Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Topplacering til Nicki Sørensen

Topplacering til Nicki Sørensen

28. marts 2007 17:030

Annonce

På 3. etape af Vuelta a Castilla y Leon sejrede Saunier Duval-rytteren Francisco Ventoso for 3. dag i træk. Det skete, da feltet kom samlet til mål. I massespurten var Francisco Ventoso hurtigst og vandt foran Javier Benitez fra Benfica og Jan Hruska fra Relax-GAM. Danske Nicki Sørensen blev nummer 6 i spurten.

Etapen blev kørt fra Salamanca til Valladolid over 147.6 km. Etapen blev præget af et tre mandsgruppe med Luis Pérez (Relax), Miguel Gil Martín (Villamagna) og Adrián Palomares (Fuerteventura). De var i udbrud i det meste af etapen, men havde på intet tidspunkt mere end 2:50 ned til feltet. 

I feltet styrede Saunier Duval og Caisse d'Espargne tempoet med hård hånd. Med 2 kilometer igen indhentede de udbruddet. Luis Perez forsøgte et sidste desperat forsøg på at køre alene til mål, men det lykkedes ikke.
Vladimir Karpets (Caisse d'Epargne) fører fortsat løbet.

Resultat af 2. etape
1 Francisco Jose Ventoso - Saunier Duval-Prodir 3.26.04
2 Javier Benitez - Benfica
3 Jan Hruska - Relax-Gam
4 Patrick Calcagni - Liquigas
5 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne
6 Nicki Sørensen - Team CSC
7 Mikel Artetxe - Fuerteventura-Canarias
8 Karsten Kroon - Team CSC
9 David Lopez - Caisse d'Epargne
10 Alberto Contador - Discovery Channel Pro Cycling Team
11 Oscar Sevilla - Relax-Gam
12 Marc De Maar - Rabobank
13 Egoi Martinez - Discovery Channel Pro Cycling Team
14 José Azevedo - Benfica
15 Manuel Beltran - Liquigas
16 Igor Anton - Euskaltel-Euskadi
17 Constantino Zaballa - Caisse d'Epargne
18 Juan Jose Cobo - Saunier Duval-Prodir
19 Janez Brajkovic - Discovery Channel Pro Cycling Team
20 Joaquin Sobrino - Relax-Gam
21 Pablo De Pedro - Grupo Nicolás Mateos
22 Pieter Weening - Rabobank
23 William Walker - Rabobank
24 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team
25 Ivan Melero - Orbea
26 Michael Blaudzun - Team CSC
27 Ezequiel Mosquera - Karpin Galicia
28 Robert Gesink - Rabobank
29 Danail Petrov - Benfica
30 Haimar Zubeldia - Euskaltel-Euskadi
31 Florent Brard - Caisse d'Epargne
32 Santos Gonzalez - Karpin Galicia
33 Thomas Danielson - Discovery Channel Pro Cycling Team
34 Jesus Rosendo - Andalucia-Cayasur
35 Alberto Rodriguez - Viña Magna-Cropu
36 Manuel Lloret - Fuerteventura-Canarias
37 Jose Luis Carrasco - Andalucia-Cayasur
38 Jorge Ferrio - Andalucia-Cayasur
39 Benoît Salmon - Agritubel
40 Koldo Gil - Saunier Duval-Prodir
41 Julian Sanchez - Relax-Gam
42 Vladimir Miholjevic - Liquigas
43 Max Van Heeswijk - Rabobank
44 Jose Alberto Benitez - Saunier Duval-Prodir
45 Angel Vallejo - Relax-Gam 0.14
46 Remmert Wielinga - Saunier Duval-Prodir
47 Xabat Otxotorena - Orbea
48 Christian Vandevelde - Team CSC
49 Ruben Lobato - Saunier Duval-Prodir
50 Ivan Basso - Discovery Channel Pro Cycling Team
51 Mikel Pradera - Benfica
52 Michael Albasini - Liquigas
53 Alberto Losada - Caisse d'Epargne
54 Sergio Ribeiro - Benfica
55 Sergio Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team
56 Juan Jose Oroz - Orbea
57 Inigo Landaluze - Euskaltel-Euskadi
58 Julen Zubero - Orbea
59 Egoitz Murgoitio - Grupo Nicolás Mateos
60 Manuel Vazquez - Andalucia-Cayasur
61 Gustavo Dominguez - Karpin Galicia
62 Eduardo Gonzalo - Agritubel
63 David Martin - Viña Magna-Cropu
64 Ramon Troncoso - Karpin Galicia
65 David Bernabeu - Fuerteventura-Canarias
66 Luis Roberto Alvarez - Viña Magna-Cropu
67 Jesus Tendero - Viña Magna-Cropu
68 Volodymir Gustov - Team CSC
69 Jesus Hernandez - Relax-Gam
70 Eduard Vorganov - Karpin Galicia
71 Juan José Abril - Viña Magna-Cropu
72 Antonio Cosme - Viña Magna-Cropu
73 Denis Menchov - Rabobank
74 Joan Horrach - Caisse d'Epargne
75 Gaizka Lasa - Karpin Galicia
76 Javier Ramirez - Fuerteventura-Canarias
77 Aaron Villegas - Orbea
78 Javier Echarri - Grupo Nicolás Mateos
79 Beñat Intxausti - Grupo Nicolás Mateos
80 Inigo Lazkano - Orbea
81 Denis Kudashev - Relax-Gam
82 Oleg Chuzhda - Fuerteventura-Canarias
83 Manuel Calvente - Agritubel
84 Victor Manuel Gomes - Viña Magna-Cropu
85 Kjell Carlström - Liquigas
86 Javier Aramendia - Orbea
87 Arkaitz Duran - Saunier Duval-Prodir
88 Alessandro Vanotti - Liquigas
89 David Abal - Karpin Galicia
90 Eloy Teruel - Grupo Nicolás Mateos
91 Carlos Sastre - Team CSC
92 Aitor Galdos - Euskaltel-Euskadi
93 Francisco Jose Martinez - Andalucia-Cayasur
94 Gonzalo Rabunal - Karpin Galicia
95 José Vicente Garcia - Caisse d'Epargne
96 Iker Leonet - Fuerteventura-Canarias
97 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC
98 Rui Lavarinhas - Benfica
99 Luis Perez Rodriguez - Andalucia-Cayasur
100 Eladio Sanchez - Fuerteventura-Canarias 0.30
101 Vicente Peiro - Grupo Nicolás Mateos 0.34
102 Raul Garcia - Relax-Gam
103 Dario Cataldo - Liquigas 0.37
104 Emilien Benoit Berges - Agritubel 0.56
105 Benoît Sinner - Agritubel
106 Michael Rasmussen - Rabobank 1.06
107 Amets Txurruka - Euskaltel-Euskadi
108 Miguel Ochoa - Grupo Nicolás Mateos 1.12
109 Josu Agirre - Orbea
110 Magnus Backstedt - Liquigas 1.17
111 Ivan Gilmartin - Viña Magna-Cropu 1.25
112 Luis Perez Romero - Andalucia-Cayasur
113 Linas Balciunas - Agritubel 1.41
114 Thorwald Veneberg - Rabobank 2.32
115 Oscar Pereiro - Caisse d'Epargne
116 Adrian Palomares - Fuerteventura-Canarias
117 Denis Robin - Agritubel
118 José Antonio Baños - Grupo Nicolás Mateos
119 Alan Perez - Euskaltel-Euskadi
120 Andoni Aranaga - Euskaltel-Euskadi
121 Andoni Lafuente - Euskaltel-Euskadi
122 Francisco José Lara - Andalucia-Cayasur
123 Didac Ortega - Benfica 6.54
124 José A. Pecharroman - Benfica


Samlet stilling efter 3. etape

1 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 7.12.06
2 Egoi Martinez - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.02
3 Florent Brard - Caisse d'Epargne 0.03
4 Francisco Jose Ventoso - Saunier Duval-Prodir 0.05
5 Alberto Contador - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.06
6 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.10
7 Vladimir Miholjevic - Liquigas 0.18
8 Janez Brajkovic - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.21
9 Thomas Danielson - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.22
10 Ivan Basso - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.23
11 Juan Jose Cobo - Saunier Duval-Prodir 0.24
12 Santos Gonzalez - Karpin Galicia
13 Igor Anton - Euskaltel-Euskadi 0.26
14 Nicki Sörensen - Team CSC
15 Oscar Sevilla - Relax-Gam 0.27
16 Pablo De Pedro - Grupo Nicolás Mateos 0.28
17 Manuel Lloret - Fuerteventura-Canarias
18 Sergio Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.32
19 Remmert Wielinga - Saunier Duval-Prodir 0.33
20 Jan Hruska - Relax-Gam
21 Constantino Zaballa - Caisse d'Epargne 0.34
22 David Lopez - Caisse d'Epargne 0.35
23 Denis Menchov - Rabobank 0.37
24 Eloy Teruel - Grupo Nicolás Mateos 0.38
25 Gonzalo Rabunal - Karpin Galicia
26 Julian Sanchez - Relax-Gam 0.39
27 Michael Blaudzun - Team CSC 0.40
28 Koldo Gil - Saunier Duval-Prodir 0.42
29 Francisco Jose Martinez - Andalucia-Cayasur 0.43
30 Robert Gesink - Rabobank 0.45
31 Egoitz Murgoitio - Grupo Nicolás Mateos 0.46
32 Marc De Maar - Rabobank 0.47
33 Inigo Landaluze - Euskaltel-Euskadi
34 David Bernabeu - Fuerteventura-Canarias
35 Angel Vallejo - Relax-Gam 0.48
36 Mikel Artetxe - Fuerteventura-Canarias
37 José Vicente Garcia - Caisse d'Epargne
38 Christian Vandevelde - Team CSC 0.50
39 Haimar Zubeldia - Euskaltel-Euskadi
40 Manuel Beltran - Liquigas 0.51
41 Gustavo Dominguez - Karpin Galicia
42 Volodymir Gustov - Team CSC
43 Benoît Salmon - Agritubel 0.52
44 Ivan Melero - Orbea
45 Joaquin Sobrino - Relax-Gam 0.53
46 Karsten Kroon - Team CSC 0.54
47 Ezequiel Mosquera - Karpin Galicia
48 Juan José Abril - Viña Magna-Cropu 0.56
49 Joan Horrach - Caisse d'Epargne
50 Ramon Troncoso - Karpin Galicia
51 José Azevedo - Benfica
52 Javier Benitez - Benfica 0.59
53 Pieter Weening - Rabobank
54 Jose Luis Carrasco - Andalucia-Cayasur 1.00
55 William Walker - Rabobank 1.01
56 Jose Alberto Benitez - Saunier Duval-Prodir 1.02
57 Alberto Rodriguez - Viña Magna-Cropu
58 Juan Jose Oroz - Orbea 1.03
59 Manuel Vazquez - Andalucia-Cayasur 1.04
60 Alberto Losada - Caisse d'Epargne
61 Michael Albasini - Liquigas 1.06
62 Alessandro Vanotti - Liquigas 1.07
63 Javier Aramendia - Orbea 1.09
64 Jesus Tendero - Viña Magna-Cropu 1.10
65 Patrick Calcagni - Liquigas
66 Jesus Rosendo - Andalucia-Cayasur 1.13
67 Eladio Sanchez - Fuerteventura-Canarias 1.14
68 Antonio Cosme - Viña Magna-Cropu 1.15
69 Aaron Villegas - Orbea 1.16
70 Jorge Ferrio - Andalucia-Cayasur 1.18
71 David Martin - Viña Magna-Cropu 1.19
72 Eduardo Gonzalo - Agritubel 1.21
73 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC 1.22
74 Arkaitz Duran - Saunier Duval-Prodir 1.23
75 Danail Petrov - Benfica
76 David Abal - Karpin Galicia 1.24
77 Mikel Pradera - Benfica 1.25
78 Magnus Backstedt - Liquigas 1.26
79 Aitor Galdos - Euskaltel-Euskadi 1.27
80 Gaizka Lasa - Karpin Galicia 1.28
81 Oleg Chuzhda - Fuerteventura-Canarias 1.29
82 Beñat Intxausti - Grupo Nicolás Mateos 1.31
83 Julen Zubero - Orbea 1.34
84 Luis Perez Rodriguez - Andalucia-Cayasur
85 Dario Cataldo - Liquigas 1.35
86 Max Van Heeswijk - Rabobank 1.36
87 Manuel Calvente - Agritubel
88 Jesus Hernandez - Relax-Gam
89 Ruben Lobato - Saunier Duval-Prodir
90 Javier Ramirez - Fuerteventura-Canarias 1.37
91 Eduard Vorganov - Karpin Galicia
92 Carlos Sastre - Team CSC
93 Kjell Carlström - Liquigas 1.38
94 Sergio Ribeiro - Benfica 1.40
95 Emilien Benoit Berges - Agritubel 1.41
96 Xabat Otxotorena - Orbea 1.47
97 Javier Echarri - Grupo Nicolás Mateos 1.50
98 Raul Garcia - Relax-Gam 1.53
99 Inigo Lazkano - Orbea
100 Benoît Sinner - Agritubel 2.08
101 Luis Roberto Alvarez - Viña Magna-Cropu
102 Denis Kudashev - Relax-Gam
103 Iker Leonet - Fuerteventura-Canarias 2.12
104 Josu Agirre - Orbea 2.15
105 Rui Lavarinhas - Benfica 2.19
106 Amets Txurruka - Euskaltel-Euskadi 2.20
107 Vicente Peiro - Grupo Nicolás Mateos 2.31
108 Luis Perez Romero - Andalucia-Cayasur 2.42
109 Ivan Gilmartin - Viña Magna-Cropu 2.50
110 Michael Rasmussen - Rabobank 2.51
111 Linas Balciunas - Agritubel 3.26
112 Oscar Pereiro - Caisse d'Epargne 3.38
113 Adrian Palomares - Fuerteventura-Canarias 3.46
114 Alan Perez - Euskaltel-Euskadi 3.47
115 Denis Robin - Agritubel 3.58
116 Miguel Ochoa - Grupo Nicolás Mateos 4.00
117 José Antonio Baños - Grupo Nicolás Mateos 4.03
118 Thorwald Veneberg - Rabobank 4.29
119 Victor Manuel Gomes - Viña Magna-Cropu 7.21
120 Francisco José Lara - Andalucia-Cayasur 8.51
121 Andoni Aranaga - Euskaltel-Euskadi 9.12
122 Andoni Lafuente - Euskaltel-Euskadi 9.34
123 José A. Pecharroman - Benfica 12.37
124 Didac Ortega - Benfica 14.58


Bjergkonkurrencen efter 3. etape
1 Ezequiel Mosquera - Karpin Galicia 6 pts
2 Jose Luis Carrasco - Andalucia-Cayasur 4
3 Raul Garcia - Relax-Gam 2
4 Javier Echarri - Grupo Nicolás Mateos 1 


Kombinationskonkurrencen efter 3. etape 
1 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 4 pts
2 Francisco Jose Ventoso - Saunier Duval-Prodir 5
3 Egoi Martinez - Discovery Channel Pro Cycling Team 7
4 Florent Brard - Caisse d'Epargne 12
5 Alberto Contador - Discovery Channel Pro Cycling Team 12
6 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team 22
7 Ivan Basso - Discovery Channel Pro Cycling Team 24
8 Jan Hruska - Relax-Gam 24
9 Vladimir Miholjevic - Liquigas 26
10 Nicki Sørensen - Team CSC 27
11 Janez Brajkovic - Discovery Channel Pro Cycling Team 35


Pointkonkurrencen efter 3. etape
1 Francisco Jose Ventoso - Saunier Duval-Prodir 64 pts
2 Javier Benitez - Benfica 40
3 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 37
4 Jan Hruska - Relax-Gam 32
5 Egoi Martinez - Discovery Channel Pro Cycling Team 23
6 Magnus Backstedt - Liquigas 20
7 Alberto Contador - Discovery Channel Pro Cycling Team 18
8 Mikel Artetxe - Fuerteventura-Canarias 17
9 Florent Brard - Caisse d'Epargne 16
10 Joaquin Sobrino - Relax-Gam 14
11 Patrick Calcagni - Liquigas 14
12 Aitor Galdos - Euskaltel-Euskadi 12
13 Nicki Sørensen - Team CSC 10
14 Ivan Basso - Discovery Channel Pro Cycling Team 9
15 Alessandro Vanotti - Liquigas 9
16 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team 8
17 Marc De Maar - Rabobank 8
18 Karsten Kroon - Team CSC 8
19 Vladimir Miholjevic - Liquigas 7
20 David Lopez - Caisse d'Epargne 7
21 Benoît Sinner - Agritubel 7
22 Igor Anton - Euskaltel-Euskadi 6
23 Sergio Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team 6
24 Oscar Sevilla - Relax-Gam 5
25 Michael Albasini - Liquigas 5


Holdkonkurrencen efter 3. etape
1 Discovery Channel Pro Cycling Team 21.36.35
2 Caisse d'Epargne 0.20
3 Saunier Duval-Prodir 0.31
4 Liquigas 0.57
5 Relax-Gam 1.17
6 Team CSC 1.22
7 Karpin Galicia
8 Euskaltel-Euskadi 1.30
9 Grupo Nicolás Mateos 1.35
10 Rabobank 1.38
11 Fuerteventura-Canarias 1.42
12 Andalucia-Cayasur 2.02
13 Agritubel 2.24
14 Orbea 2.32
15 Benfica 2.48
16 Viña Magna-Cropu 2.50


Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Donostia San Sebastian Kl...(1.UWT) 31/07

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 31/07

Johan Museeuw Classic(1.1) 31/07

Vuelta a Castilla y Leon(1.1) 29/07

Donostia San Sebastian Kl...(1.UWT) 31/07

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 31/07

Johan Museeuw Classic(1.1) 31/07

Circuito de Getxo - Memor...(1.1) 01/08

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 04/08-15/08

La Coupe du President de ...(2.1) 05/08-08/08

Sazka Tour(2.1) 05/08-08/08

Aubel-Thimister-Stavelot(2.1) 06/08-08/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 07/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 08/08

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka NextHash

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger