Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Valverde tog etapesejr og klassementet i Romandiet
02. maj 2010 15:430

Alejandro Valverde vandt i dag sidste etape af Tour de Romandie, og dermed tog han også den samlede sejr.

Etapen var ligesom i går præget af masser af regnvejr og kun 10 graders varme, men på trods af dette blev der kørt flot cykelløb lige til stregen. Allerede fra starten af den 121,8 kilometer lange etape i og omkring Sion gik det opad, og der blev med det samme sat flere angreb ind, ligesom flere ryttere valgte at stå af, eller slet ikke stille til start, der i blandt de tre Team Saxo Bank ryttere, Gustav Larsson, Lucas Heado og Jarolaw Marycz.

En gruppe på godt syv ryttere blev dog samlet helt forrest til sidst, men da løbet gik ind i sin afgørende fase med 30 kilometer til mål, var det hele samlet igen. Rytterne skulle her opad en 10 kilometer lang kategori et stigning inden det igen gik nedad mod mål i Sion.

På stigningen forsøgte flere at sætte et angreb ind, og efter flere forsøg lykkedes det også for Igor Anton (Euskatel) at slå hullet. En forfølgergruppe bestående af Alejandro Valverde (Caisse d’Epargne), Simon Spilak (Lampre-Farnese Vini) og Denis Menchov (Rabobank) blev skabt, og på nedkørslen lykkedes det dem at lukke hullet op til Anton igen, mens den førende rytter, Michael Rogers (HTC-Columbia), sad i en lille gruppe 40 sekunder efter.

Førergruppen holdt sammen ind på de sidste 1000 meter. Her forsøgte Igor Anton sig med et overraskende angreb. Det lykkedes dog Alejandro Valverde at indhente Anton igen og derefter slå ham nemt i spurten.

I det samlede klassement vandt Alejandro Valverde med 11 sekunder ned til Simon Spilak, mens Denis Menchov tog tredjepladsen yderligere ti sekunder efter. Michael Rogers fightede til det sidste for sin førsteplads, men måtte til sidst nøjes med en fjerdeplads 35 sekunder efter Valverde.

Team Saxo Banks Richie Porte sluttede på en 11. plads i det samlede klassement.


Resultat af 5. etape
1 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne 03.36.19
2 Igor Anton Hernandez - Euskaltel - Euskadi
3 Simon Spilak - Lampre-Farnese Vini
4 Denis Menchov - Rabobank
5 Tiago Machado - Team Radioshack 0.23
6 John Gadret - AG2R La Mondiale
7 Janez Brajkovic - Team Radioshack
8 Marcel Wyss - Cervélo TestTeam
9 Vladimir Karpets - Team Katusha
10 Michael Rogers - Team HTC - Columbia
11 Marco Pinotti - Team HTC - Columbia
12 Peter Sagan - Liquigas-Doimo 1.39
13 Christophe Moreau - Caisse d'Epargne
14 Hubert Dupont - AG2R La Mondiale
15 Jeremy Roy - Française Des Jeux
16 Jose Luis Rubiera Vigil - Team Radioshack
17 Bauke Mollema - Rabobank
18 Christian Vande Velde - Garmin - Transitions
19 Remy Di Gregorio - Française Des Jeux
20 Eros Capecchi - Footon-Servetto
21 Mario Aerts - Omega Pharma-Lotto
22 Dario David Cioni - Sky Professional Cycling Team
23 Richie Porte - Team Saxo Bank
24 Sandy Casar - Française Des Jeux
25 Haimar Zubeldia - Team Radioshack
26 Soler Hernandez - Caisse d'Epargne 1.45
27 Morris Possoni - Sky Professional Cycling Team
28 Fabio Felline - Footon-Servetto 4.11
29 Branislau Samoilau - Quick Step 4.13
30 Christophe Riblon - AG2R La Mondiale
31 Artem Ovechkin - Team Katusha 4.17
32 Marco Marzano - Lampre-Farnese Vini 4.18
33 Thibaut Pinot - Française Des Jeux
34 Paulinho S M M - Team Radioshack 6.03
35 Markus Eibegger - Footon-Servetto
36 Mikel Nieve Ituralde - Euskaltel - Euskadi
37 Serge Pauwels - Sky Professional Cycling Team 6.41
38 Matthias Brandle - Footon-Servetto
39 Alexandr Pliuschin - Team Katusha 6.43
40 Thomas Rohregger - Team Milram
41 Arthur Vichot - Française Des Jeux
42 Alexandre Moos - BMC Racing Team
43 Dmitry Kozontchuk - Rabobank 6.45
44 Michael Schaer - BMC Racing Team
45 Adriano Malori - Lampre-Farnese Vini 9.14
46 Alexander Efimkin - AG2R La Mondiale
47 Johannes Froehlinger - Team Milram
48 Christophe Le Mevel - Française Des Jeux
49 Ivan Basso - Liquigas-Doimo 9.30
50 Volodymir Gustov - Cervélo TestTeam
51 Sylvester Szmyd - Liquigas-Doimo
52 Ben Swift - Sky Professional Cycling Team 12.00
53 Matthew Busche - Team Radioshack
54 Andre Steensen - Team Saxo Bank
55 Mathias Frank - BMC Racing Team
56 Alexandre Botcharov - Team Katusha
57 Cyril Dessel - AG2R La Mondiale 13.29
58 Travis Meyer - Garmin - Transitions
59 Gianpaolo Caruso - Team Katusha
60 Alexsandr Dyachenko - Astana
61 Mauricio Ardila Cano - Rabobank
62 Nicolas Portal - Sky Professional Cycling Team 16.05
63 Oliver Zaugg - Liquigas-Doimo
64 Aranburu Markel Irizar - Team Radioshack
65 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi
66 Rene Mandri - AG2R La Mondiale
67 Matthias Russ - Team Milram
68 Anders Lund - Team Saxo Bank
69 Francis Mourey - Française Des Jeux
70 Juan Jose Oroz Ugalde - Euskaltel - Euskadi 20.00
71 Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi
72 Alan Perez Lezaun - Euskaltel - Euskadi
73 Pieter Weening - Rabobank 20.03
74 Chad Beyer - BMC Racing Team 29.40
75 Simon Zahner - BMC Racing Team

Udgåede
DNF Jean-Christophe Peraud - Omega Pharma-Lotto
DNF Jan Bakelandts - Omega Pharma-Lotto
DNF Charles Wegelius - Omega Pharma-Lotto
DNF Ruben Plaza Molina - Caisse d'Epargne
DNF Mathieu Perget - Caisse d'Epargne
DNF Alessandro Vanotti - Liquigas-Doimo
DNF Maciej Bodnar - Liquigas-Doimo
DNF José Vicente Garcia Acosta - Caisse d'Epargne
DNF David Lopez Garcia - Caisse d'Epargne
DNF Daniele Righi - Lampre-Farnese Vini
DNF Francis De Greef - Omega Pharma-Lotto
DNF Stefan Denifl - Cervélo TestTeam
DNF Mauro Facci - Quick Step
DNF Andrey Zeits - Astana
DNF Valentin Iglinskiy - Astana
DNF Maxim Gourov - Astana
DNF Scott Davis - Astana
DNF Roger Hammond - Cervélo TestTeam
DNF Thomas Vedel Kvist - Quick Step
DNF Davide Appollonio - Cervélo TestTeam
DNF Marco Velo - Quick Step
DNF Martin Elmiger - AG2R La Mondiale
DNF Christophe Brandt - Omega Pharma-Lotto
DNF Maxim Iglinsky - Astana
DNF Adam Hansen - Team HTC - Columbia
DNF Andrei Kunitski - Quick Step
DNF Fabio Sabatini - Liquigas-Doimo
DNF Juan Jose Cobo Acebo - Caisse d'Epargne
DNF Laszlo Bodrogi - Team Katusha
DNF Michiel Elijzen - Omega Pharma-Lotto
DNF Philippe Gilbert - Omega Pharma-Lotto
DNF Lucas Sebastian Haedo - Team Saxo Bank
DNF Michel Kreder - Garmin - Transitions
DNF Cardoso M A L - Footon-Servetto
DNF Mikhail Ignatiev - Team Katusha
DNF Danilo Wyss - BMC Racing Team
DNF Gustav Larsson - Team Saxo Bank
DNF Jaroslaw Marycz - Team Saxo Bank
DNF Michael Morkov - Team Saxo Bank
DNF Bernhard Eisel - Team HTC - Columbia
DNF Bert Grabsch - Team HTC - Columbia
DNF Frantisek Rabon - Team HTC - Columbia
DNF Mark Renshaw - Team HTC - Columbia
DNF Sergey Renev - Astana
DNF Andreas Stauff - Quick Step
DNF Murilo Fischer - Garmin - Transitions
DNF Robert Hunter - Garmin - Transitions
DNF Tom Stamsnijder - Rabobank
DNF Dennis Van Winden - Rabobank
DNF Peter Kennaugh - Sky Professional Cycling Team
DNF Robert Forster - Team Milram
DNF Markus Fothen - Team Milram
DNF Dominik Roels - Team Milram
DNF Oscar Pujol Munoz - Cervélo TestTeam
DNF Steve Morabito - BMC Racing Team
DNF Kirk Carlsen - Garmin - Transitions
DSQ Enrico Magazzini - Lampre-Farnese Vini
DSQ Noe Gianetti - Footon-Servetto
DNS Roman Kreuziger - Liquigas-Doimo
DNS Koldo Fernandez - Euskaltel - Euskadi
DNS Jussi Veikkanen - Française Des Jeux
DNS Danilo Hondo - Lampre-Farnese Vini
DNS Rick Flens - Rabobank

Samlet slutstilling
1 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne 17.37.55
2 Simon Spilak - Lampre-Farnese Vini 0.11
3 Denis Menchov - Rabobank 0.21
4 Michael Rogers - Team HTC - Columbia 0.35
5 Vladimir Karpets - Team Katusha 0.42
6 Janez Brajkovic - Team Radioshack 0.52
7 Tiago Machado - Team Radioshack 1.16
8 Marco Pinotti - Team HTC - Columbia 1.27
9 Marcel Wyss - Cervélo TestTeam 1.28
10 Igor Anton Hernandez - Euskaltel - Euskadi 1.34
11 Richie Porte - Team Saxo Bank 2.10
12 Christophe Moreau - Caisse d'Epargne 2.17
13 Peter Sagan - Liquigas-Doimo 2.32
14 Christian Vande Velde - Garmin - Transitions 2.47
15 Jeremy Roy - Française Des Jeux 2.50
16 Sandy Casar - Française Des Jeux 2.56
17 Haimar Zubeldia - Team Radioshack 3.06
18 Eros Capecchi - Footon-Servetto 3.20
19 John Gadret - AG2R La Mondiale 3.45
20 Jose Luis Rubiera Vigil - Team Radioshack 3.59
21 Hubert Dupont - AG2R La Mondiale 4.14
22 Soler Hernandez - Caisse d'Epargne 4.19
23 Dario David Cioni - Sky Professional Cycling Team 4.45
24 Morris Possoni - Sky Professional Cycling Team 5.28
25 Mario Aerts - Omega Pharma-Lotto 5.55
26 Remy Di Gregorio - Française Des Jeux 6.15
27 Fabio Felline - Footon-Servetto 8.08
28 Markus Eibegger - Footon-Servetto 8.17
29 Branislau Samoilau - Quick Step 8.23
30 Artem Ovechkin - Team Katusha 8.39
31 Thibaut Pinot - Française Des Jeux 8.41
32 Alexandre Moos - BMC Racing Team 10.32
33 Christophe Riblon - AG2R La Mondiale 10.45
34 Thomas Rohregger - Team Milram 11.12
35 Sylvester Szmyd - Liquigas-Doimo 12.38
36 Ivan Basso - Liquigas-Doimo 13.24
37 Alexandr Pliuschin - Team Katusha 13.34
38 Marco Marzano - Lampre-Farnese Vini 13.45
39 Dmitry Kozontchuk - Rabobank 14.24
40 Bauke Mollema - Rabobank 14.43
41 Volodymir Gustov - Cervélo TestTeam 14.58
42 Mikel Nieve Ituralde - Euskaltel - Euskadi 15.13
43 Adriano Malori - Lampre-Farnese Vini 15.55
44 Mathias Frank - BMC Racing Team 16.28
45 Christophe Le Mevel - Française Des Jeux 16.51
46 Matthias Brandle - Footon-Servetto 17.15
47 Alexander Efimkin - AG2R La Mondiale 17.19
48 Ben Swift - Sky Professional Cycling Team 17.40
49 Mauricio Ardila Cano - Rabobank 18.03
50 Gianpaolo Caruso - Team Katusha 21.01
51 Alexsandr Dyachenko - Astana 21.17
52 Pieter Weening - Rabobank 21.29
53 Arthur Vichot - Française Des Jeux 22.13
54 Andre Steensen - Team Saxo Bank 22.19
55 Johannes Froehlinger - Team Milram 23.28
56 Juan Jose Oroz Ugalde - Euskaltel - Euskadi 23.44
57 Inaki Isasi Flores - Euskaltel - Euskadi 24.21
58 Verdugo Marcotegui - Euskaltel - Euskadi 24.47
59 Cyril Dessel - AG2R La Mondiale 26.37
60 Michael Schaer - BMC Racing Team 27.20
61 Alexandre Botcharov - Team Katusha 27.25
62 Oliver Zaugg - Liquigas-Doimo 30.22
63 Paulinho S M M - Team Radioshack 30.23
64 Anders Lund - Team Saxo Bank 31.08
65 Matthew Busche - Team Radioshack 31.18
66 Francis Mourey - Française Des Jeux 32.15
67 Aranburu Markel Irizar - Team Radioshack 39.19
68 Rene Mandri - AG2R La Mondiale 40.23
69 Alan Perez Lezaun - Euskaltel - Euskadi 43.14
70 Travis Meyer - Garmin - Transitions 47.23
71 Serge Pauwels - Sky Professional Cycling Team 48.33
72 Matthias Russ - Team Milram 49.38
73 Nicolas Portal - Sky Professional Cycling Team 59.08
74 Simon Zahner - BMC Racing Team 1.01.54
75 Chad Beyer - BMC Racing Team 1.15.29

Bjergkonkurrencen
1 Thibaut Pinot - Française Des Jeux 54
2 Chad Beyer - BMC Racing Team 24
3 Denis Menchov - Rabobank 18
4 Alan Perez Lezaun - Euskaltel - Euskadi 16
5 Paulinho S M M - Team Radioshack 14
6 Igor Anton Hernandez - Euskaltel - Euskadi 12
7 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne 12
8 Alexander Efimkin - AG2R La Mondiale 12
9 Jeremy Roy - Française Des Jeux 8
10 Soler Hernandez - Caisse d'Epargne 6
11 Oliver Zaugg - Liquigas-Doimo 6
12 Matthew Busche - Team Radioshack 6
13 Simon Spilak - Lampre-Farnese Vini 4
14 Sandy Casar - Française Des Jeux 4
15 Michael Rogers - Team HTC - Columbia 2
16 Bauke Mollema - Rabobank 1

Pointkonkurrencen
1 Chad Beyer - BMC Racing Team 18
2 Alejandro Valverde Belmonte - Caisse d'Epargne 12
3 Jeremy Roy - Française Des Jeux 6
4 Alexander Efimkin - AG2R La Mondiale 6
5 Juan Jose Oroz Ugalde - Euskaltel - Euskadi 6
6 Simon Spilak - Lampre-Farnese Vini 4
7 Michael Rogers - Team HTC - Columbia 3
8 Paulinho S M M - Team Radioshack 3
9 Alan Perez Lezaun - Euskaltel - Euskadi 3
10 Denis Menchov - Rabobank 2
11 Thibaut Pinot - Française Des Jeux 2
12 Oliver Zaugg - Liquigas-Doimo 1

Ungdomskonkurrencen
1 Simon Spilak - Lampre-Farnese Vini 17.38.06
2 Marcel Wyss - Cervélo TestTeam 1.17
3 Peter Sagan - Liquigas-Doimo 2.21
4 Eros Capecchi - Footon-Servetto 3.09
5 Fabio Felline - Footon-Servetto 7.57
6 Artem Ovechkin - Team Katusha 8.28
7 Thibaut Pinot - Française Des Jeux 8.30
8 Alexandr Pliuschin - Team Katusha 13.23
9 Bauke Mollema - Rabobank 14.32
10 Adriano Malori - Lampre-Farnese Vini 15.44
11 Mathias Frank - BMC Racing Team 16.17
12 Matthias Brandle - Footon-Servetto 17.04
13 Ben Swift - Sky Professional Cycling Team 17.29
14 Arthur Vichot - Française Des Jeux 22.02
15 Andre Steensen - Team Saxo Bank 22.08
16 Michael Schaer - BMC Racing Team 27.09
17 Travis Meyer - Garmin - Transitions 47.12
18 Chad Beyer - BMC Racing Team 01.15.18

Holdkonkurrencen
1 Team Radioshack 52.58.59
2 Caisse d'Epargne 0.19
3 Française des Jeux 3.34
4 Rabobank 9.21
5 AG2R - La Mondiale 10.59
6 Footon - Servetto 14.14
7 Team Katusha 16.20
8 Sky Professional Cycling Team 16.45
9 Lampre - Farnese Vini 21.18
10 Liquigas - Doimo 21.44
11 Euskatel - Euskadi 25.36
12 Team Saxo Bank 35.56
13 BMC Racing Team 43.20
14 Team Milram 57.55
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Tour of Fuzhou(2.1) 17/11-23/11

World Cup Koksijde(CDM) 24/11

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-Merida

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Dimension Data

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team EF Education First

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Katusha Alpecin

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sky

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SPAR 30.000 KRONER PÅ SPECIALIZED EPIC MTB