Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Thor slog med hammeren - SEJR

Thor slog med hammeren - SEJR

11. juli 2007 17:390

Så lykkedes det endelig den norske "tordengud" Thor Hushovd, at vinde en etapesejr i Tour de France igen.

Efter et år, hvor den norske sprinter ikke har haft den store succes, så lykkedes det i dag for Thor Hushovd at vinde en flot etapesejr foran Robert Hunter (Barloword) og Oscar Freire (Rabobank).


Thor Hushovd vandt dagens etape / Foto: Sirotti

Helt som ventet så blev det til en massespurt på dagens 4. etape i Tour de France.

Feltet holdt samlet de første 30 km, indtil 5 ryttere fik et hul. Det var Sylvain Chavanel (Cofidis), Matthieu Sprick (Bouygues Telecom), Gorka Verdugo (Euskaltel), Juan-Antonio Flecha (Rabobank), Christian Knees (Milram). Belært af erfaringerne fra i går så fik udbryderne ikke mere end 4½ minut ned til feltet i dag.

Ruten fortsatte mod syd, og det betød, at der var sidevind på dagens etape. Liquigas var fremme tidligt på etapen, og de fik splittet feltet ad i tre grupper. Men de trak sig hurtigt tilbage, og så gik Team CSC frem og satte tempoet lidt ned, hvilket betød, at feltet blev samlet igen.

På dagens etape var også 4 bjergspurter – alle i kategori 4. Den første blev afgjort i feltet, hvor Auge fik 1 points mere. De sidste tre blev afgjort i udbruddet, hvor Auges holdkammerat Chavanel vandt de to første. Men han undlod at køre om den sidste, der ellers kunne have bragt ham i front i den konkurrence.

Der var dog aldrig tvivl om, at de 5 udbrydere blev hentet. Selvom nogle af dem forsøgte at forlænge udbruddet, så var alle hentet med 7 km til mål.

I spurten kom hverken Tom Boonen eller Robbie McEwen frem til fronten. Til gengæld så afleverede Julian Dean Thor Hushovd glimrende forrest i spurten, og nordmanden kunne træde frem og vinde foran Robert Hunter, der ellers nærmede sig meget til sidst.


Resultat af 4. etape
1 Thor Hushovd - Crédit Agricole 4.37.47 (41.69 km/t)
2 Robert Hunter - Barloworld
3 Oscar Freire Gomez - Rabobank
4 Erik Zabel - Team Milram
5 Danilo Napolitano - Lampre - Fondital
6 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic
7 Robert Förster - Gerolsteiner
8 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic
9 Sébastien Chavanel - Française des Jeux
10 Mark Cavendish - T-Mobile Team
11 Marcus Burghardt - T-Mobile Team
12 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi
13 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance
14 Sven Krauss - Gerolsteiner
15 Murilo Fischer - Liquigas
16 Robbie McEwen - Predictor - Lotto
17 Julian Dean - Crédit Agricole
18 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir
19 Aleksandr Kuchynski - Liquigas
20 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi
21 Cristian Moreni - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
22 Stefan Schumacher - Gerolsteiner
23 Fred Rodriguez - Predictor - Lotto
24 Sébastien Hinault - Crédit Agricole
25 Cédric Hervé - Agritubel
26 Heinrich Haussler - Gerolsteiner
27 Romain Feillu - Agritubel
28 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom
29 Kim Kirchen - T-Mobile Team
30 Iker Camano Ortuzar - Saunier Duval - Prodir
31 Cadel Evans - Predictor - Lotto
32 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team
33 Claudio Corioni - Lampre - Fondital
34 Filippo Pozzato - Liquigas
35 Stuart O'Grady - Team CSC
36 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team
37 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital
38 Michael Rogers - T-Mobile Team
39 Manuel Beltran Martinez - Liquigas
40 Alberto Ongarato - Team Milram
41 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
42 Bernhard Eisel - T-Mobile Team
43 Frank Schleck - Team CSC
44 Patrice Halgand - Crédit Agricole
45 Kanstantin Siutsou - Barloworld
46 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team
47 Fabian Cancellara - Team CSC
48 David Millar - Saunier Duval - Prodir
49 Andry Grivko - Team Milram
50 Mickael Delage - Française des Jeux
51 Jens Voigt - Team CSC
52 Grégory Rast - Astana
53 Paolo Bossoni - Lampre - Fondital
54 Linus Gerdemann - T-Mobile Team
55 Patrik Sinkewitz - T-Mobile Team
56 William Bonnet - Crédit Agricole
57 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne
58 Tadej Valjavec - Lampre - Fondital
59 Andreas Klöden - Astana
60 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne
61 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne
62 Igor Anton Hernandez - Euskaltel - Euskadi
63 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic
64 Carlos Sastre Candil - Team CSC
65 Markus Fothen - Gerolsteiner
66 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir
67 Kjell Carlström - Liquigas
68 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic
69 Alessandro Cortinovis - Team Milram
70 Serguei Ivanov - Astana
71 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole
72 Alexandre Vinokourov - Astana
73 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance
74 Frederik Willems - Liquigas
75 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne
76 Alessandro Ballan - Lampre - Fondital
77 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team
78 Maxim Iglinskiy - Astana
79 Dario David Cioni - Predictor - Lotto
80 Geraint Thomas - Barloworld
81 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance
82 Thomas Lövkvist - Française des Jeux
83 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne
84 Michael Boogerd - Rabobank
85 Philippe Gilbert - Française des Jeux
86 Ralf Grabsch - Team Milram
87 Christian Knees - Team Milram
88 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic
89 Stef Clement - Bouygues Telecom
90 Benjamin Noval Gonzalez - Discovery Channel Pro Cycling Team
91 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom
92 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom
93 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi
94 Leif Hoste - Predictor - Lotto
95 Marcel Sieberg - Team Milram
96 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
97 José Luis Arrieta Lujambio - AG2r Prévoyance
98 Paolo Longo Borghini - Barloworld
99 Mauricio Soler - Barloworld
100 Ronny Scholz - Gerolsteiner
101 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team
102 Egoi Martinez De Esteban - Discovery Channel Pro Cycling Team
103 Bernhard Kohl - Gerolsteiner
104 Bert Grabsch - T-Mobile Team
105 Enrico Poitschke - Team Milram
106 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi
107 Manuel Quinziato - Liquigas
108 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance
109 Chris Horner - Predictor - Lotto
110 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir
111 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir
112 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir
113 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi
114 Grischa Niermann - Rabobank
115 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital
116 Peter Wrolich - Gerolsteiner
117 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux
118 Fabian Wegmann - Gerolsteiner
119 Denis Menchov - Rabobank
120 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole
121 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic
122 Cyril Dessel - AG2r Prévoyance
123 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
124 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom
125 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir
126 Andrey Kashechkin - Astana
127 Benoît Salmon - Agritubel
128 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi
129 Sandy Casar - Française des Jeux
130 Lilian Jégou - Française des Jeux
131 Thomas Dekker - Rabobank
132 Nicolas Jalabert - Agritubel
133 Anthony Geslin - Bouygues Telecom
134 Michael Albasini - Liquigas
135 Michael Rasmussen - Rabobank
136 Axel Merckx - T-Mobile Team
137 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom
138 Freddy Bichot - Agritubel
139 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
140 Simon Gerrans - AG2r Prévoyance
141 Antonio Colom Mas - Astana
142 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank
143 Alexander Efimkin - Barloworld
144 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team
145 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi
146 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux
147 Paolo Savoldelli - Astana
148 Anthony Charteau - Crédit Agricole
149 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
150 Mario Aerts - Predictor - Lotto
151 Pieter Weening - Rabobank
152 Daniel Navarro Garcia - Astana
153 Charles Wegelius - Liquigas
154 Johann Tschopp - Bouygues Telecom
155 Nick Nuyens - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
156 Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne
157 Moises Duenas Nevado - Agritubel
158 Christophe Le Mével - Crédit Agricole
159 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic
160 John Gadret - AG2r Prévoyance
161 Bram Tankink - Quickstep - Innergetic
162 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne
163 Sylvain Calzati - AG2r Prévoyance
164 Rik Verbrugghe - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
165 Ruben Lobato Elvira - Saunier Duval - Prodir
166 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
167 Carlos Barredo Llamazales - Quickstep - Innergetic
168 Nicolas Vogondy - Agritubel
169 Juan Miguel Mercado Martin - Agritubel
170 Iñigo Cuesta Lopez De Castro - Team CSC
171 José Vicente Garcia Acosta - Caisse d'Epargne
172 Giampaolo Cheula - Barloworld
173 Johan Van Summeren - Predictor - Lotto
174 Enrico Degano - Barloworld 0.18
175 Daniele Bennati - Lampre - Fondital
176 Brett Lancaster - Team Milram 1.39
177 Christian Vande Velde - Team CSC 2.41
178 Bram De Groot - Rabobank
179 Kurt Asle Arvesen - Team CSC
180 Daniele Righi - Lampre - Fondital
181 Félix Rafael Cardenas Ravalo - Barloworld
182 David Zabriskie - Team CSC 2.45
183 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi 3.06
184 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom 3.08
185 Wim Vansevenant - Predictor - Lotto 3.09
186 Rémy Di Grégorio - Française des Jeux 7.58


Udgået på dagens etape

Xabier Zandio - Caisse d'Epargne 


Samlet stilling efter 4. etape
1 Fabian Cancellara - Team CSC 19.49.55
2 Thor Hushovd - Crédit Agricole 0.29
3 Andreas Klöden - Astana 0.33
4 David Millar - Saunier Duval - Prodir 0.41
5 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.43
6 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
7 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 0.44
8 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.45
9 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic 0.46
10 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne
11 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi 0.49
12 Alexandre Vinokourov - Astana 0.50
13 Thomas Dekker - Rabobank 0.51
14 Manuel Quinziato - Liquigas 0.52
15 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux
16 José Ivan Gutierrez Palacios - Caisse d'Epargne 0.53
17 Andry Grivko - Team Milram
18 Filippo Pozzato - Liquigas 0.55
19 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team
20 Andrey Kashechkin - Astana
21 Cadel Evans - Predictor - Lotto 0.56
22 William Bonnet - Crédit Agricole
23 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi
24 Michael Rogers - T-Mobile Team 0.57
25 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne
26 Erik Zabel - Team Milram 0.58
27 Nicolas Vogondy - Agritubel
28 Linus Gerdemann - T-Mobile Team
29 Paolo Savoldelli - Astana
30 Robert Hunter - Barloworld 0.59
31 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic
32 Rik Verbrugghe - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
33 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank 1.00
34 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team
35 Denis Menchov - Rabobank
36 Markus Fothen - Gerolsteiner 1.03
37 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne
38 Antonio Colom Mas - Astana
39 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 1.04
40 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic
41 Sergio Miguel Moreira Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team
42 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 1.05
43 Cristian Moreni - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
44 Ronny Scholz - Gerolsteiner
45 Philippe Gilbert - Française des Jeux 1.06
46 Laurent Lefevre - Bouygues Telecom
47 Geraint Thomas - Barloworld 1.07
48 Stef Clement - Bouygues Telecom
49 Carlos Barredo Llamazales - Quickstep - Innergetic
50 Oscar Freire Gomez - Rabobank
51 Egoi Martinez De Esteban - Discovery Channel Pro Cycling Team
52 Maxim Iglinskiy - Astana 1.08
53 Yaroslav Popovych - Discovery Channel Pro Cycling Team
54 Thomas Lövkvist - Française des Jeux
55 Kim Kirchen - T-Mobile Team
56 Jens Voigt - Team CSC
57 Christophe Moreau - AG2r Prévoyance 1.09
58 Robbie McEwen - Predictor - Lotto
59 Nicolas Jalabert - Agritubel
60 Juan Manuel Garate - Quickstep - Innergetic
61 Sven Krauss - Gerolsteiner 1.10
62 Sandy Casar - Française des Jeux 1.11
63 Marzio Bruseghin - Lampre - Fondital
64 Leif Hoste - Predictor - Lotto
65 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux
66 Thomas Voeckler - Bouygues Telecom 1.12
67 Francisco Perez Sanchez - Caisse d'Epargne
68 Johan Van Summeren - Predictor - Lotto
69 Bert Grabsch - T-Mobile Team 1.13
70 Chris Horner - Predictor - Lotto
71 Benjamin Noval Gonzalez - Discovery Channel Pro Cycling Team
72 Cédric Vasseur - Quickstep - Innergetic
73 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance
74 Fabian Wegmann - Gerolsteiner
75 Patrik Sinkewitz - T-Mobile Team 1.14
76 Tadej Valjavec - Lampre - Fondital
77 Axel Merckx - T-Mobile Team
78 Serguei Ivanov - Astana 1.15
79 Frederik Willems - Liquigas
80 Bernhard Eisel - T-Mobile Team
81 Patrice Halgand - Crédit Agricole
82 Alessandro Ballan - Lampre - Fondital
83 José Vicente Garcia Acosta - Caisse d'Epargne
84 Iker Camano Ortuzar - Saunier Duval - Prodir
85 Marcel Sieberg - Team Milram
86 Charles Wegelius - Liquigas 1.16
87 Carlos Sastre Candil - Team CSC
88 Michael Albasini - Liquigas
89 Frank Schleck - Team CSC 1.17
90 Haimar Zubeldia Agirre - Euskaltel - Euskadi
91 Dario David Cioni - Predictor - Lotto
92 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom
93 Daniel Navarro Garcia - Astana
94 Johann Tschopp - Bouygues Telecom 1.18
95 Bram Tankink - Quickstep - Innergetic
96 Christian Knees - Team Milram
97 Murilo Fischer - Liquigas
98 Ivan Ramiro Parra Pinto - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.20
99 Moises Duenas Nevado - Agritubel
100 Heinrich Haussler - Gerolsteiner
101 Iban Mayo Diez - Saunier Duval - Prodir
102 Robert Förster - Gerolsteiner
103 Julian Dean - Crédit Agricole 1.21
104 Grischa Niermann - Rabobank
105 José Luis Arrieta Lujambio - AG2r Prévoyance
106 Dmitriy Fofonov - Crédit Agricole
107 Kjell Carlström - Liquigas
108 Stéphane Goubert - AG2r Prévoyance 1.22
109 Michael Boogerd - Rabobank
110 Manuel Beltran Martinez - Liquigas
111 Pierrick Fedrigo - Bouygues Telecom 1.23
112 Mauricio Soler - Barloworld
113 Sébastien Chavanel - Française des Jeux
114 Lilian Jégou - Française des Jeux
115 Paolo Bossoni - Lampre - Fondital 1.24
116 Marcus Burghardt - T-Mobile Team
117 Freddy Bichot - Agritubel
118 David Canada Gracia - Saunier Duval - Prodir
119 Fred Rodriguez - Predictor - Lotto 1.25
120 Sylvain Calzati - AG2r Prévoyance 1.26
121 Ralf Grabsch - Team Milram
122 Grégory Rast - Astana
123 Mario Aerts - Predictor - Lotto
124 Simon Gerrans - AG2r Prévoyance
125 Jérôme Pineau - Bouygues Telecom
126 Juan Miguel Mercado Martin - Agritubel
127 Alexandre Botcharov - Crédit Agricole
128 Christophe Le Mével - Crédit Agricole 1.27
129 Inigo Landaluze Intxaurraga - Euskaltel - Euskadi 1.28
130 Cyril Dessel - AG2r Prévoyance
131 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi
132 Alessandro Cortinovis - Team Milram 1.29
133 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir 1.30
134 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic
135 Pieter Weening - Rabobank
136 Anthony Geslin - Bouygues Telecom
137 Enrico Poitschke - Team Milram
138 Romain Feillu - Agritubel 1.32
139 Francisco Javier Vila Errandonea - Lampre - Fondital
140 Nicolas Portal - Caisse d'Epargne
141 Mickael Delage - Française des Jeux 1.33
142 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
143 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 1.34
144 Benoît Salmon - Agritubel 1.35
145 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi 1.36
146 Michael Rasmussen - Rabobank
147 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi
148 John Gadret - AG2r Prévoyance 1.38
149 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance
150 David Arroyo Duran - Caisse d'Epargne
151 Juan Jose Cobo Acebo - Saunier Duval - Prodir 1.39
152 Claudio Corioni - Lampre - Fondital
153 Alexander Efimkin - Barloworld 1.40
154 Giampaolo Cheula - Barloworld
155 Christophe Rinero - Saunier Duval - Prodir 1.41
156 Danilo Napolitano - Lampre - Fondital 1.45
157 Peter Wrolich - Gerolsteiner
158 Paolo Longo Borghini - Barloworld 1.46
159 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir
160 Kanstantin Siutsou - Barloworld 1.47
161 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic 1.59
162 Nick Nuyens - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 2.01
163 Igor Anton Hernandez - Euskaltel - Euskadi 2.05
164 Enrico Degano - Barloworld 2.08
165 Ruben Lobato Elvira - Saunier Duval - Prodir 2.11
166 Iñigo Cuesta Lopez De Castro - Team CSC 2.12
167 Daniele Bennati - Lampre - Fondital 2.13
168 Sébastien Hinault - Crédit Agricole 2.21
169 Anthony Charteau - Crédit Agricole 2.31
170 Stuart O'Grady - Team CSC 2.40
171 Alberto Ongarato - Team Milram 2.44
172 Christian Vande Velde - Team CSC 3.54
173 Mark Cavendish - T-Mobile Team 3.57
174 Daniele Righi - Lampre - Fondital 4.04
175 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom 4.14
176 Brett Lancaster - Team Milram
177 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
178 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi 4.18
179 Félix Rafael Cardenas Ravalo - Barloworld 4.19
180 Cédric Hervé - Agritubel 4.21
181 Kurt Asle Arvesen - Team CSC 4.46
182 Bram De Groot - Rabobank 4.47
183 David Zabriskie - Team CSC 7.09
184 Wim Vansevenant - Predictor - Lotto 7.30
185 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 9.01
186 Rémy Di Grégorio - Française des Jeux 9.31 
  

Pointkonkurrencen efter 4. etape
1 Tom Boonen - Quickstep - Innergetic 98 pts
2 Erik Zabel - Team Milram 86
3 Robbie McEwen - Predictor - Lotto 84
4 Robert Hunter - Barloworld 81
5 Thor Hushovd - Crédit Agricole 79
6 Sébastien Chavanel - Française des Jeux 70
7 Gert Steegmans - Quickstep - Innergetic 66
8 Oscar Freire Gomez - Rabobank 62
9 Robert Förster - Gerolsteiner 59
10 Romain Feillu - Agritubel 57
11 Danilo Napolitano - Lampre - Fondital 55
12 Fabian Cancellara - Team CSC 54
13 Bernhard Eisel - T-Mobile Team 47
14 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 40
15 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 39
16 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 34
17 Mark Cavendish - T-Mobile Team 33
18 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank 32
19 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir 32
20 Murilo Fischer - Liquigas 31
21 Ruben Perez Moreno - Euskaltel - Euskadi 29
22 Filippo Pozzato - Liquigas 28
23 Andreas Klöden - Astana 24
24 George Hincapie - Discovery Channel Pro Cycling Team 22
25 Philippe Gilbert - Française des Jeux 21
26 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 17
27 Nicolas Vogondy - Agritubel 16
28 Steven De Jongh - Quickstep - Innergetic 16
29 Cédric Hervé - Agritubel 15
30 William Bonnet - Crédit Agricole 15
31 Sven Krauss - Gerolsteiner 15
32 Sébastien Hinault - Crédit Agricole 15
33 Martin Elmiger - AG2r Prévoyance 13
34 David Millar - Saunier Duval - Prodir 12
35 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 12
36 Xavier Florencio Cabre - Bouygues Telecom 12
37 Enrico Degano - Barloworld 12
38 Marcel Sieberg - Team Milram 10
39 Andry Grivko - Team Milram 10
40 Michael Albasini - Liquigas 10
41 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 9
42 Julian Dean - Crédit Agricole 9
43 Bradley Wiggins - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 8
44 Manuel Quinziato - Liquigas 8
45 Oscar Pereiro Sio - Caisse d'Epargne 8
46 Stefan Schumacher - Gerolsteiner 8
47 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 6
48 Frank Schleck - Team CSC 6
49 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi 6
50 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 5
51 Andrey Kashechkin - Astana 5
52 Cristian Moreni - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 5
53 Mikel Astarloza Chaurreau - Euskaltel - Euskadi 4
54 Alexandre Vinokourov - Astana 4
55 Freddy Bichot - Agritubel 4
56 Alberto Ongarato - Team Milram 4
57 Thomas Dekker - Rabobank 3
58 Kim Kirchen - T-Mobile Team 3
59 Fred Rodriguez - Predictor - Lotto 3
60 Sébastien Rosseler - Quickstep - Innergetic 2
61 Christian Knees - Team Milram 2
62 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom 2
63 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi 2
64 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 1
65 Lilian Jégou - Française des Jeux 1
66 Matteo Tosatto - Quickstep - Innergetic 1
67 Kurt Asle Arvesen - Team CSC -5


Bjergkonkurrencen efter 4. etape
1 Stéphane Augé - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 9 pts
2 Sylvain Chavanel - Cofidis - Le Crédit par Téléphone 7
3 David Millar - Saunier Duval - Prodir 7
4 Christian Knees - Team Milram 5
5 Aleksandr Kuchynski - Liquigas 5
6 Freddy Bichot - Agritubel 3
7 Juan Antonio Flecha Giannoni - Rabobank 3
8 Andry Grivko - Team Milram 2
9 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 2
10 Matthieu Sprick - Bouygues Telecom 2
11 Frederik Willems - Liquigas 1
12 David De La Fuente Rasilla - Saunier Duval - Prodir 1
13 Gorka Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi 1


Ungdomskonkurrencen efter 4. etape
1 Vladimir Gusev - Discovery Channel Pro Cycling Team 19.50.40
2 Thomas Dekker - Rabobank 0.06
3 Benoît Vaugrenard - Française des Jeux 0.07
4 Andry Grivko - Team Milram 0.08
5 Alberto Contador Velasco - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.10
6 William Bonnet - Crédit Agricole 0.11
7 Linus Gerdemann - T-Mobile Team 0.13
8 Bernhard Kohl - Gerolsteiner 0.19
9 Philippe Gilbert - Française des Jeux 0.21
10 Geraint Thomas - Barloworld 0.22
11 Stef Clement - Bouygues Telecom
12 Thomas Lövkvist - Française des Jeux 0.23
13 Sven Krauss - Gerolsteiner 0.25
14 Mathieu Ladagnous - Française des Jeux 0.26
15 Marcel Sieberg - Team Milram 0.30
16 Daniel Navarro Garcia - Astana 0.32
17 Johann Tschopp - Bouygues Telecom 0.33
18 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 0.35
19 Mauricio Soler - Barloworld 0.38
20 Marcus Burghardt - T-Mobile Team 0.39
21 Amets Txurruka - Euskaltel - Euskadi 0.43
22 Francisco José Ventoso Alberdi - Saunier Duval - Prodir 0.45
23 Romain Feillu - Agritubel 0.47
24 Mickael Delage - Française des Jeux 0.48
25 Jorge Azanza Soto - Euskaltel - Euskadi 0.51
26 Claudio Corioni - Lampre - Fondital 0.54
27 Kanstantin Siutsou - Barloworld 1.02
28 Igor Anton Hernandez - Euskaltel - Euskadi 1.20
29 Mark Cavendish - T-Mobile Team 3.12
30 Rémy Di Grégorio - Française des Jeux 8.46 


Holdkonkurrencen efter 4. etape
1 Astana 11.32.03
2 Team Csc 0.02
3 Discovery Channel Team 0.05
4 Caisse D’Epargne 0.18
5 Cofidis Credit Par Telephone 0.20
6 T-Mobile Team 0.45
7 Rabobank 0.47
8 Francaise Des Jeux 0.48
9 Liquigas 0.52
10 Quick Step - Innergetic 0.54
11 Gerolsteiner
12 Credit Agricole
13 Euskaltel - Euskadi 0.57
14 Predictor - Lotto 1.01
15 Team Milram
16 Bouygues Telecom 1.03
17 Lampre-Fondital 1.10
18 Saunier Duval - Prodir
19 Barloworld 1.23
20 Agritubel 1.25
21 Ag2R Prevoyance

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Healthy Ageing Tour(2.NCUPJW) 10/04-12/04

Itzulia Basque Country(2.UWT) 06/04-11/04

Paris-Roubaix(1.UWT) 12/04

Klasika Primavera de Amor...(1.1) 12/04

Circuit Cycliste Sarthe -...(2.1) 07/04-10/04

Ronde van Vlaanderen(1.NCUP) 11/04

Ronde van Vlaanderen(1.NCUP) 11/04

Paris-Roubaix(1.UWT) 12/04

Klasika Primavera de Amor...(1.1) 12/04

Paris-Camembert(1.1) 14/04

GP Beiras e Serra da Estrela(2.1) 17/04-19/04

Tour du Finistère(1.1) 18/04

Amstel Gold Race(1.WWT) 19/04

Amstel Gold Race(1.UWT) 19/04

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NY RACERCYKEL? SØG, FILTRER, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER