Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere

EKSKLUSIVT

Verdens bedste: Sådan rekrutterer Jumbo-Visma stortalenter

Verdens bedste: Sådan rekrutterer Jumbo-Visma stortalenter

11. april 2021 06:00Foto: Sirotti

Vi bringer her tredje kapitel i historien om ColoQuicks og Team Jumbo-Vismas store samarbejde. Denne gang deler ColoQuicks ledende sportsdirektør, Christian Moberg, flere detaljer om samarbejdets indhold, og så forklarer Head of Development hos Jumbo-Visma, Robbert de Groot, hvordan vinderne af UCI´s verdensrangliste i 2020 vurderer fremadstormende talenter.

Annonce

Du får her den tredje artikel i vores nye store artikelserie, hvor sportsdirektører, sportslige ledere og ryttere vil tage dig helt tæt på talentudviklingsarbejdet hos ColoQuick og Team Jumbo-Visma.

Du finder her første og andet kapitel.


I sidste uge kunne Christian Moberg afsløre, at han og ColoQuick har et tæt samarbejde med storholdet Team Jumbo-Visma.

 

Moberg er i månedlig kontakt med hollændernes talentchef, Robbert de Groot, og den snak handler ikke blot om, hvilke af de nuværende ColoQuick-ryttere som har potentialet til at efterfølge Jonas Vingegaard som den næste dansker på Jumbo-Visma.

 

”Vores samarbejde handler om mere end bare kontrakter. Selvfølgelig skal det føre til en kontrakt for nogen, men man skal også være meget god for at køre for Jumbo nu. De er vel sammen med Ineos verdens bedste cykelhold lige nu”, siger Moberg til Feltet.dk og uddyber:

 

”Vi får en helt masse sparring med nogen, som har meget større midler end os, så succesen kommer i et bredere syn, hvor vi lærer meget fra deres trænere og sportsdirektører, især om træning, talentudvikling og planlægning med vores ryttere. Og så får vi hele tiden nye træningsprogrammer og kostfif fra dem”.

 

Som kontinentalhold er det ingen simpel proces at skulle omsætte gode råd fra verdensranglistens nummer et, men Moberg er opsat på at udnytte den hollandske vejledning til at forvandle flere danske talenter til profiler på højeste niveau.

 

”Det koster måske lidt penge og tid at få implementeret, men hen ad vejen kommer det, og så bliver vores hold mere og mere professionelt. Vi sigter mod at skabe de bedst mulige rammer for vores ryttere, og der får vi mange forskellige input fra Jumbo”.

 

Foruden faglig viden nyder ColoQuick også logistisk og direkte sportslig gavn af samarbejdet med Jumbo-Visma.

 

”Vi har mulighed for at køre nogle HC-løb, som Jumbo-Visma kører, og som deres udviklingshold ikke kan køre. Har vi problemer med cykler eller hjul, bar og gels, generel ernæring, eller mangler vi ruter og et sted at sove, så har vi altid et sted at ringe hen. Det er ikke nemt at se på tegnebrættet lige nu, men hen ad vejen kommer der en masse små ting. Det er godt at kende nogen i denne verden”.
 

VIL DU LIVESTREAME EN MASSE CYKELSPORT? KOM FORREST I FELTET MED DISCOVERY+


Kontakt til Bora og Quick-Step

Jumbo-Visma er dog langtfra det eneste WorldTour-hold, som ColoQuick jævnligt er i kontakt med. Frederik Wandahls skifte til Bora-Hansgrohe har øget tyskernes opmærksomhed på det danske hold, mens også Brian Holm kan finde på at ringe til Moberg på Quick-Steps vegne.

 

Moberg bekræfter, at ColoQuick som udgangspunkt ikke foretrækker at sende ryttere til ét WorldTour-hold fremfor et andet, men Den Røde Baron insisterer på, at samarbejdet med hollænderne adskiller sig fra de øvrige.

 

”Kontakten sker lidt oftere, og den er mere indgående og dyb. Jumbo er mere professionelle, mens de andre er lidt gammeldags i det. Jumbo kigger meget på rytteren som menneske. De vil også meget gerne have vores holdninger. Når de får en af vores ryttere med på træningslejr, så bestemmer de ikke bare, hvordan tingene skal foregå. Det er en fælles beslutning”, siger Moberg.

 

Ifølge den danske sportsdirektør søger Bora og Quick-Step ikke meget information om den enkelte rytters træning og behov, før holdene giver rytteren chancen på en træningslejr, ligesom de to storhold heller ikke giver meget feedback til ColoQuick undervejs på lejren.

 

Jumbo-Visma er derimod konstant stræbende efter information, inden de beslutter at invitere et ungt talent indenfor på en træningssamling.

 

”Jumbo er meget mere interesserede. Hvor kommer rytteren fra? Hvad har han trænet de seneste to-tre måneder? Hvor mange hviledage skal han have, før han kan komme op at køre fuld distance med deres hold? Har han egentlig kapacitet til at træne sammen med Robert Gesink, som har kørt i 25 år?”.

Artiklen fortsætter under billedet

Samarbejdet mellem ColoQuick og Jumbo-Visma tog for alvor fart, da hollændernes sportsdirektør Grischa Niermann så jydernes Julius Johansen vinde junior VM i Bergen i 2017. Foto: Sirotti.


Mennesket bag rytteren

Netop at have rytteren med på en eller flere træningslejre er et essentielt skridt i den meget omfattende rekrutteringsproces, som Jumbo-Visma gennemgår med hver enkelt potentiel ny rytter - en proces, der strækker sig langt ud over rytterens resultater og præstationer på lejren.

 

Mandskabet gør nemlig en betydelig indsats for at danne sig et omfattende indtryk af rytterens personlighed, så begge parter kan blive bevidste om, hvorvidt individet vil passe ind under de værdier, som holdet bygger på.

 

”Det er meget vigtigt at tale med rytterens trænere og sportsdirektører og selvfølgelig også med rytteren selv. Ikke alle ryttere passer på det samme hold. Vi følger rytterne på deres TrainingPeaks og ser på løbsresultater”, siger de Groot og tilføjer:

 

”Vi skaffer så meget information som muligt, også på det personlige plan. Vi inviterer dem på træningslejre- eller dage og online-møder. Selvfølgelig vil du gerne se rytteren i løbsaktion, men hvis ikke, så kan du stadig se meget ud fra deres adfærd og træningslyst. Vi prøver at bygge et længerevarende forhold, fordi vi tror, at det hjælper rytteren udvikle sig”.

 

Men hvilke menneskelige egenskaber er det så konkret, at de Groot og sportsdirektørerne Grischa Niermann og Robert Wagner leder efter i talenterne?

 

”Vi kigger efter ryttere, som er villige til at lære, og som er i stand til at kommunikere om deres udvikling. Hvad er deres visioner, og hvordan vil de opnå dem? Vi har en masse snakke for at lade dem vide, hvad vi gør og hvorfor. Vi ønsker deres mening om det. En af de vigtigste ting for os er, at rytteren er villig til at se på sin proces over årene fremfor bare at sige, at han vil vinde et løb”, forklarer de Groot.

 

I de kommende dage kan du læse meget mere om, hvordan ColoQuick og Jumbo-Visma planlægger en rytters forløb på hollændernes træningslejr, samt hvor mange ryttere som Christian Moberg i øjeblikket forsøger at sende afsted på samlinger hos forskellige WorldTour-hold.

 

Desuden vil du kunne læse meget mere om de værdier, som understøtter både ColoQuicks og Team Jumbo-Vismas respektive talentudviklingsmiljøer.

Annonce

DEL
INFO
Team Jumbo-Visma
Nyheder Profil Ryttere Resultater
DELTAG I DEBATTEN

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 21/04

La Flèche Wallonne(1.UWT) 21/04

Belgrade Banjaluka(2.1) 22/04-25/04

La Flèche Wallonne Fémi...(1.WWT) 21/04

La Flèche Wallonne(1.UWT) 21/04

Belgrade Banjaluka(2.1) 22/04-25/04

EPZ Omloop van Borsele(2.NCUPJW) 23/04-25/04

E3 Saxo Bank Classic(1.1) 24/04

Liège-Bastogne-Liège Fe...(1.WWT) 25/04

Liège-Bastogne-Liège(1.UWT) 25/04

EPZ Omloop van Borsele(1.1) 25/04

Tour de Romandie(2.UWT) 27/04-02/05

La Coupe du President de ...(2.1) 30/04-03/05

Vuelta Asturias Julio Alv...(2.1) 30/04-02/05

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

MANGLER DU EN CYKELHJELM? VELOMIO.COM - SØGEMASKINEN FOR CYKLER OG UDSTYR