Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Wang dansk U19-mester i Cross – Gudnitz U23-mester

Wang dansk U19-mester i Cross – Gudnitz U23-mester

12. januar 2020 14:00Foto: BHS-PL Beton Bornholm

De danske mesterskaber i cyklecross bliver afholdt i dag. Her var Gustav Wang suveræn i U19-mesterskabet. Joshua Amos Gudnitz sikrede sig U23-mesterskabet, hvor han også kunne køre alene i mål.

Gustav Wang (Arbejdernes Bicycle Club) og Joshua Amos Gudnitz (BHS Pl- Beton Bornholm) kan begge være glade, efter de er blevet Danmarks mestre i deres respektive kategorier.

 

Wang og Gudnitz kunne begge køre alene i mål, hvor de begge havde et pænt forspring til den nærmeste forfølger.

 

U19 referat

Gustav Wang lagde sig i front allerede ved første målpassage og blev aldrig hentet. Nede bagved blev der udkæmpet en mere tæt kamp om sølvet mellem Oliver Vedersø Søvhøj (Team Giant SSOS-offroad) og Tobias Lillelund (Team Giant SSOS-offroad).

 

Lillelund kom foran en kort periode, men Sølvhøj viste sig som den stærkeste af de to. Wang vandt løbet med 56 sekunder ned til Sølvhøj og 1 minut og 26 sekunder ned til Lillelund.

Resultat

1 Gustav Wang - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 0 00:44:00.548
2 Oliver Vedersø Sølvhøj - Team Giant-ASSOS Offroad 0 00:44:57.206
3 Tobias Lillelund - Team Giant-ASSOS Offroad 0 00:45:26.891
4 Rasmus Duus Storgaard - Varde Cykelklub 0 00:47:17.978
5 Alexander Arnt Hansen - Team NPV - Carl Ras Roskilde Junior 0 00:49:23.216
6 Kasper Rotne - Holte MTB Klub 0 00:49:44.214
7 Mads Birk Thøgersen - Hammel Cykle Klub 0 00:51:15.732
8 Felix Fog Holst Larsen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 0 00:54:15.168

1 omgang efter
9 Mikkel Aagaard Schmidt - Varde Cykelklub
10 Rasmus Søjberg Pedersen - Give Cykelklub
11 Joachim Farshøj - Cykling Odense

 

U23 referat

Den tidligere juniormester Gudnitz lagde sig i front på første omgang, men var tæt fulgt af Simon Bak (Cykling Odense) og Mads Højbjerg Klinke (Team O B Wiik - Dan Stillads).

 

På anden omgang havde Markus Kaad Heuer (Dansk Mountainbike Klub) kæmpet sig i front foran Klinke. Gudnitz kom dog i front igen, og selvom Heuer var tæt på at hente ham ved femte målpassage, så viste Gudnitz sig stærkest.  

 

Gudnitz kom i mål 44 sekunder foran Heuer og 1 minut og 12 sekunder foran Klinke.

 

Resultat
1 Joshua Amos Gudnitz - BHS - PL Beton Bornholm 00:52:48.722

2 Markus Kaad Heuer - Dansk Mountainbike Klub 00:53:33.231
3 Mads Høiberg Klinke - Team O B Wiik - Dan Stillads 00:54:01.06
4 Simon Bak - Cykling Odense 00:54:39.877
5 Andreas Lund Andresen - Team Integra Advokater - Giant 00:55:10.496
6 Gustav Frederik Dahl - Holte MTB Klub 00:55:16.269
7 Ian Millennium - Cykling Odense 00:55:58.644
8 Mikkel Jørgensen - Aarhus MTB 00:57:01.841
9 Alfred Thoft Christiansen - Aalborg Mountainbikeklub 00:57:58.039
10 Mads Weiss Nielsen - Aalborg Mountainbikeklub 01:00:27.329

1 omgang efter
11 Thomas Steinthal - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 00:54:17.478
12 Frederik Uhre - Team O B Wiik - Dan Stillads 00:55:19.839

DEL
INFO
Joshua Amos Gudnitz
Nyheder
DM - Cross
Nyheder
Cyklecross
Nyheder
DELTAG I DEBATTEN
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Ronde van Vlaanderen(1.WWT) 05/04

Ronde van Vlaanderen(1.UWT) 05/04

La Roue Tourangelle(1.1) 05/04

Route Adélie de Vitré(1.1) 03/04

Volta Limburg Classic(1.1) 04/04

Giro di Sicilia(2.1) 01/04-04/04

Tour of Thailand(2.1) 01/04-06/04

Volta Limburg Classic(1.1) 04/04

Ronde van Vlaanderen(1.WWT) 05/04

Ronde van Vlaanderen(1.UWT) 05/04

La Roue Tourangelle(1.1) 05/04

Itzulia Basque Country(2.UWT) 06/04-11/04

Circuit Cycliste Sarthe -...(2.1) 07/04-10/04

Healthy Ageing Tour(2.NCUPJW) 10/04-12/04

Ronde van Vlaanderen(1.NCUP) 11/04

Paris-Roubaix(1.UWT) 12/04

Klasika Primavera de Amor...(1.1) 12/04

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

NY RACERCYKEL? SØG, FILTRER, SAMMENLIGN OG FIND FORHANDLER