Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Gå til forsiden af feltet.dki samarbejde medGå til forsiden af feltet.dk
Log ind Nyhedsbrev VELOMIO

Zabel og Petacchi gjorde det igen

Zabel og Petacchi gjorde det igen

26. april 2007 19:110

Det blev til dobbelt op for Team Milram i etapeløbet Niedersachsen Rundfahrt, og det blev det faktisk i mere end en forstand.

Dagens etape blev fra Bremen til Melle over 186.9 km. Etapen blev præget af et udbrud på 4 ryttere, det var Christoph Meschermoser (Skil-Shimano), Daren Lill (Navigators), Dominik Klemme (Lamonta) og Matthias Hahn (Thüringer Energie). De fire udbrydere havde på et tidspunkt et forspring på 5 minutter ned til feltet. Men efter 150 km i udbrud blev de hentet med cirka 20 kilometer til mål.

Derefter forsøgte Jörg Ludewig (Wiesenhof), Lars Wackernagel (Sparkasse) og holdkammeraten Stefan Parinussa sig, men også disse blev kørt ind af feltet, som blev anført af Team Milram det meste af dagen, da holdet både havde nogle af de bedste sprintere til finalen, men også havde førertrøjen efter gårdagens sejr til Alessandro Petacchi.

Feltet kom også samlet til mål, og der kunne Alessandro Petacchi igen slå til og dermed vinde sin anden etapesejr i træk. Desuden vandt han den foran holdkammeraten Erik Zabel med Assan Bazayev fra Astana på 3. pladsen.

Samlet fører Alessandro Petacchi etapeløbet foran Rabobanks Graeme Brown.


Resultat af 2. etape
1 Alessandro Petacchi - Team Milram 4.21.57
2 Erik Zabel - Team Milram
3 Assan Bazayev - Astana
4 Kenny Van Hummel - Skil-Shimano
5 Heinrich Haussler - Gerolsteiner
6 Graeme Brown - Rabobank
7 Marcus Burghardt - T-Mobile Professional Cycling
8 Peter Möhlmann - Team Regiostrom-Senges
9 Daniel Musiol - Team Wiesenhof Felt
10 André Greipel - T-Mobile Professional Cycling
11 Steffen Radochla - Team Wiesenhof Felt
12 Jonas Owaczarek - Team Sparkasse
13 Ruben Guillermo Bongiorno - Ceramica Panaria-Navigare
14 Oleg Grishkine - Navigators Insurance Cycling Team
15 René Obst - Team 3C-Gruppe Lamonta
16 Karsten Hess - Thüringer Energie Team
17 David Deroo - Skil-Shimano
18 Martin Hebik - Heinz von Heiden Focus
19 Lado Fumic - German National Team
20 Marcel Kittel - Thüringer Energie Team
21 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank
22 Sören Hofmann - Team 3C-Gruppe Lamonta
23 Elnathan Heizmann - Team 3C-Gruppe Lamonta
24 Dimitry Muravyev - Astana
25 Hilton Clarke - Navigators Insurance Cycling Team
26 Stefan Ganser - Team Regiostrom-Senges
27 Masahiro Shinagawa - Skil-Shimano
28 Benjamin Brooks - Navigators Insurance Cycling Team
29 Albert Timmer - Skil-Shimano
30 Paride Grillo - Ceramica Panaria-Navigare
31 Benoît Joachim - Astana
32 Mauricio Ardila - Rabobank
33 Andreas Klier - T-Mobile Professional Cycling
34 Dennis Pohl - Heinz von Heiden Focus
35 Matteo Priamo - Ceramica Panaria-Navigare
36 Tiziano Dall'Antonia - Ceramica Panaria-Navigare
37 Filippo Savini - Ceramica Panaria-Navigare
38 Aaron Kemps - Astana
39 Jochen Käß - German National Team
40 Christian Knees - Team Milram
41 André Korff - T-Mobile Professional Cycling
42 Max Van Heeswijk - Rabobank
43 Christoph Von Kleinsorgen - Heinz von Heiden Focus
44 Thomas Fothen - Gerolsteiner
45 Gerald Ciolek - T-Mobile Professional Cycling
46 Philipp Klein - Thüringer Energie Team
47 Kristian House - Navigators Insurance Cycling Team
48 Bert Grabsch - T-Mobile Professional Cycling
49 Clement Lhotellerie - Skil-Shimano
50 Mathias Russ - Gerolsteiner
51 Jörg Ludewig - Team Wiesenhof Felt
52 Patrick Gretsch - Thüringer Energie Team
53 Richard Faltus - Team Sparkasse
54 Gerben Löwik - Rabobank
55 Francesco Tomei - Ceramica Panaria-Navigare
56 Henning Bommel - German National Team
57 Daniel Becke - Thüringer Energie Team
58 Christian Müller - Skil-Shimano
59 Robert Wagner - Team Wiesenhof Felt
60 Rick Flens - Rabobank
61 Robert Bartko - German National Team
62 Christoph Meschenmoser - Skil-Shimano
63 Eric Baumann - T-Mobile Professional Cycling
64 Tobias Erler - Team 3C-Gruppe Lamonta
65 Ronny Scholz - Gerolsteiner
66 Manuel Fumic - German National Team
67 Ralf Grabsch - Team Milram
68 Wolfram Wiese - Team Regiostrom-Senges
69 Torsten Schmidt - Team Wiesenhof Felt
70 Volker Ordowski - Gerolsteiner
71 Sven Krauss - Gerolsteiner
72 Matthias Friedemann - Team 3C-Gruppe Lamonta
73 Hans-Jürgen Juretzek - Team Regiostrom-Senges
74 Serge Herz - Heinz von Heiden Focus
75 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt
76 Julien Mazet - Astana
77 Grischa Niermann - Rabobank
78 Linus Gerdemann - T-Mobile Professional Cycling
79 Holger Sievers - Team 3C-Gruppe Lamonta
80 Leif Lampater - German National Team
81 Lucas Schädlich - Thüringer Energie Team
82 Lars Wackernagel - Team Sparkasse
83 Felix Gniot - Heinz von Heiden Focus
84 Oscar Gatto - Gerolsteiner
85 Philipp Mamos - Team Sparkasse
86 Jason Phillips - Heinz von Heiden Focus
87 Andrea Pagoto - Ceramica Panaria-Navigare
88 Björn Papstein - Team 3C-Gruppe Lamonta
89 Malaya Van Ruitenbeek - Team Regiostrom-Senges
90 Felix Odebrecht - Team Wiesenhof Felt
91 David O'loughlin - Navigators Insurance Cycling Team
92 Alberto Ongarato - Team Milram
93 Andreas Schillinger - Team Sparkasse
94 Corey Sweet - Team Regiostrom-Senges
95 Stephan Parinussa - Team Sparkasse
96 Tomoya Kano - Skil-Shimano
97 Robert Bengsch - German National Team 0.17
98 Marcel Sieberg - Team Milram 0.18
99 Florian Frohn - Thüringer Energie Team 0.22
100 Fabio Sabatini - Team Milram 0.31
101 Maxim Gourov - Astana 0.33
102 Evgenyi Sladkov - Astana
103 Alexey Kolessov - Astana
104 Enrico Poitschke - Team Milram 0.38
105 Björn Glasner - Team Regiostrom-Senges
106 Tim Klessa - Team Regiostrom-Senges
107 Carlo Westphal - Gerolsteiner 0.39
108 Roman Jördens - Heinz von Heiden Focus 0.42
109 Richard Geng - Heinz von Heiden Focus 0.58
110 Matthias Hahn - Thüringer Energie Team
111 Guido Fulst - German National Team
112 Andreas Beikirch - Team Sparkasse
113 Tilo Schüler - Team Sparkasse
114 Bernard Van Ulden - Navigators Insurance Cycling Team
115 Michael Wolf - Navigators Insurance Cycling Team
116 Daren Lill - Navigators Insurance Cycling Team 1.35
117 Leon Van Bon - Rabobank 2.59
118 Domenik Klemme - Team 3C-Gruppe Lamonta 5.11


Samlet stilling efter 2. etape
1 Alessandro Petacchi - Team Milram 7.51.28
2 Graeme Brown - Rabobank 0.14
3 Erik Zabel - Team Milram
4 Richard Faltus - Team Sparkasse
5 Assan Bazayev - Astana 0.16
6 Tiziano Dall'Antonia - Ceramica Panaria-Navigare
7 Stephan Parinussa - Team Sparkasse 0.17
8 Ronny Scholz - Gerolsteiner
9 Björn Papstein - Team 3C-Gruppe Lamonta
10 Felix Gniot - Heinz von Heiden Focus
11 Christoph Meschenmoser - Skil-Shimano 0.18
12 Jörg Ludewig - Team Wiesenhof Felt
13 Lars Wackernagel - Team Sparkasse 0.19
14 Kenny Van Hummel - Skil-Shimano 0.20
15 Heinrich Haussler - Gerolsteiner
16 André Greipel - T-Mobile Professional Cycling
17 Peter Möhlmann - Team Regiostrom-Senges
18 Oleg Grishkine - Navigators Insurance Cycling Team
19 Ruben Guillermo Bongiorno - Ceramica Panaria-Navigare
20 René Obst - Team 3C-Gruppe Lamonta
21 Lado Fumic - German National Team
22 Marcel Kittel - Thüringer Energie Team
23 Jonas Owaczarek - Team Sparkasse
24 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank
25 Karsten Hess - Thüringer Energie Team
26 Paride Grillo - Ceramica Panaria-Navigare
27 Aaron Kemps - Astana
28 Elnathan Heizmann - Team 3C-Gruppe Lamonta
29 David Deroo - Skil-Shimano
30 Daniel Musiol - Team Wiesenhof Felt
31 Stefan Ganser - Team Regiostrom-Senges
32 Hilton Clarke - Navigators Insurance Cycling Team
33 Masahiro Shinagawa - Skil-Shimano
34 Benjamin Brooks - Navigators Insurance Cycling Team
35 Thomas Fothen - Gerolsteiner
36 Max Van Heeswijk - Rabobank
37 Benoît Joachim - Astana
38 Jochen Käß - German National Team
39 Andreas Klier - T-Mobile Professional Cycling
40 Gerald Ciolek - T-Mobile Professional Cycling
41 Martin Hebik - Heinz von Heiden Focus
42 André Korff - T-Mobile Professional Cycling
43 Daniel Becke - Thüringer Energie Team
44 Matteo Priamo - Ceramica Panaria-Navigare
45 Kristian House - Navigators Insurance Cycling Team
46 Philipp Klein - Thüringer Energie Team
47 Dennis Pohl - Heinz von Heiden Focus
48 Mauricio Ardila - Rabobank
49 Steffen Radochla - Team Wiesenhof Felt
50 Sören Hofmann - Team 3C-Gruppe Lamonta
51 Bert Grabsch - T-Mobile Professional Cycling
52 Albert Timmer - Skil-Shimano
53 Christian Knees - Team Milram
54 Filippo Savini - Ceramica Panaria-Navigare
55 Christoph Von Kleinsorgen - Heinz von Heiden Focus
56 Gerben Löwik - Rabobank
57 Mathias Russ - Gerolsteiner
58 Tobias Erler - Team 3C-Gruppe Lamonta
59 Sven Krauss - Gerolsteiner
60 Henning Bommel - German National Team
61 Rick Flens - Rabobank
62 Linus Gerdemann - T-Mobile Professional Cycling
63 Patrick Gretsch - Thüringer Energie Team
64 Eric Baumann - T-Mobile Professional Cycling
65 Clement Lhotellerie - Skil-Shimano
66 Grischa Niermann - Rabobank
67 Christian Müller - Skil-Shimano
68 Leif Lampater - German National Team
69 Francesco Tomei - Ceramica Panaria-Navigare
70 Volker Ordowski - Gerolsteiner
71 Philipp Mamos - Team Sparkasse
72 Manuel Fumic - German National Team
73 Lucas Schädlich - Thüringer Energie Team
74 Robert Bartko - German National Team
75 Christian Leben - Team Wiesenhof Felt
76 Hans-Jürgen Juretzek - Team Regiostrom-Senges
77 Holger Sievers - Team 3C-Gruppe Lamonta
78 Torsten Schmidt - Team Wiesenhof Felt
79 Malaya Van Ruitenbeek - Team Regiostrom-Senges
80 Julien Mazet - Astana
81 Ralf Grabsch - Team Milram
82 Wolfram Wiese - Team Regiostrom-Senges
83 Corey Sweet - Team Regiostrom-Senges
84 Robert Wagner - Team Wiesenhof Felt
85 Jason Phillips - Heinz von Heiden Focus
86 Matthias Friedemann - Team 3C-Gruppe Lamonta
87 Serge Herz - Heinz von Heiden Focus
88 Andrea Pagoto - Ceramica Panaria-Navigare
89 David O'loughlin - Navigators Insurance Cycling Team
90 Andreas Schillinger - Team Sparkasse
91 Tomoya Kano - Skil-Shimano
92 Alberto Ongarato - Team Milram
93 Oscar Gatto - Gerolsteiner
94 Robert Bengsch - German National Team 0.37
95 Marcel Sieberg - Team Milram 0.38
96 Florian Frohn - Thüringer Energie Team 0.42
97 Fabio Sabatini - Team Milram 0.51
98 Alexey Kolessov - Astana 0.53
99 Evgenyi Sladkov - Astana
100 Maxim Gourov - Astana
101 Tim Klessa - Team Regiostrom-Senges 0.58
102 Enrico Poitschke - Team Milram
103 Björn Glasner - Team Regiostrom-Senges
104 Carlo Westphal - Gerolsteiner 0.59
105 Roman Jördens - Heinz von Heiden Focus 1.02
106 Dimitry Muravyev - Astana 1.10
107 Tilo Schüler - Team Sparkasse 1.18
108 Michael Wolf - Navigators Insurance Cycling Team
109 Matthias Hahn - Thüringer Energie Team
110 Andreas Beikirch - Team Sparkasse
111 Guido Fulst - German National Team
112 Bernard Van Ulden - Navigators Insurance Cycling Team
113 Felix Odebrecht - Team Wiesenhof Felt 1.40
114 Daren Lill - Navigators Insurance Cycling Team 1.55
115 Marcus Burghardt - T-Mobile Professional Cycling 2.45
116 Richard Geng - Heinz von Heiden Focus 2.52
117 Leon Van Bon - Rabobank 3.19
118 Domenik Klemme - Team 3C-Gruppe Lamonta 5.30


Pointkonkurrencen efter 2. etape
1 Alessandro Petacchi - Team Milram 30 pts
2 Graeme Brown - Rabobank 24
3 Assan Bazayev - Astana 22
4 Kenny Van Hummel - Skil-Shimano 22
5 Erik Zabel - Team Milram 21
6 Heinrich Haussler - Gerolsteiner 19
7 André Greipel - T-Mobile Professional Cycling 18
8 Tiziano Dall'Antonia - Ceramica Panaria-Navigare 13
9 Aaron Kemps - Astana 11
10 Richard Faltus - Team Sparkasse 10
11 Marcus Burghardt - T-Mobile Professional Cycling 9
12 Peter Möhlmann - Team Regiostrom-Senges 8
13 Daniel Musiol - Team Wiesenhof Felt 7
14 Thomas Fothen - Gerolsteiner 6
15 Stephan Parinussa - Team Sparkasse 5
16 Felix Gniot - Heinz von Heiden Focus 5
17 Ronny Scholz - Gerolsteiner 5
18 Björn Papstein - Team 3C-Gruppe Lamonta 5
19 Paride Grillo - Ceramica Panaria-Navigare 5
20 Steffen Radochla - Team Wiesenhof Felt 5
21 Oleg Grishkine - Navigators Insurance Cycling Team 4
22 Lado Fumic - German National Team 4
23 Jonas Owaczarek - Team Sparkasse 4
24 Christoph Meschenmoser - Skil-Shimano 3
25 Jörg Ludewig - Team Wiesenhof Felt 3
26 Ruben Guillermo Bongiorno - Ceramica Panaria-Navigare 3
27 Marcel Kittel - Thüringer Energie Team 3
28 Lars Wackernagel - Team Sparkasse 2
29 Clement Lhotellerie - Skil-Shimano 2
30 Domenik Klemme - Team 3C-Gruppe Lamonta 2
31 René Obst - Team 3C-Gruppe Lamonta 1
32 Pedro Horrillo Munoz - Rabobank 1
33 Ralf Grabsch - Team Milram 1
34 Daren Lill - Navigators Insurance Cycling Team 1


Bjergkonkurrencen efter 2. etape
1 Domenik Klemme - Team 3C-Gruppe Lamonta 8 pts
2 Matthias Friedemann - Team 3C-Gruppe Lamonta 4
3 Christoph Meschenmoser - Skil-Shimano 3
4 Daren Lill - Navigators Insurance Cycling Team 3
5 Sven Krauss - Gerolsteiner 2
6 Manuel Fumic - German National Team 1


Holdkonkurrencen efter 2. etape
1 Milram 23.35.02
2 Ceramica Panaria-Nav
3 Rabobank
4 Skil-Shimano
5 Astana
6 T-Mobile Team
7 Thüringer Energie Te
8 Gerolsteiner
9 Team 3C-Gruppe-Lamon
10 Navigators Insurance
11 Wiesenhof-Felt
12 Regiostrom-Senges
13 Heinz von Heiden Foc
14 Nationalteam Bahn/MT
15 Team Sparkasse

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Tour de Pologne(2.UWT) 05/08-09/08

Mont Ventoux Dénivelé C...(1.1) 06/08

Czech Tour(2.1) 06/08-09/08

HAMMER Limburg(2.1) 07/08-09/08

Tour de l'Ain(2.1) 07/08-09/08

Mont Ventoux Dénivelé C...(1.1) 06/08

Czech Tour(2.1) 06/08-09/08

HAMMER Limburg(2.1) 07/08-09/08

Tour de l'Ain(2.1) 07/08-09/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 08/08

Milano-Sanremo(1.UWT) 08/08

Postnord UCI WWT Vårgår...(1.WWT) 09/08

Critérium du Dauphiné(2.UWT) 12/08-16/08

Ladies Tour of Norway(2.WWT) 13/08-16/08

Great War Remembrance Race(1.1) 14/08

Tour de l'Avenir(2.NCUP) 14/08-19/08

Il Lombardia(1.UWT) 15/08

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-McLaren

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

CCC Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cofidis

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Deceuninck - Quick-Step

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

EF Pro Cycling

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Israel Start-Up Nation

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

NTT Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team INEOS

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Jumbo-Visma

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Log ind

Husk mig. Glemt kodeord?

Har du ikke en bruger?

Opret bruger

SKAL DU HAVE WATTMÅLER PÅ CYKLEN?