Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Tom Boonen vandt tredje etapesejr

Tom Boonen vandt tredje etapesejr

09. marts 2006 16:570
Dagens 4. etape af Paris-Nice endte som forventet i en massespurt. Og det var ikke den store overraskelse, at Quicksteps belgiske verdensmester Tom Boonen vandt.

Der var masser af udbrudsforsøg i starten af etapen. Blandt andet kørte Ag2r-rytteren Renaud Dion væk. Men han blev stoppet af nogle børn, der blokerede vejen i en demonstration. Feltet nåede også op. Men efter få minutter var demonstrationen opløst, og Dion fortsatte de 1.10 foran feltet, han havde til feltet da han blev stoppet.

Efter 80 km var hans udflugt så forbi, og efter 86 km kørte Eric Leblacher fra Francaise des Jeux og Bas Giling fra T-mobile væk i dagens længste udbrud. De havde 5.20 ned til feltet efter 123 km. Men så begyndte deres forspring langsomt at svinde ind, og da de nåede dagens sidste stigning Côte de Buisson var de næsten hentet.

Denne stigning lå imidlertid under 10 km fra mål og var ideel at angribe på, hvis man ville væk fra feltet lige til sidst. De udnyttede først Marichal fra Cofidis. Han kom op til udbyderne og forsøgte at komme helt væk. Men de blev hentet. I stedet kom Maricahals holdkammerat Chavanel væk sammen med Bouygues Telecoms Voeckler og Nibali fra Liquigas.

De tre holdt ind til 2 km fra mål, hvor feltet anført af Davitamon-Lotto og Quickstep kom op og gjorde klar til en massespurt.

I spurten kørte Quickstep et flot tog for Boonen, men Schumacher fra Gerolsteiner åbnede i den anden side og fik hurtigt Davis og Boonen efter sig. Da Boonen så skulle til at køre uden om de to slog han et svaj med cyklen og var tæt på at vælte. Alligevel sprinter Boonen forbi de andre og vinder en overbevisende etapesejr. Det var i øvrigt hans 10. sæsonsejr.

Resultat af 4. etape
1 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic 4.40.29 (41.285 km/t)
2 Allan Davis (Aus) Liberty Seguros-Würth Team
3 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
4 Elia Rigotto (Ita) Team Milram
5 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto
6 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram
7 Lilian Jegou (Fra) Française des Jeux
8 Marcus Burghardt (Ger) T-Mobile Team
9 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom
10 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole
11 Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agricole
12 Roger Hammond (GBr) Discovery Channel Pro Cycling Team
13 Vicente Reynes (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
14 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi
15 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
16 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital
17 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole
18 Jose Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance
19 José Alberto Martinez (Spa) Agritubel
20 Juan Jose Cobo (Spa) Saunier Duval-Prodir
21 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
22 Vladimir Guysev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team
23 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner
24 Patxi Xabier Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital
25 Dario Cioni (Ita) Liquigas
26 Aitor Osa (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
27 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
28 Erik Dekker (Ned) Rabobank
29 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
30 Mathew Hayman (Aus) Rabobank
31 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole
32 Frank Schleck (Lux) Team CSC
33 Bobby Julich (USA) Team CSC

34 Aitor Perez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
35 Jan Boven (Ned) Rabobank
36 Aivaras Baranauskas (Ltu) Agritubel
37 Björn Schröder (Ger) Team Milram
38 Thomas Lövkvist (Swe) Française des Jeux
39 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux
40 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole
41 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance
42 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom
43 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
44 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram
45 Kjell Carlström (Fin) Liquigas
46 Francesco Failli (Ita) Liquigas
47 José Azevedo (Por) Discovery Channel Pro Cycling Team
48 Matej Mugerli (Slo) Liquigas
49 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto
50 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto
51 Andrey Kashechkin (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team
52 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile Team
53 Luis Sanchez (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
54 Hans Dekkers (Ned) Agritubel
55 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
56 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole
57 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
58 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance
59 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems
60 Floyd Landis (USA) Phonak Hearing Systems
61 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
62 Benjamin Noval Gonzalez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
63 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R Prevoyance
64 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance
65 Angel Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir
66 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom
67 Koos Moerenhout (Ned) Phonak Hearing Systems
68 Christophe Laurent (Fra) Agritubel
69 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi
70 Joost Posthuma (Ned) Rabobank
71 Wilfried Cretskens (Bel) Quick Step-Innergetic
72 Marcus Zberg (Swi) Gerolsteiner
73 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital
74 Eric Berthou (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
75 Cédric Vasseur (Fra) Quick Step-Innergetic
76 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom
77 Jorg Ludewig (Ger) T-Mobile Team
78 Christophe Moreau (Fra) AG2R Prevoyance
79 Jens Voigt (Ger) Team CSC
80 Antonio Colom (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
81 Daniel Navarro (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
82 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto
83 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner
84 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital
85 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance
86 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team
87 Andoni Aranaga (Spa) Euskaltel-Euskadi
88 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank
89 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval-Prodir
90 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto
91 Guido Trenti (USA) Quick Step-Innergetic
92 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi
93 Maarten Den Bakker (Ned) Team Milram
94 Alberto Contador (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
95 Michael Albasini (Swi) Liquigas
96 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team
97 Joaquim Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
98 Stéphane Auge (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
99 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance
100 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner
101 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
102 Javier Meijas (Spa) Saunier Duval-Prodir
103 Iker Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi
104 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole
105 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis, le Credit par Telephone
106 Sergio Paulinho (Por) Liberty Seguros-Würth Team
107 Gustav Larsson (Swe) Française des Jeux
108 Benoit Salmon (Fra) Agritubel
109 Nicolas Crosbie (Fra) Agritubel
110 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux
111 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom
112 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto
113 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
114 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic
115 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team
116 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel
117 Francis Mourey (Fra) Française des Jeux
118 Jose Antonio Redondo (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
119 Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux
120 Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
121 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas
122 David Moncoutie (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
123 Carlos Sastre (Spa) Team CSC
124 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems 0.25
125 David Zabriskie (USA) Team CSC 0.32
126 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team
127 Marius Sabaliauskas (Ltu) Lampre-Fondital
128 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step-Innergetic 0.33
129 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step-Innergetic
130 Aleixei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.45
131 Nico Mattan (Bel) Davitamon-Lotto 1.09
132 Tom Steels (Bel) Davitamon-Lotto
133 Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergetic
134 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 1.35
135 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir
136 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 3.31
137 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems
138 Bas Giling (Ned) T-Mobile Team
139 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems
140 Andrea Peron (Ita) Team CSC
141 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital
142 Arkaitz Duran Aroca (Spa) Saunier Duval-Prodir
143 Christophe Kern (Fra) Bouygues Telecom
144 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 0.20

Samlet stilling efter 4. etape
1 Floyd Landis (USA) Phonak Hearing Systems 19.26.57
2 Patxi Xabier Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital 0.09
3 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.13
4 Antonio Colom (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.23
5 Frank Schleck (Lux) Team CSC
6 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 1.33
7 José Azevedo (Por) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.35
8 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.37
9 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 1.39
10 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.40
11 Erik Dekker (Ned) Rabobank 1.41
12 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 1.43
13 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems 1.47
14 Luis Sanchez (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 3.02
15 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 3.12
16 Cédric Vasseur (Fra) Quick Step-Innergetic 3.33
17 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 3.51
18 Marcus Zberg (Swi) Gerolsteiner 3.59
19 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital 4.00
20 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 4.01
21 Aitor Osa (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 4.02
22 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole
23 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 4.03
24 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team 4.04
25 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 4.05
26 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile Team 4.07
27 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance 4.13
28 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 4.17
29 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 4.20
30 Thomas Lövkvist (Swe) Française des Jeux 4.22
31 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 4.29
32 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 4.39
33 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom 4.44
34 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic 5.19
35 Alberto Contador (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 5.23
36 José Alberto Martinez (Spa) Agritubel 5.50
37 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram 5.54
38 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 6.01
39 Vicente Reynes (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 6.03
40 David Moncoutie (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 6.15
41 Nick Nuyens (Bel) Quick Step-Innergetic 7.13
42 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance 7.29
43 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto 7.34
44 Christophe Moreau (Fra) AG2R Prevoyance 7.37
45 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi
46 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 7.41
47 Angel Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir 7.44
48 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 7.46
49 Aitor Perez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 7.50
50 Wilfried Cretskens (Bel) Quick Step-Innergetic 8.28
51 Koos Moerenhout (Ned) Phonak Hearing Systems 8.42
52 Bobby Julich (USA) Team CSC 8.44
53 Andrey Kashechkin (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team 8.46
54 Aivaras Baranauskas (Ltu) Agritubel 8.53
55 Juan Jose Cobo (Spa) Saunier Duval-Prodir 9.03
56 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole 9.54
57 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team 9.55
58 Daniel Navarro (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 10.43
59 Dario Cioni (Ita) Liquigas 11.28
60 Marcus Burghardt (Ger) T-Mobile Team 13.09
61 Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux 13.45
62 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto 13.47
63 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 13.48
64 Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 13.54
65 Joaquim Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 13.58
66 Francis Mourey (Fra) Française des Jeux 13.59
67 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 14.01
68 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 14.03
69 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 14.08
70 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole 14.10
71 Roger Hammond (GBr) Discovery Channel Pro Cycling Team
72 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto 14.18
73 Gustav Larsson (Swe) Française des Jeux 14.22
74 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step-Innergetic 14.34
75 Christophe Kern (Fra) Bouygues Telecom 14.40
76 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 15.00
77 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 16.07
78 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step-Innergetic 16.09
79 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom 16.25
80 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 16.31
81 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 16.36
82 Jose Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance 16.41
83 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval-Prodir 16.42
84 Benoit Salmon (Fra) Agritubel 16.46
85 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto 16.57
86 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 17.29
87 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 17.42
88 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 17.59
89 Nicolas Crosbie (Fra) Agritubel 18.14
90 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 18.55
91 Sergio Paulinho (Por) Liberty Seguros-Würth Team 20.11
92 Allan Davis (Aus) Liberty Seguros-Würth Team 22.04
93 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 22.05
94 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 22.06
95 Francesco Failli (Ita) Liquigas 22.11
96 Benjamin Noval Gonzalez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 22.13
97 Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agricole 22.14
98 Jens Voigt (Ger) Team CSC 22.16
99 Lilian Jegou (Fra) Française des Jeux
100 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas 22.18
101 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi 22.23
102 Jorg Ludewig (Ger) T-Mobile Team 22.24
103 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner 22.25
104 Jan Boven (Ned) Rabobank
105 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 22.28
106 Guido Trenti (USA) Quick Step-Innergetic 22.32
107 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems 22.34
108 David Zabriskie (USA) Team CSC 22.43
109 Marius Sabaliauskas (Ltu) Lampre-Fondital 22.49
110 Elia Rigotto (Ita) Team Milram 22.52
111 Aleixei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 22.56
112 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner 23.13
113 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis, le Credit par Telephone 23.16
114 Nico Mattan (Bel) Davitamon-Lotto 23.23
115 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 23.28
116 Maarten Den Bakker (Ned) Team Milram 23.33
117 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel 23.42
118 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner 23.43
119 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems 23.54
120 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems 23.55
121 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R Prevoyance 24.52
122 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram 25.05
123 Björn Schröder (Ger) Team Milram 25.06
124 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 25.11
125 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 25.29
126 Tom Steels (Bel) Davitamon-Lotto 25.36
127 Michael Albasini (Swi) Liquigas 26.20
128 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 26.41
129 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 27.02
130 Stéphane Auge (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 27.12
131 Bas Giling (Ned) T-Mobile Team 27.21
132 Andrea Peron (Ita) Team CSC 28.31
133 Andoni Aranaga (Spa) Euskaltel-Euskadi 28.45
134 Eric Berthou (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 28.47
135 Jose Antonio Redondo (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 29.22
136 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance 31.24
137 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom 31.26
138 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance 31.34
139 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole 31.39
140 Javier Meijas (Spa) Saunier Duval-Prodir 31.44
141 Hans Dekkers (Ned) Agritubel 31.45
142 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team 32.11
143 Iker Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi 33.55
144 Arkaitz Duran Aroca (Spa) Saunier Duval-Prodir 39.11

Pointkonkurrencen efter 4. etape
1 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic 91 pts
2 Allan Davis (Aus) Liberty Seguros-Würth Team 70
3 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 53
4 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto 47
5 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 42
6 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 38
7 Lilian Jegou (Fra) Française des Jeux 38
8 Elia Rigotto (Ita) Team Milram 36
9 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital 36
10 Floyd Landis (USA) Phonak Hearing Systems 32
11 Vicente Reynes (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 32
12 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 30
13 Bobby Julich (USA) Team CSC 29
14 Roger Hammond (GBr) Discovery Channel Pro Cycling Team 26
15 Patxi Xabier Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital 25
16 Vladimir Guysev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 23
17 Andrey Kashechkin (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team 23
18 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram 23
19 Antonio Colom (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 22
20 Frank Schleck (Lux) Team CSC 22
21 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole 20
22 Marcus Burghardt (Ger) T-Mobile Team 19
23 Alberto Contador (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 18
24 Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agricole 17
25 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 15
26 José Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 14
27 Bradley Wiggins (GBr) Cofidis, le Credit par Telephone 14
28 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 13
29 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 13
30 Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux 13
31 Luis Sanchez (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 12
32 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 12
33 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 11
34 Rik Verbrugghe (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 11
35 Hans Dekkers (Ned) Agritubel 11
36 José Azevedo (Por) Discovery Channel Pro Cycling Team 10
37 Erik Dekker (Ned) Rabobank 9
38 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 9
39 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems 8
40 Matej Mugerli (Slo) Liquigas 8
41 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 7
42 José Alberto Martinez (Spa) Agritubel 7
43 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 7
44 Nicolas Crosbie (Fra) Agritubel 6
45 Cédric Vasseur (Fra) Quick Step-Innergetic 6
46 Marcus Zberg (Swi) Gerolsteiner 6
47 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital 5
48 Aleixei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 5
49 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems 5
50 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 4
51 Stéphane Auge (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 4
52 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 3
53 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 3
54 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance 3
55 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance 3
56 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom 3
57 Jose Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance 3
58 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 2
59 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 2
60 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 2
61 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 2
62 Bas Giling (Ned) T-Mobile Team 2
63 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole 1
64 Wilfried Cretskens (Bel) Quick Step-Innergetic 1
65 Juan Jose Cobo (Spa) Saunier Duval-Prodir 1

Bjergkonkurrencen efter 4. etape
1 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 39 pts
2 Nicolas Crosbie (Fra) Agritubel 35
3 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 21
4 Floyd Landis (USA) Phonak Hearing Systems 10
5 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas 8
6 Patxi Xabier Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital 8
7 Luis Sanchez (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 8
8 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 8
9 Aitor Osa (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 8
10 Bas Giling (Ned) T-Mobile Team 7
11 Stéphane Auge (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 6
12 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 6
13 Johan Vansummeren (Bel) Davitamon-Lotto 5
14 José Alberto Martinez (Spa) Agritubel 4
15 Frank Schleck (Lux) Team CSC 4
16 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 4
17 Antonio Colom (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3
18 Joost Posthuma (Ned) Rabobank 3
19 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 3
20 Sergio Paulinho (Por) Liberty Seguros-Würth Team 3
21 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 3
22 José Azevedo (Por) Discovery Channel Pro Cycling Team 2
23 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 2
24 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram 2
25 Allan Davis (Aus) Liberty Seguros-Würth Team 2
26 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 2
27 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 1
28 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi 1
29 Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1
30 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi 1
31 Guido Trenti (USA) Quick Step-Innergetic 1
32 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R Prevoyance 1
33 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 1


Holdkonkurrencen efter 4. etape
1 Discovery Channel Team 58.27.17
2 Lampre-Fondital 1.54
3 Phonak Hearing Systems 2.44
4 Liberty Seguros-Würth Team 3.11
5 Credit Agricole 3.13
6 Euskaltel-Euskadi 4.02
7 Rabobank 7.13
8 Quick Step-Innergetic 7.21
9 Caisse d'Epargne-Illes Balears 8.28
10 Davitamon-Lotto 8.41
11 Francaise Des Jeux 8.57
12 Ag2R Prevoyance
13 Cofidis Credit Par Telephone 11.19
14 Gerolsteiner 12.17
15 Saunier Duval-Prodir 14.39
16 T-Mobile Team 14.54
17 Agritubel 23.50
18 Bouygues Telecom 24.07
19 Team CSC 25.51
20 Liquigas 41.01
21 Team Milram 44.00
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Ladies Tour of Norway(2.WWT) 13/08-16/08

Il Lombardia(1.UWT) 15/08

Great War Remembrance Race(1.1) 14/08

Tour de l'Avenir(2.NCUP) 14/08-19/08

Great War Remembrance Race(1.1) 14/08

Tour de l'Avenir(2.NCUP) 14/08-19/08

Il Lombardia(1.UWT) 15/08

Cyclassics Hamburg(1.UWT) 16/08

Prudential RideLondon-Sur...(1.UWT) 16/08

KOGA Slag om Norg(1.1) 16/08

La Poly Normande(1.1) 16/08

GP Stad Zottegem(1.1) 18/08

Tour du Limousin(2.1) 18/08-21/08

Omloop Mandel-Leie-Scheld...(1.1) 22/08

Schaal Sels(1.1) 23/08

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger