Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Total kasakhisk dominans i Spanien - Opd.

Total kasakhisk dominans i Spanien - Opd.

14. september 2006 17:370

Annonce

Alexandre Vinokourov (Astana) konsoliderede førertrøjen på den sidste store bjergetape i dette års Vuelta a Espana. Men det var holdkammeraten Andrey Kashechkin, der kunne tage etapesejren, da de to kom alene til mål. Carlos Sastre (Team CSC) kom i problemer på den sidste stigning op mod målet i Sierra de la Pandera og er nu ude af podiet.


Andrey Kashechkin vinder foran Alexandre Vinokourov / Foto: Sirotti


Det så ellers med danske briller lovende ud fra starten af dagens 153 km. lange etape fra Granada til Sierra de la Pandera. Danske Nicki Sørensen var med i dagens første seriøse angreb sammen med Olivier Kaisen (Davitamon), Benoit Poilvet (Credit Agricole), Raúl García De Mateo (Relax-Gam), Markel Irizar (Euskaltel-Euskadi), Pedro Horrillo (Rabobank) og Pierre Drancourt (Bouygues Telecom). Desværre for udbrydergruppen havde Caisse D´Epargne-Illes Balears stor interesse i holde samlet på feltet, for at give Alejandro Valverde mulighed for at overtage førertrøjen via bonussekunder på målstregen.

Derfor fik gruppen maksimalt et forspring på 4 minutter og det så aldrig ud til at gruppen kunne holde til mål. Med 30 km. til mål har gruppen bare 1.30 min. forspring til feltet. Raúl García De Mateo (Relax-Gam), forsøger sig med et angreb, men bliver hentet, hvorefter Nicki Sørensen slog kontra. Den danske rytter får hul, men bliver senere hentet af Olivier Kaisen og Raúl García De Mateo. I det trioen påbegynder opstigningen til dagens næstsidste stigning Alto de los Villares sætter Nicki Sørensen et hårdt tempo og De Mateo og Kaisen falder igen fra. Men feltet er for tæt på og den danske rytter bliver med 14 km. til mål hentet af Egoi Martinez (Discovery Channel) og Iban Mayo (Euskaltel-Euskardi), der er kørt væk fra feltet.

De to spanske ryttere er dog næsten hentet af et hårdt arbejdende Caisse D´Epargne mandskab i det rytterne påbegynder den sidste hårde stigning op mod målet i Sierra de la Pandera. De har dog arbejdet forgæves. Med 6 km. til mål angriber først Andrey Kashechkin, men han får straks Carlos Sastre med på hjul. Alexandre Vinokoruov slår kontra. Alejandro Valverde er her i tydelige vanskeligheder og ingen kan svare på Vinokourovs angreb. Carlos Sastre indleder jagten på Alexandre Vinokourov sammen med Angel Gomez Merchante, men med 4 km. til mål må de begge slippe Andrey Kashechkin, der efter et par angreb kører væk. Astana rytteren lukker hullet til holdkammeraten Alexandre Vinokourov, der lader sin yngre landmand vinde etapen.


Alexandre Vinokourov / Foto: Sirotti



Andrey Kashechkin og Alexandre Vinokourov / Foto: Sirotti


Længere tilbage finder Alejandro Valverde tilsyneladende sin anden luft og han lukker hullet til Carlos Sastre og kører kort efter væk fra Team CSC rytteren, der er i tydelig krise på dette tidspunkt. I mål er Alejandro Valverde 33 sekunder efter de to kasakher og får nu svært ved at tage den samlede sejr fra Alexandre Vinokourov. Carlos Sastre kommer i mål 46 sekunder efter Andrey Kashechkin og falder derved ned på den samlede fjerdeplads.


Alejandro Valverde kæmper / Foto: Sirotti


Alexandre Vinokourov på podiet / Foto: Sirotti



Resultat af 18. etape
1 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 3.57.39 (38.65 km/t)
2 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team
3 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.30
4 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.32
5 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 0.35
6 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi
7 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 0.46
8 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
9 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 0.48
10 Carlos Sastre (Spa) Team CSC
11 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.20
12 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
13 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 1.29
14 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.34
15 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.43
16 Daniel Moreno (Spa) Relax-Gam 1.56
17 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.05
18 Iñigo Cuesta (Spa) Team CSC 2.13
19 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto
20 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 2.34
21 Theo Eltink (Ned) Rabobank 2.36
22 Stéphane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance
23 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 2.45
24 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 2.55
25 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital
26 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 3.16
27 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
28 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
29 José Antonio Garrido (Spa) Quick Step-Innergetic 3.24
30 Aketza Peña (Spa) Euskaltel-Euskadi 3.43
31 José Miguel Elias (Spa) Relax-Gam 3.46
32 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3.48
33 Iñigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance 3.55
34 José Antonio Redondo (Spa) Astana Team 4.14
35 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 4.44
36 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner 4.48
37 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner 4.49
38 Nicki Sørensen (Den) Team CSC 5.03
39 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC 5.28
40 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 5.42
41 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi 6.02
42 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
43 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 6.17
44 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 7.18
45 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 8.04
46 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team 8.08
47 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC 8.18
48 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole
49 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC
50 Raúl García De Mateo (Spa) Relax-Gam 8.22
51 Ángel Vallejo (Spa) Relax-Gam 9.45
52 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 10.33
53 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi 10.56
54 Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto 12.18
55 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems
56 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team
57 Mauricio Ardila (Col) Rabobank 13.00
58 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone
59 Bingen Fernández (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone
60 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance
61 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team 13.02
62 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 13.12
63 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 13.15
64 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 14.35
65 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance
66 Erik Zabel (Ger) Team Milram
67 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
68 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto
69 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux 14.39
70 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram 14.50
71 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance
72 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram 14.53
73 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole 15.12
74 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team 15.13
75 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom 15.37
76 Björn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto 15.51
77 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step-Innergetic 16.32
78 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas
79 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team
80 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team
81 Pieter Weening (Ned) Rabobank 16.35
82 Pierre Drancourt (Bel) Bouygues Telecom
83 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi
84 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi
85 Marco Velo (Ita) Team Milram
86 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir
87 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto 16.56
88 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank 18.00
89 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital 22.10
90 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole
91 David Navas (Spa) AG2R Prevoyance
92 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole
93 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance
94 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital
95 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom
96 Kjell Carlström (Fin) Liquigas
97 David George (RSA) Relax-Gam
98 Dario Andriotto (Ita) Liquigas
99 Carlos Barredo (Spa) Astana Team
100 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner
101 Francesco Failli (Ita) Liquigas
102 Aaron Kemps (Aus) Astana Team
103 Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic
104 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
105 William Walker (Aus) Rabobank
106 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital
107 Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Prodir
108 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
109 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team
110 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems
111 Cyril Lemoine (Fra) Credit Agricole
112 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital
113 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas
114 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team
115 Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux
116 Joan Horrach (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
117 Luis Fernández Oliveira (Spa) Phonak Hearing Systems
118 Aurélien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems
119 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir
120 David Millar (GBr) Saunier Duval-Prodir
121 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram
122 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems
123 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram
124 Fabien Patanchon (Fra) Française des Jeux
125 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole
126 Kevin De Weert (Bel) Quick Step-Innergetic
127 Jorge García (Spa) Relax-Gam
128 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
129 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic
130 José Vicent Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
131 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic
132 David Cañada (Spa) Saunier Duval-Prodir
133 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic
134 Sébastien Joly (Fra) Française des Jeux
135 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team


Udgået:
DNF Daniel Becke (Ger) Team Milram
DNS Danilo Di Luca (Ita) Liquigas
DNS Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic


Samlet stilling efter 18. etape
1 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 71.27.08
2 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.53
3 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 2.06
4 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 2.51
5 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 5.06
6 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 7.05
7 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 8.23
8 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 8.28
9 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 10.04
10 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 10.06
11 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 11.04
12 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 13.16
13 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 14.11
14 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 15.44
15 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi 16.07
16 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 17.16
17 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 20.33
18 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 24.34
19 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 25.36
20 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 26.58
21 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 29.15
22 Theo Eltink (Ned) Rabobank 39.06
23 José Miguel Elias (Spa) Relax-Gam 39.16
24 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC 40.08
25 Iñigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance 41.21
26 Nicki Sørensen (Den) Team CSC 44.03
27 Iñigo Cuesta (Spa) Team CSC 44.09
28 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 44.49
29 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team 45.32
30 Stéphane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance 47.09
31 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 48.55
32 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 52.14
33 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi 52.52
34 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 53.09
35 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 57.37
36 Daniel Moreno (Spa) Relax-Gam 59.02
37 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole 59.40
38 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 1.01.32
39 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.04.10
40 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance
41 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 1.10.35
42 Carlos Barredo (Spa) Astana Team 1.14.43
43 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 1.16.19
44 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 1.21.54
45 José Antonio Redondo (Spa) Astana Team 1.25.41
46 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC 1.27.09
47 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.27.29
48 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team 1.27.52
49 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.28.18
50 Raúl García De Mateo (Spa) Relax-Gam 1.31.30
51 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance 1.31.43
52 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole 1.34.59
53 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC 1.35.03
54 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 1.35.22
55 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance 1.36.41
56 Ángel Vallejo (Spa) Relax-Gam 1.36.43
57 José Antonio Garrido (Spa) Quick Step-Innergetic 1.37.30
58 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.37.57
59 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner 1.39.06
60 Pieter Weening (Ned) Rabobank 1.40.26
61 Erik Zabel (Ger) Team Milram 1.41.08
62 Sébastien Joly (Fra) Française des Jeux 1.41.33
63 Mauricio Ardila (Col) Rabobank 1.42.48
64 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.43.20
65 David Millar (GBr) Saunier Duval-Prodir 1.43.57
66 Aketza Peña (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.44.05
67 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 1.45.26
68 David George (RSA) Relax-Gam 1.46.10
69 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.46.23
70 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.46.36
71 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 1.48.13
72 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems 1.49.30
73 Kevin De Weert (Bel) Quick Step-Innergetic 1.50.19
74 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 1.52.50
75 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 1.58.07
76 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.58.45
77 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole 1.59.21
78 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.59.47
79 Joan Horrach (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.00.10
80 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 2.01.56
81 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team 2.02.14
82 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 2.04.37
83 Bingen Fernández (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 2.05.09
84 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems 2.05.20
85 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 2.06.15
86 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto 2.06.17
87 Jorge García (Spa) Relax-Gam 2.06.30
88 David Cañada (Spa) Saunier Duval-Prodir 2.10.16
89 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 2.11.26
90 Luis Fernández Oliveira (Spa) Phonak Hearing Systems 2.12.24
91 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 2.12.25
92 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital 2.14.26
93 Björn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto 2.16.08
94 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner 2.16.41
95 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step-Innergetic 2.17.33
96 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.19.18
97 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 2.20.12
98 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team 2.23.14
99 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram 2.23.55
100 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux 2.25.23
101 Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Prodir 2.25.25
102 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 2.26.11
103 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 2.27.21
104 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 2.28.04
105 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance 2.32.30
106 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital 2.32.56
107 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank 2.33.07
108 Pierre Drancourt (Bel) Bouygues Telecom 2.34.27
109 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto 2.34.30
110 William Walker (Aus) Rabobank 2.35.12
111 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems 2.36.02
112 Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto 2.36.39
113 Aurélien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems 2.37.15
114 Dario Andriotto (Ita) Liquigas 2.37.21
115 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 2.39.25
116 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic 2.39.34
117 Marco Velo (Ita) Team Milram 2.40.05
118 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom 2.41.10
119 Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic 2.41.12
120 Aaron Kemps (Aus) Astana Team 2.41.20
121 Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux 2.41.59
122 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 2.42.32
123 José Vicent Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.42.35
124 Francesco Failli (Ita) Liquigas 2.42.44
125 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic 2.43.01
126 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team 2.44.20
127 David Navas (Spa) AG2R Prevoyance 2.47.28
128 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram 2.51.01
129 Fabien Patanchon (Fra) Française des Jeux 2.53.06
130 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner 2.53.09
131 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram 2.54.20
132 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic 2.55.15
133 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole 3.05.48
134 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram 3.14.24
135 Cyril Lemoine (Fra) Credit Agricole 3.15.54


Pointkonkurrencen efter 18. etape
1 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 169 pts
2 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 138
3 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 131
4 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 92
5 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 89
6 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 84
7 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 83
8 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 82
9 Erik Zabel (Ger) Team Milram 79
10 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 68
11 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 62
12 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance 51
13 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 42
14 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi 37
15 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 37
16 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 37
17 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 35
18 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 34
19 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 33
20 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 32
21 David Millar (GBr) Saunier Duval-Prodir 29
22 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems 29
23 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 26
24 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner 25
25 Aurélien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems 22


Bjergkonkurrencen efter 18. etape
1 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 129 pts
2 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 117
3 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 98
4 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 84
5 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 82
6 José Miguel Elias (Spa) Relax-Gam 70
7 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi 67
8 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 63
9 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 60
10 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 58
11 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 44
12 Ángel Vallejo (Spa) Relax-Gam 36
13 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 33
14 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 32
15 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 28
16 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 26
17 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 25
18 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 23
19 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 23
20 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 21
21 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 20
22 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 19
23 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 18
24 José Antonio Redondo (Spa) Astana Team 18
25 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 16


Kombinationskonkurrencen efter 18. etape
1 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 8 pts
2 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 8
3 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 11
4 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 18
5 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 24
6 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 28
7 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 28
8 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 28
9 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi 36
10 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 39
11 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 44
12 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 56
13 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 57
14 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 58
15 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 59
16 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 60
17 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 76
18 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 83
19 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 87
20 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 98
21 Stéphane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance 104
22 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 106
23 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 107
24 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 109
25 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 114


Holdkonkurrencen efter 18. etape
1 Discovery Channel Pro Cycling Team 213.55.53
2 Astana 15.21
3 Caisse D'Epargne - Illes Balears 15.44
4 Euskaltel - Euskadi 30.01
5 Team CSC 53.59
6 Saunier Duval - Prodir 1.26.55
7 Lampre - Fondital 1.38.28
8 Ag2r Prevoyance 1.57.28
9 Relax - GAM 1.59.05
10 Cofidis, le Credit Par Telephone 2.05.33
11 Credit Agricole 2.49.13
12 Rabobank 3.08.59
13 Davitamon - Lotto 3.41.09
14 Liquigas 3.43.20
15 Quick Step - Innergetic 4.17.21
16 Française des Jeux 4.30.21
17 T- Mobile Team 4.34.38
18 Phonak Hearing Systems 4.42.22
19 Gerolsteiner 4.53.05
20 Team Milram 5.30.29
21 Bouygues Telecom 5.57.25

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Donostia San Sebastian Kl...(1.UWT) 31/07

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 31/07

Johan Museeuw Classic(1.1) 31/07

Vuelta a Castilla y Leon(1.1) 29/07

Donostia San Sebastian Kl...(1.UWT) 31/07

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 31/07

Johan Museeuw Classic(1.1) 31/07

Circuito de Getxo - Memor...(1.1) 01/08

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 04/08-15/08

La Coupe du President de ...(2.1) 05/08-08/08

Sazka Tour(2.1) 05/08-08/08

Aubel-Thimister-Stavelot(2.1) 06/08-08/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 07/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 08/08

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka NextHash

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger