Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Turpin vandt i Frankrig

Turpin vandt i Frankrig

23. maj 2007 19:300

Annonce

Den franske rytter Ludovic Turpin (AG2r Prévoyance) vandt i dag første etape af det franske etapeløb Circuit de Lorraine Professionnel foran Tiziano Dall'Antonia (Ceramica Panaria - Navigare) og Daniele Pietropolli (Tenax Salmilano).

Ludovic Turpin fører selvfølgelig også løbet samlet.

Resultat af 1. Etape
1 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance 3.34.49 (42.51 km/t)
2 Tiziano Dall'Antonia - Ceramica Panaria - Navigare
3 Daniele Pietropolli - Tenax Salmilano
4 Ruggero Marzoli - Tinkoff Credit System
5 Matej Stare - Perutnina Ptuj
6 Philippe Gilbert - Française des Jeux
7 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
8 Vincent Jérôme - Bouygues Telecom
9 Daniele Callegarin - Team L.P.R.
10 Pieter Ghyllebert - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
11 Johan Coenen - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
12 Serge Pauwels - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
13 Steve Chainel - Auber
14 Daniele Nardello - Team L.P.R.
15 Samuele Marzoli - Team L.P.R.
16 Massimo Giunti - Miche
17 Crescenzo d'Amore - OTC Doors - Lauretana
18 Radoslav Rogina - Perutnina Ptuj
19 Frédéric Gabriel - Landbouwkrediet - Tönissteiner
20 Christophe Diguet - Auber
21 Gaztanaga Echevarria
22 Eddy Forner - Continental Cycling Team Differdange
23 Maxime Méderel - Auber
24 Noan Lelarge - Bretagne - Armor Lux
25 Francesco Reda - OTC Doors - Lauretana
26 Krzysztof Szczawinski - Miche
27 Benoît Sinner - Agritubel
28 Alessandro Bertuola - Tenax Salmilano
29 Steven Kleynen - Landbouwkrediet - Tönissteiner
30 Borut Bozic - Team L.P.R.
31 Renaud Pioline - Auber
32 Nicolas Vogondy - Agritubel
33 Matija Kvasina - Perutnina Ptuj
34 Stefan Van Dijk - Team Wiesenhof Felt
35 Eduardo Gonzalo Ramirez - Agritubel
36 Charles Guilbert - Bretagne - Armor Lux
37 Sören Nissen - Continental Cycling Team Differdange
38 Christophe Masson - Continental Cycling Team Differdange
39 David Navas Chica - AG2r Prévoyance
40 Martyn Maaskant - Rabobank Continental
41 Giovanni Bernaudeau - Bouygues Telecom
42 Sébastien Joly - Française des Jeux
43 Nicolas Hartmann - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
44 Peter Velits - Team Wiesenhof Felt
45 Damien Monier - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
46 Miguel Angel Rubiano Chavez - Ceramica Panaria - Navigare
47 Roberto Traficante - Team L.P.R.
48 Eddy Serri - Miche
49 Steven Kruijswijk - Rabobank Continental
50 Gabriele Bosisio - Tenax Salmilano
51 Martin Velits - Team Wiesenhof Felt
52 David Derepas - Roubaix Lille Metropole
53 Nico Sijmens - Landbouwkrediet - Tönissteiner
54 Sébastien Duret - Bretagne - Armor Lux
55 Bert Scheirlinckx - Landbouwkrediet - Tönissteiner
56 Aldo Ino Ilesic - Perutnina Ptuj
57 Jeremie Galland - Auber
58 Frédéric Finot - Roubaix Lille Metropole
59 Yann Huguet - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
60 Micula De Matteis - Tenax Salmilano
61 Andy Flickinger - Bouygues Telecom
62 Andrej Omulec - Perutnina Ptuj
63 Stéphane Petilleau - Bretagne - Armor Lux
64 Mathieu Claude - Bouygues Telecom
65 Frank Dressler - Continental Cycling Team Differdange
66 Yann Pivois - Bretagne - Armor Lux
67 Bart Vanheule - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
68 Matej Marin - Perutnina Ptuj
69 Stef Clement - Bouygues Telecom
70 Felix Odebrecht - Team Wiesenhof Felt
71 Moises Duenas Nevado - Agritubel
72 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
73 Donato Cannone - OTC Doors - Lauretana
74 David Verheyen - Landbouwkrediet - Tönissteiner
75 Dennis Van Winden - Rabobank Continental
76 Matteo Priamo - Ceramica Panaria - Navigare
77 Jean-Patrick Nazon - AG2r Prévoyance
78 Mickael Larpe - Roubaix Lille Metropole
79 Florian Morizot - Auber
80 Freddy Bichot - Agritubel
81 Alberto Di Lorenzo - OTC Doors - Lauretana
82 Piergiorgio Camussa - OTC Doors - Lauretana
83 Pasquale Muto - Miche
84 Michiel Elijzen - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
85 Blaise Sonnery - AG2r Prévoyance
86 Alexander Serov - Tinkoff Credit System
87 Simon Gerrans - AG2r Prévoyance
88 Robert Retschke - Team Wiesenhof Felt
89 Steffen Weigold - Tinkoff Credit System
90 Jorg Jaksche - Tinkoff Credit Systems
91 Steffen Wesemann - Team Wiesenhof Felt
92 Antoine Dalibard - Bretagne - Armor Lux 0.25
93 Kenny De Ketele - Davitamon - Win for Life - Jong Vlaanderen 0.34
94 Gerben De Knegt - Rabobank Continental 0.36
95 Cristiano Salerno - Tenax Salmilano 0.39
96 Julien Belgy - Bouygues Telecom
97 Jos Van Emden - Rabobank Continental
98 Maurizio Bellin - Team L.P.R. 0.42
99 Cédric Pineau - Roubaix Lille Metropole 0.57
100 Bradley McGee - Française des Jeux 0.59
101 Filippo Savini - Ceramica Panaria - Navigare 1.10
102 Serguei Klimov - Tinkoff Credit System 1.20
103 Anton Mindlin - Tinkoff Credit System
104 Sébastien Chavanel - Française des Jeux 1.28
105 Paul Brousse - Roubaix Lille Metropole
106 Stéphane Poulhies - AG2r Prévoyance 1.48
107 Boy Van Poppel - Rabobank Continental 1.50
108 Roberto Ferrari - Tenax Salmilano 2.37
109 Hannes Blank - Continental Cycling Team Differdange 2.51
110 Christophe Detilloux - Française des Jeux 3.19
111 Nicola d'Andrea - Miche 3.29
112 Iljo Keisse - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 3.35
113 Jean-Claude Lebeau - Landbouwkrediet - Tönissteiner 4.36
114 Francesco Tomei - Ceramica Panaria - Navigare 4.40
115 Sergiy Matveyev - Ceramica Panaria - Navigare
116 Diego Genovesi - OTC Doors - Lauretana
117 Ludovic Auger - Française des Jeux
118 Arnaud Lesvenan - Roubaix Lille Metropole

Samlet stilling efter 1. Etape
1 Ludovic Turpin - AG2r Prévoyance 3.34.39
2 Tiziano Dall'Antonia - Ceramica Panaria - Navigare 0.04
3 Daniele Pietropolli - Tenax Salmilano 0.06
4 Daniele Callegarin - Team L.P.R. 0.08
5 Ruggero Marzoli - Tinkoff Credit System 0.10
6 Matej Stare - Perutnina Ptuj
7 Philippe Gilbert - Française des Jeux
8 Staf Scheirlinckx - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
9 Vincent Jérôme - Bouygues Telecom
10 Pieter Ghyllebert - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
11 Johan Coenen - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
12 Serge Pauwels - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
13 Steve Chainel - Auber
14 Daniele Nardello - Team L.P.R.
15 Samuele Marzoli - Team L.P.R.
16 Massimo Giunti - Miche
17 Crescenzo d'Amore - OTC Doors - Lauretana
18 Radoslav Rogina - Perutnina Ptuj
19 Frédéric Gabriel - Landbouwkrediet - Tönissteiner
20 Christophe Diguet - Auber
21 Gaztanaga Echevarria
22 Eddy Forner - Continental Cycling Team Differdange
23 Maxime Méderel - Auber
24 Noan Lelarge - Bretagne - Armor Lux
25 Francesco Reda - OTC Doors - Lauretana
26 Krzysztof Szczawinski - Miche
27 Benoît Sinner - Agritubel
28 Alessandro Bertuola - Tenax Salmilano
29 Steven Kleynen - Landbouwkrediet - Tönissteiner
30 Borut Bozic - Team L.P.R.
31 Renaud Pioline - Auber
32 Nicolas Vogondy - Agritubel
33 Matija Kvasina - Perutnina Ptuj
34 Stefan Van Dijk - Team Wiesenhof Felt
35 Eduardo Gonzalo Ramirez - Agritubel
36 Charles Guilbert - Bretagne - Armor Lux
37 Sören Nissen - Continental Cycling Team Differdange
38 Christophe Masson - Continental Cycling Team Differdange
39 David Navas Chica - AG2r Prévoyance
40 Martyn Maaskant - Rabobank Continental
41 Sébastien Joly - Française des Jeux
42 Nicolas Hartmann - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
43 Peter Velits - Team Wiesenhof Felt
44 Damien Monier - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
45 Miguel Angel Rubiano Chavez - Ceramica Panaria - Navigare
46 Roberto Traficante - Team L.P.R.
47 Eddy Serri - Miche
48 Steven Kruijswijk - Rabobank Continental
49 Gabriele Bosisio - Tenax Salmilano
50 Martin Velits - Team Wiesenhof Felt
51 David Derepas - Roubaix Lille Metropole
52 Nico Sijmens - Landbouwkrediet - Tönissteiner
53 Sébastien Duret - Bretagne - Armor Lux
54 Bert Scheirlinckx - Landbouwkrediet - Tönissteiner
55 Aldo Ino Ilesic - Perutnina Ptuj
56 Jeremie Galland - Auber
57 Frédéric Finot - Roubaix Lille Metropole
58 Yann Huguet - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
59 Micula De Matteis - Tenax Salmilano
60 Andy Flickinger - Bouygues Telecom
61 Andrej Omulec - Perutnina Ptuj
62 Stéphane Petilleau - Bretagne - Armor Lux
63 Mathieu Claude - Bouygues Telecom
64 Frank Dressler - Continental Cycling Team Differdange
65 Yann Pivois - Bretagne - Armor Lux
66 Bart Vanheule - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen
67 Matej Marin - Perutnina Ptuj
68 Stef Clement - Bouygues Telecom
69 Felix Odebrecht - Team Wiesenhof Felt
70 Moises Duenas Nevado - Agritubel
71 Geoffroy Lequatre - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
72 Donato Cannone - OTC Doors - Lauretana
73 David Verheyen - Landbouwkrediet - Tönissteiner
74 Dennis Van Winden - Rabobank Continental
75 Matteo Priamo - Ceramica Panaria - Navigare
76 Jean-Patrick Nazon - AG2r Prévoyance
77 Mickael Larpe - Roubaix Lille Metropole
78 Florian Morizot - Auber
79 Freddy Bichot - Agritubel
80 Alberto Di Lorenzo - OTC Doors - Lauretana
81 Piergiorgio Camussa - OTC Doors - Lauretana
82 Pasquale Muto - Miche
83 Michiel Elijzen - Cofidis - Le Crédit par Téléphone
84 Blaise Sonnery - AG2r Prévoyance
85 Alexander Serov - Tinkoff Credit System
86 Simon Gerrans - AG2r Prévoyance
87 Robert Retschke - Team Wiesenhof Felt
88 Steffen Weigold - Tinkoff Credit System
89 Jorg Jaksche - Tinkoff Credit Systems
90 Steffen Wesemann - Team Wiesenhof Felt
91 Giovanni Bernaudeau - Bouygues Telecom 0.20
92 Antoine Dalibard - Bretagne - Armor Lux 0.32
93 Kenny De Ketele - Davitamon - Win for Life - Jong Vlaanderen 0.44
94 Gerben De Knegt - Rabobank Continental 0.46
95 Cristiano Salerno - Tenax Salmilano 0.49
96 Julien Belgy - Bouygues Telecom
97 Jos Van Emden - Rabobank Continental
98 Maurizio Bellin - Team L.P.R. 0.52
99 Cédric Pineau - Roubaix Lille Metropole 1.07
100 Bradley McGee - Française des Jeux 1.09
101 Filippo Savini - Ceramica Panaria - Navigare 1.20
102 Serguei Klimov - Tinkoff Credit System 1.30
103 Anton Mindlin - Tinkoff Credit System
104 Sébastien Chavanel - Française des Jeux 1.38
105 Paul Brousse - Roubaix Lille Metropole
106 Stéphane Poulhies - AG2r Prévoyance 1.58
107 Boy Van Poppel - Rabobank Continental 2.00
108 Roberto Ferrari - Tenax Salmilano 2.47
109 Hannes Blank - Continental Cycling Team Differdange 3.00
110 Christophe Detilloux - Française des Jeux 3.29
111 Nicola d'Andrea - Miche 3.39
112 Iljo Keisse - Chocolade Jacques - Topsport Vlaanderen 3.45
113 Jean-Claude Lebeau - Landbouwkrediet - Tönissteiner 4.46
114 Sergiy Matveyev - Ceramica Panaria - Navigare 4.50
115 Diego Genovesi - OTC Doors - Lauretana
116 Ludovic Auger - Française des Jeux
117 Arnaud Lesvenan - Roubaix Lille Metropole
118 Francesco Tomei - Ceramica Panaria - Navigare 5.00

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Tour de France(2.UWT) 26/06-18/07

La Course by Le Tour de F...(1.WWT) 27/06

Axion SWISS Bank Gran Pre...(1.1) 27/06

GP Général Patton(1.1) 03/07

Sibiu Cycling Tour(2.1) 03/07-06/07

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR