Den tidligere Trek-rytter mener, at der er et bevidst angreb fra UCI rettet mod colombianske ryttere for at miskreditere dem. Han kalder blandt andet UCI for en mafia.
Den tidligere Trek-Segafredo-rytter, Jarlinson Pantano, mener, at UCI bevidst prøver at få colombianske ryttere ned med nakken. Han siger også, at Nairo Quitana og Miguel Ángel López er eksempler på dette, mens han opretholder sin egen uskyld i et interview med Marca.
Pantano, der sluttede karrieren i 2019, efter han selv fik en dopingdom, mener, at UCI bevidst prøver at få colombianske ryttere ned med nakken. Samtidig siger han, at Quintana ikke har gjort noget som helst forkert.
”Jeg føler, at UCI er en mafia. De ved jo, hvad de har gjort, og i dag ser jeg, at det er en mafia. Nairo får skylden for tramadol. Tramadol er et stof, der ikke ændrer noget som helst, og det vil heller ikke forbedre din præstation," forklarer Pantano.
Hverken Quintana eller López har formået at finde en kontrakt med et europæisk hold, der kunne bringe dem tilbage til de allerstørste løb. Lopez har skrevet under med det colombianske kontinentalhold Medellin-EPM, mens Quintana endnu ikke har sit hold på plads. Han annoncerede dog for nyligt, at han ikke stopper karrieren.
Pantano mener også, at det er UCI’s skyld, at de ikke har kontrakt med et europæisk hold. UCI prøver at miskreditere colombianske ryttere og give dem et dårligt image, så ingen vil nærme sig dem.
"Desværre føler jeg med sagen om Nairo og Miguel Ángel López, at UCI ønsker at skade billedet af os colombianere, og det lykkes. Hvorfor vil de europæiske hold ikke have en Nairo Quintana lige nu? Fordi de skadede ham hans image," siger colombianeren.
Pantano havde personligt sine bedste resultater i 2016, hvor han vandt en etape i Schweiz Rundt, og en måned senere kunne han tage karrierens helt store sejr: 15. etape af Tour de France.
Det gik dog nedad med resultaterne for colombianeren, og i 2019 blev han selv taget for doping, mens han kørte for Trek-Segafredo, men Pantano mener ikke, at det passer. Han har nemlig aldrig rørt doping.
”Jeg har aldrig brugt EPO. Jeg havde ingen grund til at gøre sådan noget på dette tidspunkt i min karriere. Jeg havde en toårig kontrakt og var i mit livs bedste form. Jeg har også en børnefond og har altid advaret dem mod doping. Jeg føler mig snydt. Det er noget, der ikke har nogen forklaring,” forklarer colombianeren.
Pantano stoppede karrieren, da han fik sin dopingdom. Han havde ikke pengene til tage kampen op mod UCI, som, han altså mener, er en mafia.
Miguel Ángel López er i øjeblikket aktiv i Vuelta a San Juan, hvor rytterne nu kommer ind i colombianerens terræn. Du kan læse en optakt til 5. etape her.
Annonce
Annonce
Critérium du Dauphiné(2.UWT) 04/06-11/06
Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 03/06
Critérium du Dauphiné(2.UWT) 04/06-11/06
Women's Tour(2.WWT) 06/06-11/06
Asiatiske mesterskaber(CC) 07/06
Course de la Paix GP Jese...(2.NCUP) 08/06-11/06
Grosser Preis des Kantons...(1.1) 09/06
Tour of IRAN (Azarbaijan)(2.1) 10/06-14/06
Tour de Suisse(2.UWT) 11/06-18/06
Elfstedenronde Brugge(1.1) 11/06
Annonce
Annonce
AG2R Citroen Team |
Alpecin-Deceuninck |
Arkea Samsic |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Circus - Wanty |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM |
Team Jayco AlUla |
Team Jumbo-Visma |
Trek-Segafredo |
UAE Team Emirates |
Annonce
Trods rygter: Quintana fortsætter karrieren
Medie: Quintana siger stop
Giro-hold smækker døren i for Quintana
Lopez langer ud efter Astana: Som om jeg er død for dem
Italiensk redningskrans til desperat Grand Tour-vinder?