Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Wild vandt massespurten i Holland

Wild vandt massespurten i Holland

06. september 2007 01:250
3. etape af Holland Ladies Tour blev kørt med start og mål i Apeldoorn. Rytterne skulle køre 97.8 km. Trods adskillige angreb blev feltet alligevel samlet og etapen endte dermed i en massespurt, hvor hollandske Kirsten Wild (AA Drink Cycling) vandt bedst og sejrede foran Ina Teutenberg (T-Mobile) og Regina Schleicher (Equipe Nürnberger).

Danske Linda Villumsen blev nummer 18, imens Trine Schmidt blev nummer 54.

Samlet forsvarede Judith Arndt (T-Mobile) føringen.


Resultat af 3. etape
1 Kirsten Wild - AA Drink Cycling Team 2.25.33 (40.3 km/h)
2 Ina Teutenberg - T- Mobile Women
3 Regina Schleicher - Equipe Nürnberger Versicherung/Mix
4 Loes Markerink - Team Flexpoint
5 Emma Rickards - Raleigh Lifeforce Creation HP Pro Cycling Team
6 Sarah Düster - Raleigh Lifeforce Creation HP Pro Cycling Team
7 Liesbeth De Vocht - Mixteam Weijers-Hako (Barrhopoort)-(Lotto Belisol)
8 Andrea Bosman - Team DSB Bank
9 Giorgia Bronzini - Italy National team
10 Marianne Vos - Team DSB Bank
11 Emma Johansson - Vlaanderen - Caprisonne
12 Tanja Hennes - Bigla Cycling Team
13 Marije Profijt - Therme Skincare
14 Brooke Miller - US National Team
15 Sissy van Alebeek - Regioteam Ton van Bemmelen/ Odysis
16 Laure Werner - Vlaanderen - Caprisonne
17 Suzanne De Goede - T- Mobile Women
18 Linda Villumsen Serup - T- Mobile Women
19 Martine Bras - Mixteam Weijers-Hako (Barrhopoort)-(Lotto Belisol)
20 Anita Valen - Vrienden van het Platteland
21 Trixi Worrack - Equipe Nürnberger Versicherung/Mix
22 Mascha Pijnenborg - Het Snelle Wiel/MIX
23 Marlen Jöhrend - Equipe Nürnberger Versicherung/Mix
24 Regina Bruins - Regioteam Ton van Bemmelen/ Odysis
25 Eleonora Van Dijk - Vrienden van het Platteland
26 Loes Sels - Vlaanderen - Caprisonne
27 Arenda Grimberg - Regioteam Ton van Bemmelen/ Odysis
28 Imke Hartogs - Merida Ladies Cycling Team
29 Judith Arndt - T- Mobile Women
30 Irene Van Den Broek - AA Drink Cycling Team
31 Lauren Franges - US National Team
32 Marta Bastianelli - Italy National team
33 Hege Linn Eie - Team Tubanters
34 Kristin Armstrong - US National Team
35 Priska Doppmann - Raleigh Lifeforce Creation HP Pro Cycling Team
36 Danielle Bekkering - Team DSB Bank
37 Judith Helmink - Therme Skincare
38 Tatiana Guderzo - AA Drink Cycling Team
39 Njsk Nauta - Regioteam Ton van Bemmelen/ Odysis
40 Claudia Häusler - Equipe Nürnberger Versicherung/Mix
41 Jaccolien Wallaard - Vrienden van het Platteland
42 Bettina Kuhn - Bigla Cycling Team
43 Stephanie Pohl - Team Getränke Hoffmann
44 Roxane Knetemann - AA Drink Cycling Team
45 Patricia Schwager - Raleigh Lifeforce Creation HP Pro Cycling Team
46 Paulina Brzezna - AA Drink Cycling Team
47 Meredith Miller - US National Team
48 Chrissy Ruiter - US National Team
49 Katherine Carroll - US National Team
50 Elisabeth Braam - Therme Skincare
51 Alessandra D'Ettorre - Italy National team
52 Mirjam Melchers van Poppel - Team Flexpoint
53 Dahlina Rosyida - Mixteam Weijers-Hako Barrhopoort-Lotto Belisol
54 Trine Schmidt - Team Flexpoint
55 Loes Gunnewijk - Team Flexpoint
56 Marie Lindberg - Equipe Nürnberger Versicherung/Mix
57 Charlotte Becker - Equipe Nürnberger Versicherung/Mix
58 Adrie Visser - Team DSB Bank
59 Chantal Beltman - T- Mobile Women
60 Ludivine Henrion - Team DSB Bank
61 Nathalie Bates - Team Getränke Hoffmann
62 Cindy Pieters - Vlaanderen - Caprisonne
63 Liesbeth Bakker - Vrienden van het Platteland
64 Christiane Soeder - Raleigh Lifeforce Creation HP Pro Cycling Team
65 Tina Liebig - Team Getränke Hoffmann
66 Sharon Van Essen - Team DSB Bank
67 Silvia Parietti - Italy National team
68 Sandra Missbach - Team Getränke Hoffmann
69 Luisa Tamanini - Italy National team
70 Iris Slappendel - Team Flexpoint
71 Esther Olthuis - Team Tubanters
72 Marllijn Binnendijk - AA Drink Cycling Team
73 Katherine Bates - T- Mobile Women
74 Monia Bacciaille - Italy National team
75 Dorien Janse - Het Snelle Wiel/MIX 0.29
76 Moniek Rotmensen - Regioteam Ton van Bemmelen/ Odysis 0.58
77 Juliette Wigbold - Team Tubanters
78 Petra Dijkman - Het Snelle Wiel/MIX
79 Ellis Hulshorst - Merida Ladies Cycling Team
80 Femke van Schelven - Mixteam Weijers-Hako (Barrhopoort)-(Lotto Belisol)
81 Jessica Glasbergen - Merida Ladies Cycling Team
82 Elke Lenferink - Team Tubanters
83 Eva Heijmans - Het Snelle Wiel/MIX
84 Kristy Miggels - Therme Skincare
85 Virginia Hennig - Team Getränke Hoffmann
86 Monique Van De Ree - Vrienden van het Platteland 1.12
87 Kate Cullen - Mixteam Weijers-Hako (Barrhopoort)-(Lotto Belisol) 2.42
88 Olivia Koster - Team Tubanters
89 Andrea Wolfer - Bigla Cycling Team
90 Monika Furrer - Bigla Cycling Team


Samlet stilling efter 3. etape
1 Judith Arndt - T- Mobile Women 7.39.46
2 Marianne Vos - Team DSB Bank 0.14
3 Trixi Worrack - Equipe Nürnberger Versicherung/Mix
4 Irene Van Den Broek - AA Drink Cycling Team 0.18
5 Marta Bastianelli - Italy National team 0.26
6 Giorgia Bronzini - Italy National team 0.31
7 Emma Johansson - Vlaanderen - Caprisonne
8 Suzanne De Goede - T- Mobile Women 0.33
9 Anita Valen - Vrienden van het Platteland
10 Mirjam Melchers van Poppel - Team Flexpoint 0.34
11 Andrea Bosman - Team DSB Bank 0.36
12 Kristin Armstrong - US National Team
13 Ludivine Henrion - Team DSB Bank 0.37
14 Sarah Düster - Raleigh Lifeforce Creation HP Pro Cycling Team 0.40
15 Laure Werner - Vlaanderen - Caprisonne
16 Linda Villumsen Serup - T- Mobile Women
17 Tatiana Guderzo - AA Drink Cycling Team
18 Stephanie Pohl - Team Getränke Hoffmann
19 Charlotte Becker - Equipe Nürnberger Versicherung/Mix
20 Claudia Häusler - Equipe Nürnberger Versicherung/Mix
21 Nathalie Bates - Team Getränke Hoffmann
22 Patricia Schwager - Raleigh Lifeforce Creation HP Pro Cycling Team 0.45
23 Priska Doppmann - Raleigh Lifeforce Creation HP Pro Cycling Team 0.47
24 Liesbeth De Vocht - Mixteam Weijers-Hako (Barrhopoort)-(Lotto Belisol) 0.49
25 Emma Rickards - Raleigh Lifeforce Creation HP Pro Cycling Team
26 Elisabeth Braam - Therme Skincare
27 Christiane Soeder - Raleigh Lifeforce Creation HP Pro Cycling Team
28 Monia Bacciaille - Italy National team
29 Chantal Beltman - T- Mobile Women
30 Regina Bruins - Regioteam Ton van Bemmelen/ Odysis 0.54
31 Tina Liebig - Team Getränke Hoffmann
32 Martine Bras - Mixteam Weijers-Hako (Barrhopoort)-(Lotto Belisol) 0.57
33 Bettina Kuhn - Bigla Cycling Team 1.01
34 Silvia Parietti - Italy National team 1.03
35 Hege Linn Eie - Team Tubanters 1.06
36 Loes Gunnewijk - Team Flexpoint 1.23
37 Paulina Brzezna - AA Drink Cycling Team
38 Marije Profijt - Therme Skincare 1.26
39 Marlen Jöhrend - Equipe Nürnberger Versicherung/Mix
40 Eleonora Van Dijk - Vrienden van het Platteland
41 Loes Markerink - Team Flexpoint 1.30
42 Jaccolien Wallaard - Vrienden van het Platteland 1.32
43 Sissy van Alebeek - Regioteam Ton van Bemmelen/ Odysis 1.36
44 Sharon Van Essen - Team DSB Bank
45 Luisa Tamanini - Italy National team 1.44
46 Loes Sels - Vlaanderen - Caprisonne 1.53
47 Cindy Pieters - Vlaanderen - Caprisonne 2.10
48 Ina Teutenberg - T- Mobile Women 2.21
49 Kirsten Wild - AA Drink Cycling Team 2.23
50 Regina Schleicher - Equipe Nürnberger Versicherung/Mix 2.29
51 Adrie Visser - Team DSB Bank 2.30
52 Marllijn Binnendijk - AA Drink Cycling Team
53 Lauren Franges - US National Team 2.33
54 Meredith Miller - US National Team
55 Monika Furrer - Bigla Cycling Team 4.35
56 Arenda Grimberg - Regioteam Ton van Bemmelen/ Odysis 4.40
57 Alessandra D'Ettorre - Italy National team 4.55
58 Trine Schmidt - Team Flexpoint 5.10
59 Mascha Pijnenborg - Het Snelle Wiel/MIX 6.39
60 Roxane Knetemann - AA Drink Cycling Team 6.42
61 Danielle Bekkering - Team DSB Bank
62 Katherine Bates - T- Mobile Women 6.57
63 Liesbeth Bakker - Vrienden van het Platteland
64 Njsk Nauta - Regioteam Ton van Bemmelen/ Odysis 6.59
65 Chrissy Ruiter - US National Team 7.05
66 Petra Dijkman - Het Snelle Wiel/MIX 7.41
67 Katherine Carroll - US National Team 8.45
68 Judith Helmink - Therme Skincare 9.03
69 Tanja Hennes - Bigla Cycling Team 11.08
70 Brooke Miller - US National Team
71 Sandra Missbach - Team Getränke Hoffmann
72 Marie Lindberg - Equipe Nürnberger Versicherung/Mix
73 Imke Hartogs - Merida Ladies Cycling Team 11.17
74 Iris Slappendel - Team Flexpoint 11.22
75 Moniek Rotmensen - Regioteam Ton van Bemmelen/ Odysis 11.51
76 Ellis Hulshorst - Merida Ladies Cycling Team 12.06
77 Kristy Miggels - Therme Skincare 12.15
78 Monique Van De Ree - Vrienden van het Platteland 12.24
79 Jessica Glasbergen - Merida Ladies Cycling Team 12.28
80 Dorien Janse - Het Snelle Wiel/MIX 12.45
81 Kate Cullen - Mixteam Weijers-Hako (Barrhopoort)-(Lotto Belisol) 14.13
82 Esther Olthuis - Team Tubanters 15.41
83 Femke van Schelven - Mixteam Weijers-Hako (Barrhopoort)-(Lotto Belisol) 16.45
84 Juliette Wigbold - Team Tubanters 16.53
85 Elke Lenferink - Team Tubanters 18.50
86 Dahlina Rosyida - Mixteam Weijers-Hako (Barrhopoort)-(Lotto Belisol) 20.10
87 Virginia Hennig - Team Getränke Hoffmann 21.08
88 Eva Heijmans - Het Snelle Wiel/MIX 22.10
89 Olivia Koster - Team Tubanters 27.45
90 Andrea Wolfer - Bigla Cycling Team 34.09

Points classification

1 Judith Arndt - T- Mobile Women 45 pts
2 Kirsten Wild - AA Drink Cycling Team 39
3 Marianne Vos - Team DSB Bank 35
4 Ina Teutenberg - T- Mobile Women 32
5 Giorgia Bronzini - Italy National team 31
6 Trixi Worrack - Equipe Nürnberger Versicherung/Mix 27
7 Irene Van Den Broek - AA Drink Cycling Team 24
8 Emma Johansson - Vlaanderen - Caprisonne 24
9 Marta Bastianelli - Italy National team 16
10 Regina Schleicher - Equipe Nürnberger Versicherung/Mix 16
11 Andrea Bosman - Team DSB Bank 15
12 Loes Markerink - Team Flexpoint 14
13 Anita Valen - Vrienden van het Platteland 14
14 Emma Rickards - Raleigh Lifeforce Creation HP Pro Cycling Team 12
15 Tanja Hennes - Bigla Cycling Team 12
16 Sarah Düster - Raleigh Lifeforce Creation HP Pro Cycling Team 10
17 Liesbeth De Vocht - Mixteam Weijers-Hako (Barrhopoort)-(Lotto Belisol) 9
18 Linda Villumsen Serup - T- Mobile Women 8
19 Suzanne De Goede - T- Mobile Women 6
20 Mirjam Melchers van Poppel - Team Flexpoint 6
21 Tatiana Guderzo - AA Drink Cycling Team 4
22 Laure Werner - Vlaanderen - Caprisonne 4
23 Marije Profijt - Therme Skincare 3
24 Brooke Miller - US National Team 2
25 Claudia Häusler - Equipe Nürnberger Versicherung/Mix 2
26 Monique Van De Ree - Vrienden van het Platteland 2
27 Sissy van Alebeek - Regioteam Ton van Bemmelen/ Odysis 1
28 Charlotte Becker - Equipe Nürnberger Versicherung/Mix 1

Sprint classification

1 Suzanne De Goede - T- Mobile Women 7 pts
2 Ina Teutenberg - T- Mobile Women 6
3 Trixi Worrack - Equipe Nürnberger Versicherung/Mix 4
4 Andrea Bosman - Team DSB Bank 4
5 Kristin Armstrong - US National Team 4
6 Ludivine Henrion - Team DSB Bank 3
7 Irene Van Den Broek - AA Drink Cycling Team 2
8 Monique Van De Ree - Vrienden van het Platteland 2
9 Judith Arndt - T- Mobile Women 1
10 Marianne Vos - Team DSB Bank 1
11 Jaccolien Wallaard - Vrienden van het Platteland 1
12 Danielle Bekkering - Team DSB Bank 1

Mountains classification

1 Kristin Armstrong - US National Team 36 pts
2 Marianne Vos - Team DSB Bank 15
3 Irene Van Den Broek - AA Drink Cycling Team 11
4 Linda Villumsen Serup - T- Mobile Women 10
5 Ina Teutenberg - T- Mobile Women 10
6 Marta Bastianelli - Italy National team 9
7 Sarah Düster - Raleigh Lifeforce Creation HP Pro Cycling Team 8
8 Claudia Häusler - Equipe Nürnberger Versicherung/Mix 8
9 Chantal Beltman - T- Mobile Women 8
10 Luisa Tamanini - Italy National team 6
11 Giorgia Bronzini - Italy National team 5
12 Mirjam Melchers van Poppel - Team Flexpoint 5
13 Judith Arndt - T- Mobile Women 4
14 Charlotte Becker - Equipe Nürnberger Versicherung/Mix 2
15 Silvia Parietti - Italy National team 2
16 Stephanie Pohl - Team Getränke Hoffmann 1
17 Patricia Schwager - Raleigh Lifeforce Creation HP Pro Cycling Team 1
18 Tanja Hennes - Bigla Cycling Team 1

Young rider classification

1 Marianne Vos - Team DSB Bank 7.40.00
2 Marta Bastianelli - Italy National team 0.12
3 Stephanie Pohl - Team Getränke Hoffmann 0.26
4 Claudia Häusler - Equipe Nürnberger Versicherung/Mix
5 Regina Bruins - Regioteam Ton van Bemmelen/ Odysis 0.40
6 Marlen Jöhrend - Equipe Nürnberger Versicherung/Mix 1.12
7 Eleonora Van Dijk - Vrienden van het Platteland
8 Loes Markerink - Team Flexpoint 1.16
9 Marllijn Binnendijk - AA Drink Cycling Team 2.16
10 Trine Schmidt - Team Flexpoint 4.56
11 Roxane Knetemann - AA Drink Cycling Team 6.28
12 Liesbeth Bakker - Vrienden van het Platteland 6.43
13 Marie Lindberg - Equipe Nürnberger Versicherung/Mix 10.54
14 Moniek Rotmensen - Regioteam Ton van Bemmelen/ Odysis 11.37
15 Monique Van De Ree - Vrienden van het Platteland 12.10
16 Juliette Wigbold - Team Tubanters 16.39
17 Elke Lenferink - Team Tubanters 18.36
18 Virginia Hennig - Team Getränke Hoffmann 20.54
19 Andrea Wolfer - Bigla Cycling Team 33.55

Most aggressive rider

1 Loes Gunnewijk - Team Flexpoint 3 pts
1 Monique Van De Ree - Vrienden van het Platteland 3
2 Iris Slappendel - Team Flexpoint 3
3 Luisa Tamanini - Italy National team 3
4 Ludivine Henrion - Team DSB Bank 2
5 Sissy van Alebeek - Regioteam Ton van Bemmelen/ Odysis 2
6 Linda Villumsen Serup - T- Mobile Women 2
7 Martine Bras - Mixteam Weijers-Hako (Barrhopoort)-(Lotto Belisol) 1
8 Trine Schmidt - Team Flexpoint 1
9 Trixi Worrack - Equipe Nürnberger Versicherung/Mix 1

Team classification

1 T- Mobile Women 23.00.55
2 Equipe Nürnberger Versicherung/Mix 0.07
3 Team DSB Bank 0.08
4 Italy National team 0.13
5 Vlaanderen  Caprisonne 0.14
6 Raleigh Lifeforce Creation HP Pro Cycling Team 0.35
7 Team Getränke Hoffmann 0.37
8 AA Drink Cycling Team 0.50
9 Team Flexpoint 0.51
10 Vrienden van het Platteland 1.55
11 US Cycling 4.09
12 Regioteam Ton van Bemmelen/ Odysis 5.33
13 Mixteam Weijers-Hako (Barrhopoort)-(Lotto Belisol) 7.08
14 Therme Skincare 7.23
15 Bigla Cycling Team 15.07
16 Team Tubanters 24.54
17 Het Snelle Wiel/MIX 25.28
18 Merida Ladies Cycling Team 34.14

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Ladies Tour of Norway(2.WWT) 13/08-16/08

Great War Remembrance Race(1.1) 14/08

Tour de l'Avenir(2.NCUP) 14/08-19/08

Ladies Tour of Norway(2.WWT) 13/08-16/08

Great War Remembrance Race(1.1) 14/08

Tour de l'Avenir(2.NCUP) 14/08-19/08

Il Lombardia(1.UWT) 15/08

Cyclassics Hamburg(1.UWT) 16/08

Prudential RideLondon-Sur...(1.UWT) 16/08

KOGA Slag om Norg(1.1) 16/08

La Poly Normande(1.1) 16/08

GP Stad Zottegem(1.1) 18/08

Tour du Limousin(2.1) 18/08-21/08

Omloop Mandel-Leie-Scheld...(1.1) 22/08

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SKAL DU HAVE WATTMÅLER PÅ CYKLEN?