Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Vladimir Karpets slog til i Vuelta á Castilla y Leon

Vladimir Karpets slog til i Vuelta á Castilla y Leon

26. marts 2007 17:370

Annonce

Første etape af Vuelta á Castilla y Leon blev i dag kørt. Det var en 10 kilometer lang enkeltstart, og her viste Caisse d'Epargne rytteren, Vladimir Karpets sig at være den stærkeste, da han vandt med to sekunder foran Egoi Martinez fra Discovery Channel.

Med alle holdets ryttere i top 14 på dagens korte enkeltstart, har Discovery Channel lagt op til endnu et offensivt løb.

Bedste Team CSC rytter var Nicki Sørensen, som var 26 sekunder efter Karpets.

Resultat af 1. etape
1 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 11.55
2 Egoi Martinez - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.02
3 Florent Brard - Caisse d'Epargne 0.03
4 Francisco Jose Ventoso - Saunier Duval-Prodir 0.05
5 Alberto Contador - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.06
6 Magnus Backstedt - Liquigas 0.09
7 Ivan Basso - Discovery Channel Pro Cycling Team
8 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.10
9 Vladimir Miholjevic - Liquigas 0.18
10 Sergio Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team
11 Jason McCartney - Discovery Channel Pro Cycling Team
12 Remmert Wielinga - Saunier Duval-Prodir 0.19
13 Janez Brajkovic - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.21
14 Thomas Danielson - Discovery Channel Pro Cycling Team 0.22
15 Denis Menchov - Rabobank 0.23
16 Emilien Benoit Berges - Agritubel 0.24
17 Juan Jose Cobo - Saunier Duval-Prodir
18 Santos Gonzalez - Karpin Galicia
19 Eloy Teruel - Grupo Nicolás Mateos
20 Gonzalo Rabunal - Karpin Galicia
21 Igor Anton - Euskaltel-Euskadi 0.26
22 Nicki Sørensen - Team CSC
23 Oscar Sevilla - Relax-Gam 0.27
24 Pablo De Pedro - Grupo Nicolás Mateos 0.28
25 Manuel Lloret - Fuerteventura-Canarias
26 Francisco Jose Martinez - Andalucia-Cayasur 0.29
27 Egoitz Murgoitio - Grupo Nicolás Mateos 0.32
28 Inigo Landaluze - Euskaltel-Euskadi 0.33
29 Jan Hruska - Relax-Gam
30 David Bernabeu - Fuerteventura-Canarias
31 Angel Vallejo - Relax-Gam 0.34
32 Andoni Aranaga - Euskaltel-Euskadi
33 Constantino Zaballa - Caisse d'Epargne
34 José Vicente Garcia - Caisse d'Epargne
35 David Lopez - Caisse d'Epargne 0.35
36 Christian Vandevelde - Team CSC 0.36
37 Gustavo Dominguez - Karpin Galicia 0.37
38 Volodymir Gustov - Team CSC
39 Julian Sanchez - Relax-Gam 0.39
40 Michael Blaudzun - Team CSC 0.40
41 Josu Agirre - Orbea
42 Juan José Abril - Viña Magna-Cropu 0.42
43 Joan Horrach - Caisse d'Epargne
44 Ramon Troncoso - Karpin Galicia
45 Koldo Gil - Saunier Duval-Prodir
46 Oscar Pereiro - Caisse d'Epargne 0.43
47 Eladio Sanchez - Fuerteventura-Canarias 0.44
48 Kurt-Asle Arvesen - Team CSC 0.45
49 Robert Gesink - Rabobank
50 Arkaitz Duran - Saunier Duval-Prodir 0.46
51 Marc De Maar - Rabobank 0.47
52 Patrick Calcagni - Liquigas
53 Mikel Artetxe - Fuerteventura-Canarias 0.48
54 Juan Jose Oroz - Orbea 0.49
55 Manuel Vazquez - Andalucia-Cayasur 0.50
56 Haimar Zubeldia - Euskaltel-Euskadi
57 Alberto Losada - Caisse d'Epargne
58 Manuel Beltran - Liquigas 0.51
59 Benoît Salmon - Agritubel 0.52
60 Ivan Melero - Orbea
61 Michael Albasini - Liquigas
62 Alessandro Vanotti - Liquigas 0.53
63 Joaquin Sobrino - Relax-Gam
64 Karsten Kroon - Team CSC 0.54
65 Ezequiel Mosquera - Karpin Galicia
66 Iker Leonet - Fuerteventura-Canarias 0.55
67 Javier Aramendia - Orbea
68 Andoni Lafuente - Euskaltel-Euskadi 0.56
69 Jesus Tendero - Viña Magna-Cropu
70 José Azevedo - Benfica
71 Julen Zubero - Orbea 0.57
72 Linas Balciunas - Agritubel
73 Dario Cataldo - Liquigas 0.58
74 Raul Garcia - Relax-Gam
75 Alberto Fernandez - Saunier Duval-Prodir 0.59
76 Javier Benitez - Benfica
77 Pieter Weening - Rabobank
78 Ruben Lobato - Saunier Duval-Prodir
79 Jose Luis Carrasco - Andalucia-Cayasur 1.00
80 Carlos Sastre - Team CSC
81 Kjell Carlström - Liquigas 1.01
82 Victor Manuel Gomes - Viña Magna-Cropu
83 Antonio Cosme - Viña Magna-Cropu
84 William Walker - Rabobank
85 Aaron Villegas - Orbea 1.02
86 Jose Alberto Benitez - Saunier Duval-Prodir
87 Alberto Rodriguez - Viña Magna-Cropu
88 David Martin - Viña Magna-Cropu 1.05
89 Denis Robin - Agritubel
90 Eduardo Gonzalo - Agritubel 1.07
91 José Antonio Baños - Grupo Nicolás Mateos 1.08
92 Thorwald Veneberg - Rabobank 1.09
93 David Abal - Karpin Galicia 1.10
94 Xabat Otxotorena - Orbea
95 José A. Pecharroman - Benfica
96 Mikel Pradera - Benfica 1.11
97 Benoît Sinner - Agritubel 1.12
98 Jesus Rosendo - Andalucia-Cayasur 1.13
99 Aitor Galdos - Euskaltel-Euskadi
100 Javier Echarri - Grupo Nicolás Mateos
101 Adrian Palomares - Fuerteventura-Canarias 1.14
102 Gaizka Lasa - Karpin Galicia
103 Amets Txurruka - Euskaltel-Euskadi
104 Alan Perez - Euskaltel-Euskadi 1.15
105 Oleg Chuzhda - Fuerteventura-Canarias
106 Denis Kudashev - Relax-Gam 1.16
107 Beñat Intxausti - Grupo Nicolás Mateos 1.17
108 Luis Perez Romero - Andalucia-Cayasur
109 Jorge Ferrio - Andalucia-Cayasur 1.18
110 Miguel Ochoa - Grupo Nicolás Mateos 1.20
111 Luis Perez Rodriguez - Andalucia-Cayasur
112 Manuel Calvente - Agritubel 1.22
113 Jesus Hernandez - Relax-Gam
114 Michael Rasmussen - Rabobank
115 Javier Ramirez - Fuerteventura-Canarias 1.23
116 Eduard Vorganov - Karpin Galicia
117 Danail Petrov - Benfica
118 Ivan Gilmartin - Viña Magna-Cropu 1.25
119 Sergio Ribeiro - Benfica 1.26
120 Vicente Peiro - Grupo Nicolás Mateos 1.34
121 Max Van Heeswijk - Rabobank 1.36
122 Inigo Lazkano - Orbea 1.39
123 Rui Lavarinhas - Benfica 1.42
124 Francisco José Lara - Andalucia-Cayasur 1.46
125 Luis Roberto Alvarez - Viña Magna-Cropu 1.54


Pointkonkurrencen efter 1. etape
1 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 25 pts
2 Egoi Martinez - Discovery Channel Pro Cycling Team 20
3 Florent Brard - Caisse d'Epargne 16
4 Francisco Jose Ventoso - Saunier Duval-Prodir 14
5 Alberto Contador - Discovery Channel Pro Cycling Team 12
6 Magnus Backstedt - Liquigas 10
7 Ivan Basso - Discovery Channel Pro Cycling Team 9
8 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team 8
9 Vladimir Miholjevic - Liquigas 7
10 Sergio Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team 6
11 Jason McCartney - Discovery Channel Pro Cycling Team 5
12 Remmert Wielinga - Saunier Duval-Prodir 4
13 Janez Brajkovic - Discovery Channel Pro Cycling Team 3
14 Thomas Danielson - Discovery Channel Pro Cycling Team 2
15 Denis Menchov - Rabobank 1


Kombinationskonkurrencen efter 1. etape
1 Vladimir Karpets - Caisse d'Epargne 2 pts
2 Egoi Martinez - Discovery Channel Pro Cycling Team 4
3 Florent Brard - Caisse d'Epargne 6
4 Francisco Jose Ventoso - Saunier Duval-Prodir 8
5 Alberto Contador - Discovery Channel Pro Cycling Team 10
6 Magnus Backstedt - Liquigas 12
7 Ivan Basso - Discovery Channel Pro Cycling Team 14
8 Levi Leipheimer - Discovery Channel Pro Cycling Team 16
9 Vladimir Miholjevic - Liquigas 18
10 Sergio Paulinho - Discovery Channel Pro Cycling Team 20
11 Jason McCartney - Discovery Channel Pro Cycling Team 22

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

OL - Herrer (Enkeltstart)(JO) 28/07

Trofee van Vlaanderen(1.1) 28/07

Vuelta a Castilla y Leon(1.1) 29/07

Tour de l'Ain(2.1) 29/07-31/07

OL - Herrer (Enkeltstart)(JO) 28/07

Trofee van Vlaanderen(1.1) 28/07

Vuelta a Castilla y Leon(1.1) 29/07

Tour de l'Ain(2.1) 29/07-31/07

Donostia San Sebastian Kl...(1.UWT) 31/07

Heylen Vastgoed Heistse Pijl(1.1) 31/07

Johan Museeuw Classic(1.1) 31/07

Circuito de Getxo - Memor...(1.1) 01/08

Volta a Portugal em Bicic...(2.1) 04/08-15/08

La Coupe du President de ...(2.1) 05/08-08/08

Sazka Tour(2.1) 05/08-08/08

Aubel-Thimister-Stavelot(2.1) 06/08-08/08

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka NextHash

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger