Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
World Cup-finale - 1. dag (eftermiddag)

World Cup-finale - 1. dag (eftermiddag)

23. februar 2007 18:230

Kasper Jessen: Nået til 2. runde i keirin efter opsamlingsheat. (Køres i aften) Michael Færk Christensen: Nummer 11 i individuelt forfølgelsesløb. Jesper Mørkøv: Ikke med i scratch-finalen. Mie Bekker Lacota: Finaleklar i pointløb (Køres i aften.)

Annonce

Kvindernes sprint:

Britiske Victoria Pendleton fra Sciencesport.com åbnede bedst ud i kvalifikationen, da hun med tiden 11,068 sekunder på de 200 meter gav sig selv det bedste udgangspunkt til resten af konkurrencen. Der var ikke de store overraskelser, da ale favoritter kom videre. I 8.-delsfinalerne var der heller ikke mange overraskelser, og alle favoritter kom også videre herfra.

Kvartfinaler:
Heat 1: Victoria PENDLETON (SIS) - Swetlana GRANKOWSKAJA (RUS)
Pendleton slår Grankowskaja i 2 matcher.
Heat 2: Anna MEARES (AUS) - Jinjie GONG (CHN)
Meares slår Gong i 2 matcher.
Heat 3: Shuang GUO (CHN) - Yvonne HIJGENAAR (NED)
Guo slår Hijgenaar i 2 matcher.
Heat 4: Willy KANIS (NED) - Anna BLYTH (GBR)
Blyth slå Kanis i 2 matcher.

Resultatet af kampen om 5.- til 8.-pladsen:
5. Willy Kanis (NED)
6. Swetlana Grankowskaja (RUS)
7. Jinjie Gong (CHN)
8. Yvonne Hijgenaar (NED)

I semfinalerne som køres i aften, skal Pendleton møde Blyth og Meares møde Guo.

Mændenes keirin:

Det blev desværre kun til en fjerdeplads til Kasper Jessen i sit heat i første runde. Det betyder, han skal køre opsamlingsheat senere i dag.

Videre til 2. runde før opsamlingsheats:
Craig MClean (GBR)
Teun Mulder (NED)
Kévin Sireau (FRA)
Andriy Vynokurov (UKR)
Jamie Staff (SIS)
Hodei Mazquiaran Uria (ESP)
Kazuya Narita (JPN)
Shane Perkins (AIS)

Da opsamlingsheatene så blev kørt, lykkedes det for Kasper Jessen at blive nummer 2 i sit heat, hvilket betyder, han er videre til 2. runde, der køres i aften. I 2. runde skal de 3 bedste fra hvert heat køre finale og de 3 dårligste køre B-finale om 7.- til 12.-pladsen.

2. runde - 1. heat:
Qi Tang (CHN)
Hodei Mazquiaran Uria  (ESP)
Craig MClean (GBR)
Kazuya Narita (JPN)
Andriy Vynokurov (UKR)
Joel Leonard (AUS)

2. runde - 2. heat:
Shane Perkins (AIS)
Kasper Lindholm Jessen (DEN)
Kévin Sireau (FRA)
Teun Mulder (NED)
Denis Dmitriev (RUS)
Jamie Staff (SIS)

Mændenes individuelle forfølgelesløb

Michel Færk Christensen fik en kedelig start på World Cuppen, da han i sin kavlifikation i individuelt forfølgelsesløb efter 2,5 af de 4 km blev indhentet af Bradley McGee. Nu var det så kvalifikation, og derfor kunne Færk så fortsætte i slipstrømmen fra McGee. Det gav ham en tid på 4.33.587, hvilket giver ham en 11.-plads. McGee blev i øvrigt nummer 3 og skal køre bronzekamp i aften mod hollandske Jens Mouris.
I finalen skal den olympiske mester englænderen Bradley Wiggins, der kørte i tiden 4.18.276, møde russeren Alexander Serov, der kvalificerede sig med 4.21.081. I denne match er Wiggins klar favorit, og han forventes at tage guld for øjnene af sit hjemmepublikum.

Mændenes scratch

I første heat (ikke det med Jesper Mørkøv) lykkedes det for hollandske Pim Ligthart, Armando Camargo Filho fra Brazilien og tyskeren Roger Kluge at tage end omgang. Dermed var de sikre på at komme i top-12 og tage en finaleplads.

Top-12 (finaleklare) i heat 1:
1. Pim LIGTHART  (NED)
2. Armando CAMARGO FILHO (BRA)
3. Roger KLUGE (GER)
4. Rafal RATAJCZYK (POL) +1
5. Michael CREED (TIA) +1
6. Krisztian LOVASSY (HUN) +1
7. Jiri HOCHMANN (ADP) +1
8. Gereint THOMAS (GBR) +1
9. Ioannis TAMOURIDIS (GRE) +1
10. Saveriano SANGION (ITA) +1
11. Chris NEWTON (RCY) +1
12. Aitor ALONSO GRANADOS (DUR) +1

I andet heat skulle Jesper Mørkøv så i aktion. Desværre var Mørkøv ikke med, da 7 mand kørte rundt og vandt en omgang. Det betød så, at han skulle placere sig i top-5 af dem, der heller ikke var med rundt for at komme i finalen. Men det kykkedes ham lige akkurat ikke. Jesper Mørkøv får en ærgerlig 13.-plads i sit heat, og dermed skal han ikke køre finale i aften.

Top-12 (finaleklare) i heat 2:
1. Russel HAMPTON (HPM)
2. Hayden ROULSTON (NZL)
3. Aitor AZNAR TORRES (ESP)
4. Oleksandr KLYMENKO (UKR)
5. Walter PEREZ (ARG)
6. Ignatas KONOVALOVAS (LTU)
7. Charles Bradley HUFF (USA)
8. Ivan KOVALEV (RUS) +1
9. Fredrik JOHANSSON (SWE) +1
10. Makoto IIJIMA (JPN) +1
11. James MCCALLUM (PCA) +1
12. Alain LAUENER (SUI) +1

Kvindernes pointløb:

Mie Bekker Lacota havde til gengæld mere held med sig, da hun kørte pointløbskvalifikation. I det 10 km lange løb var der indlagt 4 spurter. Lacota blev nummer 3 i både 2. og 4. spurt, og det gav hende 4 points og en 9.-plads. Hun er dermed i sin første World Cup-finale nogensinde, når hun kører senere i aften. Top-12 må være målet dér, da det formentlig giver adgang til VM i næste måned. Heatet blev vundet af kinesiske Wang, da hun sammen med Sell fra New Zealand vandt en omgang og dermed fik 20 points. Bemærkelsesværdigt var det, at de kørte rundt på under 10 omgange, da ingen af dem scorede points i spurterne.

Top-12 (finaleklare) i heat 1:
1. Jianling WANG (CHN) 20
2. Catherine SELL (NZL) 20
3. Leire OLABERRIA DORRONSORO (DUR) 7
4. Jarmila MACHACOVA  (CZE) 5
5. Gema PASCUAL TORRECILLA (ESP) 5
6. Belinda GOSS (AUS) 5
7. Madeleine SANDIG (GER) 5
8. Yumari GONZALEZ VALDIUIESO (CUB) 5
9.  Mie Bekker LACOTA (DEN) 4
10. Annalisa CUCINOTTA (ITA) 3
11. Eleftheria Maria ELLINIKAKI (GRE) 3
12. Elizabeth ARMITSTEAD (GBR) 1

I det andet heat vandt russiske Tchulkova, da hun vandt sidste spurt fik 5 points, og da ingen anden havde mere end det, så vandt hun også heatet. Det interessante var, at rytteren på 12.-pladsen (Wynter) slet ikke fik nogen points, men hun gik videre på at blive nummer 7 i sidste spurt.

Top-12 (finaleklare) i heat 2:
1. Anastasia TCHULKOVA (RUS) 5
2. Christy KING (USA) 5
3. Yoanka GONZALEZ PEREZ (CUB) 5
4. Kate CULLEN (RCY) 5
5. Vera CARRARA (SAF) 5
6. Belem GUERRERO MENDEZ (MEX) 4
7. Marllijn BINNENDIJK (NED) 4
8. Wei LI (CHN) 3
9. Andrea WOLFER (SUI) 3
10. Pascale JEULAND (FRA) 3
11. Martina RUZICKOVA (CZE) 2
12.  Iona WYNTER (JAM) 0

Annonce

Annonce

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Annonce

Annonce

/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Gran Premio Eccellenze Va...(1.1) 19/06

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

Gran Premio Eccellenze Va...(1.1) 19/06

TF GD Dorigo MO Biemmereti(1.1) 20/06

Giro dell'Appennino(1.1) 24/06

Giro di Basilicata(2.1) 24/06-27/06

Acht van Bladel(2.1) 25/06-27/06

Tour de France(2.UWT) 26/06-18/07

La Course by Le Tour de F...(1.WWT) 27/06

Axion SWISS Bank Gran Pre...(1.1) 27/06

Annonce

Annonce

AG2R Citroen Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana - Premier Tech

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Victorious

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Education - Nippo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

INEOS Grenadiers

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Intermarché - Wanty - Gobert

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team BikeExchange

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team DSM

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Qhubeka Assos

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Annonce

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SÆT DIT TOUR-MANAGERSPIL - PRÆMIER FOR MINDST 80.000 KR