Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Voigt forærer kongeetape til Garate

Voigt forærer kongeetape til Garate

26. maj 2006 18:020
Efter i over 200 km. at have siddet i udbrud forærede Jens Voigt til slut etapesejren til Juan Manuel Garate på toppen af Passa di san Pellegrino, der afsluttede 19. etape af Giro d´Italia.

Allerede på dagens første af i alt fire stigninger var de to kørt af sted i et 20 mand stort udbrud på dagens 224 km. fra Pordinone til Passo di san Pellegrione. Alligevel valgte Jens Voigt med bare 300 meter til mål at klappe den spanske mester på ryggen og tydeligt forære etapesejren væk.

Ivan Basso kom i mål 2.15 min. efter sammen med Gilberto Simoni. De to hentede dog kun 23 sekunder på José Enrique Gutierrez, der derved fornemt forsvarede sin samlede andenplads.

De 20 mand der allerede på Fila Staulanza valgte at køre væk fra feltet indeholdte flere prominente navne og bestod af: Joan Horrach Rippoll (Caisse d'Epargne-Illes Balears), Fortunato Baliani, Luis Felipe Laverde Jimenez (Ceramica Panaria-Navigare), Ivan Ramiro Parra Pinto (Cofidis), Evgeni Petrov, Tadej Valjavec, Francisco J. Vila Errandonea (Lampre-Fondital), Danilo Di Luca, Alessandro Spezialetti (Liquigas), Johann Tschopp, Steve Zampieri (Phonak Hearing Systems), Paolo Bettini, Addy Engels, Juan Manuel Garate (Quick Step-Innergetic), Theo Eltink (Rabobank), Raffaele Illiano (Selle Italia og Patrice Halgand (Credit Agricole), samt de to Team CSC ryttere Bobby Julich og Jens Voigt.

I gruppen bliver der holdt højt tempo og det resultere i at gruppen formindskes til 16 ryttere på dagens anden stigning, Passo de Fidala Marmolade. Specielt Paolo Bettini er aktiv i fronten af gruppen uden tvivl for at hjælpe holdkammeraten Garate, der i denne gruppe sidder med gode muligheder for en etapesejr. Gruppen udbygger da også stille og roligt sin føring til feltet og har på toppen 5.04 min. ned til feltet med Ivan Basso.

På opstigningen til Passo Pordoi falder Paolo Bettini, Bobby Julich, Theo Eltink og Andy Engels hurtigt fra frontgruppen, der derved var nede på 12 ryttere. Alligevel formåede frontgruppen at øge sit forspring yderligere til feltet, hvor specielt Nicki Sørensen ydede en stor indsats. Frontgruppen havde et forspring på 6.47 min. til feltet på toppen af stigningen.

På den lange nedkørsel frem til dagens sidste stigning tog Saunier Duval-Prodir igen initiativet i fronten af feltet, hvilket straks medførte et tidstab for frontgruppen. Med 20 km. til mål havde gruppen således 5.36 min. ned til feltet, hvilket dog viser sig at være rigeligt for de bedste i gruppen.

I det frontgruppen rammer den lidt fladere første del af stigningen angriber Tadej Valjavec og da ingen andre vil reagere kører Jens Voigt efter. Kort angriber Ivan Parra og får hurtigt Evgeni Petrov på hjul, der dog med Valjavec fremme ikke er interesseret i at samarbejde. Kort efter angriber Petrov selv fra en tydeligt træt Parra og køre alene frem mod Voigt og Valjavec. Juan Manuel Garate kommer dog stormende bagfra og kører hurtigt forbi Ivan Parra, mens Petrov lige akkurat kommer med på hjul.

Da der kommer samling mellem de fire i front, angriber Valjavec, men Jens Voigt lukker, hvorefter Juan Manuel Garate angriber. Jens Voigt lukker endnu engang denne gang dog alene, således at de to Lampre-Fondital ryttere nu er sat. Juan Manuel Garate tager langt størsteparten af arbejdet, mens Jens Voigt sidder afventende på hjul hele vejen til mål. Da de to ryttere nærmer sig løbets sidste kilometer taler Jens Voigt flere gange sammen med sportsdirektørerne i bilen og vælger med 300 meter til mål at klappe Juan Manuel Garate på ryggen i en tydelig gestus om, at han skal tage etapesejren.


Foto: Juan Manuel Garate vinder kongeetapen / Foto: Sirotti


I feltet tager Leonardo Piepoli (Saunier Duval-Prodir) en hård føring i bunden af dagens sidste stigning, men Team CSC er tilsyneladende ikke interesseret i det høje tempo og lader ham køre væk, sammen med Julio Perez Caupio (Ceramica Panaria). Da de to ryttere opdager, at der er hul stopper de op og lade sig indhente af feltet. Kort efter får Leonardo Piepoli holdkammeraten Gilberto Simoni på hjul, således at andre favoritter ikke kan undlade at svare. Hurtigt sidder kun Leonardo Piepoli, Gilberto Simoni, Ivan Basso, Jose Enrique Gutierrez, Victor Hugo Pena, Julio Perez Cuapio og Giampaolo Caruso med tilbage i favoritgruppen.

Efter et stort forarbejde af Piepoli angriber Simoni, da der restere seks kilometer af dagens etape og kun Ivan Basso kan umiddelbart svare igen, mens Damiano Cunego længe sidder omkring 50 meter efter de to. José Enrique Gutierrez vælger hurtigt at finde ind i sit eget tempo og forsvarede derved fornemt sin samlede andenplads, da han efter at overhælet Cunego, er bare 23 sekunder efter Simoni i mål. Der dog sammen med Basso var 2.15 min. efter dagens vinder Garate.


Resultat af 19. etape
1 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic 7.13.36 (30.581 km/t)
2 Jens Voigt (Ger) Team CSC 0.04
3 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital 1.21
4 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 1.55
5 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 2.06
6 Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) Cofidis, le Credit par Telephone
7 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir 2.15
8 Ivan Basso (Ita) Team CSC
9 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems
10 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 2.19
11 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems 2.39
12 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 2.40
13 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole 2.55
14 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 3.57
15 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 4.16
16 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team
17 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems
18 Tom Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team
19 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir
20 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 4.30
21 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 4.48
22 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 5.08
23 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 5.11
24 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
25 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital
26 Unai Osa Eizaguirre (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 5.54
27 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 6.14
28 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto 6.26
29 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram
30 Jose Serpa (Col) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 6.38
31 Wladimir Belli (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
32 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole
33 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare
34 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 7.00
35 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 7.27
36 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole 7.44
37 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 8.26
38 Manuel Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team
39 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 8.39
40 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone
41 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 8.46
42 Joerg Ludewig (Ger) T-Mobile Team
43 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 9.32
44 Gustav Erik Larsson (Swe) Française des Jeux 10.16
45 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas 11.27
46 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC 12.14
47 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto 12.31
48 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 12.34
49 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 14.54
50 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears
51 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team
52 Christian Knees (Ger) Team Milram
53 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom
54 Theo Eltink (Ned) Rabobank
55 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir
56 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone
57 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole
58 Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC
59 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems
60 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner 15.58
61 Bobby Julich (USA) Team CSC
62 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 16.40
63 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux 16.56
64 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 19.43
65 Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval-Prodir
66 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
67 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 23.43
68 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram 23.47
69 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team 24.07
70 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC
71 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 25.30
72 Andrea Noe' (Ita) Liquigas
73 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic
74 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team
75 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic
76 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel Pro Cycling Team
77 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team
78 Daniel Navarro Garcia (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
79 Nicki Sørensen (Den) Team CSC
80 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner
81 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic
82 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 26.07
83 Michael Blaudzun (Den) Team CSC
84 Jason McCartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 28.47
85 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 29.06
86 Inigo Chaurreau Bernardez (Spa) AG2R Prevoyance 29.30
87 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole
88 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 29.39
89 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux 30.28
90 Gabriele Missaglia (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 30.43
91 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram
92 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner 32.03
93 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital 32.16
94 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram
95 Grégory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems
96 Jose Luis Carrasco Gamiz (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
97 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital
98 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC 35.54
99 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems
100 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step-Innergetic 36.03
101 Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Rabobank
102 David Lopez Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi
103 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto
104 Axel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare
105 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole
106 Koen De Kort (Ned) Liberty Seguros-Würth Team 36.36
107 Mathew Hayman (Aus) Rabobank
108 Angel Gomez Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir
109 Javier Ramirez Abeja (Spa) Liberty Seguros-Würth Team
110 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto 36.56
111 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 37.19
112 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 37.50
113 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 41.25
114 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
115 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram
116 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto
117 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner
118 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance
119 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto
120 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram
121 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance
122 Aaron Olson (USA) Saunier Duval-Prodir
123 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom
124 Charles Wegelius (GBr) Liquigas
125 Jose Cayetano Julia Cegarra (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears
126 Dario Andriotto (Ita) Liquigas
127 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi
128 José Antonio Garrido Lima (Spa) Quick Step-Innergetic
129 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Ceramica Panaria-Navigare
130 Ivan Mayoz (Spa) Euskaltel-Euskadi
131 Carlos Da Cruz (Fra) Française des Jeux
132 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems
133 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner
134 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole
135 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux
136 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi
137 William Bonnet (Fra) Credit Agricole
138 Carl Naibo (Fra) AG2R Prevoyance
139 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom
140 Marc De Maar (Ned) Rabobank
141 Santo Anza' (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni
142 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance
143 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom
144 Rémi Pauriol (Fra) Credit Agricole
145 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom
146 Elia Rigotto (Ita) Team Milram
147 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team
148 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic
149 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom
150 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto
151 Arnaud Gerard (Fra) Française des Jeux
152 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile Team
153 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare 47.15


Udgået
DNF Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team
DNF Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner


Samlet klassement efter 19. etape
1 Ivan Basso (Ita) Team CSC 80.46.38
2 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems 6.07
3 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir 10.34
4 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 12.59
5 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 15.13
6 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 15.26
7 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 16.07
8 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic 16.40
9 Wladimir Belli (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 17.23
10 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 18.31
11 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems 18.41
12 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital 19.48
13 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 20.31
14 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 20.44
15 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 21.37
16 Tom Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 23.24
17 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 24.05
18 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole 24.44
19 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital 25.58
20 Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 32.08
21 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto 34.07
22 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 35.29
23 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 36.25
24 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 38.00
25 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram 38.53
26 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 38.58
27 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 39.58
28 Manuel Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 40.05
29 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 40.21
30 Unai Osa Eizaguirre (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 41.06
31 Andrea Noe' (Ita) Liquigas 41.13
32 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 41.36
33 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 45.17
34 Jens Voigt (Ger) Team CSC 48.03
35 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 48.47
36 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto 48.54
37 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir 50.28
38 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 51.38
39 Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC 52.16
40 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 54.41
41 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems 55.32
42 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 55.50
43 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 56.44
44 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone 59.01
45 Jose Serpa (Col) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1.00.16
46 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 1.01.30
47 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 1.02.29
48 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 1.03.13
49 David Lopez Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi 1.03.43
50 Inigo Chaurreau Bernardez (Spa) AG2R Prevoyance 1.07.19
51 Theo Eltink (Ned) Rabobank 1.08.18
52 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole 1.08.43
53 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 1.10.16
54 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC 1.11.39
55 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 1.12.14
56 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 1.12.25
57 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 1.19.13
58 Joerg Ludewig (Ger) T-Mobile Team 1.23.46
59 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 1.23.54
60 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 1.24.00
61 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1.24.15
62 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram 1.31.28
63 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team 1.33.23
64 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom 1.36.49
65 Gustav Erik Larsson (Swe) Française des Jeux 1.38.25
66 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel Pro Cycling Team 1.39.13
67 Jose Luis Carrasco Gamiz (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.40.05
68 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner 1.41.26
69 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 1.42.53
70 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 1.43.31
71 Charles Wegelius (GBr) Liquigas 1.44.38
72 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 1.44.45
73 Jussi Veikkanen (Fin) Française des Jeux 1.46.38
74 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team 1.46.59
75 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital 1.48.38
76 Javier Ramirez Abeja (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 1.49.31
77 Christian Knees (Ger) Team Milram 1.49.40
78 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 1.52.12
79 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner 1.52.17
80 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic 1.52.25
81 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 1.53.04
82 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 1.53.26
83 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 1.53.31
84 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 1.55.06
85 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 1.55.44
86 Nicki Sørensen (Den) Team CSC 1.56.05
87 Daniel Navarro Garcia (Spa) Liberty Seguros-Würth Team 2.01.47
88 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 2.03.00
89 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 2.04.33
90 Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval-Prodir 2.04.42
91 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.07.36
92 Grégory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems 2.09.08
93 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner 2.10.44
94 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 2.10.51
95 Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Rabobank 2.10.55
96 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 2.13.54
97 Bobby Julich (USA) Team CSC 2.14.26
98 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.16.00
99 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems 2.19.53
100 Michael Blaudzun (Den) Team CSC 2.21.19
101 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole 2.23.02
102 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 2.23.58
103 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole 2.25.44
104 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance 2.25.48
105 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team 2.27.07
106 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram 2.29.32
107 Santo Anza' (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 2.32.23
108 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas 2.32.30
109 William Bonnet (Fra) Credit Agricole 2.38.20
110 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems 2.38.28
111 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom 2.38.48
112 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 2.39.45
113 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi 2.41.37
114 Gabriele Missaglia (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 2.41.38
115 Jose Cayetano Julia Cegarra (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2.42.19
116 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance 2.42.57
117 Angel Gomez Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir 2.43.52
118 Carlos Da Cruz (Fra) Française des Jeux 2.44.27
119 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 2.44.32
120 Yoann Le Boulanger (Fra) Bouygues Telecom 2.45.41
121 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step-Innergetic 2.46.32
122 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux 2.47.03
123 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC 2.47.51
124 Rémi Pauriol (Fra) Credit Agricole 2.48.56
125 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram 2.49.31
126 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto 2.50.40
127 Marc De Maar (Ned) Rabobank 2.53.58
128 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole 2.54.32
129 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 2.55.54
130 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram 2.57.16
131 Koen De Kort (Ned) Liberty Seguros-Würth Team 2.59.07
132 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team 2.59.45
133 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Fondital 3.01.09
134 Ivan Mayoz (Spa) Euskaltel-Euskadi 3.01.28
135 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto 3.02.32
136 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto 3.05.26
137 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 3.08.40
138 Elia Rigotto (Ita) Team Milram 3.09.07
139 Axel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare 3.09.59
140 Preben Van Hecke (Bel) Davitamon-Lotto 3.11.18
141 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner 3.12.40
142 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare 3.13.01
143 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic 3.14.05
144 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 3.17.22
145 Arnaud Gerard (Fra) Française des Jeux 3.17.28
146 Jason McCartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 3.17.56
147 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto 3.19.02
148 Dario Andriotto (Ita) Liquigas 3.20.40
149 Frantisek Rabon (Cze) T-Mobile Team 3.21.02
150 José Antonio Garrido Lima (Spa) Quick Step-Innergetic 3.26.17
151 Aaron Olson (USA) Saunier Duval-Prodir 3.28.46
152 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom 3.32.49
153 Carl Naibo (Fra) AG2R Prevoyance 3.46.49


Pointkonkurrencen efter 19. etape
1 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic 147 pts
2 Ivan Basso (Ita) Team CSC 131
3 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems 118
4 Olaf Pollack (Ger) T-Mobile Team 88
5 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 86
6 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 83
7 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 76
8 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir 68
9 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 65
10 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 48
11 Axel Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare 48
12 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 47
13 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 43
14 Jens Voigt (Ger) Team CSC 42
15 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 40
16 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 39
17 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 37
18 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 37
19 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 36
20 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 34
21 Patrick Calcagni (Swi) Liquigas 34
22 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 33
23 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 33
24 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic 32
25 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 30
26 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 30
27 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 28
28 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 28
29 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram 27
30 Wladimir Belli (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 26
31 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 26
32 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 25
33 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole 24
34 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 24
35 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital 22
36 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 22
37 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic 22
38 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital 21
39 José Luis Rubiera Vigil (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 21
40 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner 21
41 David Lopez Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi 20
42 Charles Wegelius (GBr) Liquigas 18
43 Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) Cofidis, le Credit par Telephone 15
44 Dario David Cioni (Ita) Liquigas 15
45 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 14
46 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole 14
47 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance 14
48 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner 14
49 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 13
50 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems 13
51 Theo Eltink (Ned) Rabobank 13
52 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 13
53 Gustav Erik Larsson (Swe) Française des Jeux 13
54 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank 13
55 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 13
56 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram 13
57 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto 13
58 Tom Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team 12
59 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance 12
60 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole 12
61 Elia Rigotto (Ita) Team Milram 12
62 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 11
63 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram 9
64 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 9
65 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 8
66 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 8
67 Ivan Mayoz (Spa) Euskaltel-Euskadi 8
68 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems 8
69 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole 8
70 Manuel Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team 8
71 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team 8
72 Matthew White (Aus) Discovery Channel Pro Cycling Team 8
73 Gabriele Missaglia (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 8
74 Andrea Noe' (Ita) Liquigas 7
75 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom 7
76 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital 7
77 Carlos Da Cruz (Fra) Française des Jeux 7
78 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare 7
79 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital 6
80 Christian Knees (Ger) Team Milram 6
81 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas 6
82 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto 6
83 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 5
84 Jose Luis Carrasco Gamiz (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 5
85 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 5
86 William Bonnet (Fra) Credit Agricole 5
87 Cyrille Monnerais (Fra) Française des Jeux 4
88 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram 4
89 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom 4
90 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 4
91 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto 3
92 Grégory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems 3
93 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team 3
94 Alessandro Cortinovis (Ita) Team Milram 3
95 Jose Cayetano Julia Cegarra (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 3
96 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 3
97 Koen De Kort (Ned) Liberty Seguros-Würth Team 3
98 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital 2
99 Joerg Ludewig (Ger) T-Mobile Team 2
100 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC 2
101 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance 2
102 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic 2
103 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom 2
104 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto 1
105 Jose Serpa (Col) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1
106 Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step-Innergetic 1
107 Jan Kuyckx (Bel) Davitamon-Lotto 1
108 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom -1
109 Jonathan Patrick Mc Carty (USA) Phonak Hearing Systems -1
110 Matthias Russ (Ger) Gerolsteiner -4
111 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi -4
112 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone -5
113 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner -5
114 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems -5
115 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto -5
116 Jason McCartney (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team -5


Bjergkonkurrencen efter 19. etape
1 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 51 pts
2 Ivan Basso (Ita) Team CSC 46
3 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic 39
4 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir 31
5 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux 23
6 José E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems 23
7 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital 17
8 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital 16
9 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner 13
10 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir 12
11 Jens Voigt (Ger) Team CSC 11
12 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital 10
13 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 10
14 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 8
15 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 7
16 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance 5
17 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone 5
18 Charles Wegelius (GBr) Liquigas 5
19 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas 4
20 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Würth Team 4
21 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital 4
22 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears 4
23 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital 4
24 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team 3
25 Miguel Angel Rubiano Chavez (Col) Ceramica Panaria-Navigare 3
26 Arnaud Labbe (Fra) Bouygues Telecom 3
27 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare 2
28 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears 2
29 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi 2
30 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria-Navigare 2
31 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems 2
32 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 2
33 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic 2
34 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi 2
35 Mickael Delage (Fra) Française des Jeux 2
36 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems 1
37 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas 1
38 David Lopez Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi 1
39 Grischa Niermann (Ger) Rabobank 1
40 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir 1
41 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1
42 Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval-Prodir 1
43 Benat Albizuri Aransolo (Spa) Euskaltel-Euskadi 1


Holdkonkurrencen efter 19. etape
1 Phonak Hearing Systems 241.35.22
2 Lampre-Fondital 7.36
3 Discovery Channel Pro Cycling Team 12.53
4 Liquigas 16.19
5 Ceramica Panaria-Navigare 18.55
6 Saunier Duval-Prodir 24.18
7 Caisse d'Epargne-Illes Balears 46.52
8 Team CSC 53.14
9 Credit Agricole 57.47
10 Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni 1.04.44
11 Liberty Seguros-Würth Team 1.17.22
12 Cofidis 1.33.43
13 T-Mobile Team 1.53.07
14 Francaise Des Jeux 2.08.17
15 Ag2R Prevoyance 2.13.53
16 Quickstep-Innergetic 2.18.11
17 Euskaltel-Euskadi 2.18.13
18 Team Milram 2.23.22
19 Rabobank 2.50.44
20 Gerolsteiner 2.59.21
21 Davitamon-Lotto 3.05.16
22 Bouygues Telecom 4.13.51
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Tour de l'Abitibi - Coupe...(2.NCUP) 14/07-19/07

Grand Prix Cerami(1.1) 16/07

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SKAL DU HAVE WATTMÅLER PÅ CYKLEN?