Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Unge Magnus Cort vandt meget overraskende den første etape af årets Post Danmark Rundt, hvilket også sikrede ham førertrøjen.
Annonce
I en sand gyserafslutning på årets første etape af Post Danmark Rundt i Varde lykkedes det for Team CULT Energy-rytteren Magnus Cort at hente etapesejren og dermed også tage førertrøjen.
Den kun 20-årige rytter så sin mulighed på et angreb fra Lars Bak, hvor han kørte med på trods af at have siddet i udbruddet hele dagen. Lars Bak viste stor styrke og formåede på egen hånd at holde feltet bag sig. På de sidste meter vandt Cort altså spurten foran Nikola Aistrup, som også var hoppet med på angrebet, og Tour-danskeren.
Sådan forløb etapen
Den første etape i årets Post Danmark Rundt var på 180 kilometer og havde start og mål i henholdsvis Silkeborg og Varde. En etape, der på alle måder lagde op til en massespurt.
Løbet fik en lidt pudsig start, da feltet nærmest fra start af blev ledt den gale vej, sikkert til stor ærgrelse for en del tilskuere, men feltet fandt tilbage til ruten, og ikke overraskende skulle der ikke gå mange meter, før kampen om at komme af sted i det første udbrud i årets løb blev sat ind.
Og fem ryttere lykkedes efter omkring syv kilometers kørsel med forehavendet: Pim Lighart (Vacansoleil), Magnus Cort (Team Cult Energy), Nikola Aistrup (Concordia Forsikring - Riwal) samt Magnus Kilsgaard og Jimmi Sørensen (Team Post Danmark).
Kort efter lykkedes det unge Frederik Plesner (Team Tre-For), junior-danmarksmesteren fra 2012, at køre alene op, så de fem blev til seks, og forspringet straks begyndte at vokse. Efter blot 25 kilometers kørsel var således på over tre minutter til feltet, hvor blandt andet Belkin tog ansvar.
Bakkekonkurrencen
Med Nikola Aistrup i udbruddet gjorde Concordia Forsikring - Riwal rytteren alvor af snakken om at ville gentage sin sejr fra sidste år i bakkekonkurrencen. Men i løbets første bakkespurt måtte han se sig slået af både Magnus Cort og Frederik Plesner, og der bliver dermed Magnus Cort Nielsen, som i morgen kan køre i løbets grønne bakketrøje.
Et grusstykke godt 70 kilometer inde på ruten forårsagede punkteringer i såvel frontgruppen som i feltet, men der blev hurtigt samling i begge ender af løbet, og med 100 kilometer tilbage af dagens etape var forspringet vokset til knap fire minutter. Herefter begyndte det dog at falde igen.
Med sejre i begge etapens to indlagte spurter, sikrede udbruddet enlige udlænding, hollandske Pim Lighart, sig nok point til, at han i morgen kører i løbets blå pointtrøje, uanset udfaldet af etapen.
Herefter fulgte en periode med stor stilstand, og hvor afstanden mellem frontgruppen og feltet gik op og ned, men hele tiden lå på omkring to minutter. Det passede tilsyneladende feltets sprinterhold godt. Belkin og Omega Pharma-Quick Step var mest synlige i fronten.
Kort før Varde
Da udbruddet begyndte at nærme sig målbyen Varde, røg forspringet også hurtigt ned omkring et minut, men sprinterholdene var alligevel påpasselige med at hente dem helt ind for at undgå nye angreb nede fra feltet.
15 kilometer fra mål fungerede samarbejdet dog stadig upåklageligt i udbruddet. Alle tog føringer, og der blev kæmpet for at holde håbet ved lige.
Da feltet ramte en befolket Varde-by besluttede Lars Bak (Lotto-Belisol) sig for at teste formen. Han angreb nemlig fra feltet og fik med det samme et godt hul. Der gik ikke lang tid, før han kun havde 30 sekunder op til udbryderne.
Mens Lars Bak angreb, så skete der også noget i udbruddet. Det var nemlig Nikola Aistrup, som kørte væk, og han kom først over målstregen på den rundstrækning, som skulle passeres fire gange.
Da Bak fik kontakt med udbruddet kørte han direkte forbi dem alle sammen, og der lykkedes det kun for Magnus Cort at følge efter. Kort efter fik de to ryttere kontakt med Aistrup, og de havde 20 sekunder ned til de nærmeste ryttere med kun fem kilometer til mål.
Afgørelsen
Lars Bak holdt fortsat det høje tempo, og med kun fire kilometer igen var forspringet helt oppe på 27 sekunder. Det så altså ud til at blive en meget tæt afslutning.
Det var som ventet kun Lars Bak, som tog føringer på det sidste stykke. De to andre ryttere var kun interesserede i at hente etapesejren, mens Lotto-Belisol-rytteren også havde interesse i at hente tid i klassementet.
Det lykkedes ikke feltet at hente de tre ryttere, og i spurten var det altså den unge rytter Magnus Cort, som var den hurtigste. Han tog etapesejren foran Aistrup, mens Bak kom på tredjepladsen.
De tre danske ryttere kom i mål 10 sekunder foran de første i feltet. Feltets spurt blev vundet af Bryan Coquard (Team Europcar).
Resultat af 1. etape
1 Magnus Cort Nielsen - Team Cult Energi 04.32.24
2 Nikola Aistrup - Team Concordia Forsikring-Riwal
3 Lars Bak - Lotto Belisol
4 Bryan Coquard - Team Europcar 0.10
5 Sacha Modolo - Bardiani Valvole-CSF Inox
6 Kenny Dehaes - Lotto Belisol
7 Tyler Farrar - Garmin-Sharp
8 Barry Markus - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0.11
9 Andrea Peron - Team Novo Nordisk
10 Robbie Hunter - Garmin-Sharp
11 Jens Debusschere - Lotto Belisol
12 Yves Lampaert - Topsport Vlaanderen-Baloise
13 Kenny Van Hummel - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0.15
14 Marco Coledan - Bardiani Valvole-CSF Inox
15 Søren Kragh Andersen - Team Tre-For
16 Rudiger Selig - Katusha 0.19
17 Viacheslav Kuznetsov - Katusha 0.24
18 Matthias Brândle - IAM Cycling
19 Kristian Haugaard Jensen - Team Post Danmark
20 Morten Øllegaard - Blue Water Cycling
21 Kevyn Ista - IAM Cycling
22 Thomas Löfkvist - IAM Cycling
23 Michel Kreder - Garmin-Sharp
24 Enrico Barbin - Bardiani Valvole-CSF Inox
25 Alexander Porsev - Katusha
26 Tim Declercq - Topsport Vlaanderen-Baloise
27 Björn Thurau - Team Europcar
28 Koldo Fernandez - Garmin-Sharp
29 Björn Leukemans - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
30 Martijn Keizer - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
31 Rob Ruijgh - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
32 Guillaume Van Keirsbulck - Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team
33 Rasmus Guldhammer - Blue Water Cycling
34 Laurens De Vreese - Topsport Vlaanderen-Baloise 0.31
35 Francesco Manuel Bongiorno - Bardiani Valvole-CSF Inox
36 Frantisek Rabon - Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team
37 Alexey Tsatevitch - Katusha
38 Jay McCarthy - Team Saxo-Tinkoff
39 Asbjørn Kragh Andersen - Team Tre-For
40 Gustav Larsson - IAM Cycling
41 Kasper Klostergaard - Team Concordia Forsikring-Riwal
42 Wilco Kelderman - Blanco Pro Cycling Team
43 Alex Rasmussen - Garmin-Sharp
44 Michael Reihs - Team Cult Energi
45 Michael Mørkøv - Team Saxo-Tinkoff
46 Pim Ligthart - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
47 Juan Antonio Flecha - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
48 Wouter Mol - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
49 Maarten Neyens - Lotto Belisol
50 Marco Canola - Bardiani Valvole-CSF Inox
51 Manuele Boaro - Team Saxo-Tinkoff
52 Julien Vermote - Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team
53 Mikhail Ignatyev - Katusha
54 Sander Cordeel - Lotto Belisol
55 Edoardo Zardini - Bardiani Valvole-CSF Inox 0.37
56 Sébastian Turgot - Team Europcar
57 Martijn Verschoor - Team Novo Nordisk
58 Dennis Hereford Jensen - Team Post Danmark
59 Sonny Colbrelli - Bardiani Valvole-CSF Inox
60 Nicolai Brøchner - Team Post Danmark
61 Daniel Foder - Blue Water Cycling
62 Lasse Norman Hansen - Blue Water Cycling
63 Martijn Maaskant - Garmin-Sharp
64 Vladimir Isaychev - Katusha
65 Martin Elmiger - IAM Cycling
66 Moreno Hofland - Blanco Pro Cycling Team
67 Emil Vinjebo - Team Tre-For
68 Rasmus Mygind - Team Tre-For
69 Jesper Hansen - Team Cult Energi
70 Martin Mortensen - Team Concordia Forsikring-Riwal
71 Mark Sehested Pedersen - Blue Water Cycling
72 Jacob Nielsen - Blue Water Cycling 0.42
73 Matti Breschel - Team Saxo-Tinkoff
74 Jonas Aaen Jørgensen - Team Saxo-Tinkoff
75 Marko Kump - Team Saxo-Tinkoff
76 Enrico Battaglin - Bardiani Valvole-CSF Inox
77 Damien Gaudin - Team Europcar
78 Michael Valgren Andersen - Team Cult Energi
79 Sebastian Lander - Team Post Danmark
80 Fabio Calabria - Team Novo Nordisk
81 Olivier Kaisen - Lotto Belisol
82 Matteo Pelucchi - IAM Cycling
83 Frederik Plesner - Team Tre-For
84 Giovanni Bernaudeau - Team Europcar
85 Markus Kilsgaard - Team Post Danmark
86 Jimmi Sørensen - Team Post Danmark
87 Andrew Fenn - Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team 0.49
88 Mark Cavendish - Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team
89 Christian Moberg Jørgensen - Team Cult Energi 0.50
90 Troels Vinther - Team Cult Energi
91 Martin Grøn - Team Concordia Forsikring-Riwal
92 Timofey Kritskiy - Katusha
93 Theo Bos - Blanco Pro Cycling Team
94 Graeme Brown - Blanco Pro Cycling Team 0.57
95 Marco Haller - Katusha
96 Jos Van Emden - Blanco Pro Cycling Team 0.59
97 Tony Hurel - Team Europcar 1.03
98 Christopher Juul Jensen - Team Saxo-Tinkoff 1.09
99 Morgan Lamoisson - Team Europcar
100 Anders Lund - Team Saxo-Tinkoff
101 Marco Bandiera - IAM Cycling
102 Frederique Robert - Lotto Belisol 1.35
103 Martin Velits - Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team 0.31
104 Sébastien Rosseler - Garmin-Sharp 2.10
105 Kaspar Schønnemann Larsen - Team Tre-For
106 Kristof Goddaert - IAM Cycling 0.31
107 Maarten Tjallingii - Blanco Pro Cycling Team
108 Rick Flens - Blanco Pro Cycling Team 2.37
109 Marc Goos - Blanco Pro Cycling Team 2.50
110 Arthur Vanoverberghe - Topsport Vlaanderen-Baloise 0.31
111 Stijn Vandenbergh - Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team
112 Christopher Williams - Team Novo Nordisk 3.51
113 Rolf Broge - Team Post Danmark 3.53
114 Michael Berling - Team Concordia Forsikring-Riwal
115 Stephen Clancy - Team Novo Nordisk
116 Mikkel Mortensen - Team Concordia Forsikring-Riwal
117 Christopher Stevenson - Team Concordia Forsikring-Riwal
118 Marc Garby - Team Post Danmark
119 Iljo Keisse - Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team 3.56
120 Brian Bulgac - Lotto Belisol
121 Andre Steensen - Team Cult Energi
122 Aske Vorre - Blue Water Cycling 4.00
123 Rasmus Christian Quaade - Team Tre-For 4.02
124 Casper Von Folsach - Team Tre-For
125 Mathias Møller Nielsen - Blue Water Cycling
126 Christophe Kern - Team Europcar
127 Kevin De Mesmaeker - Team Novo Nordisk 4.07
128 Michael Van Staeyen - Topsport Vlaanderen-Baloise 0.31
129 Jelle Wallays - Topsport Vlaanderen-Baloise
130 Gijs Van Hoecke - Topsport Vlaanderen-Baloise
131 Pieter Vanspeybrouck - Topsport Vlaanderen-Baloise
132 Justine Morris - Team Novo Nordisk 8.06
134 Rasmus Sterobo - Team Cult Energi 9.17
135 Mathias Gade Jacobsen - Team Concordia Forsikring-Riwal
Samlet stilling
1 Magnus Cort Nielsen - Team Cult Energi 04.32.13
2 Nikola Aistrup - Team Concordia Forsikring-Riwal 0.01
3 Lars Bak - Lotto Belisol 0.07
4 Bryan Coquard - Team Europcar 0.21
5 Sacha Modolo - Bardiani Valvole-CSF Inox
6 Kenny Dehaes - Lotto Belisol
7 Tyler Farrar - Garmin-Sharp
8 Barry Markus - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0.22
9 Andrea Peron - Team Novo Nordisk
10 Robbie Hunter - Garmin-Sharp
11 Jens Debusschere - Lotto Belisol
12 Yves Lampaert - Topsport Vlaanderen-Baloise
13 Kenny Van Hummel - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0.26
14 Marco Coledan - Bardiani Valvole-CSF Inox
15 Søren Kragh Andersen - Team Tre-For
16 Rudiger Selig - Katusha 0.30
17 Viacheslav Kuznetsov - Katusha 0.35
18 Matthias Brândle - IAM Cycling
19 Kristian Haugaard Jensen - Team Post Danmark
20 Morten Øllegaard - Blue Water Cycling
21 Kevyn Ista - IAM Cycling
22 Thomas Löfkvist - IAM Cycling
23 Michel Kreder - Garmin-Sharp
24 Enrico Barbin - Bardiani Valvole-CSF Inox
25 Alexander Porsev - Katusha
26 Tim Declercq - Topsport Vlaanderen-Baloise
27 Björn Thurau - Team Europcar
28 Koldo Fernandez - Garmin-Sharp
29 Björn Leukemans - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
30 Martijn Keizer - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
31 Rob Ruijgh - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
32 Guillaume Van Keirsbulck - Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team
33 Rasmus Guldhammer - Blue Water Cycling
34 Pim Ligthart - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0.36
35 Laurens De Vreese - Topsport Vlaanderen-Baloise 0.42
36 Francesco Manuel Bongiorno - Bardiani Valvole-CSF Inox
37 Frantisek Rabon - Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team
38 Alexey Tsatevitch - Katusha
39 Jay McCarthy - Team Saxo-Tinkoff
40 Asbjørn Kragh Andersen - Team Tre-For
41 Gustav Larsson - IAM Cycling
42 Kasper Klostergaard - Team Concordia Forsikring-Riwal
43 Wilco Kelderman - Blanco Pro Cycling Team
44 Alex Rasmussen - Garmin-Sharp
45 Michael Reihs - Team Cult Energi
46 Michael Mørkøv - Team Saxo-Tinkoff
47 Juan Antonio Flecha - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
48 Wouter Mol - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
49 Maarten Neyens - Lotto Belisol
50 Marco Canola - Bardiani Valvole-CSF Inox
51 Manuele Boaro - Team Saxo-Tinkoff
52 Julien Vermote - Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team
53 Mikhail Ignatyev - Katusha
54 Sander Cordeel - Lotto Belisol
55 Martin Velits - Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team
56 Kristof Goddaert - IAM Cycling
57 Maarten Tjallingii - Blanco Pro Cycling Team
58 Arthur Vanoverberghe - Topsport Vlaanderen-Baloise
59 Stijn Vandenbergh - Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team
60 Michael Van Staeyen - Topsport Vlaanderen-Baloise
61 Jelle Wallays - Topsport Vlaanderen-Baloise
62 Gijs Van Hoecke - Topsport Vlaanderen-Baloise
63 Pieter Vanspeybrouck - Topsport Vlaanderen-Baloise
64 Edoardo Zardini - Bardiani Valvole-CSF Inox 0.48
65 Sébastian Turgot - Team Europcar
66 Martijn Verschoor - Team Novo Nordisk
67 Dennis Hereford Jensen - Team Post Danmark
68 Sonny Colbrelli - Bardiani Valvole-CSF Inox
69 Nicolai Brøchner - Team Post Danmark
70 Daniel Foder - Blue Water Cycling
71 Lasse Norman Hansen - Blue Water Cycling
72 Martijn Maaskant - Garmin-Sharp
73 Vladimir Isaychev - Katusha
74 Martin Elmiger - IAM Cycling
75 Moreno Hofland - Blanco Pro Cycling Team
76 Emil Vinjebo - Team Tre-For
77 Rasmus Mygind - Team Tre-For
78 Jesper Hansen - Team Cult Energi
79 Martin Mortensen - Team Concordia Forsikring-Riwal
80 Mark Sehested Pedersen - Blue Water Cycling
81 Markus Kilsgaard - Team Post Danmark 0.52
82 Jacob Nielsen - Blue Water Cycling 0.53
83 Matti Breschel - Team Saxo-Tinkoff
84 Jonas Aaen Jørgensen - Team Saxo-Tinkoff
85 Marko Kump - Team Saxo-Tinkoff
86 Enrico Battaglin - Bardiani Valvole-CSF Inox
87 Damien Gaudin - Team Europcar
88 Michael Valgren Andersen - Team Cult Energi
89 Sebastian Lander - Team Post Danmark
90 Fabio Calabria - Team Novo Nordisk
91 Olivier Kaisen - Lotto Belisol
92 Matteo Pelucchi - IAM Cycling
93 Frederik Plesner - Team Tre-For
94 Giovanni Bernaudeau - Team Europcar
95 Jimmi Sørensen - Team Post Danmark
96 Andrew Fenn - Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team 1.00
97 Mark Cavendish - Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team
98 Christian Moberg Jørgensen - Team Cult Energi 1.01
99 Troels Vinther - Team Cult Energi
100 Martin Grøn - Team Concordia Forsikring-Riwal
101 Timofey Kritskiy - Katusha
102 Theo Bos - Blanco Pro Cycling Team
103 Graeme Brown - Blanco Pro Cycling Team 1.08
104 Marco Haller - Katusha
105 Jos Van Emden - Blanco Pro Cycling Team 1.10
106 Tony Hurel - Team Europcar 1.14
107 Christopher Juul Jensen - Team Saxo-Tinkoff 1.20
108 Morgan Lamoisson - Team Europcar
109 Anders Lund - Team Saxo-Tinkoff
110 Marco Bandiera - IAM Cycling
111 Frederique Robert - Lotto Belisol 1.46
112 Sébastien Rosseler - Garmin-Sharp 2.21
113 Kaspar Schønnemann Larsen - Team Tre-For
114 Rick Flens - Blanco Pro Cycling Team 2.48
115 Marc Goos - Blanco Pro Cycling Team 3.01
116 Christopher Williams - Team Novo Nordisk 4.02
117 Rolf Broge - Team Post Danmark 4.04
118 Michael Berling - Team Concordia Forsikring-Riwal
119 Stephen Clancy - Team Novo Nordisk
120 Mikkel Mortensen - Team Concordia Forsikring-Riwal
121 Christopher Stevenson - Team Concordia Forsikring-Riwal
122 Marc Garby - Team Post Danmark
123 Iljo Keisse - Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team 4.07
124 Brian Bulgac - Lotto Belisol
125 Andre Steensen - Team Cult Energi
126 Aske Vorre - Blue Water Cycling 4.11
127 Rasmus Christian Quaade - Team Tre-For 4.13
128 Casper Von Folsach - Team Tre-For
129 Mathias Møller Nielsen - Blue Water Cycling
130 Christophe Kern - Team Europcar
131 Kevin De Mesmaeker - Team Novo Nordisk 4.18
132 Justine Morris - Team Novo Nordisk 8.17
133 Rasmus Sterobo - Team Cult Energi 9.28
134 Mathias Gade Jacobsen - Team Concordia Forsikring-Riwal
Pointkonkurrencen
1 Nikola Aistrup - Team Concordia Forsikring-Riwal 18 pts
2 Magnus Cort Nielsen - Team Cult Energi 16
3 Lars Bak - Lotto Belisol 10
4 Pim Ligthart - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 10
5 Bryan Coquard - Team Europcar 9
6 Sacha Modolo - Bardiani Valvole-CSF Inox 8
7 Kenny Dehaes - Lotto Belisol 7
8 Tyler Farrar - Garmin-Sharp 6
9 Barry Markus - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 5
10 Andrea Peron - Team Novo Nordisk 4
11 Robbie Hunter - Garmin-Sharp 3
12 Jens Debusschere - Lotto Belisol 2
13 Yves Lampaert - Topsport Vlaanderen-Baloise 1
14 Markus Kilsgaard - Team Post Danmark 1
Bjergkonkurrencen
1 Magnus Cort Nielsen - Team Cult Energi 10 pts
2 Frederik Plesner - Team Tre-For 6
3 Nikola Aistrup - Team Concordia Forsikring-Riwal 4
4 Jimmi Sørensen - Team Post Danmark 2
Ungdomskonkurrencen
1 Magnus Cort Nielsen - Team Cult Energi 04.32.24
2 Bryan Coquard - Team Europcar 0.10
3 Barry Markus - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0.11
4 Yves Lampaert - Topsport Vlaanderen-Baloise
5 Søren Kragh Andersen - Team Tre-For 0.15
6 Kristian Haugaard Jensen - Team Post Danmark 0.24
7 Guillaume Van Keirsbulck - Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team
8 Jay McCarthy - Team Saxo-Tinkoff 0.31
9 Asbjørn Kragh Andersen - Team Tre-For
10 Wilco Kelderman - Blanco Pro Cycling Team
11 Nicolai Brøchner - Team Post Danmark 0.37
12 Lasse Norman Hansen - Blue Water Cycling
13 Moreno Hofland - Blanco Pro Cycling Team
14 Emil Vinjebo - Team Tre-For
15 Mark Sehested Pedersen - Blue Water Cycling
16 Michael Valgren Andersen - Team Cult Energi 0.42
17 Sebastian Lander - Team Post Danmark
18 Frederik Plesner - Team Tre-For
19 Markus Kilsgaard - Team Post Danmark
20 Martin Grøn - Team Concordia Forsikring-Riwal 0.50
21 Marco Haller - Katusha 0.57
22 Stephen Clancy - Team Novo Nordisk 3.53
23 Marc Garby - Team Post Danmark
24 Aske Vorre - Blue Water Cycling 4.00
25 Casper Von Folsach - Team Tre-For 4.02
26 Mathias Møller Nielsen - Blue Water Cycling
27 Kevin De Mesmaeker - Team Novo Nordisk 4.07
28 Gijs Van Hoecke - Topsport Vlaanderen-Baloise 0.31
29 Rasmus Sterobo - Team Cult Energi 9.17
Annonce
Annonce
Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 21/04
EPZ Omloop van Borsele(2.NCUPJW) 19/04-21/04
Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 21/04
Giro della Romagna(1.1) 21/04
Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 21/04
Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 21/04
Giro della Romagna(1.1) 21/04
Tour de Romandie(2.UWT) 23/04-28/04
Vuelta Asturias Julio Alv...(2.1) 26/04-28/04
Lotto Famenne Ardenne Cla...(1.1) 28/04
La Vuelta Femenina(2.WWT) 29/04-05/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce