Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Mathieu van der Poel løb med sejren i herrernes Short-track løb i Nove Mesto, mens amerikanske Chloe Woodruff vandt kvindernes løb.
Annonce
Den tjekkiske by Nove Mosto er vært for anden afdeling af World Cuppen, hvor rytterne i går kørte disciplinen Short Track.
Van der Poel fangede brasilianske Henrique Avancini og newzealandske Anton Cooper på femte ud af ti omgange. Derfra skulle han blot bruge yderligere en omgang, før han satte dødstødet ind.
Van der Poel endte med at vinde foran franske Maxime Martotte og Avancini. Danske Sebastian Fini kom ind på løbets 16. plads.
Hos kvinderne kørte amerikanske Chloe Woodruff endegyldigt væk på femte omgang ud af ni. Britiske Annie Last kom ind på andenpladsen, mens schweiziske Jolanda Neff rundede podiet af foran den amerikanske verdensmester, Kate Courtney.
Annika Langvad sluttede som nummer 15, mens Malene Degn kom ind på en 27. plads.
Både mændenes og kvindernes løb i Novo Mesto kan ses her.
Søndag er rytterne igen i aktion, da der skal køres Cross Country-løb for begge køn.
Mændenes Short-track: | |||
1 | VAN DER POEL Mathieu | NED | 00.20.49 |
2 | MAROTTE Maxime | FRA | 00.20.49 |
3 | AVANCINI Henrique | BRA | 00.20.50 |
4 | SCHURTER Nino | SUI | 00.20.50 |
5 | COLOMA NICOLAS Carlos | ESP | 00.20.50 |
6 | SARROU Jordan | FRA | 00.20.51 |
7 | DISERA Peter | CAN | 00.20.53 |
8 | HATHERLY Alan | RSA | 00.20.53 |
9 | COOPER Anton | NZL | 00.20.53 |
10 | INDERGAND Reto | SUI | 00.20.53 |
11 | CINK Ondřej | CZE | 00.20.54 |
12 | FLUECKIGER Mathias | SUI | 00.20.54 |
13 | SWENSON Keegan | USA | 00.20.54 |
14 | KORETZKY Victor | FRA | 00.20.54 |
15 | ŠKARNITZL Jan | CZE | 00.20.55 |
16 | FINI CARSTENSEN Sebastian | DEN | 00.20.55 |
17 | SINTSOV Anton | RUS | 00.20.55 |
18 | MANTECON GUTIERREZ Sergio | ESP | 00.20.56 |
19 | VALERO SERRANO David | ESP | 00.20.56 |
20 | WAWAK Bartlomiej | POL | 00.20.58 |
21 | CAROD Titouan | FRA | 00.20.58 |
22 | DUBAU Joshua | FRA | 00.20.58 |
23 | STIRNEMANN Matthias | SUI | 00.21.10 |
24 | KERSCHBAUMER Gerhard | ITA | 00.21.14 |
25 | VOGEL Florian | SUI | 00.21.16 |
26 | FUMIC Manuel | GER | 00.21.30 |
27 | BRAIDOT Daniele | ITA | 00.21.36 |
28 | BRAIDOT Luca | ITA | 00.21.37 |
29 | PARTI András | HUN | 00.21.37 |
30 | RAGGL Gregor | AUT | 00.21.38 |
31 | DRECHOU Hugo | FRA | 00.21.38 |
32 | COLLEDANI Nadir | ITA | 00.21.38 |
33 | TEMPIER Stephane | FRA | 00.21.44 |
34 | MARKT Karl | AUT | 00.22.38 |
35 | PANHUYZEN Kevin | BEL | |
36 | IVANOV Timofei | RUS | |
37 | FRISCHKNECHT Andri | SUI | |
SCHUERMANS Jens | BEL | DNF | |
EGGER Georg | GER | DNS | |
LITSCHER Thomas | SUI | DNS | |
Kvindernes Short-track: | |||
1 | WOODRUFF Chloe | USA | 00.22.08 |
2 | LAST Annie | GBR | 00.22.16 |
3 | NEFF Jolanda | SUI | 00.22.16 |
4 | COURTNEY Kate | USA | 00.22.17 |
5 | FERRAND PREVOT Pauline | FRA | 00.22.17 |
6 | INDERGAND Linda | SUI | 00.22.17 |
7 | RIEDER Nadine | GER | 00.22.19 |
8 | TAUBER Anne | NED | 00.22.19 |
9 | MCCONNELL Rebecca Ellen | AUS | 00.22.19 |
10 | BELOMOINA Yana | UKR | 00.22.19 |
11 | LECHNER Eva | ITA | 00.22.20 |
12 | TERPSTRA Anne | NED | 00.22.20 |
13 | BRANDAU Elisabeth | GER | 00.22.20 |
14 | SMITH Haley | CAN | 00.22.22 |
15 | LANGVAD Annika | DEN | 00.22.22 |
16 | LILL Candice | RSA | 00.22.22 |
17 | ČÁBELICKÁ Jitka | CZE | 00.22.23 |
18 | STRAUSS Mariske | RSA | 00.22.23 |
19 | DAVISON Lea | USA | 00.22.24 |
20 | GARCIA MARTINEZ Rocio Del Alba | ESP | 00.22.25 |
21 | BENKÓ Barbara | HUN | 00.22.25 |
22 | LÕIV Janika | EST | 00.22.26 |
23 | STIRNEMANN Kathrin | SUI | 00.22.29 |
24 | BATTY Emily | CAN | 00.22.29 |
25 | CAMPUZANO CHAVEZ PEON Daniela | MEX | 00.22.30 |
26 | ŠTĚPÁNOVÁ Karla | CZE | 00.22.30 |
27 | DEGN Malene | DEN | 00.22.30 |
28 | FREI Sina | SUI | 00.22.31 |
29 | PENDREL Catharine | CAN | 00.22.31 |
30 | ŽAKELJ Tanja | SLO | 00.22.31 |
31 | WALTER Sandra | CAN | 00.22.32 |
32 | REDECKER Cherie | RSA | 00.22.38 |
33 | CRNOGORAC Jovana | SRB | 00.23.06 |
34 | MORATH Adelheid | GER | 00.23.16 |
35 | POPOVA Iryna | UKR | 00.23.32 |
36 | URRUTY Lucie | FRA | 00.23.33 |
37 | MICHIELS Githa | BEL | 00.23.34 |
38 | KESEG STEVKOVA Janka | SVK | |
FORCHINI Ramona | SUI | DNS | |
KALENTYEVA Irina | RUS | DNS |
Annonce
Annonce
Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 21/04
EPZ Omloop van Borsele(2.NCUPJW) 19/04-21/04
Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 21/04
Giro della Romagna(1.1) 21/04
Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 21/04
Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 21/04
Giro della Romagna(1.1) 21/04
Tour de Romandie(2.UWT) 23/04-28/04
Vuelta Asturias Julio Alv...(2.1) 26/04-28/04
Lotto Famenne Ardenne Cla...(1.1) 28/04
La Vuelta Femenina(2.WWT) 29/04-05/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce