Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Vicioso vs. Ventoso

Vicioso vs. Ventoso

03. maj 2007 17:160
Angel Vicioso (Relax) vandt i dag 1. etape af etapeløbet Vuelta Ciclista Asturias. Vicioso slog Francisco Ventoso (Saunier Duval) i spurten.

Dagens etape blev kørt med fuld fart fra start. Feltet var knap nok kommet ud af Oviedo før det første angreb blev sat ind. Den første rytter til at angribe var Luis Perez (Andalucia). På vej over nogle af dagens stigninger havde Oscar Sevilla (Relax) også fået mod på at komme ud og få lidt luft på næsen. Det angreb var dog noget, som feltet reagerede prompte på. Saunier Duval anført af Koldo Gil fik lukket hullet og før den sidste stigning var tropperne samlet.

Udskilningen på den sidste stigning var ikke så stor, det lykkedes dog 20 ryttere at komme fri fra feltet og fra denne gruppe angreb Juan Carlos Fernandez (Extremadura). Det lignede længe en overraskende sejr til Extremadura-rytteren, men han gik fuldstændig kold på de sidste 500 meter. I stedet for var Vicioso kørt fra forfølgergruppen sammen med Ventoso (Saunier Duval). De to ryttere måtte afgøre etapen i en spurt, hvor Relax-rytteren var hurtigst og vandt med en cykellængde. Pablo Urtasun (Liberty Seguros) blev nummer tre.

Angel Vicioso har dermed også førertrøjen, når 2. etape køres i morgen.

Resultat af 1. etape
1 Angel Vicioso Arcos Relax - Gam 3.24.49 (44.12 km/t)
2 Francisco José Ventoso Alberdi Saunier Duval - Prodir
3 Pablo Urtasun Perez Liberty Seguros
4 Matteo Carrara Unibet.com
5 Danail Petrov Benfica
6 David Muñoz Fuerteventura - Canarias
7 Rodrigo García Rena Fuerteventura - Canarias
8 Jorge Ferrío Luque Andalucia - Cayasur
9 Oscar Sevilla Ribera Relax - Gam
10 Koldo Gil Perez Saunier Duval - Prodir
11 Giampaolo Cheula Barloworld
12 Nuno Ribeiro Liberty Seguros
13 Francisco Mancebo Perez Relax - Gam
14 David Bernabeu Armengol Fuerteventura - Canarias
15 Iker Flores Galarza Fuerteventura - Canarias
16 Jordi Grau Sogas Liberty Seguros 0.05
17 Marcos A. Serrano Karpin Galicia
18 Jaume Rovira Pons Spanish National Team
19 Ruben Lobato Saunier Duval - Prodir
20 Juan Carlos Fernandez Mora Extremadura - Spiuk
21 Santiago Perez Fernandez Relax - Gam
22 Ezequiel Mosquera Miguez Karpin Galicia
23 John-Lee Augystyn Barloworld
24 Luis Perez Rodriguez Andalucia - Cayasur
25 Julian Sanchez Pimienta Relax - Gam
26 Antonio Jesús Liberty Seguros
27 José Azevedo Benfica
28 Alberto Fernández Saunier Duval - Prodir
29 Alessandro Donati Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 2.34
30 Xabat Otxotorena Orbea - Laukiz F.T.
31 Philippe Schnyder Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 2.37
32 Victor Manuel Gomes Colinas Viña Magna - Cropu
33 Aaron Villegas Trapaga Orbea - Laukiz F.T.
34 Juan Jose Oroz Ugalde Orbea - Laukiz F.T.
35 Jose Ruiz Sanchez Andalucia - Cayasur
36 Juan Olmo Menacho Andalucia - Cayasur
37 Carlos Nozal Vega Liberty Seguros
38 Arkaitz Durán Saunier Duval - Prodir
39 Hernani Broco Liberty Seguros
40 Diego Milán Jiménez Grupo Nicolás Mateos
41 Rui Miguel Sousa Barbosa Liberty Seguros
42 Inaki Isasi Flores Euskaltel - Euskadi
43 Vicente Peiró Grupo Nicolás Mateos
44 Helder Miranda Benfica
45 Eduard Vorganov Karpin Galicia
46 Didac Ortega Ors Benfica
47 Jesús Ramírez Torres Extremadura - Spiuk
48 Pedro Arreitunandia Quintero Barloworld
49 José Miguel Elías Galindo Relax - Gam
50 Antonio Olmo Menacho Andalucia - Cayasur
51 José Luis Carrasco Gamiz Andalucia - Cayasur
52 Aurélien Passeron Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 8.36
53 Fernando Torres Extremadura - Spiuk 10.00
54 Diego Gallego Arnaiz Viña Magna - Cropu
55 Eduardo Gonzalez Gonzalez Spanish National Team
56 Luis Alvarez Martín Viña Magna - Cropu
57 Luis Pasamontes Rodriguez Unibet.com
58 Gil Suray Unibet.com
59 Niels Scheuneman Unibet.com
60 Pedro Romero Ocampo Extremadura - Spiuk
61 Javier Moreno Bazan Extremadura - Spiuk
62 Josu Mondelo Díaz Extremadura - Spiuk
63 Lander Aperribai Euskaltel - Euskadi
64 Julen Zubero Orbea - Laukiz F.T.
65 Joseba Zumeta Etxabe Orbea - Laukiz F.T.
66 Hugo Sancho Benfica
67 Marco Cavallari Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
68 Francesco Di Paolo Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
69 Jan Hruska Relax - Gam
70 José Herrada Lopez Viña Magna - Cropu
71 Iker Mezo Askargorta Orbea - Laukiz F.T.
72 Javier Cherro Molina Fuerteventura - Canarias
73 Javier Echarri Marín Grupo Nicolás Mateos
74 Juan José Abril Merino Viña Magna - Cropu
75 Filipe Cardoso Liberty Seguros
76 Hugo Sabido Barloworld
77 Rui Lavarinhas Benfica
78 David Abal Diego Karpin Galicia
79 David De La Fuente Saunier Duval - Prodir
80 Oscar Pujol Muñoz Spanish National Team
81 Gorka Amuriza Gumucio Grupo Nicolás Mateos
82 Manuel Ortega Ocana Andalucia - Cayasur
83 Stijn Vandenbergh Unibet.com 11.24
84 Alberto Loddo Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
85 Frank Vandenbroucke Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
86 Fabio Borghesi Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
87 Claudio José Casas Gallego Andalucia - Cayasur
88 Angel Rodriguez Garcia Extremadura - Spiuk
89 Renato Silva Benfica
90 Bruno Lima Viña Magna - Cropu
91 Mario De Sárraga Relax - Gam
92 Eladio Jiménez Karpin Galicia
93 Edgardo Simon Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
94 Bruno Bertolini Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
95 Denis Bertolini Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
96 Gustavo Domínguez Karpin Galicia
97 Javier Ramirez Abeja Fuerteventura - Canarias
98 Gonzalo Zambrano Spanish National Team
99 José Hernández Fernández Spanish National Team
100 José Antonio Pecharroman Fabian Benfica
101 Mattia Turrina Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
102 Mikel Artetxe Gezuraga Fuerteventura - Canarias
103 Andoni Aranaga Azkune Euskaltel - Euskadi
104 Ivan Melero Coco Orbea - Laukiz F.T.
105 Jesus Tendero Marcos Viña Magna - Cropu
106 Iban Iriondo Uranga Euskaltel - Euskadi
107 Josu Agirre Aseginolaza Orbea - Laukiz F.T.
108 Jonas Ljungblad Unibet.com
109 Pedro García Villa Spanish National Team
110 Gaizka Lasa Larraya Karpin Galicia
111 David Gutierrez Gutierrez Spanish National Team
112 Unai Uribarri Artabe Euskaltel - Euskadi
113 Ramón Troncoso Karpin Galicia
114 Pieter Jacobs Unibet.com
115 Andoni Lafuente Euskaltel - Euskadi
116 Martin Mata Cabello Viña Magna - Cropu
117 Ryan Cox Barloworld
118 James Lewis Perry Barloworld
119 Ignacio Sarabia Diaz Extremadura - Spiuk
120 Egoitz Murgoitio Grupo Nicolás Mateos
121 Iban Mayoz Euskaltel - Euskadi
122 Benat Intxausti Elorriaga Grupo Nicolás Mateos
123 Javier Megías Leal Saunier Duval - Prodir
124 Jeremy Hunt Unibet.com
125 Félix Cárdenas Barloworld
126 Eladio Sanchez Prado Fuerteventura - Canarias 15.19
127 Miguel Ochoa Grupo Nicolás Mateos
128 José E. Cima Magariños Spanish National Team
129 Raúl Alarcón García Saunier Duval - Prodir 20.59
130 Ivan Degasperi Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia


Samlet stilling efter 1. etape
1 Angel Vicioso Arcos Relax - Gam 3.24.37
2 Francisco José Ventoso Alberdi Saunier Duval - Prodir 0.02
3 Pablo Urtasun Perez Liberty Seguros 0.08
4 Matteo Carrara Unibet.com 0.12
5 Danail Petrov Benfica
6 David Muñoz Fuerteventura - Canarias
7 Rodrigo García Rena Fuerteventura - Canarias
8 Jorge Ferrío Luque Andalucia - Cayasur
9 Oscar Sevilla Ribera Relax - Gam
10 Koldo Gil Perez Saunier Duval - Prodir
11 Giampaolo Cheula Barloworld
12 Nuno Ribeiro Liberty Seguros
13 Francisco Mancebo Perez Relax - Gam
14 David Bernabeu Armengol Fuerteventura - Canarias
15 Iker Flores Galarza Fuerteventura - Canarias
16 Jordi Grau Sogas Liberty Seguros 0.17
17 Marcos A. Serrano Karpin Galicia
18 Jaume Rovira Pons Spanish National Team
19 Ruben Lobato Saunier Duval - Prodir
20 Juan Carlos Fernandez Mora Extremadura - Spiuk
21 Santiago Perez Fernandez Relax - Gam
22 Ezequiel Mosquera Miguez Karpin Galicia
23 John-Lee Augystyn Barloworld
24 Luis Perez Rodriguez Andalucia - Cayasur
25 Julian Sanchez Pimienta Relax - Gam
26 Antonio Jesús Liberty Seguros
27 José Azevedo Benfica
28 Alberto Fernández Saunier Duval - Prodir
29 Alessandro Donati Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 2.46
30 Xabat Otxotorena Orbea - Laukiz F.T.
31 Jose Ruiz Sanchez Andalucia - Cayasur
32 Philippe Schnyder Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 2.49
33 Victor Manuel Gomes Colinas Viña Magna - Cropu
34 Aaron Villegas Trapaga Orbea - Laukiz F.T.
35 Juan Jose Oroz Ugalde Orbea - Laukiz F.T.
36 Juan Olmo Menacho Andalucia - Cayasur
37 Carlos Nozal Vega Liberty Seguros
38 Arkaitz Durán Saunier Duval - Prodir
39 Hernani Broco Liberty Seguros
40 Diego Milán Jiménez Grupo Nicolás Mateos
41 Rui Miguel Sousa Barbosa Liberty Seguros
42 Inaki Isasi Flores Euskaltel - Euskadi
43 Vicente Peiró Grupo Nicolás Mateos
44 Helder Miranda Benfica
45 Eduard Vorganov Karpin Galicia
46 Didac Ortega Ors Benfica
47 Jesús Ramírez Torres Extremadura - Spiuk
48 Pedro Arreitunandia Quintero Barloworld
49 José Miguel Elías Galindo Relax - Gam
50 Antonio Olmo Menacho Andalucia - Cayasur
51 José Luis Carrasco Gamiz Andalucia - Cayasur
52 Aurélien Passeron Acqua & Sapone - Caffe Mokambo 8.48
53 Filipe Cardoso Liberty Seguros 10.09
54 Javier Cherro Molina Fuerteventura - Canarias 10.11
55 David De La Fuente Saunier Duval - Prodir
56 Fernando Torres Extremadura - Spiuk 10.12
57 Diego Gallego Arnaiz Viña Magna - Cropu
58 Eduardo Gonzalez Gonzalez Spanish National Team
59 Luis Alvarez Martín Viña Magna - Cropu
60 Luis Pasamontes Rodriguez Unibet.com
61 Gil Suray Unibet.com
62 Niels Scheuneman Unibet.com
63 Pedro Romero Ocampo Extremadura - Spiuk
64 Javier Moreno Bazan Extremadura - Spiuk
65 Josu Mondelo Díaz Extremadura - Spiuk
66 Lander Aperribai Euskaltel - Euskadi
67 Julen Zubero Orbea - Laukiz F.T.
68 Joseba Zumeta Etxabe Orbea - Laukiz F.T.
69 Hugo Sancho Benfica
70 Marco Cavallari Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
71 Francesco Di Paolo Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
72 Jan Hruska Relax - Gam
73 José Herrada Lopez Viña Magna - Cropu
74 Iker Mezo Askargorta Orbea - Laukiz F.T.
75 Javier Echarri Marín Grupo Nicolás Mateos
76 Juan José Abril Merino Viña Magna - Cropu
77 Hugo Sabido Barloworld
78 Rui Lavarinhas Benfica
79 David Abal Diego Karpin Galicia
80 Oscar Pujol Muñoz Spanish National Team
81 Gorka Amuriza Gumucio Grupo Nicolás Mateos
82 Manuel Ortega Ocana Andalucia - Cayasur
83 Denis Bertolini Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 11.32
84 Stijn Vandenbergh Unibet.com 11.36
85 Alberto Loddo Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
86 Frank Vandenbroucke Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
87 Fabio Borghesi Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
88 Claudio José Casas Gallego Andalucia - Cayasur
89 Angel Rodriguez Garcia Extremadura - Spiuk
90 Renato Silva Benfica
91 Bruno Lima Viña Magna - Cropu
92 Mario De Sárraga Relax - Gam
93 Eladio Jiménez Karpin Galicia
94 Edgardo Simon Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
95 Bruno Bertolini Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
96 Gustavo Domínguez Karpin Galicia
97 Javier Ramirez Abeja Fuerteventura - Canarias
98 Gonzalo Zambrano Spanish National Team
99 José Hernández Fernández Spanish National Team
100 José Antonio Pecharroman Fabian Benfica
101 Mattia Turrina Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia
102 Mikel Artetxe Gezuraga Fuerteventura - Canarias
103 Andoni Aranaga Azkune Euskaltel - Euskadi
104 Ivan Melero Coco Orbea - Laukiz F.T.
105 Jesus Tendero Marcos Viña Magna - Cropu
106 Iban Iriondo Uranga Euskaltel - Euskadi
107 Josu Agirre Aseginolaza Orbea - Laukiz F.T.
108 Jonas Ljungblad Unibet.com
109 Pedro García Villa Spanish National Team
110 Gaizka Lasa Larraya Karpin Galicia
111 David Gutierrez Gutierrez Spanish National Team
112 Unai Uribarri Artabe Euskaltel - Euskadi
113 Ramón Troncoso Karpin Galicia
114 Pieter Jacobs Unibet.com
115 Andoni Lafuente Euskaltel - Euskadi
116 Martin Mata Cabello Viña Magna - Cropu
117 Ryan Cox Barloworld
118 James Lewis Perry Barloworld
119 Ignacio Sarabia Diaz Extremadura - Spiuk
120 Egoitz Murgoitio Grupo Nicolás Mateos
121 Iban Mayoz Euskaltel - Euskadi
122 Benat Intxausti Elorriaga Grupo Nicolás Mateos
123 Javier Megías Leal Saunier Duval - Prodir
124 Jeremy Hunt Unibet.com
125 Félix Cárdenas Barloworld
126 Eladio Sanchez Prado Fuerteventura - Canarias 15.31
127 Miguel Ochoa Grupo Nicolás Mateos
128 José E. Cima Magariños Spanish National Team
129 Raúl Alarcón García Saunier Duval - Prodir 21.11
130 Ivan Degasperi Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia


Bjergkonkurrencen efter 1. etape
1 Oscar Sevilla Ribera Relax - Gam 11 pts
2 Luis Perez Rodriguez Andalucia - Cayasur 10
3 Antonio Jesús Liberty Seguros 7
4 Francisco José Ventoso Alberdi Saunier Duval - Prodir 4
5 Koldo Gil Perez Saunier Duval - Prodir 3
6 Alberto Fernández Saunier Duval - Prodir 3
7 Iker Flores Galarza Fuerteventura - Canarias 2
8 Jorge Ferrío Luque Andalucia - Cayasur 1


Sprintkonkurrencen efter 1. etape
1 Francisco José Ventoso Alberdi Saunier Duval - Prodir 4 pts
2 Denis Bertolini Serramenti PVC Diquigiovanni- Selle Italia 4
3 Jose Ruiz Sanchez Andalucia - Cayasur 3
4 Javier Cherro Molina Fuerteventura - Canarias 1


Holdkonkurrencen efter 1. etape
1 Relax - Gam 10.14.27
2 Fuerteventura-Canarias
3 Saunier Duval - Prodir 0.05
4 Liberty Seguros
5 Andalucia - Cajasur 2.42
6 Benfica
7 Barloworld
8 Karpin Galicia 2.47
9 Orbea - Oreka S.D.A. 7.48
10 Extremadura - Spiuk 12.42
11 Grupo Nicolás Mateos 15.14
12 Unibet.Com 20.00
13 Sel. Española 20.05
14 Acqua Sapone - Caffe Mokambo 21.10
15 Viña Magna - Cropu 22.37
16 Euskaltel - Euskadi 24.01
17 Serramenti Pvc Diquigiovanni-Selle Italia 25.25
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Tour de l'Abitibi - Coupe...(2.NCUP) 14/07-19/07

Grand Prix Cerami(1.1) 16/07

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

CYKELHJELM? BLIV INSPIRERET, FIND FORHANDLER OG SPAR MANGE PENGE