Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Der bliver ingen Wout van Aert ved VM i 2025.
Annonce
Når VM i cyklecross løber af stablen den 2. februar i Liévin, bliver det med sikkerhed uden Wout van Aert.
Det melder Het Laatste Nieuws, der er med på Visma l Lease a Bikes træningslejr frem mod 2025-sæsonen.
Superstjernens crossprogram blev offentliggjort i starten af december, og der er kun seks løb i vente, og dem kan du se her.
VM var dog ikke blandt dem, og det blev ikke nævnt med ét ord, hvorvidt han ville køre det. Men nu står det så klart, at han ikke gør.
Det gør ærkerivalen Mathieu van der Poel til gengæld, og hans crossprogram blev fredag offentliggjort, hvilket du også her kan se.
De to skal mødes fire gange, og den første af dem er Van Aerts sæsondebut i Mol den 23. december.
Grunden til, at belgieren dropper VM, er for at forberede sig bedst muligt til landevejssæsonen, hvor de helt store mål nok en gang er klassikerne, navnlig brostensmonumenterne. Det skriver HLN.
Dermed er det samme grundlag som i fjor, da han heller ikke kørte VM der.
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Bahrain Victorious |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Red Bull - BORA - hansgrohe |
Soudal - Quick Step |
Team Jayco AlUla |
Team Picnic PostNL |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
XDS Astana Team |
Annonce
Tidligere verdensmester hylder Van Aerts cross-program
Van Aert offentliggør løbsprogram
Visma-lejren med tvetydig Van Aert-udmelding
Van Aerts enorme uheld var til gavn for afgående Visma-talenter
Van Aert skal være forsigtig, hvis ikke karrieren skal slutte