Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
72 ryttere er nu bekræftede til den første sæson nogensinde af UCI Track Champions League, hvor nogle af verdens bedste baneryttere skal kæmpe om hæderen.
Annonce
For første gang nogensinde, så afvikles UCI Track Champions League. Målet er at løfte banecyklingen til et helt nyt niveau. Den første afdeling finder sted på Mallorca den 6. november og du kan se med på discovery+.
Lørdag den 6. november går det for første gang løs i UCI Track Champions League.
Rytterlisten er nu endeligt blevet bekræftet, og her kan du få et overblik over alle 72 ryttere, som stiller til start.
22 ryttere har været pre-kvalificeret, heriblandt store navne som Ed Clancy og Katie Archibald, mens resten har kvalificeret sig gennem præstationer ved VM i banecykling i Roubaix.
Blandt de nye navne er Lea Friedrich (billedet), som vandt tre guldmedaljer ved VM i Roubaix og bronzevinder i Tokyo 2020, Lauriane Genest.
Hos herrerne er der også tidligere medaljevindere at finde - blandt andre den tidligere europæiske mester Mateusz Rudyk og Ryan Helal, som vandt bronze ved OL i Tokyo og sølv ved VM i Roubaix.
Se hele listen af ryttere her:
Sprint - kvinder:
Lauriane Genest (Canada)
Lea Friedrich (Tyskland)
Miriam Vece (Italien)
Martha Bayona Pineda (Colombia)
Riyu Ohta (Japan)
Sophie Capewell (Storbritannien)
Yana Tyshchenko (Rusland)
Daria Shmeleva (Rusland)
Laurine Van Riessen (Holland)
Anastasiia Voinova (Rusland)
Mina Sato (Japan)
Yuli Paola Verdugo Osuna (Mexico)
Emma Hinze (Tyskland)
Mathilde Gros (Frankrig)
Simona Krupeckaitė (Litauen)
Kelsey Mitchell (Canada)
Shanne Braspennincx (Holland)
Olena Starikova (Ukraine)
Sprint - Mænd:
Jean Spies (Sydafrika)
Mateusz Rudyk (Polen)
Jair Tjon En Fa (Surinam)
Tom Derache (Frankrig)
Jordan Castle (New Zealand)
Kevin Quintero Chavarro (Colombia)
Mikhail Yakovlev (Rusland)
Kento Yamasaki (Japan)
Rayan Helal (Frankrig)
Stefan Bötticher (Tyskland)
Jai Angsuthasawit (Thailand)
Hugo Barrette (Canada)
Harrie Lavreysen (Holland)
Nicholas Paul (Trinidad & Tobago)
Jeffrey Hoogland (Holland)
Vasilijus Lendel (Litauen)
Maximilian Levy (Tyskland)
Denis Dmitriev (Rusland)
Endurance - Kvinder:
Maggie Coles-Lyster (Canada)
Hanna Tserakh (Belarus)
Tania Calvo (Spanien)
Michelle Andres (Schweiz)
Alžbeta Bačíková (Slovakiet)
Gulnaz Khatuntseva (Rusland)
Emily Kay (Irland)
Silvia Zanardi (Italien)
Karolina Karasiewicz (Polen)
Maria Martins (Portugal)
Olivija Baleisyte (Litauen)
Eukene Larrarte (Spanien)
Yumi Kajihara (Japan)
Kirsten Wild (Holland)
Katie Archibald (Storbritannien)
Anita Yvonne Stenberg (Norge)
Annette Edmondson (Australien)
Kendall Ryan (USA)
Endurance - Mænd:
Tuur Dens (Belgien)
Rhys Britton (Storbritannien)
Roy Eefting (Holland)
Alan Banaszek (Polen)
Jules Hesters (Belgien)
Gavin Hoover (USA)
Michele Scartezzini (Italien)
Kazushige Kuboki (Japan)
Claudio Imhof (Schweiz)
Aaron Gate (New Zealand)
Iuri Leitao (Portugal)
Erik Martorell Haga (Spanien)
Ed Clancy (Storbritannien)
Sebastian Mora (Spanien)
Corbin Strong (New Zealand)
Yacine Chalel (Algeriet)
Kelland O'Brien (Australien)
Rotem Tene (Israel)
UCI Track Champions League - kalender 2021
1. afdeling: 6. november, Mallorca / Velodrom Illes Balears, Spanien
2. afdeling: 27. november, Panevezys / Cido Arena, Litauen
3. afdeling: 3. december, London / Lee Valley VeloPark, Storbritannien
4. afdeling: 4. december, London / Lee Valley VeloPark, Storbritannien
5. afdeling: 11. december, Tel Aviv / Sylvan Adams National Velodrome, Israel
Annonce
Annonce
Classic Brugge-De Panne(1.WWT) 21/03
Volta Ciclista a Catalunya(2.UWT) 18/03-24/03
Classic Brugge-De Panne(1.UWT) 20/03
Settimana Coppi e Bartali(2.1) 19/03-23/03
Classic Brugge-De Panne(1.UWT) 20/03
Classic Brugge-De Panne(1.WWT) 21/03
E3 Saxo Classic(1.UWT) 22/03
Gent-Wevelgem(1.WWT) 24/03
Gent-Wevelgem(1.UWT) 24/03
La Roue Tourangelle Centr...(1.1) 24/03
Dwars door Vlaanderen(1.UWT) 27/03
Paris - Camembert(1.1) 27/03
La Route Adélie de VItré(1.1) 29/03
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce
Overblik: Sådan sluttede de danske hold på UCI-ranglisten
Overblik: Sådan sluttede de danske herrer på verdensranglisten
Europamestre ekskluderet fra VM
Alex Dowsett forsøger sig igen med timeverdensrekorden
UCI afslører VM-ruten