Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Vinokourov tog førertrøjen fra Valverde! - Opd.

Vinokourov tog førertrøjen fra Valverde! - Opd.

13. september 2006 15:050
17. etape af Vueltaen blev et sand drama, hvor Alexandre Vinokourov tog overraskende førertrøjen fra Alejandro Valverde. Tom Danielson vandt dagens etape i et spurtopgør imellem Vinokourov og ham selv.


Tom Danielson vinder etapen foran Alexandre Vinokourov / Foto: Sirotti


Dagens etape blev kørt fra Adra til Granada over 167 km. Etapen blev et stort drama. Allerede efter få kilometer havde en større gruppe revet sig løs fra feltet. I gruppen sad danskerne Michael Rasmussen (Rabobank) og Lars Bak (Team CSC). Men også 31 andre ryttere var med i udbruddet, og det satte straks Alejandro Valverdes hold Caisse d'Espagne under pres. Udbruddet havde på et tidspunkt godt et minut ned til feltet, men måtte se sig hentet efter 25 km kørsel.

Derefter angreb Tom Danielson (Discovery Channel), Sergio Paulinho (Astana Team), Lars Ytting Bak (Team CSC), Stéphane Goubert (AG2R Prevoyance), Dmitriy Fofonov (Credit Agricole) og Eric Leblacher (Française des Jeux). Lars Bak var dog ikke sendt ud for at hente etapesejren, men for at kunne hjælpe Carlos Sastre på den sidste kategori 1 stigning, hvor Team CSC havde planer om at angribe. Men angrebet betød også, at Caisse d'Espagne ikke kunne slappe af på noget tidspunkt, da Danielson kun var 8:05 efter i det samlede klassement. Udbryderne arbejde godt sammen og havde 10 km før dagens sidste kategori 1 stigning 4 minutter og 30 sekunder.


Tom Danielson i soloudbrud / Foto: Sirotti


På stigningen var der ingen, der ingen af udbryderne, der kunne følge Tom Danielson, som samtidig formåede at holde favoritgruppen på afstand. I feltet satte Team CSC et rasende tempo frem og opad kategori 1 stigningen. Desværre for Team CSC havde Andrey Kashechkin (Astana) rigtig gode ben. Andrey Kashechkin angreb derfor tidligt på stigningen, og angreb dermed også Carlos Sastre podieplacering. Angrebet betød også favoritfeltet blev reduceret til kun at omfatte 4-5 ryttere. José Angel Gomez Marchante (Saunier Duval) kørte op til Andrey Kashechkin (Astana) og kæmpede dermed også for sin podieplacering.

Midtvejs på stigning angreb Alexandre Vinokourov hårdt og Alejandro Valverde og Carlos Sastre kunne ikke svare igen. Vinokourov kom hurtigt op til holdkammeraten Andrey Kashechkin og José Angel Gomez Marchante. De tre ryttere fandt ind i et fint arbejde, hvor Astana rytterne naturligvis kæmpe for at tage så meget tid som muligt på Alejandro Valverde, som havde sat Carlos Sastre på det sidste stykke opad kategori 1 stigningen.


Gomez Marchante, Kashechkin, Vinokourov / Foto: Sirotti



Carlos Sastre kæmper / Foto: Sirotti


På toppen af kategori 1 stigning ventede, der rytterne 20 km nedkørsel. Danielson havde på toppen under et minut til de tre forfølgere Vinokourov, Kashechkin og Gomez Marchante. Blot 12 sekunder efter kom Valverde, som kort inde på nedkørslen kom op til de tre.

Men Alexandre Vinokourov havde mere i benene, og han angreb lige med det samme, at Valverde kom op. Vinokourov satsede alt på nedkørslen og fem kilometer før mål hentede Astana-rytteren Tom Danielson. De to ryttere fandt ind i et godt samarbejde, hvor det virkede til, at aftalen var, Danielson fik etapesejren imod at hjælpe Vinokourov til at tage så meget tid til Valverde. Samarbejdet virkede i hvert fald perfekt, og forspringet i mål var på hele 1.39, og da Alexandre Vinokourov blev nummer to på etapen, så sikrede Astana-rytteren sig også 12 bonussekunder. Det var lige præcis nok til at Vinokourov overtog førertrøjen med 9 sekunder.


Alexandre Vinokourov overtager førertrøjen / Foto: Sirotti


Carlos Sastre blev sat af Valverde på den sidste del af kategori 1 stigningen, men CSC-rytteren kæmpede sig bravt tilbage til sidst og kom op til Valverde gruppen igen. Sastre har endda kræfter til at spurte om placeringerne og blev nummer 5 på dagens etape. Samlet er Sastre fortsat nummer 3.

Danske Lars Bak kørte også en fantastisk flot etape og blev nummer 14 på dagens etape!


Resultat af 17. etape
1 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 4.09.55 (40.02 km/h)
2 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team
3 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.10
4 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 1.39
5 Carlos Sastre (Spa) Team CSC
6 Stéphane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance
7 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone
8 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
9 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir
10 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir
11 Sergio Paulinho (Por) Astana Team
12 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 2.29
13 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
14 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC 2.40
15 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
16 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
17 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
18 Kevin De Weert (Bel) Quick Step-Innergetic
19 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC 4.43
20 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems
21 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance
22 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux
23 Nicki Sørensen (Den) Team CSC
24 José Antonio Garrido (Spa) Quick Step-Innergetic
25 Iñigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance
26 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi
27 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital
28 José Miguel Elias (Spa) Relax-Gam
29 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto
30 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital
31 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
32 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
33 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
34 José Antonio Redondo (Spa) Astana Team
35 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole 6.21
36 Theo Eltink (Ned) Rabobank 7.50
37 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 8.20
38 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 10.42
39 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance
40 Jorge García (Spa) Relax-Gam
41 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi
42 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi
43 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone
44 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole 12.29
45 Erik Zabel (Ger) Team Milram
46 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone
47 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas
48 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir
49 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole
50 Iñigo Cuesta (Spa) Team CSC
51 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole
52 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
53 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC
54 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital
55 David George (RSA) Relax-Gam
56 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic
57 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team
58 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team
59 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC
60 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic
61 Carlos Barredo (Spa) Astana Team
62 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC
63 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi
64 Aketza Peña (Spa) Euskaltel-Euskadi
65 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team
66 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team
67 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance
68 Joan Horrach (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
69 Sébastien Joly (Fra) Française des Jeux
70 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 14.36
71 Bingen Fernández (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 17.02
72 David Millar (GBr) Saunier Duval-Prodir
73 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team 18.31
74 José Vicent Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 21.02
75 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
76 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 24.07
77 Aaron Kemps (Aus) Astana Team
78 Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Prodir
79 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner
80 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank
81 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner
82 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram
83 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom
84 Marco Velo (Ita) Team Milram
85 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom
86 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram
87 William Walker (Aus) Rabobank
88 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital
89 Francesco Failli (Ita) Liquigas
90 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
91 David Cañada (Spa) Saunier Duval-Prodir
92 Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic
93 Dario David Cioni (Ita) Liquigas
94 David Navas (Spa) AG2R Prevoyance
95 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi
96 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir
97 Dario Andriotto (Ita) Liquigas
98 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team
99 Fabien Patanchon (Fra) Française des Jeux
100 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole
101 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance
102 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital
103 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital
104 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas
105 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic
106 Kjell Carlström (Fin) Liquigas
107 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team
108 Pieter Weening (Ned) Rabobank
109 Ángel Vallejo (Spa) Relax-Gam
110 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team
111 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam
112 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team
113 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux
114 Daniel Moreno (Spa) Relax-Gam
115 Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux
116 Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto
117 Raúl García De Mateo (Spa) Relax-Gam
118 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
119 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole
120 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram
121 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram
122 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
123 Pierre Drancourt (Bel) Bouygues Telecom
124 Cyril Lemoine (Fra) Credit Agricole
125 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems
126 Luis Fernández Oliveira (Spa) Phonak Hearing Systems
127 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner
128 Aurélien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems
129 Björn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto
130 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems
131 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto
132 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team
133 Daniel Becke (Ger) Team Milram
134 Mauricio Ardila (Col) Rabobank
135 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step-Innergetic
136 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic
137 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto
138 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance


Udgået:
DNF Michael Rasmussen (Den) Rabobank
DNF Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto
DNF Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems
DNF Matteo Tosatto (Ita) Quick Step-Innergetic


Samlet stilling efter 17. etape
1 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 67.29.41
2 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 0.09
3 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 1.51
4 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 2.14
5 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 4.32
6 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 6.07
7 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 6.33
8 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 7.25
9 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 7.49
10 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 9.04
11 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 9.18
12 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 11.44
13 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 13.24
14 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 13.59
15 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 14.03
16 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi 15.20
17 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 16.55
18 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 18.05
19 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 19.01
20 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 22.29
21 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto 24.13
22 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 25.15
23 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 32.11
24 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 32.19
25 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC 34.28
26 José Miguel Elias (Spa) Relax-Gam 35.18
27 Theo Eltink (Ned) Rabobank 36.18
28 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team 37.12
29 Iñigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance 37.14
30 Nicki Sørensen (Den) Team CSC 38.54
31 Iñigo Cuesta (Spa) Team CSC 41.44
32 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 44.10
33 Stéphane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance 44.21
34 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi 46.38
35 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi 46.45
36 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 46.52
37 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 49.28
38 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole 51.10
39 Carlos Barredo (Spa) Astana Team 52.21
40 Daniel Moreno (Spa) Relax-Gam 56.54
41 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 58.04
42 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 58.16
43 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.00.42
44 Daniel Becke (Ger) Team Milram 1.03.36
45 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.05.07
46 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 1.05.29
47 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 1.12.51
48 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.13.31
49 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 1.14.24
50 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team 1.14.38
51 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance 1.16.56
52 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC 1.18.39
53 Sébastien Joly (Fra) Française des Jeux 1.19.11
54 Benoît Poilvet (Fra) Credit Agricole 1.19.41
55 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.21.10
56 José Antonio Redondo (Spa) Astana Team 1.21.15
57 David Millar (GBr) Saunier Duval-Prodir 1.21.35
58 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 1.21.58
59 Raúl García De Mateo (Spa) Relax-Gam 1.23.02
60 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance 1.23.29
61 Pieter Weening (Ned) Rabobank 1.23.39
62 David George (RSA) Relax-Gam 1.23.48
63 Erik Zabel (Ger) Team Milram 1.26.21
64 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC 1.26.33
65 Ángel Vallejo (Spa) Relax-Gam 1.26.46
66 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems 1.27.08
67 Kevin De Weert (Bel) Quick Step-Innergetic 1.27.57
68 Mauricio Ardila (Col) Rabobank 1.29.36
69 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.29.49
70 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 1.30.28
71 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 1.33.26
72 José Antonio Garrido (Spa) Quick Step-Innergetic 1.33.54
73 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner 1.34.06
74 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.34.44
75 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.35.15
76 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.36.23
77 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole 1.36.59
78 Joan Horrach (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.37.48
79 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 1.39.34
80 Aketza Peña (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.40.10
81 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 1.42.15
82 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 1.42.19
83 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.43.03
84 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 1.43.53
85 Jorge García (Spa) Relax-Gam 1.44.08
86 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 1.44.55
87 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team 1.46.49
88 David Cañada (Spa) Saunier Duval-Prodir 1.47.54
89 Luis Fernández Oliveira (Spa) Phonak Hearing Systems 1.50.02
90 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 1.50.03
91 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto 1.51.30
92 Bingen Fernández (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 1.51.57
93 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital 1.52.04
94 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems 1.52.50
95 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 1.56.24
96 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 1.57.50
97 Björn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto 2.00.05
98 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step-Innergetic 2.00.49
99 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team 2.00.52
100 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.02.31
101 Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Prodir 2.03.03
102 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 2.04.59
103 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram 2.08.53
104 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 2.09.27
105 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance 2.10.08
106 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux 2.10.32
107 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital 2.10.34
108 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner 2.11.40
109 William Walker (Aus) Rabobank 2.12.50
110 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems 2.13.40
111 Aurélien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems 2.14.53
112 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank 2.14.55
113 Dario Andriotto (Ita) Liquigas 2.14.59
114 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 2.17.03
115 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic 2.17.12
116 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 2.17.19
117 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto 2.17.22
118 Pierre Drancourt (Bel) Bouygues Telecom 2.17.40
119 Sébastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic 2.18.50
120 Aaron Kemps (Aus) Astana Team 2.18.58
121 Jérémy Roy (Fra) Française des Jeux 2.19.37
122 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 2.20.10
123 José Vicent Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.20.13
124 Francesco Failli (Ita) Liquigas 2.20.22
125 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic 2.20.39
126 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team 2.21.58
127 Marco Velo (Ita) Team Milram 2.23.18
128 Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto 2.24.15
129 David Navas (Spa) AG2R Prevoyance 2.25.06
130 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom 2.25.21
131 Fabien Patanchon (Fra) Française des Jeux 2.30.44
132 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner 2.30.47
133 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram 2.31.58
134 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic 2.32.53
135 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram 2.35.56
136 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole 2.43.26
137 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram 2.52.02
138 Cyril Lemoine (Fra) Credit Agricole 2.53.32


Pointkonkurrencen efter 17. etape
1 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 169 pts
2 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 118
3 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 117
4 Francisco José Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir 89
5 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC 82
6 Erik Zabel (Ger) Team Milram 79
7 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 78
8 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 77
9 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 74
10 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 67
11 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 54
12 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 52
13 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance 51
14 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 44
15 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 41
16 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 37
17 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 33
18 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 33
19 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 32
20 David Millar (GBr) Saunier Duval-Prodir 29
21 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems 29
22 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi 27
23 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 27
24 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 26
25 Robert Förster (Ger) Gerolsteiner 25
26 Aurélien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems 22
27 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 21
28 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 21
29 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 20
30 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole 17
31 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 17
32 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 16
33 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 16
34 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 15
35 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 14
36 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi 13
37 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 12
38 Stéphane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance 12
39 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 11
40 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner 11
41 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 10
42 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank 10
43 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 9
44 Aaron Kemps (Aus) Astana Team 9
45 Jorge García (Spa) Relax-Gam 8
46 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 8
47 Raúl García De Mateo (Spa) Relax-Gam 8
48 Daniel Becke (Ger) Team Milram 8
49 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas 8
50 Nicki Sørensen (Den) Team CSC 8
51 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole 8
52 Theo Eltink (Ned) Rabobank 8
53 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 8
54 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 8
55 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 7
56 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC 7
57 José Antonio Redondo (Spa) Astana Team 7
58 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team 7
59 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital 7
60 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 6
61 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 6
62 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC 6
63 Sébastien Joly (Fra) Française des Jeux 6
64 Ian Mcleod (RSA) Française des Jeux 6
65 Björn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto 6
66 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step-Innergetic 6
67 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto 5
68 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic 4
69 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi 4
70 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team 4
71 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic 4
72 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3
73 José Antonio Garrido (Spa) Quick Step-Innergetic 3
74 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 3
75 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 3
76 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 2
77 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom 2
78 Kjell Carlström (Fin) Liquigas 2
79 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram 2
80 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems 1
81 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 1
82 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital 1
83 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto 1


Bjergkonkurrencen efter 17. etape
1 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 117 pts
2 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole 117
3 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 81
4 José Miguel Elias (Spa) Relax-Gam 70
5 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 60
6 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi 57
7 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 57
8 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 54
9 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 53
10 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 41
11 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 40
12 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 38
13 Ángel Vallejo (Spa) Relax-Gam 36
14 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 33
15 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 28
16 Benoît Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 26
17 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 24
18 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 23
19 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 23
20 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 21
21 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 21
22 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 20
23 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 19
24 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 18
25 José Antonio Redondo (Spa) Astana Team 18
26 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 16
27 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC 15
28 Pieter Weening (Ned) Rabobank 14
29 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 13
30 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 12
31 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole 11
32 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 11
33 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 10
34 Stéphane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance 9
35 Mauricio Ardila (Col) Rabobank 9
36 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 8
37 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 8
38 Iñigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance 7
39 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 6
40 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic 6
41 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 6
42 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 6
43 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 6
44 José Antonio Garrido (Spa) Quick Step-Innergetic 6
45 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team 5
46 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi 5
47 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4
48 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 4
49 Jorge García (Spa) Relax-Gam 4
50 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 4
51 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 3
52 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3
53 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC 3
54 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 3
55 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 3
56 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner 2
57 Daniel Becke (Ger) Team Milram 1
58 José Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance 1
59 Raúl García De Mateo (Spa) Relax-Gam 1
60 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole 1


Kombinationskonkurrencen efter 17. etape
1 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 8 pts
2 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team 10
3 Carlos Sastre (Spa) Team CSC 15
4 Andrey Kashechkin (Kaz) Astana Team 22
5 José Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir 28
6 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 29
7 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 32
8 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi 34
9 Manuel Beltran (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 40
10 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 41
11 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi 44
12 Sergio Paulinho (Por) Astana Team 53
13 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team 53
14 Luis Pérez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone 54
15 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 58
16 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 59
17 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 74
18 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 87
19 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 87
20 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 91
21 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 93
22 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 104
23 Stéphane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance 105
24 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole 106
25 Joaquin Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 110
26 Iñigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi 112
27 Eric Leblacher (Fra) Française des Jeux 117
28 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole 120
29 Sébastien Minard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 121
30 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital 134
31 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC 135
32 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 136
33 José Antonio Redondo (Spa) Astana Team 138
34 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 139
35 Lars Ytting Bak (Den) Team CSC 140
36 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance 142
37 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team 143
38 Frédéric Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 143
39 Daniel Becke (Ger) Team Milram 149
40 David De La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir 154
41 Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi 157
42 Raúl García De Mateo (Spa) Relax-Gam 165
43 Jorge García (Spa) Relax-Gam 179
44 José Antonio Garrido (Spa) Quick Step-Innergetic 189
45 Mario De Sarraga (Spa) Relax-Gam 195
46 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 197
47 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital 221
48 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 235
49 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic 242


Holdkonkurrencen efter 17. etape
1 Discovery Channel Pro Cycling Team 201.59.16
2 Caisse D'Epargne - Illes Balears 15.27
3 Astana 15.56
4 Euskaltel - Euskadi 28.37
5 Team CSC 51.43
6 Saunier Duval - Prodir 1.12.55
7 Lampre - Fondital 1.15.34
8 Relax - GAM 1.48.41
9 Ag2r Prevoyance 1.48.55
10 Cofidis, le Credit Par Telephone 2.00.15
11 Credit Agricole 2.16.08
12 Rabobank 2.42.28
13 Liquigas 3.05.02
14 Davitamon - Lotto 3.15.23
15 Quick Step - Innergetic 3.38.55
16 T- Mobile Team 3.47.53
17 Phonak Hearing Systems 3.49.24
18 Française des Jeux 3.54.38
19 Gerolsteiner 4.24.58
20 Team Milram 4.49.51
21 Bouygues Telecom 5.06.43
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 08/08

Milano-Sanremo(1.UWT) 08/08

Mont Ventoux Dénivelé C...(1.1) 06/08

Czech Tour(2.1) 06/08-09/08

HAMMER Limburg(2.1) 07/08-09/08

Tour de l'Ain(2.1) 07/08-09/08

HAMMER Limburg(2.1) 07/08-09/08

Tour de l'Ain(2.1) 07/08-09/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 08/08

Milano-Sanremo(1.UWT) 08/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 09/08

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 12/08-16/08

Ladies Tour of Norway(2.WWT) 13/08-16/08

Great War Remembrance Race(1.1) 14/08

Tour de l'Avenir(2.NCUP) 14/08-19/08

Il Lombardia(1.UWT) 15/08

Cyclassics Hamburg(1.UWT) 16/08

Prudential RideLondon-Sur...(1.UWT) 16/08

KOGA Slag om Norg(1.1) 16/08

La Poly Normande(1.1) 16/08

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SKAL DU HAVE WATTMÅLER PÅ CYKLEN?