Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Vandborg tabte trøjen til Schumacher - Opd

Vandborg tabte trøjen til Schumacher - Opd

06. april 2006 17:120

Annonce

Team CSC’s Brian Vandborg måtte foreløbig nøjes med en enkelt dag i den gule førertrøje i Circuit de la Sarthe. Med en andenplads på den 188 kilometer lange etape fra Angers til Ernée tog Gerolsteiners Stefan Schumacher de fornødne bonussekunder til at sikre sig trøjen.

Vinder af etapen blev Alberto Loddo som efter to andenpladser indtil videre i Circuit de la Sarthe, havde heldet på sin side i kampen mod Schumacher i dag.

Resultat af 3. etape
1 Alberto Loddo (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 4.37.37 (40.696 km/t)
2 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
3 Anthony Ravard (Fra) Bouygues Telecom
4 Andrus Aug (Est) Acqua Sapone
5 André Korff (Ger) T-Mobile Team
6 Saïd Haddou (Fra) Auber 93
7 Crescenzo D'amore (Ita) Acqua Sapone
8 Mark Scanlon (Irl) Ag2R Prevoyance
9 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
10 Denis Bertolini (Ita) Acqua Sapone
11 Mathieu Drujon (Fra) Auber 93
12 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux
13 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom
14 Laurens Ten Dam (Ned) Unibet.Com
15 Yuriy Krivtsov (Ukr) Ag2R Prevoyance
16 Samuel Plouhinec (Fra) Agritubel
17 Sébastien Joly (Fra) Francaise Des Jeux
18 Pasquale Muto (Ita) Miche
19 Alexandre Pichot (Fra) Bouygues Telecom
20 Christophe Moreau (Fra) Ag2R Prevoyance
21 Samuel Dumoulin (Fra) Ag2R Prevoyance
22 Arkadiusz Wojtas (Pol) Miche
23 Camille Bouquet (Fra) Unibet.Com
24 Jérémy Roy (Fra) Francaise Des Jeux
25 Freddy Gonzalez (Col) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
26 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team
27 Serhiy Honchar (Ukr) T-Mobile Team
28 Philippe Schnyder (Swi) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
29 Piotr Zielinski (Pol) G.S.Bretagne-Jean Floc'h
30 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team
31 John Nilsson (Swe) Auber 93
32 Christophe Laurent (Fra) Agritubel
33 Bobby Julich (USA) Team CSC
34 William Bonnet (Fra) Credit Agricole
35 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile Team
36 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux
37 Allessandro Donati (Ita) Acqua Sapone
38 Bo Hamburger (Den) Miche
39 Paride Grillo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
40 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare
41 José Alberto Martinez (Spa) Agritubel
42 Brian Vandborg (Den) Team CSC
43 Sébastien Portal (Fra) Credit Agricole
44 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole
45 Ivan Basso (Ita) Team CSC
46 Carlos Garcia Quesada (Spa) Unibet.Com
47 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole
48 Fabien Patanchon (Fra) Francaise Des Jeux
49 Mickael Delage (Fra) Francaise Des Jeux
50 Antoine Dalibard (Fra) G.S.Bretagne-Jean Floc'h
51 Ludovic Turpin (Fra) Ag2R Prevoyance
52 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom
53 Slawomir Kohut (Pol) Miche
54 Christopher Sutton (Aus) Cofidis, le Credit par Telephone
55 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
56 Jure Zrimsek (Slo) Acqua Sapone
57 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
58 Aitor Galdos Alonso (Spa) Ceramica Panaria-Navigare
59 Mirko Allegrini (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
60 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole
61 Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner
62 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC
63 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team
64 Vincent Jerome (Fra) Bouygues Telecom
65 Seweryn Zenon Kohut (Pol) Miche
66 Petter Renang (Swe) Unibet.Com
67 Kurt Van De Wouwer (Bel) Unibet.Com
68 Florian Morizot (Fra) Auber 93
69 Emilien Berges (Fra) Auber 93
70 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC
71 David Le Lay (Fra) G.S.Bretagne-Jean Floc'h
72 Andrea Rossi (Ita) Acqua Sapone
73 Sébastien Duret (Fra) G.S.Bretagne-Jean Floc'h
74 Noan Lelarge (Fra) G.S.Bretagne-Jean Floc'h
75 Denis Robin (Fra) Agritubel
76 Nicolas Inaudi (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
77 Angelo Furlan (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
78 Julien Mazet (Fra) Auber 93
79 Michael Rich (Ger) Gerolsteiner 0.26
80 Stéphane Berges (Fra) Agritubel 0.32
81 Alessandro Bertolini (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 0.33
82 Lloyd Mondory (Fra) Ag2R Prevoyance 0.41
83 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner 0.53
84 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner
85 Stéphane Petilleau (Fra) G.S.Bretagne-Jean Floc'h
86 Andrea Peron (Ita) Team CSC 1.18
87 Tommaso Caneschi (Ita) Miche 6.07

Samlet stilling efter 3. etape
1 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 12.09.00
2 Brian Vandborg (Den) Team CSC 0.03
3 Ivan Basso (Ita) Team CSC

4 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare 0.05
5 Benoît Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux 0.06
6 Christophe Moreau (Fra) Ag2R Prevoyance 0.11
7 Serhiy Honchar (Ukr) T-Mobile Team
8 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team 0.12
9 José Alberto Martinez (Spa) Agritubel 0.13
10 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom 0.14
11 Bobby Julich (USA) Team CSC 0.16
12 Sébastien Joly (Fra) Francaise Des Jeux 0.17
13 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 0.21
14 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team 0.24
15 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 0.26
16 Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner 0.27
17 Saïd Haddou (Fra) Auber 93 0.31
18 Laurens Ten Dam (Ned) Unibet.Com 0.32
19 Alexandre Pichot (Fra) Bouygues Telecom
20 Christopher Sutton (Aus) Cofidis, le Credit par Telephone 0.34
21 William Bonnet (Fra) Credit Agricole 0.36
22 Aitor Galdos Alonso (Spa) Ceramica Panaria-Navigare
23 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile Team 0.38
24 Jure Zrimsek (Slo) Acqua Sapone 0.40
25 Fabien Patanchon (Fra) Francaise Des Jeux 0.41
26 Alberto Loddo (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
27 Anthony Ravard (Fra) Bouygues Telecom
28 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 0.44
29 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 0.45
30 Ludovic Turpin (Fra) Ag2R Prevoyance 0.47
31 Yuriy Krivtsov (Ukr) Ag2R Prevoyance 0.52
32 Angelo Furlan (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 0.55
33 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole
34 Carlos Garcia Quesada (Spa) Unibet.Com
35 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 0.57
36 Vincent Jerome (Fra) Bouygues Telecom
37 Noan Lelarge (Fra) G.S.Bretagne-Jean Floc'h 0.59
38 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole
39 Andrea Rossi (Ita) Acqua Sapone 1.01
40 Sébastien Portal (Fra) Credit Agricole 1.03
41 Paride Grillo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
42 Allessandro Donati (Ita) Acqua Sapone
43 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC 1.04
44 Michael Rich (Ger) Gerolsteiner
45 André Korff (Ger) T-Mobile Team 1.05
46 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole 1.06
47 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
48 Samuel Dumoulin (Fra) Ag2R Prevoyance
49 Emilien Berges (Fra) Auber 93
50 David Le Lay (Fra) G.S.Bretagne-Jean Floc'h 1.09
51 Carlos Da Cruz (Fra) Francaise Des Jeux 1.11
52 Samuel Plouhinec (Fra) Agritubel
53 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner 1.12
54 Arkadiusz Wojtas (Pol) Miche
55 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 1.13
56 Stéphane Berges (Fra) Agritubel
57 Slawomir Kohut (Pol) Miche
58 Kurt Van De Wouwer (Bel) Unibet.Com 1.14
59 Lloyd Mondory (Fra) Ag2R Prevoyance 1.18
60 Julien Mazet (Fra) Auber 93 1.19
61 Mathieu Drujon (Fra) Auber 93
62 Andrus Aug (Est) Acqua Sapone 1.20
63 Florian Morizot (Fra) Auber 93
64 Camille Bouquet (Fra) Unibet.Com 1.21
65 Petter Renang (Swe) Unibet.Com 1.23
66 Nicolas Inaudi (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 1.24
67 Mark Scanlon (Irl) Ag2R Prevoyance 1.25
68 Mickael Delage (Fra) Francaise Des Jeux
69 Jérémy Roy (Fra) Francaise Des Jeux 1.27
70 John Nilsson (Swe) Auber 93 1.29
71 Philippe Schnyder (Swi) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1.32
72 Crescenzo D'amore (Ita) Acqua Sapone 1.35
73 Sébastien Duret (Fra) G.S.Bretagne-Jean Floc'h 1.37
74 Bo Hamburger (Den) Miche 1.38
75 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner 1.39
76 Piotr Zielinski (Pol) G.S.Bretagne-Jean Floc'h 1.41
77 Antoine Dalibard (Fra) G.S.Bretagne-Jean Floc'h 1.46
78 Denis Robin (Fra) Agritubel 1.48
79 Alessandro Bertolini (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1.52
80 Andrea Peron (Ita) Team CSC 2.00
81 Freddy Gonzalez (Col) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 2.02
82 Stéphane Petilleau (Fra) G.S.Bretagne-Jean Floc'h 2.04
83 Denis Bertolini (Ita) Acqua Sapone 2.25
84 Seweryn Zenon Kohut (Pol) Miche 2.49
85 Pasquale Muto (Ita) Miche 3.08
86 Mirko Allegrini (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 6.58
87 Tommaso Caneschi (Ita) Miche 7.15

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

OL - Herrer (Enkeltstart)(JO) 28/07

Trofee van Vlaanderen(1.1) 28/07

Vuelta a Castilla y Leon(1.1) 29/07

Tour de l'Ain(2.1) 29/07-31/07

OL - Herrer (Enkeltstart)(JO) 28/07

Trofee van Vlaanderen(1.1) 28/07

Vuelta a Castilla y Leon(1.1) 29/07

Tour de l'Ain(2.1) 29/07-31/07

Donostia San Sebastian Kl...(1.UWT) 31/07

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 31/07

Johan Museeuw Classic(1.1) 31/07

Circuito de Getxo - Memor...(1.1) 01/08

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 04/08-15/08

La Coupe du President de ...(2.1) 05/08-08/08

Sazka Tour(2.1) 05/08-08/08

Aubel-Thimister-Stavelot(2.1) 06/08-08/08

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka NextHash

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger