Feltet.dk er klar til, for andet år, at præsentere et Trendbarometer baseret på vores indtryk fra årets Eurobike, verdens største cykeludstyrsmesse. Trendbarometeret viser, hvilke vinde, der rører sig på markedet. Vi starter nedefra og lægger ud med nummer 10 på listen: Aerodynamiske hjelme. Tendensen går i begge retninger - enten skal halen være lang eller den skal slet ikke være der.
Under årets Tour de France så vi Bradley Wiggans og andre Team Sky ryttere benytte sig af Kask Bambino, som er en aerodynamisk hjelm helt uden hale. Kask havde hjelmen, der kan købes fra oktober, med til Eurobike, hvor også andre hjelmproducenter som blandt andet Giro og Casco havde haleløse hjelme på hylderne.
Ideen bag den aerodynamiske hjelm uden hale er, at hvis man ikke kan holde den optimale position med hovedet, så ’ødelægger’ man ikke aerodynamikken på samme måde, som hvis man har en lang hale.
Vi har på Feltet.dk tidligere skrevet om bruges af aerodynamiske hjelme. Klik her for at blive klogere på det emne.
Modsat har vi så Lars Bak og Lotto Belisol teamet, der bruger Lazers nye aerodynamiske hjelm, der går under navnet ’Warp’. Her er halen endnu længere end normalt, ja, faktisk utrolig lang, og den tendens ses også hos flere af de andre producenter.
Generelt er det da også fortsat den mellemlange eller lange hale, der ses hyppigst hos hjelmproducenterne, og de producenter, der havde hjelme uden hale, havde også modeller med hale. Men de afkortede versioner lader til at være på vej frem - lige som de ekstra lange haler også kan være det.
Det skal bliver spændende at følge, hvor producenterne - og såvel ryttere som bikefittere - helst vil hen.
Følg med i morgen, hvor vi præsenterer nummer 9 på vores Trendbarometer.
Feltet.dks Trendbarometer 2012:
1. Skivebremser topper Feltet.dks Trendbarometer
2. Øget aerodynamik og integration på landevejscyklerne
3. 26” MTB – en ’truet race’
4. Neonfarver på neutral på baggrund
5. Aerodynamiske landevejshjelme
6. Cykelcomputere med GPS
7. Elektronisk gearskift
8. Tre-to-én! Færre klinger på MTB kranksættet
9. Full-carbon højprofil hjul til dæk og slange
10. Aerodynamiske hjelme - men ingen eller ekstra lang hale
Annonce
Annonce
Critérium du Dauphiné(2.UWT) 04/06-11/06
Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 03/06
Critérium du Dauphiné(2.UWT) 04/06-11/06
Women's Tour(2.WWT) 06/06-11/06
Asiatiske mesterskaber(CC) 07/06
Course de la Paix GP Jese...(2.NCUP) 08/06-11/06
Grosser Preis des Kantons...(1.1) 09/06
Tour of IRAN (Azarbaijan)(2.1) 10/06-14/06
Tour de Suisse(2.UWT) 11/06-18/06
Elfstedenronde Brugge(1.1) 11/06
Annonce
Annonce
AG2R Citroen Team |
Alpecin-Deceuninck |
Arkea Samsic |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Circus - Wanty |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM |
Team Jayco AlUla |
Team Jumbo-Visma |
Trek-Segafredo |
UAE Team Emirates |
Annonce