Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Ullrich vandt etapen og samlet i Schweiz - Opd.

Ullrich vandt etapen og samlet i Schweiz - Opd.

18. juni 2006 17:390
Jan Ullrich vandt søndag eftermiddag 9. og sidste etape af etapeløbet Tour de Suisse. Dermed vinder tyskeren også løbet samlet. Ullrich kørte den 30 kilometer lange enkeltstart fra Kerzers til Bern i tiden 38.45. Det var 23 sekunder hurtigere end den nærmeste konkurrent, som i dette tilfælde var Davitamon-Lottos Cadel Evans.


Jan Ullrich / Foto: Sirotti



Løbets førende rytter Koldo Gil Perez (Saunier Duval-Prodir) tabte 1.14 til Jan Ullrich og måtte dermed lade den samlede sejr gå til tyskeren. Det blev dog til en samlet anden plads for Koldo Gil, som slutter lige foran de to Wurth-ryttere Jorg Jaksche og Angel Vicioso Arcos.


Resultat af 9. etape
1 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team 38.45.21 (47.531 km/h)
2 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 0.22.85
3 Angel Vicioso Arcos (Spa) Würth 0.31.32
4 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 0.46.97
5 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team 0.51.58
6 Christian Vandevelde (USA) Team CSC 0.52.99
7 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team 1.01.63
8 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.02.35
9 Koldo Gil Perez (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.14.69
10 Jorg Jaksche (Ger) Würth 1.22.95
11 Frank Schleck (Lux) Team CSC 1.24.26
12 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC 1.26.03
13 Thomas Lovkvist (Swe) Française des Jeux 1.28.33
14 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas 1.37.21
15 Alberto Contador Velasco (Spa) Würth 1.45.83
16 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team 1.51.28
17 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner 1.56.31
18 Jose Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.56.39
19 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC 1.57.65
20 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.57.74
21 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 1.59.32
22 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner 2.02.49
23 David Herrero Llorente (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.05.39
24 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 2.11.87
25 Bjorn Schröder (Ger) Team Milram 2.20.72
26 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 2.21.82
27 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 2.23.49
28 Giampaolo Caruso (Ita) Würth 2.25.00
29 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 2.26.28
30 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 2.28.49
31 David Canada Gracia (Spa) Saunier Duval-Prodir 2.28.53
32 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 2.29.33
33 Andy Schleck (Lux) Team CSC 2.30.95
34 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team 2.54.26
35 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.57.49
36 Giovanni Visconti (Ita) Team Milram 2.58.52
37 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 3.07.69
38 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 3.13.58
39 Allan Johansen (Den) Team CSC 3.15.41
40 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 3.16.19
41 Sven Montgomery (Swi) Gerolsteiner 3.16.95
42 Bram Tankink (Ned) Quick Step-Innergetic 3.18.16
43 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems 3.26.58
44 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems 3.26.81
45 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3.27.51
46 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile Team 3.29.98
47 Pieter Weening (Ned) Rabobank
48 Michele Scarponi (Ita) Würth 3.30.52
49 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner 3.31.22
50 Michael Albasini (Swi) Liquigas 3.31.54
51 Manuel Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 3.32.01
52 Karsten Kroon (Ned) Team CSC 3.33.17
53 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3.37.61
54 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile Team 3.39.43
55 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 3.40.89
56 Hubert Schwab (Swi) Quick Step-Innergetic 3.42.68
57 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems 3.44.88
58 Bram De Groot (Ned) Rabobank 3.45.91
59 Oliver Zaugg (Swi) Saunier Duval-Prodir 3.47.81
60 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 3.52.55
61 Inigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance 3.54.81
62 David Navas Chica (Spa) AG2R Prevoyance 3.57.94
63 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team 3.58.87
64 Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agricole 4.01.40
65 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 4.06.72
66 Mirko Celestino (Ita) Team Milram 4.08.16
67 Constantino Zaballa Gutierrez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4.16.02
68 Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel-Euskadi 4.16.32
69 Jose Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel-Euskadi 4.16.66
70 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 4.20.34
71 Erik Zabel (Ger) Team Milram 4.21.90
72 Geert Verheyen (Bel) Quick Step-Innergetic 4.23.88
73 Juan Flecha Giannoni (Spa) Rabobank 4.24.20
74 Giuliano Figueras (Ita) Lampre-Fondital 4.26.76
75 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 4.27.91
76 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto 4.28.59
77 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi 4.29.27
78 Pierre Drancourt (Fra) Bouygues Telecom 4.30.23
79 Trent Lowe (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team 4.35.09
80 Simon Gerrans (Aus) AG2R Prevoyance 4.39.73
81 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 4.44.63
82 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital 4.46.00
83 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom 4.48.84
84 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram 4.49.20
85 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux 4.56.90
86 Jan Boven (Ned) Rabobank 4.58.97
87 Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner 5.00.94
88 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto 5.09.23
89 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 5.11.01
90 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step-Innergetic 5.11.63
91 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto 5.12.75
92 Fabien Patanchon (Fra) Française des Jeux 5.15.16
93 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole 5.16.03
94 Sebastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 5.16.56
95 Jose A Redondo Ramos (Spa) Würth 5.20.28
96 Ralf Grabsch (Ger) Team Milram 5.22.97
97 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 5.31.39
98 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 5.34.85
99 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance 5.46.32
100 Allan Davis (Aus) Würth 5.59.48
101 Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 6.00.10
102 Leon Van Bon (Ned) Davitamon-Lotto 6.00.21
103 Julian Dean (NZl) Credit Agricole 6.01.96
104 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 6.13.83
105 Sebastien Hinault (Fra) Credit Agricole 6.14.31
106 Vincent Jerome (Fra) Bouygues Telecom 6.19.45
107 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Team L.P.R. 6.36.34
108 Steven De Jongh (Ned) Quick Step-Innergetic 6.48.63
109 Javier Meijas Leal (Spa) Saunier Duval-Prodir 7.29.40


Ikke til start
Simone Cadamuro (Ita) Team Milram


Samlet slutstilling efter 9. etape
1 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team 38.21.36
2 Koldo Gil Perez (Spa) Saunier Duval-Prodir 0.24
3 Jorg Jaksche (Ger) Würth 1.03
4 Angel Vicioso Arcos (Spa) Würth 1.44
5 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 2.33
6 Frank Schleck (Lux) Team CSC 2.56
7 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team 3.31
8 Giampaolo Caruso (Ita) Würth 4.20
9 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4.27
10 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 5.01
11 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 5.14
12 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team 5.18
13 Christian Vandevelde (USA) Team CSC 5.28
14 Jose Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 6.31
15 Michael Boogerd (Ned) Rabobank 7.10
16 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner 7.48
17 David Canada Gracia (Spa) Saunier Duval-Prodir 8.23
18 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 8.31
19 David Herrero Llorente (Spa) Euskaltel-Euskadi 8.42
20 Manuel Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 9.56
21 Thomas Lovkvist (Swe) Française des Jeux 10.35
22 Alberto Contador Velasco (Spa) Würth 11.05
23 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 12.22
24 Pieter Weening (Ned) Rabobank 12.56
25 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile Team 14.46
26 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 17.52
27 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas 18.24
28 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 18.43
29 Geert Verheyen (Bel) Quick Step-Innergetic 21.33
30 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 21.43
31 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems 26.08
32 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears 26.41
33 Allan Johansen (Den) Team CSC 28.07
34 Jose Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel-Euskadi 31.13
35 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC 31.35
36 Constantino Zaballa Gutierrez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 32.07
37 Oliver Zaugg (Swi) Saunier Duval-Prodir 33.00
38 Bram Tankink (Ned) Quick Step-Innergetic 34.48
39 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 35.52
40 Michele Scarponi (Ita) Würth 37.44
41 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom 37.58
42 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 38.02
43 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems 38.13
44 Pierre Drancourt (Fra) Bouygues Telecom 39.33
45 Andy Schleck (Lux) Team CSC 41.35
46 Simon Gerrans (Aus) AG2R Prevoyance 42.17
47 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems 42.19
48 Trent Lowe (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team 42.40
49 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile Team 42.52
50 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 44.26
51 Mirko Celestino (Ita) Team Milram 44.55
52 Michael Albasini (Swi) Liquigas 45.49
53 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner 46.05
54 Bjorn Schröder (Ger) Team Milram 46.15
55 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole 47.11
56 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 47.13
57 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 52.16
58 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto 52.29
59 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner 53.50
60 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi 53.58
61 Giovanni Visconti (Ita) Team Milram 54.13
62 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto 56.51
63 Karsten Kroon (Ned) Team CSC 59.43
64 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team
65 Giuliano Figueras (Ita) Lampre-Fondital 1.01.43
66 Hubert Schwab (Swi) Quick Step-Innergetic 1.02.07
67 Sven Montgomery (Swi) Gerolsteiner 1.03.15
68 Erik Zabel (Ger) Team Milram 1.03.36
69 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 1.09.06
70 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.09.33
71 Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner 1.10.09
72 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 1.11.04
73 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.11.10
74 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team 1.11.19
75 Inigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance 1.13.38
76 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Team L.P.R. 1.14.54
77 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 1.16.04
78 Bram De Groot (Ned) Rabobank 1.18.28
79 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 1.18.59
80 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 1.20.34
81 David Navas Chica (Spa) AG2R Prevoyance 1.21.23
82 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance 1.21.40
83 Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.22.23
84 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 1.22.33
85 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital 1.23.03
86 Allan Davis (Aus) Würth 1.23.49
87 Juan Flecha Giannoni (Spa) Rabobank 1.24.14
88 Javier Meijas Leal (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.25.18
89 Ralf Grabsch (Ger) Team Milram 1.25.56
90 Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.26.32
91 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step-Innergetic 1.29.30
92 Sebastien Hinault (Fra) Credit Agricole 1.31.24
93 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.32.04
94 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC 1.36.01
95 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 1.39.15
96 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram 1.40.37
97 Steven De Jongh (Ned) Quick Step-Innergetic 1.41.26
98 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto 1.42.51
99 Jose A Redondo Ramos (Spa) Würth 1.43.07
100 Jan Boven (Ned) Rabobank 1.43.51
101 Julian Dean (NZl) Credit Agricole 1.46.41
102 Vincent Jerome (Fra) Bouygues Telecom 1.47.52
103 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.48.05
104 Leon Van Bon (Ned) Davitamon-Lotto 1.48.13
105 Sebastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 1.48.35
106 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom 1.53.18
107 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux 1.55.57
108 Fabien Patanchon (Fra) Française des Jeux 1.56.20
109 Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agricole 1.57.04


Slutstillingen i pointkonkurrencen
1 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 71 pts
2 Angel Vicioso Arcos (Spa) Würth 51
3 Koldo Gil Perez (Spa) Saunier Duval-Prodir 49
4 Jorg Jaksche (Ger) Würth 40
5 Erik Zabel (Ger) Team Milram 39
6 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team 38
7 David Herrero Llorente (Spa) Euskaltel-Euskadi 36
8 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team 35
9 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 30
10 Allan Davis (Aus) Würth 27
11 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 24
12 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 22
13 Sebastien Hinault (Fra) Credit Agricole 20
14 Frank Schleck (Lux) Team CSC 18
15 Alberto Contador Velasco (Spa) Würth 15
16 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 15
17 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Team L.P.R. 14
18 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 14
19 Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team 12
20 Jose Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 12
21 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 12
22 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems 12
23 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 9
24 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems 9
25 Michael Albasini (Swi) Liquigas 9
26 Simon Gerrans (Aus) AG2R Prevoyance 8
27 Bjorn Schröder (Ger) Team Milram 8
28 Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner 8
29 Christian Vandevelde (USA) Team CSC 7
30 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner 7
31 Giampaolo Caruso (Ita) Würth 6
32 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 6
33 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto 6
34 Bernhard Eisel (Aut) Française des Jeux 6
35 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 5
36 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi 5
37 Manuel Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 4
38 David Canada Gracia (Spa) Saunier Duval-Prodir 3
39 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems 3
40 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 3
41 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2
42 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team 2
43 Javier Meijas Leal (Spa) Saunier Duval-Prodir 2
44 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas 1
45 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom 1
46 Karsten Kroon (Ned) Team CSC 1
47 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC 1
48 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital 1


Slutstillingen i bjergkonkurrencen
1 Michael Albasini (Swi) Liquigas 61 pts
2 Sven Montgomery (Swi) Gerolsteiner 40
3 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 29
4 Alberto Contador Velasco (Spa) Würth 23
5 Marco Fertonani (Ita) Caisse d'Epargne-Illes Balears 23
6 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems 23
7 Koldo Gil Perez (Spa) Saunier Duval-Prodir 22
8 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems 15
9 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team 15
10 Jose A Redondo Ramos (Spa) Würth 14
11 Jorg Jaksche (Ger) Würth 13
12 Jose Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 11
13 Simon Gerrans (Aus) AG2R Prevoyance 10
14 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 8
15 David Herrero Llorente (Spa) Euskaltel-Euskadi 8
16 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 8
17 Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel-Euskadi 7
18 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team 6
19 David Canada Gracia (Spa) Saunier Duval-Prodir 6
20 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile Team 6
21 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas 6
22 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems 6
23 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi 6
24 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team 6
25 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 6
26 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 5
27 Angel Vicioso Arcos (Spa) Würth 4
28 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team 4
29 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 2
30 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 2
31 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 1
32 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 1
33 Trent Lowe (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team 1
34 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner 1
35 Bram De Groot (Ned) Rabobank 1


Slutstillingen i sprintkonkurrencen
1 Michael Albasini (Swi) Liquigas 21 pts
2 Alberto Contador Velasco (Spa) Würth 12
3 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 12
4 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner 10
5 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team 9
6 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team 9
7 Jorg Jaksche (Ger) Würth 7
8 Jose A Redondo Ramos (Spa) Würth 7
9 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 4
10 Simon Gerrans (Aus) AG2R Prevoyance 4
11 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 3
12 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 3
13 Jose Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 3
14 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 3
15 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems 3
16 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 3
17 Koldo Gil Perez (Spa) Saunier Duval-Prodir 1
18 Christian Vandevelde (USA) Team CSC 1
19 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile Team 1
20 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 1
21 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems 1
22 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 1
23 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile Team 1
24 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 1
25 Ralf Grabsch (Ger) Team Milram 1


Slutstillingen i holdkonkurrencen
1 Wurth Team 115.10.46
2 T-Mobile Team 2.19
3 Saunier Duval - Prodir 9.21
4 Team CSC 15.57
5 Discovery Channel Pro Cycling Team 19.16
6 Caisse d'Epargne-Illes Balears 21.39
7 Rabobank 31.03
8 Phonak Hearing Systems 37.12
9 Gerolsteiner 39.20
10 Euskaltel - Euskadi 49.49
11 AG2R Prevoyance 54.39
12 Liquigas 1.19.49
13 Lampre - Fondital 1.20.13
14 Quick Step - Innergetic 1.21.05
15 Credit Agricole 1.21.18
16 Bouygues Telecom 1.29.13
17 Davitamon-Lotto 1.34.02
18 Team Milram 1.47.15
19 Cofidis, Le Credit Par Telephone 2.05.45
20 Francaise Des Jeux 3.44.15
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Ladies Tour of Norway(2.WWT) 13/08-16/08

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 12/08-16/08

Great War Remembrance Race(1.1) 14/08

Tour de l'Avenir(2.NCUP) 14/08-19/08

Ladies Tour of Norway(2.WWT) 13/08-16/08

Great War Remembrance Race(1.1) 14/08

Tour de l'Avenir(2.NCUP) 14/08-19/08

Il Lombardia(1.UWT) 15/08

Cyclassics Hamburg(1.UWT) 16/08

Prudential RideLondon-Sur...(1.UWT) 16/08

KOGA Slag om Norg(1.1) 16/08

La Poly Normande(1.1) 16/08

GP Stad Zottegem(1.1) 18/08

Tour du Limousin(2.1) 18/08-21/08

Omloop Mandel-Leie-Scheld...(1.1) 22/08

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SKAL DU HAVE WATTMÅLER PÅ CYKLEN?