Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Valverde suveræn i Romandiet

Valverde suveræn i Romandiet

29. april 2006 17:270

Annonce

Alejandro Valverde viste endnu engang, at han er i topform i øjeblikket, da han vandt 4. etape af Tour de Romandie. I spurten i favorit gruppen var Valverde ikke overraskende hurtigst og slog let Moos og Cadel Evans.

Team CSC Andrea Peron var med i dagens store angreb, men da tempoet blev sat op til sidst, måtte Peron give fortabt og lade sig falde tilbage til feltet.

Resultat af 4. etape
1 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3.41.24
2 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems
3 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto
4 Jorg Jaksche (Ger) Liberty Seguros-Würth Team
5 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital
6 Oscar Sevilla Ribera (Spa) T-Mobile Team
7 Alberto Contador Velasco (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
8 Christophe Moreau (Fra) AG2R Prevoyance
9 Andrea Noe (Ita) Liquigas
10 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram
11 Maxim Iglinskiy (Kaz) Team Milram 0.04
12 Dario David Cioni (Ita) Liquigas
13 John Gadret (Fra) AG2R Prevoyance 0.05
14 Andrey Kashechkin (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team 0.14
15 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 0.17
16 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.23
17 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic 0.41
18 David Arroyo Duran (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.54
19 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 1.39
20 Jurge Van Den Broeck (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
21 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital
22 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems
23 Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas
24 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team
25 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel-Euskadi
26 Ivan Ramirez Parra Pinto (Col) Cofidis, le Credit par Telephone
27 Francisco Mancebo Perez (Spa) AG2R Prevoyance
28 Giuseppe Muraglia (Ita) Team L.P.R.
29 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto 4.57
30 Andrea Peron (Ita) Team CSC
31 Jose Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 5.09
32 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 6.24
33 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole
34 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom
35 Frederic Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
36 Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
37 Iker Camano Ortuzar (Spa) Euskaltel-Euskadi
38 Luis Perez Rodriguez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone
39 Bobby Julich (USA) Team CSC
40 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
41 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
42 Mauricio Ardila Cano (Col) Rabobank
43 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance
44 Cedric Vasseur (Fra) Quick Step-Innergetic
45 Anthony Charteau (Fra) Credit Agricole
46 Remy Di Gregorio (Fra) Française des Jeux 8.21
47 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 10.15
48 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir
49 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner
50 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram
51 Carlos Jose Ochoa (Ven) Team L.P.R. 10.18
52 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 10.21
53 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner 14.39
54 Bram De Groot (Ned) Rabobank
55 Michael Albasini (Swi) Liquigas
56 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team
57 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto
58 Jos Arrieta Lujambio (Spa) AG2R Prevoyance
59 Jeremy Roy (Fra) Française des Jeux
60 Antonio Colom Mas (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
61 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux
62 David Etxebarria Alkorta (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
63 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic 18.19
64 Jose Angel Garrido Lima (Spa) Quick Step-Innergetic
65 Jonathan Patrick McCarty (USA) Phonak Hearing Systems
66 Joseba Beloki (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
67 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 18.23
68 Alessandr Cortinovis (Ita) Team Milram
69 Daniele De Paoli (Ita) Team L.P.R.
70 Oscar Pereiro Sio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
71 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears
72 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital
73 Stefano Zanini (Ita) Liquigas
74 Ivan Santaromita (Ita) Quick Step-Innergetic
75 Pedro Horrillo Munoz (Spa) Rabobank
76 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram
77 Michael Blaudzun (Den) Team CSC
78 Roger Beuchat (Swi) Team L.P.R.
79 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto
80 Jose A Benitez Roman (Spa) Saunier Duval-Prodir
81 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
82 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel Pro Cycling Team
83 Guennadi Mikhailov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team
84 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital
85 Pieter Weening (Ned) Rabobank
86 Ludovic Turpin (Fra) AG2R Prevoyance
87 Leif Hoste (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
88 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram
89 Christian Vandevelde (USA) Team CSC
90 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Würth Team
91 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi
92 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC
93 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile Team
94 Jose A Redondo Ramos (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
95 Victor Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems
96 Jukka Vastaranta (Fin) Rabobank 21.21
97 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC
98 Pierre Drancourt (Fra) Bouygues Telecom
99 Constantino Zaballa Gutierrez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
100 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole
101 Aketza Pena Iza (Spa) Euskaltel-Euskadi
102 Isidro Nozal Vega (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
103 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux
104 Aitor Perez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
105 Dario Andriotto (Ita) Liquigas
106 Andreas Dietziker (Swi) Team L.P.R.
107 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance
108 Roger Hammond (GBr) Discovery Channel Pro Cycling Team
109 Hubert Schwab (Swi) Quick Step-Innergetic
110 Jan Boven (Ned) Rabobank
111 Bradley Mcgee (Aus) Française des Jeux
112 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems
113 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir
114 Joseba Albizu Lizaso (Spa) Euskaltel-Euskadi
115 Arnaud Gerard (Fra) Française des Jeux
116 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole
117 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 25.49
118 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team
119 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole
120 Yuri Metlushenko (Ukr) Team L.P.R.
121 Jorg Ludewig (Ger) T-Mobile Team
122 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team
123 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step-Innergetic
124 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux
125 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic
126 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team
127 Johan Van Summeren (Bel) Davitamon-Lotto

Udgået på dagens etape
DNF Miguel Martin Perdiguero (Spa) Phonak Hearing Systems
DNF Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems
DNF Peter Luttenberger (Aut) Team CSC
DNF Nicki Sørensen (Den) Team CSC

DNF Fumiyuki Beppu (Jpn) Discovery Channel Pro Cycling Team
DNF Niels Scheuneman (Ned) Rabobank
DNF Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team
DNF Marius Sabaliauskas (Ltu) Lampre-Fondital
DNF Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital
DNF Christian Knees (Ger) Team Milram
DNF Herve Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
DNF Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
DNF David Herrero Llorente (Spa) Euskaltel-Euskadi
DNF Oliver Zaugg (Swi) Saunier Duval-Prodir
DNF Nicolas Fritsch (Fra) Saunier Duval-Prodir
DNF Sebastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom
DNF Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom
DNF Vincent Jerome (Fra) Bouygues Telecom
DNF Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom
DNF Manuel Quinziato (Ita) Liquigas
DNS Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems
DNS Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner
DNS Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team
DNS Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto
DNS Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas

Samlet stilling efter 4. etape
1 Alberto Contador Velasco (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 16.16.25
2 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.06
3 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 0.24
4 Jorg Jaksche (Ger) Liberty Seguros-Würth Team 0.28
5 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram 0.54
6 Andrea Noe (Ita) Liquigas 0.57
7 Andrey Kashechkin (Kaz) Liberty Seguros-Würth Team 1.04
8 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 1.07
9 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems 1.11
10 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 1.14
11 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 1.17
12 Oscar Sevilla Ribera (Spa) T-Mobile Team 2.03
13 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.06
14 John Gadret (Fra) AG2R Prevoyance 2.51
15 David Arroyo Duran (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3.42
16 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel-Euskadi 4.10
17 Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas 4.20
18 Francisco Mancebo Perez (Spa) AG2R Prevoyance 4.22
19 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team 4.33
20 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 5.12
21 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 5.16
22 Jurge Van Den Broeck (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 5.25
23 Maxim Iglinskiy (Kaz) Team Milram 5.29
24 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic 6.12
25 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom 7.12
26 Jose Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 8.09
27 Andrea Peron (Ita) Team CSC 9.04
28 Iker Camano Ortuzar (Spa) Euskaltel-Euskadi 9.39
29 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 9.42
30 Bobby Julich (USA) Team CSC 9.50
31 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole 9.53
32 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto 9.55
33 Mauricio Ardila Cano (Col) Rabobank 10.24
34 Cedric Vasseur (Fra) Quick Step-Innergetic 10.50
35 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 11.36
36 Frederic Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 11.39
37 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner 11.46
38 Remy Di Gregorio (Fra) Française des Jeux 12.26
39 Christophe Moreau (Fra) AG2R Prevoyance 12.28
40 Ivan Ramirez Parra Pinto (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 13.52
41 Carlos Jose Ochoa (Ven) Team L.P.R. 14.53
42 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 15.03
43 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 15.08
44 Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi 16.21
45 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner 16.51
46 Anthony Charteau (Fra) Credit Agricole 16.59
47 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 18.10
48 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 18.31
49 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 19.02
50 Luis Perez Rodriguez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 20.34
51 Jos Arrieta Lujambio (Spa) AG2R Prevoyance 21.29
52 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile Team 22.22
53 Joseba Beloki (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 22.59
54 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic 23.14
55 Michael Blaudzun (Den) Team CSC 23.31
56 Giuseppe Muraglia (Ita) Team L.P.R. 23.53
57 Victor Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems 24.00
58 Ludovic Turpin (Fra) AG2R Prevoyance 24.03
59 Jeremy Roy (Fra) Française des Jeux 25.58
60 David Etxebarria Alkorta (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 26.17
61 Ivan Santaromita (Ita) Quick Step-Innergetic 26.39
62 Oscar Pereiro Sio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 27.33
63 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 27.34
64 Jose A Redondo Ramos (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 27.43
65 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux 28.08
66 Hubert Schwab (Swi) Quick Step-Innergetic 28.14
67 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole 28.37
68 Joseba Albizu Lizaso (Spa) Euskaltel-Euskadi 30.08
69 Jukka Vastaranta (Fin) Rabobank 30.27
70 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi 30.30
71 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 30.32
72 Constantino Zaballa Gutierrez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 30.42
73 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 30.45
74 Johan Van Summeren (Bel) Davitamon-Lotto 31.03
75 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 32.06
76 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner 32.12
77 Antonio Colom Mas (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 32.15
78 Leif Hoste (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 32.24
79 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel Pro Cycling Team
80 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto 33.05
81 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 33.08
82 Pieter Weening (Ned) Rabobank 33.43
83 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram 33.46
84 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears 33.50
85 Jose A Benitez Roman (Spa) Saunier Duval-Prodir 34.07
86 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole 35.17
87 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team 35.18
88 Arnaud Gerard (Fra) Française des Jeux 35.35
89 Bram De Groot (Ned) Rabobank 36.28
90 Guennadi Mikhailov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 36.29
91 Michael Albasini (Swi) Liquigas 36.32
92 Roger Beuchat (Swi) Team L.P.R. 36.37
93 Aketza Pena Iza (Spa) Euskaltel-Euskadi 37.10
94 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram 38.02
95 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 38.39
96 Aitor Perez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 38.44
97 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir 39.09
98 Andreas Dietziker (Swi) Team L.P.R. 39.20
99 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 39.51
100 Isidro Nozal Vega (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 40.06
101 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital 40.10
102 Pedro Horrillo Munoz (Spa) Rabobank 40.18
103 Alessandr Cortinovis (Ita) Team Milram 40.20
104 Christian Vandevelde (USA) Team CSC 40.26
105 Stefano Zanini (Ita) Liquigas
106 Jonathan Patrick McCarty (USA) Phonak Hearing Systems 40.28
107 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital 40.35
108 Daniele De Paoli (Ita) Team L.P.R. 40.43
109 Jose Angel Garrido Lima (Spa) Quick Step-Innergetic 40.56
110 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems 43.17
111 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance 43.25
112 Jan Boven (Ned) Rabobank
113 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 43.39
114 Roger Hammond (GBr) Discovery Channel Pro Cycling Team 43.40
115 Dario Andriotto (Ita) Liquigas
116 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC 43.53
117 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto 43.56
118 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step-Innergetic 47.17
119 Bradley Mcgee (Aus) Française des Jeux
120 Yuri Metlushenko (Ukr) Team L.P.R. 47.52
121 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team 47.55
122 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic 47.58
123 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole 48.00
124 Jorg Ludewig (Ger) T-Mobile Team 48.09
125 Pierre Drancourt (Fra) Bouygues Telecom 50.26
126 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux 52.20
127 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto 55.37

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Gran Premio Eccellenze Va...(1.1) 19/06

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Giro di Basilicata(2.1) 24/06-27/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Tour de France(2.UWT) 26/06-18/07

La Course by Le Tour de F...(1.WWT) 27/06

Axion SWISS Bank Gran Pre...(1.1) 27/06

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR