Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Julie Leth kørte sig til en flot femteplads i omnium ved World Cup-afdelingen i Berlin. Katie Archibald vandt suverænt.
Annonce
I de første to World Cup-afdelinger i Frankrig og Canada var det Amalie Dideriksen, der repræsenterede Danmark i kvindernes omnium. Ved tredje afdeling i Berlin var hun blevet afløst af Julie Leth, som til fulde levede op til Dideriksens niveau.
Det blev nemlig til en solid femteplads til 26-årige Leth. En ottendeplads i scratch blev fulgt op af en yderst fornem andenplads i tempoløbet, hvor hun kun blev slået af umenneskelige Katie Archibald, som vandt alle de tre første discipliner og dermed var mere eller mindre sikker på sejren allerede inden pointløbet.
Med endnu en ottendeplads i udskillelsesløbet var Julie Leth lige akkurat i top fem før det afsluttende pointløb.
Den placering formåede hun at holde gennem pointløbet. Efter en anonym start tog hun en andenplads og en fjerdeplads i spurt nummer fem og seks, og det konsoliderede hendes placering i top fem.
Før den afsluttende spurt kunne hun fortsat nå Annette Edmondsons fjerdeplads, men tanken var tom, og i stedet hentede Letizia Paternoster ti point, som fik hende til at avancere til en samlet sølvmedalje.
Samlet resultat:
1. ARCHIBALD Katie (Storbritannien) 132
2. PATERNOSTER Letizia (Italien) 118
3. VALENTE Jennifer (USA) 116
4. EDMONDSON Annette (Australien) 101
5. LETH Julie (Danmark) 94
6. BEVERIDGE Allison (Canada) 81
7. KOPECKY Lotte (Belgien) 76
8. BALEISYTE Olivija (Litauen) 68
9. PIETERS Amy (Holland) 67
10. STENBERG Anita Yvonne (Norge) 61
11. BADYKOVA Gulnaz (Rusland) 60
12. SALAZAR VAZQUEZ Lizbeth Yareli (Mexico) 58
13. EBERHARDT Verena (Østrig) 58
14. BOYLAN Lydia (Irland) 54
15. USABIAGA BALERDI Ana (Spanien) 50
16. SAVENKA Ina (Hviderusland) 41
17. WANG Xiaofei (Kina) 41
18. BACIKOVA Alzbeta (Slovakiet) 35
19. WALDIS Andrea (Schweiz) 18
20. MACHACOVA Jarmila (Tjekkiet) 13
21. FURUYAMA Kie (Japan) 13
22. NAHIRNA Anna (Ukraine) 10
23. PANG Yao (Hong Kong) 3
24. PALLER Tatjana (Tyskland) 3
Scratch:
1. ARCHIBALD Katie (Storbritannien)
2. BEVERIDGE Allison (Canada)
3. PATERNOSTER Letizia (Italien)
4. VALENTE Jennifer (USA)
5. EDMONDSON Annette (Australien)
6. STENBERG Anita Yvonne (Norge)
7. BALEISYTE Olivija (Litauen)
8. LETH Julie (Danmark)
9. BOYLAN Lydia (Irland)
10. PIETERS Amy (Holland)
11. BACIKOVA Alzbeta (Slovakiet)
12. USABIAGA BALERDI Ana (Spanien)
13. SALAZAR VAZQUEZ Lizbeth Yareli (Mexico)
14. KOPECKY Lotte (Belgien)
15. EBERHARDT Verena (Østrig)
16. BADYKOVA Gulnaz (Rusland)
17. FURUYAMA Kie (Japan)
18. MACHACOVA Jarmila (Tjekkiet)
19. WALDIS Andrea (Schweiz)
20. NAHIRNA Anna (Ukraine)
21. SAVENKA Ina (Hviderusland)
22. PALLER Tatjana (Tyskland)
23. PANG Yao (Hong Kong)
24. WANG Xiaofei (Kina)
Tempoløb:
1. ARCHIBALD Katie (Storbritannien)
2. LETH Julie (Danmark)
3. PATERNOSTER Letizia (Italien)
4. VALENTE Jennifer (USA)
5. SAVENKA Ina (Hviderusland)
6. EBERHARDT Verena (Østrig)
7. KOPECKY Lotte (Belgien)
8. EDMONDSON Annette (Australien)
9. STENBERG Anita Yvonne (Norge)
10. SALAZAR VAZQUEZ Lizbeth Yareli (Mexico)
11. BADYKOVA Gulnaz (Rusland)
12. BALEISYTE Olivija (Litauen)
13. PIETERS Amy (Holland)
14. BOYLAN Lydia (Irland)
15. WANG Xiaofei (Kina)
16. BEVERIDGE Allison (Canada)
17. USABIAGA BALERDI Ana (Spanien)
18. MACHACOVA Jarmila (Tjekkiet)
19. NAHIRNA Anna (Ukraine)
20. WALDIS Andrea (Schweiz)
21. FURUYAMA Kie (Japan)
22. PANG Yao (Hong Kong)
23. PALLER Tatjana (Tyskland)
24. BACIKOVA Alzbeta (Slovakiet)
Udskillelsløb:
1. ARCHIBALD Katie (Storbritannien)
2. EDMONDSON Annette (Australien)
3. VALENTE Jennifer (USA)
4. KOPECKY Lotte (Belgien)
5. PATERNOSTER Letizia (Italien)
6. BEVERIDGE Allison (Canada)
7. WANG Xiaofei (Kina)
8. LETH Julie (Danmark)
9. USABIAGA BALERDI Ana (Spanien)
10. BALEISYTE Olivija (Litauen)
11. BADYKOVA Gulnaz (Rusland)
12. PIETERS Amy (Holland)
13. SALAZAR VAZQUEZ Lizbeth Yareli (Mexico)
14. BACIKOVA Alzbeta (Slovakiet)
15. WALDIS Andrea (Schweiz)
16. EBERHARDT Verena (Østrig)
17. SAVENKA Ina (Hviderusland)
18. STENBERG Anita Yvonne (Norge)
19. NAHIRNA Anna (Ukraine)
20. FURUYAMA Kie (Japan)
21. BOYLAN Lydia (Irland)
22. MACHACOVA Jarmila (Tjekkiet)
23. PANG Yao (Hong Kong)
24. PALLER Tatjana (Tyskland)
Annonce
Annonce
La Route Adélie de VItré(1.1) 29/03
Volta Limburg Classic(1.1) 30/03
La Route Adélie de VItré(1.1) 29/03
Volta Limburg Classic(1.1) 30/03
Ronde van Vlaanderen(1.WWT) 31/03
Ronde van Vlaanderen(1.UWT) 31/03
Itzulia Basque Country(2.UWT) 01/04-06/04
Tour of Thailand(2.1) 01/04-06/04
Région Pays de la Loire ...(2.1) 02/04-05/04
Paris-Roubaix Femmes(1.WWT) 06/04
Paris-Roubaix(1.UWT) 07/04
Giro della Città Metropo...(1.1) 07/04
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce