Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Canadiske Carter Woods bekræftede sidste weekends sejrsform ved lige at snuppe endnu en sejr ved dagens U23-World Cup for herrer, hvor Markus Heuer for anden weekend i streg blev bedste dansker.
Annonce
Han er enormt svær at slå, det er vist konstateringen hos MTB-herrerne, hvor feltet af U23-herrer skal hjem og læse på en opskrift til at vippe Carter Woods af pinden til næste afdeling af World Cuppen.
Canadieren havde et fint løb, og denne weekend var det et nyt podium, der stod bag vinderen. Amerikanske Riley Amos leverede en fin andenplads, mens schweiziske Alexandre Balmer rundede podiet af.
Markus Heuer havde før denne weekend håbet, at han kunne slutte endnu bedre end sin 22. plads fra sidste weekend, men denne weekends omstændigheder hjalp ikke danskeren med den ambition. Han blev nummer 29 og var bedste dansker.
Victor Philipsen og Bjørn Andreassen følger herefter som nummer 59 og 62, mens Tobias Lillelund, Rasmus Niekrenz og Karl-Erik Rosendahl blev henholdvis nummer 96, 97 og 99.
Oliver Sølvøj sluttede ikke løbet og måtte trække en DNF.
HUSK, AT DU KAN SE ALLE ETAPER AF GIRO D'ITALIA EKSKLUSIVT PÅ DISCOVERY+ UDEN REKLAMER
Resultater for U23-herrerne:
1 Carter Woods 01:23:44
2 Riley Amos 01:25:39
3 Alexandre Balmer 01:26:05
4 Joel Roth 01:26:14
5 Simone Avondetto 01:26:35
6 Dario Lillo 01:26:48
7 Juri Zanotti 01:27:35
8 Fabio Püntener 01:27:42
9 Cameron Orr 01:27:48
10 David List 01:27:48
11 Mats Tubaas Glende 01:28:10
12 Leon Reinhard Kaiser 01:28:21
13 Harry Birchill 01:28:21
14 Charlie Aldridge 01:28:32
15 Luca Schätti 01:29:04
16 Luke Wiedmann 01:29:23
17 Mario Bair 01:29:29
18 Adair Zabdiel Gutierrez Prieto 01:29:39
19 Janis Baumann 01:29:40
20 Oscar Lind 01:30:12
21 Cameron Wright 01:30:18
22 Rory Mcguire 01:30:39
23 Markus Eydt 01:31:02
24 Loris Rouiller 01:31:02
25 Jarne Vandersteen 01:31:02
26 Alex Miller 01:31:19
27 Nikolai Ivanov 01:31:23
28 Alex Junior Malacarne 01:31:34
29 Markus Heuer 01:31:41
30 Clement Horny 01:31:47
31 Jan Sáska 01:31:55
32 Johan Van Zyl 01:31:58
33 Arne Janssens 01:32:06
34 Benedikt Fritz 01:32:07
35 Didac Carvacho Sevilla 01:32:33
36 Eric Lüthi 01:32:27
37 Tomáš Morávek 01:32:33
38 Simon Walter 01:32:39
39 Ignacio Gallo Florido 01:32:56
40 Ole Sigurd Rekdahl 01:33:06
41 Hugo Weiss 01:33:29
42 Hugo Boulanger 01:33:40
43 Fabio Spena 01:33:41
44 Ian Schumacher 01:34:17
45 Lars Sommer 01:34:20
46 David Šulc 01:34:21
47 André Eriksson 01:34:22
48 Martin Groslambert 01:34:23
49 Gil-Li Gonen 01:34:30
50 Sean Flynn 01:34:34
51 Axel Roudil Cortinat 01:34:35
52 Federico Ceolin 01:35:23
53 Lennart-Jan Krayer 01:35:32
54 Louis Chazaly 01:35:34
55 Paul Delpech 01:35:40
56 Esteban Bagnon 01:35:45
57 Samuel Örnborg 01:35:46
58 Thibaut Andre Gallis 01:35:53
59 Victor Philipsen 01:36:09
60 Jan Sommer 01:36:22
61 Stanislaw Nowak 01:36:38
62 Bjørn Andreassen
63 Andrin Gees
64 Mathis Tonneau
65 Paul Snip
66 Arthur Liardet
67 Noah Neff
68 Gian Andri Schmid
69 Timo Müller
70 Bradyn Lange
71 Antonio De Jesus Sandoval Jimenez
72 Yotam Deshe
73 Konrad Czabok
74 Maxime Garin
75 Florian Hamm
76 Jakob Klemenčič
77 Matjaž Lozar
78 Alberto Barroso Gomez
79 Benjamin Le Ny
80 Nadav Raisberg
81 Daniel Churfürst
82 Szymon Pomian
83 Andrin Walter
84 Killian Desbiens
85 Lukas Hatz
86 Hugo Eliasson
87 Nicolas Rihouey
88 Mattis Pateau
89 Louis Krauss
90 Mareks Balodis
91 Frits Biesterbos
92 Niek Hoornsman
93 Patrick Pescaru
94 Jan Stöckli
95 Rodzers Petaks
96 Tobias Lillelund
97 Rasmus Niekrenz
98 Matic Kranjec Žagar
99 Karl-Erik Rosendahl
100 Jaume Bosch Pico
101 Jan Zatloukal
102 Samuel Jirouš
103 Matúš Jakub Koreň
104 Baptiste Truntschka
105 Miron Lipp
106 Jaroslaw Zur
107 Piper Albrecht
108 Kyle Cameron
109 Nicolas Martin Soto
110 Andrea Candeago
111 Riki Kitabayashi
112 Anthony Bilić
113 Blaž Žle
114 Carlos Berumen Lopez
115 Corentin Muller
116 Rares-Teodor Alecu
117 Balázs Sylvester
118 Eduard Kubat
119 Razvan-Dan Grec
120 Josef Macháč
121 Ilias Tsortouktsidis
122 Juan Francisco Diaz Torres
123 Julian Pöchacker
124 Jaka Starman
125 Gene Kitabayashi
126 Quentin Cavaille
127 Kristián Jánošík
128 Florián Papcun
129 Beau De Wijn
130 Raimundo Hevia Esquivel
131 Roberto-Dumitru Burta
DNF Thore Hemmerling
DNF Niko Heikkilä
DNF Hennadii Moiseiev
DNF Oliver Sølvhøj
DNF Mathis Guay
DNF Andreas Emanuele Vittone
DNF Gunnar Holmgren
DNF Lukas Malezsewski
DNF Davide Toneatti
DNF Pirmin Sigel
DNF Daniel Van Der Walt
DNF Hugo Peyroux
DNF Tomer Zaltsman
DNF Mathis Azzaro
DNF Luca Martin
DNS Knut Røhme
DNS Vilgot Lindh
Annonce
Annonce
Tour de Romandie(2.UWT) 23/04-28/04
Lotto Famenne Ardenne Cla...(1.1) 28/04
Vuelta Asturias Julio Alv...(2.1) 26/04-28/04
Lotto Famenne Ardenne Cla...(1.1) 28/04
La Vuelta Femenina(2.WWT) 29/04-05/05
Eschborn-Frankfurt(1.UWT) 01/05
Tour du Gévaudan Occitanie(2.NCUPJW) 04/05-05/05
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Elfstedenronde Brugge(1.1) 05/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce
Danskerne til tops: Podium og top-10 for Bohé og Heby
Kom med World Cup-vinderen på Nove Mesto ruten
Falsk alarm i alvorligt styrt: Verdensmesteren starter søndag
Varsler sejr på søndag: Van der Poel vil banke Pidcock
Short Track-mesteren: Van der Poel vinder for 8. gang i træk