Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Danmarks Cykle Union har i dag offentliggjort navnene på de ryttere, som udgør bruttotruppen på det danske U19- og U23-landshold.
Annonce
Mikkel Bjergs VM-guld og EM-sølv, Johan Price-Pejtersens EM-guld, Niklas Larsens EM-sølv, Andreas Stokbros Flandern Rundt-sejr samt Mathias Norsgaards sejr på åbningsetapen af Tour de l´Avenir.
Højdepunkter har der været rigeligt af for de danske U23-drenge i 2019, og selvom landsholdstruppen har mange nye ansigter frem mod 2020-sæsonen, så forventer landstræneren, Anders Lund, at Danmark vil fortsætte med at lave resultater i U23-klassen næste år.
”Truppen har uden tvivl kvaliteten til at fortsætte de gode resultater fra tidligere år trods relativt stor udskiftning, og jeg glæder mig både til at følge de nye ryttere, der nu får chancen, og til at følge udviklingen hos de mere etablerede ryttere i truppen", fortæller Lund i en pressemeddelelse fra DCU.
Landstræneren fastslår dog, at resultaterne ikke er det altoverskyggende kriterie for succes. Arbejdet med talenterne handler først og fremmest om at gøre de unge ryttere i stand til at klare den svære overgang fra U23- til eliteniveau.
”Holdet mødes for første gang til en weekendsamling sidst i november, og i januar tager hele truppen på træningslejr til Calpe. Vi kommer til at stille op i alle afdelinger af årets Nations’ Cup, hvor første løb er Gent-Wevelgem - målet er at præge og sætte vores aftryk på løbene", forklarer Lund.
I 2020 består af Nations Cup af seks løb i form af de belgiske endagsløb, Gent-Wevelgem og Flandern Rundt, samt etapeløbene L´Etoile d´Or, Course de la GP Priessnitz, Tour de l´Avenir og Orlen Nations Grand Prix.
I 2019 sluttede Danmark som nummer tre på UCI´s Europatour-rangliste for U23, kun overgået af Belgien og Slovenien.
Danmarks U23-bruttotrup (med rytternes nuværende hold)
Andreas Lorentz Kron, Riwal Readynez Cycling Team
Aksel Bech Skot-Hansen, coloQuick Cycling
Jacob Hindsgaul, coloQuick Cycling
Johan Price-Pejtersen, coloQuick Cycling
Morten Hulgaard, coloQuick Cycling
Anthon Charmig, Team AURA Energi-JS.dk
Frederik Irgens Jensen, Team O.B.Wiik - Dan Stillads
Mads Østergaard, Team Herning CK
Mattias Skjelmose Jensen, Team IBT-Ridley Carl Ras Sydkysten Pro Cycling
Frederik Wandahl, Team NPV-Carl Ras Roskilde Junior
William Blume Levy, Team NPV-Carl Ras Roskilde Junior
Joshua Amos Gudnitz, Team ABC Junior
Robin Juel Skivild, Team Mascot Workwear
Danmarks U19-bruttotrup
Adam Holm Jørgensen, Team ABC Junior
Alexander Arnt Hansen, Hillerød CC
Andreas Læssø Unger, CK Aarhus
Carl-Frederik Bévort, ABC
Dennis Lock, Give CK
Emil Als Felberg Hansen, Holbæk Cykelsport
Emil Schandorff Iwersen, Team ABC Junior
Frederik Bjørn Sørensen, CK Aarhus
Frederik Erringsø, Team Herning CK Junior
Gustav Wang, ABC
Jakob Christensen, Team Mascot Workwear
Jeppe Andreasen, Team Vifra Kvickly Odder
Kasper Andersen, Team NPV-Carl Ras Roskilde Junior
Kasper Due Kaspersen, Team Mascot Workwear
Lucas Schrøder, Køge CR
Lukas Lund Sørensen, CK Aarhus
Mads Emil Dupont Hougaard, Randers CK
Mads Mosevang, Team Herning CK Junior
Mathias Møller Jørgensen, Herning CK
Morten Nørtoft, Give CK
Nikolaj Mengel, Team ABC Junior
Oliver B. Søndergaard, Silkeborg IF
Peter Asbjørn Hansen, Team Herning CK Junior
Philip Mathiesen, ABC
Sebastian Andreasson, Team ABC Junior
Sebastian Roar Iversen, Team Mascot Workwear
Simon Dalby, Holstebro CC
Stian Rosenlund, Team ABC Junior
Tobias Aagaard Hansen, Cycling Odense
Tobias Lund Andresen, Team NPV-Carl Ras Roskilde Junior
Annonce
Annonce
Ronde van Vlaanderen(1.WWT) 31/03
Ronde van Vlaanderen(1.UWT) 31/03
La Route Adélie de VItré(1.1) 29/03
Volta Limburg Classic(1.1) 30/03
Volta Limburg Classic(1.1) 30/03
Ronde van Vlaanderen(1.WWT) 31/03
Ronde van Vlaanderen(1.UWT) 31/03
Itzulia Basque Country(2.UWT) 01/04-06/04
Tour of Thailand(2.1) 01/04-06/04
Région Pays de la Loire ...(2.1) 02/04-05/04
Paris-Roubaix Femmes(1.WWT) 06/04
Paris-Roubaix(1.UWT) 07/04
Giro della Città Metropo...(1.1) 07/04
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce
Otte danskere til start ved weekendens EM i cyklecross
4000 meter-holdet vinder guld ved World Cup i Minsk
4000 meter-holdet sætter ny dansk rekord ved EM
Fuglsang står i et dilemma: OL eller Touren næste år?
Mads Pedersens VM-sejr i billeder