloyd Dombrowski - Sky Procycling 
39 Nathan Haas - Garmin-Sharp 
40 Daniele Ratto - Cannondale Pro Cycling 
41 Tosh Van Der Sande - Lotto Belisol 
42 Cameron Meyer - Orica-GreenEdge 
43 Liu Biao - Champion System Pro Cycling Team 
44 Ricardo Garcia Ambroa - Euskaltel-Euskadi 
45 Joshua Edmondson - Sky Procycling 
46 Johan Le Bon - FDJ.fr 
47 Tobias Ludvigsson - Team Argos-Shimano 
48 Jay McCarthy - Team Saxo-Tinkoff 
49 Ian Boswell - Sky Procycling 
50 Alex Dowsett - Movistar Team 
51 Michael Hepburn - Orica-GreenEdge 
52 Massimo Graziato - Lampre-Merida 
53 Barry Markus - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 
54 Luca Wackermann - Lampre-Merida 0.53
55 Jacob Rathe - Garmin-Sharp 0.59
56 Andrea Palini - Lampre-Merida 2.05
57 Davide Cimolai - Lampre-Merida 3.29

Holdkonkurrence
1 Katusha Team 13.01.42
2 Omega Pharma-QuickStep 
3 FDJ.FR 
4 Vacansoleil - DCM Procycling Team 
5 Movistar Team 
6 Champion System Pro Cycling Team 
7 Team Argos-Shimano 
8 BMC Racing Team 
9 Euskaltel - Euskadi 
10 Radioshack Leopard 
11 Team Saxo -Tinkoff 
12 Garmin-Sharp 
13 Orica GreenEdge 
14 AG2R La Mondiale 
15 Belkin Pro Cycling Team 
16 Lotto-Belisol Team 
17 Cannondale 
18 Sky Procycling 
19 Astana Pro Team 
20 Lampre-Merida  
 

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Binche - Chimay - Binche(1.1) 04/10

Paris - Bourges(1.1) 06/10

Tour de Taiwan(2.1) 02/10-06/10

Paris - Bourges(1.1) 06/10

Tour de Romandie(2.WWT) 07/10-09/10

Il Lombardia(1.UWT) 08/10

La Philippe Gilbert juniors(2.1) 08/10-09/10

Memorial Rik Van Steenbergen(1.1) 09/10

Giro del Veneto(1.1) 12/10

Tour of Chongming Island(2.WWT) 13/10-15/10

Gree-Tour of Guangxi(2.UWT) 13/10-18/10

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Qazaqstan

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - EasyPost

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Quick-Step Alpha Vinyl

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange Jayco

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger