Feltet.dks verdensrangliste

Ranglisten medtager resultater i perioden fra d. 1/1-2017 til d. 31/12-2017

Opdateret d. 5/11-2017

NR RYTTER POINT NATION HOLD
1 Christopher FROOME 5508    SKY 
2 Greg VAN AVERMAET 5276    BMC 
3 Alexander KRISTOFF 4996    KAT 
4 Michael MATTHEWS 4558    SUN 
5 Vincenzo NIBALI 3933    TBM 
6 Daniel MARTIN 3883    QST 
7 Mikel LANDA MEANA 3826    SKY 
8 Nairo Alexander QUINTANA ROJAS 3798    MOV 
9 André GREIPEL 3789    LTS 
10 Edvald BOASSON HAGEN 3721    DDD 
11 Tom DUMOULIN 3720    SUN 
12 Thibaut PINOT 3660    FDJ 
13 Peter SAGAN 3659    BOH 
14 Rigoberto URAN URAN 3558    CDT 
15 Alberto CONTADOR VELASCO 3493    TFS 
16 Michal KWIATKOWSKI 3447    SKY 
17 Dylan GROENEWEGEN 3254    TLJ 
18 Romain BARDET 3109    ALM 
19 Marcel KITTEL 3105    QST 
20 Fabio ARU 3087    AST 
21 Arnaud DEMARE 3018    FDJ 
22 Philippe GILBERT 2921    QST 
23 Nacer BOUHANNI 2888    COF 
24 Alejandro VALVERDE BELMONTE 2842    MOV 
25 Ilnur ZAKARIN 2726    KAT 
26 Primoz ROGLIC 2722    TLJ 
27 Fernando GAVIRIA RENDON 2695    QST 
28 Bauke MOLLEMA 2620    TFS 
29 Warren BARGUIL 2603    SUN 
30 Simon YATES 2525    ORS 
31 Matteo TRENTIN 2471    QST 
32 John DEGENKOLB 2460    TFS 
33 Elia VIVIANI 2456    SKY 
34 Domenico POZZOVIVO 2396    ALM 
35 Sonny COLBRELLI 2387    TBM 
36 Jasper STUYVEN 2181    TFS 
37 Richie PORTE 2107    BMC 
38 Tony GALLOPIN 2058    LTS 
39 Geraint THOMAS 2051    SKY 
40 Adam YATES 2035    ORS 
41 Diego ULISSI 1995    UAD 
42 Dylan TEUNS 1983    BMC 
43 Tim WELLENS 1977    LTS 
44 Tiesj BENOOT 1976    LTS 
45 Julian ALAPHILIPPE 1930    QST 
46 Louis MEINTJES 1909    UAD 
47 Bob JUNGELS 1898    QST 
48 Rui Alberto Faria COSTA 1867    UAD 
49 Lilian CALMEJANE 1806    DEN 
50 Rafal MAJKA 1802    BOH 
51 Michael ALBASINI 1700    ORS 
52 Oliver NAESEN 1649    ALM 
53 Wilco KELDERMAN 1642    SUN 
54 Marco CANOLA 1614    NIP 
55 Alexis VUILLERMOZ 1595    ALM 
56 Rohan DENNIS 1593    BMC 
57 Jakub MARECZKO 1585    WIL 
58 Jean Pierre DRUCKER 1506    BMC 
59 Damiano CARUSO 1488    BMC 
60 Egan Arley BERNAL GOMEZ 1452    AND 
61 Jakob FUGLSANG 1441    AST 
62 Sacha MODOLO 1431    UAD 
63 Gianni MOSCON 1411    SKY 
64 Ion IZAGIRRE 1401    TBM 
65 Sergio Luis HENAO MONTOYA 1394    SKY 
66 Nicolas ROCHE 1390    BMC 
67 Sam BENNETT 1381    BOH 
68 Jens KEUKELEIRE 1362    ORS 
69 Caleb EWAN 1359    ORS 
70 Tejay VAN GARDEREN 1332    BMC 
71 Wout POELS 1300    SKY 
72 Rudiger SELIG 1261    BOH 
73 Ryan GIBBONS 1243    DDD 
74 Sep VANMARCKE 1242    CDT 
75 Miguel Angel LOPEZ 1201    AST 
76 Luis Leon SANCHEZ GIL 1195    AST 
77 Jasper DE BUYST 1155    LTS 
78 Stefan KÜNG 1142    BMC 
79 August JENSEN 1134    TCO 
80 David DE LA CRUZ MELGAREJO 1128    QST 
81 Giovanni VISCONTI 1127    TBM 
82 Daniel MCLAY 1108    TFO 
83 Steven KRUIJSWIJK 1101    TLJ 
84 Zdenek STYBAR 1088    QST 
85 Ashleigh MOOLMAN PASIO 1080    CBT 
86 Michael WOODS 1080    CDT 
87 Tony MARTIN 1075    KAT 
88 Jan BAKELANTS 1066    ALM 
89 Alexey LUTSENKO 1052    AST 
90 Vasil KIRYIENKA 1047    SKY 
91 Niki TERPSTRA 1045    QST 
92 Sylvain CHAVANEL 1043    DEN 
93 Julien SIMON 1036    COF 
94 Guillaume MARTIN 1032    WGG 
95 Clément VENTURINI 1031    COF 
96 Andrea PASQUALON 1025    WGG 
97 Jan POLANC 1011    UAD 
98 Jon ABERASTURI IZAGA 1001    UKO 
99 Johan Esteban CHAVES RUBIO 1000    ORS 
100 Travis MCCABE 996    UHC 
101 Nathan HAAS 993    DDD 
102 Silvan DILLIER 985    BMC 
103 Michael VALGREN ANDERSEN 980    AST 
104 Gorka IZAGIRRE INSAUSTI 975    MOV 
105 Arthur VICHOT 972    FDJ 
106 Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS 959    MOV 
107 Fabio FELLINE 952    TFS 
108 Raul ALARCON GARCIA 950    W52 
109 Lennard KAMNA 938    SUN 
110 Søren KRAGH ANDERSEN 937    SUN 
111 Yves LAMPAERT 935    QST 
112 Mattia CATTANEO 921    AND 
113 Ben HERMANS 921    BMC 
114 Xandro MEURISSE 916    WGG 
115 George BENNETT 915    TLJ 
116 Carlos BARBERO CUESTA 902    MOV 
117 Elena PIRRONE 900     
118 Brent BOOKWALTER 895    BMC 
119 Annemiek VAN VLEUTEN 893    ORS 
120 Yevgeniy GIDICH 892    AST 
121 Benjamin PRADES REVERTER 890    UKO 
122 Marianne VOS 890    WM3 
123 Justin JULES 885    WVA 
124 Nikias ARNDT 877    SUN 
125 Romain HARDY 876    TFO 
126 Luke DURBRIDGE 872    ORS 
127 Benoit COSNEFROY 871    ALM 
128 Simon SPILAK 868    KAT 
129 Jos VAN EMDEN 867    TLJ 
130 Katrin GARFOOT 865    ORS 
131 Jaime ROSON 862    CJR 
132 Kenny DEHAES 861    WGG 
133 Mikel NIEVE ITURRALDE 858    SKY 
134 Edward THEUNS 853    TFS 
135 Serghei TVETCOV 851    JBC 
136 Benjamin THOMAS 850    ADT 
137 Ben SWIFT 840    UAD 
138 Francesco GAVAZZI 836    AND 
139 Emanuel BUCHMANN 833    BOH 
140 Rudy BARBIER 829    ALM 
141 Jonathan HIVERT 820    DEN 
142 Wout VAN AERT 813    VWC 
143 Coen VERMELTFOORT 811    RNL 
144 Sam OOMEN 807    SUN 
145 Pierre LATOUR 803    ALM 
146 Chantal BLAAK 798    DLT 
147 Jens DEBUSSCHERE 793    LTS 
148 Mads PEDERSEN 793    TFS 
149 Enric MAS NICOLAU 785    QST 
150 Mauro FINETTO 785    DMP 
151 José Joaquin ROJAS GIL 784    MOV 
152 Bert VAN LERBERGHE 781    SVB 
153 Adrien PETIT 778    DEN 
154 Pierre ROLLAND 776    CDT 
155 Laurent PICHON 770    TFO 
156 Tom-Jelte SLAGTER 764    CDT 
157 Lukas PÖSTLBERGER 762    BOH 
158 Roy JANS 756    WVA 
159 Marc SOLER 749    MOV 
160 Patrick KONRAD 746    BOH 
161 Alexandre GENIEZ 745    ALM 
162 Merhawi Ghebremedhin KUDUS 743    DDD 
163 Amaro Manuel ANTUNES 738    W52 
164 Maxime VANTOMME 733    WVA 
165 Julius JOHANSEN 725     
166 Christophe LAPORTE 724    COF 
167 Oscar SEVILLA RIBERA 716    MED 
168 Jay MCCARTHY 716    BOH 
169 Meron TESHOME 702    BAI 
170 Christine MAJERUS 701    DLT 
171 Timothy DUPONT 701    VWC 
172 Edwin Alcibiades AVILA VANEGAS 700    ILU 
173 Serge PAUWELS 698    DDD 
174 Magnus CORT NIELSEN 696    ORS 
175 Anna VAN DER BREGGEN 694    DLT 
176 Pieter WEENING 693    RNL 
177 Simon GERRANS 691    ORS 
178 Matej MOHORIC 691    UAD 
179 Jesus HERRADA LOPEZ 683    MOV 
180 Phil BAUHAUS 683    SUN 
181 Alberto BETTIOL 682    CDT 
182 Ariel Maximiliano RICHEZE 678    QST 
183 Maciej PATERSKI 678    CCC 
184 Sander ARMÉE 677    LTS 
185 Lars BOOM 676    TLJ 
186 Manuel SENNI 665    BMC 
187 Ellen VAN DIJK 663    SUN 
188 Mathieu VAN DER POEL 661    BEC 
189 Joeri STALLAERT 659    CIB 
190 Mauricio ORTEGA RAMIREZ 658    RTS 
191 Jan TRATNIK 649    CCC 
192 Ahmet ORKEN 640    TRK 
193 Thomas BOUDAT 636    DEN 
194 Vitaliy BUTS 635    KLS 
195 Thomas DE GENDT 631    LTS 
196 Adam BLYTHE 631    ABS 
197 Juan José LOBATO DEL VALLE 626    TLJ 
198 David GAUDU 626    FDJ 
199 Mihkel RAIM 623    ICA 
200 Robert GESINK 619    TLJ 
201 Jan HIRT 618    CCC 
202 Davide FORMOLO 616    CDT 
203 Richard CARAPAZ 616    MOV 
204 Jack HAIG 605    ORS 
205 Petr VAKOC 600    QST 
206 Rob BRITTON 598    RLY 
207 Damien TOUZE 581    AUB 
208 Rasmus GULDHAMMER 580    TVC 
209 Coryn RIVERA 575    SUN 
210 John Darwin ATAPUMA 568    UAD 
211 Vicente GARCIA DE MATEOS 567    LHL 
212 Tosh VAN DER SANDE 566    LTS 
213 Rinaldo NOCENTINI 565    STA 
214 Daniele BENNATI 564    MOV 
215 Letizia PATERNOSTER 560     
216 Daryl IMPEY 560    ORS 
217 Davide CIMOLAI 560    FDJ 
218 Alex HOWES 558    CDT 
219 Baptiste PLANCKAERT 557    KAT 
220 Omar FRAILE MATARRANZA 556    DDD 
221 Jacopo MOSCA 551    WIL 
222 Cecilie UTTRUP LUDWIG 550    CBT 
223 Stanislau BAZHKOU 549    MCC 
224 Mathias FRANK 549    ALM 
225 Taco Van Der HOORN 549    RNL 
226 Michel KREDER 545    ABS 
227 Michael CARBEL SVENDGAARD 543    TVC 
228 Samuel DUMOULIN 543    ALM 
229 Maciej BODNAR 537    BOH 
230 Emils LIEPINS 533    RBR 
231 Andrea VENDRAME 527    AND 
232 Pieter VANSPEYBROUCK 526    WGG 
233 Emma CECILIE NORSGAARD 523     
234 Andrey AMADOR BIBKAZACOVA 523    MOV 
235 Dylan VAN BAARLE 521    CDT 
236 Brice FEILLU 519    TFO 
237 Simone CONSONNI 516    UAD 
238 Mark CAVENDISH 511    DDD 
239 Rick ZABEL 511    KAT 
240 Eduard Michael GROSU 510    NIP 
241 Jurgen ROELANDTS 508    LTS 
242 Sean LAKE 505    IWS 
243 Eliot LIETAER 502    SVB 
244 Luca RASTELLI 500     
245 Aurelie HALBWACHS 500     
246 Mariia NOVOLODSKAIA 500     
247 Victor CAMPENAERTS 498    TLJ 
248 Daniel OSS 498    BMC 
249 Matthias BRÄNDLE 498    TFS 
250 Giulio CICCONE 498    BAR 
251 Sébastien REICHENBACH 498    FDJ 
252 Neilson POWLESS 496    AHB 
253 Huub DUIJN 496    VWC 
254 Flavien DASSONVILLE 494    AUB 
255 Marc SARREAU 493    FDJ 
256 Cameron MEYER 493    MTS 
257 Kristian SBARAGLI 492    DDD 
258 Yonathan Alejandro MONSALVE PERTSINIDIS 491    TYD 
259 Laurens DE PLUS 490    QST 
260 Enrico BATTAGLIN 486    TLJ 
261 Remi CAVAGNA 486    QST 
262 Pierre-Luc PERICHON 484    TFO 
263 Mykhaylo KONONENKO 482    KLS 
264 Leah KIRCHMANN 480    SUN 
265 Alberto CECCHIN 478    WIL 
266 Pim LIGTHART 477    RNL 
267 Amalie DIDERIKSEN 474    DLT 
268 Reinardt JANSE VAN RENSBURG 473    DDD 
269 Liam BERTAZZO 469    WIL 
270 Nicolas MARINI 468    NIP 
271 Guillaume BOIVIN 468    ICA 
272 Timo ROOSEN 467    TLJ 
273 Michele GAZZOLI 465     
274 Eugenia BUJAK 465    BTC 
275 Roman KREUZIGER 464    ORS 
276 Roberto FERRARI 462    UAD 
277 Frederik BACKAERT 461    WGG 
278 Nathan EARLE 459    UKO 
279 Gavin MANNION 457    UHC 
280 Brenton JONES 456    JLT 
281 Kamil ZIELINSKI 453     
282 Casper PEDERSEN 451    TGC 
283 Bjorg LAMBRECHT 448     
284 Luka MEZGEC 441    ORS 
285 Florian SENECHAL 440    COF 
286 Amund GRØNDAHL JANSEN 440    TLJ 
287 Andriy VASYLYUK 438    KLS 
288 Luke ROWE 436    SKY 
289 Sergey CHERNETSKIY 431    AST 
290 Elie GESBERT 429    TFO 
291 Cameron BAYLY 427    IWS 
292 Nicolas EDET 427    COF 
293 Josef CERNY 425    ELA 
294 Bryan COQUARD 421    DEN 
295 Tom BOONEN 420    QST 
296 Carlos Alberto BETANCUR GOMEZ 419    MOV 
297 Stefan DENIFL 418    ABS 
298 Joseph COOPER 418    IWS 
299 Dmitry STRAKHOV 418    LOK 
300 Lukasz OWSIAN 418    CCC 
301 Anthony PEREZ 418    COF 
302 Julien LOUBET 416    ADT 
303 Dario CATALDO 414    AST 
304 Lucinda BRAND 412    SUN 
305 Wouter WIPPERT 412    CDT 
306 Maxime MONFORT 411    LTS 
307 Maria Giulia CONFALONIERI 410    LWK 
308 Marco ZANOTTI 409    MCT 
309 Tomasz MARCZYNSKI 407    LTS 
310 Damien HOWSON 407    ORS 
311 Nils POLITT 405    KAT 
312 Sebastian LANGEVELD 404    CDT 
313 Jerome BAUGNIES 403    WGG 
314 Mikkel BJERG 403    TGC 
315 Jasha SÜTTERLIN 402    MOV 
316 Lisa KLEIN 401    CBT 
317 Pfeiffer GEORGI 400     
318 Robin CARPENTER 399    HCR 
319 Sepp KUSS 397    RLY 
320 Jhonatan RESTREPO 397    KAT 
321 Jetse BOL 397    MZN 
322 Felix GROSSCHARTNER 394    CCC 
323 Oscar PUJOL 394    UKO 
324 Jelle VANENDERT 393    LTS 
325 Tom Van ASBROECK 393    CDT 
326 Alexis GOUGEARD 392    ALM 
327 Dries Van GESTEL 392    SVB 
328 Colin STÜSSI 389    TRA 
329 Nelson OLIVEIRA 389    MOV 
330 Moreno HOFLAND 389    LTS 
331 Susanne ANDERSEN 385    HPU 
332 Anthony GIACOPPO 383    IWS 
333 Andrea PALINI 380    AND 
334 Pawel POLJANSKI 378    BOH 
335 Nicolai BRØCHNER 377    RIW 
336 Hannah BARNES 375    LPR 
337 Riccardo MINALI 375    AST 
338 Willie SMIT 375     
339 Benjamin HILL 373    ATG 
340 Manuel BELLETTI 373    WIL 
341 Alan BANASZEK 373    CCC 
342 Andriy KULYK 372    KLS 
343 Cyril GAUTIER 370    ALM 
344 Jade WIEL 370     
345 Jack BAUER 369    QST 
346 Jonas VAN GENECHTEN 368    COF 
347 Rodolfo Andres TORRES AGUDELO 367    AND 
348 Siarhei PAPOK 366    MCC 
349 German Nicolas TIVANI PEREZ 366    UNI 
350 Mekseb DEBESAY 366    DDD 
351 Iljo KEISSE 365    QST 
352 Oscar GATTO 365    AST 
353 Evan HUFFMAN 364    RLY 
354 Dries DEVENYNS 362    QST 
355 Julien VERMOTE 359    QST 
356 Fabian LIENHARD 358    VOL 
357 Oliver WOOD 356    WGN 
358 Lucas HAMILTON 356    MTS 
359 Martin LAAS 356    DMP 
360 Enrico BARBIN 356    BAR 
361 Tom DEVRIENDT 355    WGG 
362 Daniel MORENO FERNANDEZ 355    MOV 
363 Davide VILLELLA 354    CDT 
364 Mads WÜRTZ SCHMIDT 353    KAT 
365 Maxime BOUET 352    TFO 
366 Arvid DE KLEIJN 350    BDC 
367 Marko KUMP 350    UAD 
368 Marek RUTKIEWICZ 350    WIB 
369 Niklas MÄRKL 350     
370 Elise DELZENNE 349    LSL 
371 Olivier PARDINI 348    WVA 
372 Jhonatan NARVAEZ 348    AHB 
373 Jeremy LEVEAU 348    RLM 
374 Ahmed Amine GALDOUNE 347     
375 Kristoffer HALVORSEN 346    TJI 
376 Aldemar REYES ORTEGA 345    MZN 
377 Alessandro De MARCHI 342    BMC 
378 Davide MUCELLI 341    MKT 
379 Jolien D'HOORE 340    WHT 
380 Alex KIRSCH 338    WVA 
381 Joao BENTA 338    BOA 
382 Soufiane SAHBAOUI 338    VIB 
383 Loic VLIEGEN 336    BMC 
384 Raymond KREDER 336    RNL 
385 Awet HABTOM 335    BAI 
386 Anders SKAARSETH 335    TJI 
387 Wilmar PAREDES 334    MZN 
388 Danilo CELANO 333    AMO 
389 Ian BIBBY 333    JLT 
390 Megan GUARNIER 333    DLT 
391 Angel MADRAZO RUIZ 332    DMP 
392 Benjamin DYBALL 331    STG 
393 Delio FERNANDEZ CRUZ 331    DMP 
394 Maurits LAMMERTINK 331    KAT 
395 Thomas PIDCOCK 330     
396 Vincenzo ALBANESE 330    BAR 
397 Scott SUNDERLAND 330    IWS 
398 Pier Paolo DE NEGRI 329    NIP 
399 Gregor MUHLBERGER 327    BOH 
400 Hugo HOFSTETTER 326    COF 
401 Andrew TALANSKY 326    CDT 
402 Kirill POZDNYAKOV 325    BCP 
403 Eduard PRADES REVERTE 325    CJR 
404 Jan BARTA 325    BOH 
405 Michael STORER 322    MTS 
406 Diego ROSA 322    SKY 
407 Christopher LAWLESS 318    AHB 
408 Ruben GUERREIRO 318    TFS 
409 Luca PACIONI 318    AND 
410 Guillaume VAN KEIRSBULCK 318    WGG 
411 Tadej POGACAR 317    ROG 
412 Iuri FILOSI 316    NIP 
413 Thomas LEBAS 316    KIN 
414 Sergiy LAGKUTI 316    KLS 
415 Alexander KAMP 316    TVC 
416 Marco BENFATTO 315    AND 
417 Jai HINDLEY 314    MTS 
418 Sergio PARDILLA BELLON 314    CJR 
419 Rafael VALLS FERRI 313    LTS 
420 Taylor EISENHART 313    HCR 
421 Carl Fredrik HAGEN 313    TJI 
422 Nina KESSLER 311    HPU 
423 Johan LE BON 310    FDJ 
424 Robbie HUCKER 310    IWS 
425 Madeleine FASNACHT 310     
426 Luis Angel MATE MARDONES 310    COF 
427 Dimitri PEYSKENS 309    WVA 
428 Riccardo STACCHIOTTI 308    NIP 
429 Sanghong PARK 306    LXC 
430 Filippo POZZATO 305    WIL 
431 Benjamin GIRAUD 303    DMP 
432 Matteo BUSATO 302    WIL 
433 Viacheslav KUZNETSOV 302    KAT 
434 Rok KOROSEC 301    AMP 
435 Jake STEWART 300     
436 Katarzyna NIEWIADOMA 300    WM3 
437 Nicola GAFFURINI 299    SAN 
438 Quentin PACHER 299    DMP 
439 Oleksandr POLIVODA 299    KLS 
440 Marco MARONESE 298    BAR 
441 Antonio SANTORO 298    MCT 
442 Jérémy LECROCQ 298    RLM 
443 Ben Alexander O´CONNOR 297    DDD 
444 Andre LOOIJ 297    RNL 
445 Maris BOGDANOVICS 296    RBR 
446 Damien GAUDIN 296    ADT 
447 Edward DUNBAR 295    AHB 
448 Anthony DELAPLACE 295    TFO 
449 Tao GEOGHEGAN HART 295    SKY 
450 Niccolo BONIFAZIO 293    TBM 
451 Jordan LEVASSEUR 293    ADT 
452 Christopher JUUL JENSEN 293    ORS 
453 Pello Bilbao LOPEZ DE ARMIENTA 292    AST 
454 Owain DOULL 291    SKY 
455 Anouska KOSTER 291    WM3 
456 Andriy GRIVKO 291    AST 
457 Brandon MCNULTY 290    RLY 
458 Jesse FEATONBY 290    DPV 
459 Alois KANKOVSKY 290    ELA 
460 Dylan PAGE 290    CJR 
461 Gianluca BRAMBILLA 288    QST 
462 Salah Eddine MRAOUNI 288    KWC 
463 Fabio JAKOBSEN 287    SEG 
464 Peter STETINA 287    TFS 
465 Vegard Stake LAENGEN 285    UAD 
466 Giacomo NIZZOLO 285    TFS 
467 Michal SCHLEGEL 285    CCC 
468 Daniel NAVARRO GARCIA 284    COF 
469 Nicola TOFFALI 283    CYC 
470 Odd Christian EIKING 283    FDJ 
471 Alexander KRIEGER 283    LPC 
472 Elena CECCHINI 283    LPR 
473 Karol Andrzej DOMAGALSKI 283    ONE 
474 Salvador GUARDIOLA TORA 281    UKO 
475 Riccardo ZOIDL 281    RSW 
476 Neil VAN DER PLOEG 281    IWS 
477 Matteo PELUCCHI 280    BOH 
478 Meron ABRAHAM 279     
479 Amy PIETERS 278    DLT 
480 Rudy MOLARD 276    FDJ 
481 Karl Patrick LAUK 275     
482 Emilia FAHLIN 275    WHT 
483 Hannah LUDWIG 275     
484 Sergey SHILOV 275    LOK 
485 Joey ROSSKOPF 274    BMC 
486 Max WALSCHEID 273    SUN 
487 Romain SICARD 273    DEN 
488 Paolo TOTÒ 271    SAN 
489 Lorrenzo MANZIN 270    FDJ 
490 Filippo FORTIN 270    TIR 
491 Monique VAN DE REE 270    LWD 
492 Mossana DEBESAY 270     
493 Twan CASTELIJNS 269    TLJ 
494 Patrick BEVIN 268    CDT 
495 John MURPHY 268    HCR 
496 Valerio CONTI 267    UAD 
497 Emiel VERMEULEN 267    RLM 
498 Floortje MACKAIJ 266    SUN 
499 Linda Melanie VILLUMSEN 265    TVW 
500 Romain COMBAUD 262    DMP 
501 Alexandr RIABUSHENKO 261    UAD 
502 Danilo NAPOLITANO 261    WGG 
503 Julien EL FARES 261    DMP 
504 Tanel KANGERT 260    AST 
505 Lennard HOFSTEDE 260    SUN 
506 Anthony TURGIS 260    COF 
507 Marc DE MAAR 260    HEN 
508 Patrick MÜLLER 259    BMC 
509 Ruth WINDER 258    UHC 
510 Eva BUURMAN 258    PVD 
511 Dmitriy GRUZDEV 258    AST 
512 Bjorn THURAU 258    KWC 
513 Danilo WYSS 257    BMC 
514 Carlos VERONA QUINTANILLA 256    ORS 
515 Thibault FERASSE 256    ADT 
516 Igor ANTON HERNANDEZ 255    DDD 
517 Ivan SAVITSKIY 255    GAZ 
518 Jesper ASSELMAN 255    RNL 
519 Rasa LELEIVYTE 255    VAI 
520 Juri HOLLMANN 255     
521 Alejandro Manuel MARQUE PORTO 253    STA 
522 Yannis YSSAAD 253    ADT 
523 Florian KIERNER 253     
524 Paul MARTENS 253    TLJ 
525 José GONÇALVES 251    KAT 
526 Georg PREIDLER 251    SUN 
527 Zayed Ahmed EBTISAM 250     
528 Shara GILLOW 250    FDJ 
529 Alessia VIGILIA 250     
530 Dimitri CLAEYS 250    COF 
531 Antonio PUPPIO 250     
532 Zemenfes SOLOMON 250     
533 Ian BOSWELL 249    SKY 
534 Gianni VERMEERSCH 248    BEC 
535 Michele SCARPONI 248    AST 
536 Hubert DUPONT 247    ALM 
537 Jose Vicente TORIBIO ALCOLEA 246    MTR 
538 Carlos Eduardo ALZATE 246    UHC 
539 Kenny ELISSONDE 245    SKY 
540 Roxane FOURNIER 245    FDJ 
541 Eduard VORGANOV 244    MCC 
542 Lachlan MORTON 243    DDD 
543 Rob RUIJGH 241    TIS 
544 Juan Sebastian MOLANO 240    MZN 
545 Lotta LEPISTÖ 240    CBT 
546 Ilya DAVIDENOK 240    TST 
547 Maarten WYNANTS 240    TLJ 
548 Kasper ASGREEN 240    TVC 
549 Ivan GARCIA CORTINA 239    TBM 
550 Miriam BJØRNSRUD 238    HPU 
551 Matej MUGERLI 238    AMP 
552 Matteo MALUCELLI 238    AND 
553 Max KANTER 238    SUN 
554 Simone PETILLI 238    UAD 
555 Adam STACHOWIAK 236     
556 Clara COPPONI 236     
557 Alex DOWSETT 235    MOV 
558 Michal PALUTA 235    CCC 
559 Luca CHIRICO 235    TRK 
560 Armindo FONSECA 235    TFO 
561 Daniel Alexander JARAMILLO DIEZ 234    UHC 
562 Dion SMITH 233    WGG 
563 Thi That NGUYEN 233     
564 Ignatas KONOVALOVAS 232    FDJ 
565 Nikodemus HOLLER 232    BAI 
566 Anthony ROUX 232    FDJ 
567 Stef CLEMENT 232    TLJ 
568 Lucas CARSTENSEN 231     
569 Mike TEUNISSEN 230    SUN 
570 Lisa BRENNAUER 230    LPR 
571 Piet ALLEGAERT 230    SVB 
572 José HERRADA LOPEZ 229    MOV 
573 Jasper DE LAAT 228    MET 
574 Kévin LE CUNFF 228    AUB 
575 Rory SUTHERLAND 225    MOV 
576 Sabrina STULTIENS 225    SUN 
577 Filippo ZANA 225     
578 Ann-Sofie HARSCH 225     
579 Jasper PHILIPSEN 224     
580 Jarlinson PANTANO GOMEZ 224    TFS 
581 Paolo SIMION 223    BAR 
582 Torkil VEYHE 223    TCQ 
583 Patrick SCHELLING 221    VOL 
584 David MENUT 221    AUB 
585 Damiano CUNEGO 221    NIP 
586 Lasse NORMAN HANSEN 220    ABS 
587 Dusan RAJOVIC 220    ADR 
588 Yousef Mohamed MIRZA BANIHAMMAD 220     
589 Tsgabu Gebremaryam GRMAY 220    TBM 
590 Martin Toft MADSEN 220    ABB 
591 Nick VAN DER LIJKE 220    RNL 
592 Jan-Willem Van SCHIP 219    RIJ 
593 Islam MANSOURI 219     
594 Matthias LEGLEY 218     
595 Sebastien DELFOSSE 216    WVA 
596 Romain CARDIS 215    DEN 
597 Corentin ERMENAULT 215    WGN 
598 Pawel FRANCZAK 215    HUR 
599 Logan OWEN 215    AHB 
600 Michael HEPBURN 214    ORS 
601 Sylwester JANISZEWSKI 214    WIB 
602 Tom WIRTGEN 213    LPC 
603 Ann-Sophie DUYCK 213    DRP 
604 Hermann PERNSTEINER 213    AMP 
605 Maxime DANIEL 213    TFO 
606 Stephanie POHL 213    CBT 
607 Nicholas SCHULTZ 213    CJR 
608 Lorenzo ROTA 211    BAR 
609 Pierpaolo FICARA 211    AMO 
610 Andreas VANGSTAD 211    TSS 
611 Jacob RATHE 210    JBC 
612 Taylor PHINNEY 210    CDT 
613 Kyeongho MIN 210    SCT 
614 Garikoitz BRAVO OIARBIDE 210    EUS 
615 Marc HIRSCHI 210     
616 Preben VAN HECKE 210    SVB 
617 Simon CLARKE 209    CDT 
618 Radoslav ROGINA 206    ADR 
619 Sam CROME 205    IWS 
620 Yohann GENE 205    DEN 
621 Kevin RIVERA 205    AND 
622 Jonas KOCH 205    CCC 
623 Lawrence NAESEN 204    WVA 
624 Fabien GRELLIER 203    DEN 
625 Hyeong Min CHOE 203    GIC 
626 Danny VAN POPPEL 203    SKY 
627 Jeroen MEIJERS 203    RNL 
628 Stephan RABITSCH 202    RSW 
629 Jack BURKE 201    AVE 
630 Kimberley LE COURT DE BILLOT 200     
631 Krister HAGEN 200    TCO 
632 Markus HOELGAARD 200    TJI 
633 Alena AMIALIUSIK 200    LPR 
634 Olav HJEMSAETER 200     
635 Simone BOILARD 200     
636 Stefan DE BOD 200    DDC 
637 Filip MACIEJUK 200     
638 Robert POWER 199    ORS 
639 Yukiya ARASHIRO 199    TBM 
640 Grzegorz STEPNIAK 199    WIB 
641 Franco PELLIZOTTI 198    TBM 
642 Nikolas MAES 198    LTS 
643 Ilia KOSHEVOY 198    WIL 
644 Daniel TUREK 198    ICA 
645 Thomas SPRENGERS 196    SVB 
646 Mikel ARISTI GARDOKI 196    DMP 
647 Callum SCOTSON 195     
648 Karol-Ann CANUEL 195    DLT 
649 Sheyla GUTIERREZ RUIZ 195    CPC 
650 Larry WARBASSE 195    ABS 
651 Louis VERVAEKE 194    LTS 
652 Alice BARNES 194    DRP 
653 Jonas RICKAERT 194    SVB 
654 Krists NEILANDS 193    ICA 
655 Jason CHRISTIE 193    TSC 
656 Audun Brekke FLØTTEN 193    UXT 
657 Bjørn Tore Nilsen HOEM 193    TJI 
658 Tesfom OKUBAMARIAM 193    IPC 
659 Jonas Gregaard WILSLY 192    RIW 
660 Miles SCOTSON 192    BMC 
661 Peeter PRUUS 191    RBR 
662 Colin JOYCE 190    RLY 
663 David Jai CRAWFORD 190    KIN 
664 Alexander EVTUSHENKO 190    LOK 
665 Manuel QUINZIATO 190    BMC 
666 Franck BONNAMOUR 189    TFO 
667 Davide ORRICO 189    SAN 
668 Mark DOWNEY 188     
669 Alexander EDMONDSON 188    ORS 
670 Polona BATAGELJ 188    BTC 
671 Marco FRAPPORTI 188    AND 
672 Jesus DEL PINO 188    EFP 
673 Hamid POURHASHEMI 188    TST 
674 Mitchell DOCKER 187    ORS 
675 Boy VAN POPPEL 186    TFS 
676 Christophe NOPPE 186    SVB 
677 Borut BOZIC 186    TBM 
678 Toms SKUJINŠ 185    CDT 
679 Florian VACHON 185    TFO 
680 Michael SCHWARZMANN 185    BOH 
681 James ORAM 184    ONE 
682 Domen NOVAK 183    TBM 
683 Jiri POLNICKY 182    ELA 
684 Frederico FIGUEIREDO 182    STA 
685 Thomas DEGAND 182    WGG 
686 Janneke ENSING 181    ALE 
687 Nathan BROWN 181    CDT 
688 Rémy DI GREGORIO 180    DMP 
689 Meiyin WANG 180    TBM 
690 Kanstantin SIUTSOU 180    TBM 
691 Wehazit KIDANE 180     
692 Henrique Madeira CASIMIRO 180    EFP 
693 Alex FRAME 179    JLT 
694 Marco MINNAARD 178    WGG 
695 Edward PLANCKAERT 178    SVB 
696 Jelle MANNAERTS 178    TIS 
697 Urša PINTAR 178    BTC 
698 Roman MAIKIN 177    GAZ 
699 Johim ARIESEN 176    MET 
700 Rein TAARAMAE 176    KAT 
701 Alan MARANGONI 176    NIP 
702 Annette EDMONDSON 175    WHT 
703 Chloe DYGERT 175    T20 
704 Maximilian SCHACHMANN 175    QST 
705 Marta BASTIANELLI 175    ALE 
706 Hanna NILSSON 175    BTC 
707 Yevgeniy FEDOROV 175     
708 Guangtong MA 175    HEN 
709 Phetdarin SOMRAT 175    TWC 
710 Antwan TOLHOEK 174    TLJ 
711 Martijn TUSVELD 174    RNL 
712 Amanuel GEBREIGZABHIER 173    DDC 
713 Timothy ROE 173    IWS 
714 Robin STENUIT 173    WGG 
715 Marco HALLER 173    KAT 
716 Dorian GODON 173    COF 
717 Ondrej CINK 173    TBM 
718 Ricardo VILELA 171    MZN 
719 Pascal ACKERMANN 171    BOH 
720 Ryan ROTH 170    SPC 
721 Audrey CORDON 170    WHT 
722 Aksel NOMMELA 169    LPC 
723 Magno Prado NAZARET 168    SOU 
724 Jacques JANSE VAN RENSBURG 167    DDD 
725 Erwann CORBEL 167    TFO 
726 Evgeny SHALUNOV 167    GAZ 
727 Davide REBELLIN 166    KWC 
728 Daniel TEKLEHAIMANOT GIRMAZION 166    DDD 
729 Nikola NOSKOVA 165    BPK 
730 Takeaki AMEZAWA 165    BLZ 
731 Jason LOWNDES 164    ICA 
732 Hernan AGUIRRE 164    MZN 
733 Boris VALLEE 163    TFO 
734 Lotte KOPECKY 163    LSL 
735 Daniel Felipe MARTINEZ 163    WIL 
736 Ramon SINKELDAM 162    SUN 
737 Pawel BERNAS 162     
738 Albert TORRES BARCELO 161    DCT 
739 Mirko TROSINO 161    WIL 
740 Francesco Manuel BONGIORNO 161    SAN 
741 Imanol ERVITI OLLO 161    MOV 
742 Sofia BERTIZZOLO 161    ASA 
743 Kilian FRANKINY 160    BMC 
744 Floris De TIER 160    TLJ 
745 Amber NEBEN 160    TVW 
746 Lucas Sebastian HAEDO 160    UHC 
747 Daan HOOLE 160     
748 Kristoffer SKJERPING 160    TJI 
749 Hugh CARTHY 160    CDT 
750 Yoann OFFREDO 159    WGG 
751 Ryota NISHIZONO 159    BGT 
752 Elmar REINDERS 159    RNL 
753 Ricardo MESTRE 158    W52 
754 Mirsamad POURSEYEDI 158    TST 
755 Sebastian HENAO GOMEZ 158    SKY 
756 Natalie VAN GOGH 158    PVD 
757 Bakhtiyar KOZHATAYEV 158    AST 
758 Sven Erik BYSTRØM 157    KAT 
759 Dennis BAKKER 157    RIJ 
760 Joon Yong SEO 156    KSP 
761 Hamish BOND 156     
762 James KNOX 156    WGN 
763 Nicklas Overgaard Amdi PEDERSEN 156    TGC 
764 Marit RAAIJMAKERS 155     
765 Deins KANEPEJS 155    RBR 
766 Marc-Antoine NADON 155    HRB 
767 Gustavo CESAR VELOSO 155    W52 
768 Silvio HERKLOTZ 155    BOH 
769 Hugo HOULE 154    ALM 
770 Floris GERTS 154    BMC 
771 Asbjørn KRAGH ANDERSEN 154    DMP 
772 Rafael de Mattos ANDRIATO 154    WIL 
773 Matti BRESCHEL 153    AST 
774 Peter KENNAUGH 153    SKY 
775 Clara KOPPENBURG 153    CBT 
776 Quentin JAUREGUI 153    ALM 
777 Reto HOLLENSTEIN 152    KAT 
778 Mateusz KOMAR 152     
779 Zhandos BIZHIGITOV 152    AST 
780 Damien MONIER 151    BGT 
781 Olha KULYNYCH 150     
782 Lauren STEPHENS 150    TIB 
783 Igor CHZHAN 150     
784 Svein TUFT 150    ORS 
785 Charlene DU PREEZ 150     
786 Juanita VENTER 150     
787 Joseph ARERUYA 150    DDC 
788 Évita MUZIC 150     
789 Jacob HINDSGAUL MADSEN 150     
790 King Lok CHEUNG 150    ORS 
791 Michael GOGL 149    TFS 
792 Julien ANTOMARCHI 149    RLM 
793 Pawel CIESLIK 148    ELA 
794 Antonio CARVALHO 148    W52 
795 Scott THWAITES 146    DDD 
796 Pauliena ROOIJAKKERS 146    PVD 
797 James PICCOLI 145     
798 Simone ANDREETTA 145    BAR 
799 Pavel SIVAKOV 145     
800 Francisco José VENTOSO ALBERDI 145    BMC 
801 Marcos GARCIA FERNANDEZ 145    KIN 
802 Kevyn ISTA 145    WVA 
803 Emilie MOBERG 144    HPU 
804 Elisa BALSAMO 144    VAL 
805 Mikael CHEREL 144    ALM 
806 Maral-erdene BATMUNKH 144    TSG 
807 Cristian RODRÍGUEZ 144    WIL 
808 Tim MERLIER 144    VWC 
809 Manuele MORI 143    UAD 
810 Misch LEYDER 143     
811 Riejanne MARKUS 143    WM3 
812 Daniel MESTRE 142    EFP 
813 Stan DEWULF 141     
814 Benjamin PERRY 141    ICA 
815 Tatiana GUDERZO 141    LWK 
816 Piotr BROZYNA 141    CCC 
817 Jonathan CLARKE 141    UHC 
818 Peter SCHULTING 140    DJP 
819 Jonathan DIBBEN 140    SKY 
820 Michael FREIBERG 140    IWS 
821 Pauline Ferrand PREVOT 140    LPR 
822 Matteo MONTAGUTI 140    ALM 
823 Ryan MACANALLY 140    NCT 
824 Nicola RUFFONI 140    BAR 
825 Oscar RIESEBEEK 140    RNL 
826 Kevin REZA 140    FDJ 
827 Caroline BOHÉ 140     
828 Olzhas BAYEMBAYEV 140     
829 Ivan SANTAROMITA 139    NIP 
830 Marco ZAMPARELLA 139    AMO 
831 Clement RUSSO 139    ALM 
832 Thomas STEWART 138    ONE 
833 Marco MARCATO 138    UAD 
834 Arlenis SIERRA CAÑADILLA 138    ASA 
835 Simone PONZI 138    CCC 
836 Fabricio FERRARI BARCELO 138    CJR 
837 Chris HARPER 138    IWS 
838 Eduardo SEPULVEDA 137    TFO 
839 Bart DE CLERCQ 136    LTS 
840 Marcin BIALOBLOCKI 135    CCC 
841 Daniel SUMMERHILL 135    UHC 
842 Laurens SWEECK 135    ERC 
843 Maarten Van TRIJP 135    MET 
844 Bram WELTEN 135    BMC 
845 Trixi WORRACK 135    LPR 
846 Michael MØRKØV 135    KAT 
847 Matvey NIKITIN 134    TSE 
848 Mark PADUN 133    TBM 
849 Alexey TSATEVICH 131    GAZ 
850 Nicolae TANOVITCHII 131    TCT 
851 Jerome MAINARD 131    ADT 
852 Pernille MATHIESEN 130    TVW 
853 Supaksorn NUNTANA 130    TWC 
854 Moniek TENNIGLO 130    WM3 
855 Jahir PEREZ 130    TSC 
856 Sophie WRIGHT 130     
857 Mario GAMPER 130     
858 Edgar Miguel LEMOS PINTO 129    LAA 
859 Marcel SIEBERG 128    LTS 
860 Umberto MARENGO 128     
861 Youcef REGUIGUI 128    DDD 
862 Mieke KRÖGER 128    LPR 
863 Kamil GRADEK 128     
864 Anton MUZYCHKIN 128    MCC 
865 Senne LEYSEN 128    LTS 
866 Marcus BURGHARDT 128    BOH 
867 Ilaria SANGUINETI 126    BPK 
868 Romain Le ROUX 126    ADT 
869 Marco TIZZA 126    GME 
870 Anthony MALDONADO 126    AUB 
871 Brian VAN GOETHEM 126    RNL 
872 Fabio TOMMASSINI 126    AZT 
873 Salvatore PUCCIO 126    SKY 
874 Ruben FERNANDEZ ANDUJAR 126    MOV 
875 Eugen WACKER 125    KCP 
876 Alexander PORSEV 125    GAZ 
877 Rory TOWNSEND 125    BIK 
878 Fumiyuki BEPPU 125    TFS 
879 Valentina SCANDOLARA 125    WM3 
880 Alexis RYAN 125    LPR 
881 Elizabeth DEIGNAN 125    DLT 
882 Temesgen BURU 125     
883 José Alfredo RODRÍGUEZ 125     
884 Patrik TYBOR 124    DKB 
885 Amaël MOINARD 124    BMC 
886 Vadim PRONSKIY 123    TSE 
887 Stylianos FARANTAKIS 123     
888 Amanda SPRATT 123    ORS 
889 Nicola CONCI 123    TFS 
890 Antonino PARRINELLO 123    GME 
891 Justin OIEN 123    CJR 
892 James GULLEN 123    JLT 
893 Marie LE NET 123     
894 Jingbiao ZHAO 123    HEN 
895 Valens NDAYISENGA 123    TIR 
896 Yonathan SALINAS 123     
897 Kiel REIJNEN 122    TFS 
898 Mathew HAYMAN 122    ORS 
899 Ian STANNARD 122    SKY 
900 Adam De VOS 121    RLY 
901 Markus EIBEGGER 121    RSW 
902 Charlotte BECKER 121    HPU 
903 Christopher JONES 120    UHC 
904 Michael SCHÄR 120    BMC 
905 Christina SIGGAARD 120    TVW 
906 Amir KOLAHDOUZ HAGH 120    PKY 
907 Muradjan HALMURATOV 120    XDS 
908 Beñat TXOPERENA 120    EUS 
909 Ricardo ESCUELA 120    AFT 
910 Hampus André ANDERBERG 120    CPH 
911 Bert-Jan LINDEMAN 120    TLJ 
912 Elinor BARKER 120     
913 Sebastian BERWICK 120     
914 Niklas EG 119    TVC 
915 Jarl SALOMEIN 119    SVB 
916 Harry TANFIELD 119    BIK 
917 Christian MAGER 119    HAC 
918 Dusan KALABA 118    DAG 
919 Tobias FOSS 118    TJI 
920 Miguel Ángel BENITO DIEZ 118    CJR 
921 Alexander FOLIFOROV 118    GAZ 
922 Yegor DEMENTYEV 117    ISD 
923 Eryk LATON 117    HUR 
924 Valentin BAILLIFARD 116    TRA 
925 Stephane ROSSETTO 116    COF 
926 Víctor DE LA PARTE 116    MOV 
927 Barnabás PEÁK 115     
928 Troels Rønning VINTHER 115    RIW 
929 Samuel SANCHEZ GONZALEZ 115    BMC 
930 Toon AERTS 115    TFL 
931 Daniel HOELGAARD 115    FDJ 
932 Enrique SANZ UNZUE 115     
933 Cristian RAILEANU 114    CCD 
934 Tom BOHLI 114    BMC 
935 Zakkari DEMPSTER 114    ICA 
936 Eider MERINO 113    LTK 
937 Ali NOUISRI 113     
938 Grega BOLE 113    TBM 
939 Lachlan NORRIS 113    UHC 
940 Harm VANHOUCKE 113     
941 Jonathan LASTRA 112    CJR 
942 Olivier Le GAC 112    FDJ 
943 Gijs VAN HOECKE 112    TLJ 
944 Oleksandr PREVAR 112    KLS 
945 Gerben THIJSSEN 111     
946 Kevin DE JONGHE 111    CIB 
947 Pierre GOUAULT 111    AUB 
948 Mathias DE WITTE 111    CIB 
949 Evaldas SISKEVICIUS 111    DMP 
950 Dennis VAN WINDEN 111    ICA 
951 Matis LOUVEL 110     
952 Hiromi KANEKO 110     
953 David LOPEZ GARCIA 110    SKY 
954 Roxane KNETEMANN 110    FDJ 
955 Koen DE KORT 110    TFS 
956 Rodrigo ARAQUE 110    UKO 
957 Bernhard EISEL 110    DDD 
958 Sergio Andres HIGUITA 109    MZN 
959 Juan Felipe OSORIO 108    MZN 
960 Fernando GRIJALBA 108    KWC 
961 Szymon Wojciech SAJNOK 108    ATG 
962 Aleksey RYBALKIN 108    GAZ 
963 Rasmus Christian QUAADE 108    TGC 
964 Jianpeng LIU 108    HEN 
965 Davide BALLERINI 108    AND 
966 Tiago MACHADO 107    KAT 
967 Jesper HANSEN 107    AST 
968 Roland THALMANN 107    TRA 
969 Yonatan HAILE 106    STF 
970 Simona FRAPPORTI 106    HPU 
971 Lukasz WISNIOWSKI 106    SKY 
972 Fausto MASNADA 106    AND 
973 Vita HEINE 106    HPU 
974 Egoitz FERNÁNDEZ 106    UKO 
975 Janier Alexis ACEVEDO COLLE 106    UHC 
976 Yevgeniy NEPOMNYACHSHIY 105    VAM 
977 Michael VAN STAEYEN 105    COF 
978 Corne VAN KESSEL 105    TFL 
979 Martin ELMIGER 105    BMC 
980 Sara PENTON 105    TVW 
981 Mikel BIZKARRA ETXEGUIBEL 105    EUS 
982 Herman DAHL 103    TSS 
983 Ane SANTESTEBAN GONZALEZ 103    ALE 
984 Alex TURRIN 103    WIL 
985 Rafael Ferreira REIS 103    CJR 
986 Tyler MAGNER 103    HCR 
987 Valerie DEMEY 103    SVE 
988 Ivan BALYKIN 102    TRK 
989 Michele GAZZARA 101    SAN 
990 Benoit JARRIER 101    TFO 
991 John Kronborg EBSEN 100    IAC 
992 Sergio Miguel MOREIRA PAULINHO 100    EFP 
993 Fabio MAZZUCCO 100     
994 Theodore YATES 100    DPV 
995 Tsega BEYENE 100     
996 Cecilie Gotaas JOHNSEN 100    HPU 
997 Kirsti LAY 100    RLW 
998 Lukas SPENGLER 100    WVA 
999 Burr HO 100    HKS 
1000 Ramunas NAVARDAUSKAS 100    TBM 
1001 Sarah ROY 100    ORS 
1002 Mathew ROSS 100    DPV 
1003 John Anderson RODRIGUEZ 100    DMP 
1004 Claudia KOSTER 100    TVW 
1005 Winner ANACONA 99    MOV 
1006 Andris VOSEKALNS 98    RBR 
1007 Matthias LE TURNIER 98    COF 
1008 Aime DE GENDT 98    SVB 
1009 Eugenie DUVAL 98    FDJ 
1010 Gian FRIESECKE 97    VOL 
1011 Haimar ZUBELDIA AGIRRE 96    TFS 
1012 Anderson Timoteo PAREDES 96     
1013 Thomas VAUBOURZEIX 96    NCT 
1014 Sho HATSUYAMA 96    BGT 
1015 Alexander COWAN 96    SPC 
1016 Aurelien PARET-PEINTRE 96     
1017 Coralie DEMAY 95    FDJ 
1018 Scott DAVIES 95    WGN 
1019 Natalya SAIFUTDINOVA 95    ASA 
1020 Jonas Vingegaard RASMUSSEN 95    TCQ 
1021 Shari BOSSUYT 95     
1022 Olga ZABELINSKAYA 95    BPK 
1023 Alan RIOU 95    TFO 
1024 Wing Yee LEUNG 95     
1025 Joshua HUPPERTZ 94    LKH 
1026 Hideto NAKANE 94    NIP 
1027 Tim ARIESEN 94    RNL 
1028 Robert KISERLOVSKI 94    KAT 
1029 João ALMEIDA 94    UNI 
1030 Christopher LATHAM 94    WGN 
1031 Shotaro IRIBE 93    SMN 
1032 Artem NYCH 93    GAZ 
1033 Pablo TORRES 93    BUR 
1034 Pieter SERRY 93    QST 
1035 Simon GESCHKE 93    SUN 
1036 Steele VON HOFF 92    ONE 
1037 Kyle MURPHY 91    CPC 
1038 Jelle DONDERS 91    CCD 
1039 Luke KEOUGH 91    UHC 
1040 Nicole D'AGOSTIN 90     
1041 Alessandro BISOLTI 90    NIP 
1042 Ziga JERMAN 90    ROG 
1043 Antoine RAUGEL 90     
1044 Bruno LANGLOIS 90    GQC 
1045 Aude BIANNIC 90    FDJ 
1046 Andreas LEKNESSUND 90     
1047 Bruno ARMIRAIL 90    FDJ 
1048 Arnaud COURTEILLE 90    FDJ 
1049 Vojtech HACECKY 90    ELA 
1050 Joaquim SILVA 90    W52 
1051 Carla OBERHOLZER 90    BPD 
1052 Rui VINHAS 90    W52 
1053 Edoardo AFFINI 90    SEG 
1054 Giorgia BRONZINI 90    WHT 
1055 Thomas BAYLIS 89    ONE 
1056 Julien BERNARD 89    TFS 
1057 Aaron GATE 89    ABS 
1058 Milan MENTEN 89     
1059 Koen BOUWMAN 89    TLJ 
1060 Gediminas BAGDONAS 89    ALM 
1061 Louis VERHELST 89    PSV 
1062 Ryan MULLEN 88    CDT 
1063 José Joao PIMENTA COSTA MENDES 88    BOH 
1064 Mohd Zamri SALEH 88    TSG 
1065 Ryu SUZUKI 88    BGT 
1066 Antoine WARNIER 88    WVA 
1067 Chris BUTLER 88    CJR 
1068 Nils EEKHOFF 88    DSU 
1069 Marcus CULEY 88    STG 
1070 Tobias LUDVIGSSON 88    FDJ 
1071 Andrii BRATASHCHUK 88    KLS 
1072 Francisco Jarley COLORADO 88    NLC 
1073 Bonaventure UWIZEYIMANA 87     
1074 Enrico GASPAROTTO 87    TBM 
1075 Eros CAPECCHI 86    QST 
1076 Martijn BUDDING 86    RNL 
1077 Travis SAMUEL 86    HRB 
1078 Arjen LIVYNS 86    PSV 
1079 Victor LAFAY 86    COF 
1080 Mounir MAKHCHOUN 86    VIB 
1081 Hayden MCCORMICK 86    ONE 
1082 Mirco MAESTRI 85    BAR 
1083 Yuriy NATAROV 85    TSE 
1084 Raffaello BONUSI 85    AND 
1085 Chris HAMILTON 85    SUN 
1086 Simon SELLIER 85     
1087 Andreas STOKBRO 85    RIW 
1088 Jacek MORAJKO 85    WIB 
1089 Gert JOEAAR 85     
1090 Alex ARANBURU 84    CJR 
1091 Matteo DAL-CIN 84    RLY 
1092 Gasper KATRASNIK 84    ADR 
1093 Elchin ASADOV 83    BCP 
1094 Matthew HOLMES 83    MGT 
1095 Ken CONTER 83     
1096 Corinna LECHNER 83    BTC 
1097 Konrad GESSNER 83    RNR 
1098 Morgan SMITH 83    STG 
1099 Alo JAKIN 83    AUB 
1100 Hanna SOLOVEY 83    PVD 
1101 Matvey MAMYKIN 83    KAT 
1102 Jimmy RAIBAUD 83    ADT 
1103 Diego MILAN JIMENEZ 82    DCT 
1104 Mohamad Izzat Hilmi ABDUL HALIL 82    TSC 
1105 Stijn DEVOLDER 82    VWC 
1106 Jimmy JANSSENS 82    CIB 
1107 Mark CHRISTIAN 82    ABS 
1108 Bryan ALAPHILIPPE 81    ADT 
1109 Frantisek SISR 81    CCC 
1110 Jean Cloude UWIZEYE 81     
1111 Filippo TAGLIANI 81     
1112 Steven TRONET 81    ADT 
1113 Seid LIZDE 80    UAD 
1114 Jip VAN DEN BOS 80    DLT 
1115 Mohd Hariff SALEH 80    TSG 
1116 Islam RAGAEY 80     
1117 Luis Guillermo MAS BONET 80    CJR 
1118 Thanawut SANIKWATHI 80    TCC 
1119 Samuel BURSTON 80     
1120 Alena PETCHENKO 80     
1121 Chiara CONSONNI 80     
1122 Nicolas BALDO 80    AUB 
1123 Rui Miguel SOUSA BARBOSA 80    BOA 
1124 Elisa LONGO BORGHINI 80    WHT 
1125 Bernardo SUAZA ARANGO 80    MZN 
1126 Marella Vania SALAMAT 80     
1127 Oliver KENT-SPARK 80    DPV 
1128 Kevin LEDANOIS 80    TFO 
1129 Rossella RATTO 80    CPC 
1130 Maaike BOOGAARD 80     
1131 Peter MILOSTIC 80     
1132 Nelson Andres SOTO 80    COD 
1133 Nik CEMAZAR 80     
1134 Kendall RYAN 80    TIB 
1135 Tim DECLERCQ 80    QST 
1136 Edwin Arnulfo PARRA 80    NLC 
1137 Saeeid SAFARZADEH 80    TST 
1138 Jelle WALLAYS 79    LTS 
1139 Pascal EENKHOORN 79     
1140 Nelson Ismael SANCHEZ JIMENEZ 79     
1141 Daniel WHITEHOUSE 78    TSG 
1142 Héctor LUCERO 78    EMP 
1143 Luca RAGGIO 78    WIL 
1144 Julien DUVAL 78    ALM 
1145 Mateusz TACIAK 78    CCC 
1146 José Manuel DÍAZ GALLEGO 78    ICA 
1147 Steff CRAS 78     
1148 Brendon DAVIDS 78     
1149 Przemyslaw KASPERKIEWICZ 78    SKT 
1150 Emiel PLANCKAERT 77    LTS 
1151 Janez BRAJKOVIC 76    TBM 
1152 Daan OLIVIER 76    TLJ 
1153 Laureano ROSAS 75    TCT 
1154 Nigel ELLSAY 75    SPC 
1155 Benjamin DECLERCQ 75    SVB 
1156 Chad HAGA 75    SUN 
1157 Simon MUSIE 75     
1158 Twan BRUSSELMAN 75    DJP 
1159 Norman VAHTRA 75    AAS 
1160 David ARROYO DURAN 75    CJR 
1161 Eyeru Tesfoam GEBRU 75     
1162 Sjoerd Van GINNEKEN 74    RNL 
1163 Mohd Shahrul MAT AMIN 74    TSG 
1164 Jorge ABREU 74     
1165 Juan MURILLO 74     
1166 Yimmi José BRICEÑO 74    GCB 
1167 Laurens TEN DAM 74    SUN 
1168 Patrick BOSMAN 73    HAC 
1169 Giovanni CARBONI 73     
1170 Axel JOURNIAUX 73     
1171 Alberto LOSADA ALGUACIL 73    KAT 
1172 Tony HUREL 73    DEN 
1173 Flavien MAURELET 73     
1174 Diego RUBIO 73    CJR 
1175 Galym AKHMETOV 73    TSE 
1176 Bram TANKINK 73    TLJ 
1177 Alison JACKSON 73    BPK 
1178 Adellyn CRUZ 72     
1179 Javier MORENO BAZAN 72    TBM 
1180 Aristobulo CALA 72    SCQ 
1181 Dayer QUINTANA ROJAS 72    MOV 
1182 Alex Alberto CANO ARDILA 72    COD 
1183 Juliette LABOUS 72    SUN 
1184 Álvaro José HODEG 71    COD 
1185 Hernan Luis VILLALOBOS 71    AVE 
1186 Ulises Alfredo CASTILLO 71    JBC 
1187 Maher HASNAOUI 71    SKD 
1188 Oleksandr GOLOVASH 71    MCC 
1189 Davide MARTINELLI 71    QST 
1190 Ibai SALAS 71    BUR 
1191 Ian GARRISON 71    AHB 
1192 Amanuel Tsegay 71     
1193 Katia RAGUSA 70    BPK 
1194 Vojtech SEDLACEK 70     
1195 Valentin MADOUAS 70    FDJ 
1196 Silvia VALSECCHI 70    BPK 
1197 Tomas BUCHACEK 70    ELA 
1198 Batuhan OZGUR 70    TRK 
1199 Kaat HANNES 70    LWK 
1200 Nina BUYSMAN 70    PVD 
1201 Trond Hakon TRONDSEN 70    TSS 
1202 Lars VAN DER HAAR 70    TFL 
1203 Tayler WILES 70    UHC 
1204 Marta JASKULSKA 70     
1205 Samuel José Rodriges CALDEIRA 70    W52 
1206 Ilona HOEKSMA 70    HPU 
1207 Thanh Tam NGUYEN 70     
1208 Brayan Steven RAMIREZ 70    MED 
1209 Leon HEINSCHKE 70     
1210 Mark O'BRIEN 70     
1211 Francesca PATTARO 70    BPK 
1212 Truls Engen KORSÆTH 70    AST 
1213 Joelle NUMAINVILLE 70    CPC 
1214 Changpad KRITSADA 70    IAC 
1215 Antonio PEDRERO 69    MOV 
1216 Jeremy MAISON 69    FDJ 
1217 Lilibeth CHACÓN 69     
1218 Laurens DE VREESE 69    AST 
1219 Omar Alberto MENDOZA CARDONA 68    Boliv 
1220 Matija KVASINA 68    RSW 
1221 Christoffer LISSON 68    ABB 
1222 Rick OTTEMA 68    BDC 
1223 Sébastien FOURNET-FAYARD 68     
1224 Sergey FIRSANOV 68    GAZ 
1225 Anton IVASHKIN 66    MCC 
1226 Héctor SAEZ 66    CJR 
1227 Juan Pablo SUAREZ 66    EPM 
1228 David BELDA 66    BUR 
1229 Ivan Ramiro SOSA CUERUO 66    AND 
1230 Silvia PERSICO 66    VAL 
1231 Yusuke HATANAKA 66    UKO 
1232 Matteo FABBRO 66     
1233 Fabien CANAL 66    ADT 
1234 Ok Cheol KIM 65    SCT 
1235 Imerio CIMA 65     
1236 Berden De VRIES 65    RNL 
1237 Rasmus TILLER 65    TJI 
1238 Mohammad GANJKHANLOU 65    PKY 
1239 Emil Nygaard VINJEBO 65    TGC 
1240 Simone STERBINI 65    BAR 
1241 Joao RODRIGUES 65    W52 
1242 Etienne VAN EMPEL 65    RNL 
1243 Amber VAN DER HULST 65     
1244 Andrea GUARDINI 65    UAD 
1245 Wan Yau LAU 65    HKS 
1246 Mathieu BURGAUDEAU 65    DEN 
1247 William CLARKE 65    CDT 
1248 Isiaka CISSE 64     
1249 Christoph PFINGSTEN 64    BOH 
1250 Nicolás NARANJO 64    AFT 
1251 Médéric CLAIN 64     
1252 Blanca Liliana MORENO 63     
1253 Matthieu LADAGNOUS 63    FDJ 
1254 Anna Zita Maria STRICKER 63    BTC 
1255 Eugert ZHUPA 63    WIL 
1256 Yauhen SOBAL 63    MCC 
1257 Christopher OPIE 63    BIK 
1258 Abderrahmane BECHLAGHEME 63     
1259 Jacob SCOTT 63    SKT 
1260 Charalampos KASTRANTAS 63     
1261 Léo VINCENT 63    FDJ 
1262 Philipp WALSLEBEN 63    BEC 
1263 Jesus PEREZ 63     
1264 Johannes FRÖHLINGER 62    SUN 
1265 Daniel AUER 62    RSW 
1266 Russell DOWNING 61    JLT 
1267 Francisco MANCEBO PEREZ 61    SKD 
1268 Philip DEIGNAN 61    SKY 
1269 Pavel KOCHETKOV 61    KAT 
1270 David DE LA FUENTE RASILLA 61    LHL 
1271 Kanstantsin KLIMIANKOU 61    MCC 
1272 Leigh HOWARD 61    ABS 
1273 Kevin GENIETS 61    ALM 
1274 Jhorman FLORES 61    GCB 
1275 Anastasia IAKOVENKO 61     
1276 Clint HENDRICKS 61     
1277 Timothy STEVENS 61    PSV 
1278 Dieter BOUVRY 61    PSV 
1279 Jelena ERIC 61    BTC 
1280 Edward RAVASI 60    UAD 
1281 Matthew ZENOVICH 60    STG 
1282 Annalisa CUCINOTTA 60    LWK 
1283 Mathias NORSGAARD 60     
1284 Polychronis TZORTZAKIS 60    RTS 
1285 Miguel Angel RUBIANO CHAVEZ 60    COD 
1286 Jeanne D'arc GIRUBUNTU 60     
1287 Kenneth VANBILSEN 60    COF 
1288 Gladys Grikpa TOMBRAPA 60     
1289 Thea THORSEN 60    HPU 
1290 James OGILVIE 60     
1291 Evgeny KOBERNYAK 60    GAZ 
1292 Daniele COLLI 60    TYD 
1293 Danielle KING 60    CPC 
1294 Katie ARCHIBALD 60    WNT 
1295 Geoffrey SOUPE 60    COF 
1296 Chun Wing LEUNG 60    HKS 
1297 Samuel VOLKERS 60     
1298 Amaury CAPIOT 60    SVB 
1299 Abderrahmane MANSOURI 60     
1300 Wesley KREDER 60    WGG 
1301 An-Li KACHELHOFFER 60    LSL 
1302 Mohammad RAJABLOU 60    PKY 
1303 Tanner PUTT 59    UHC 
1304 Patrick CLAUSEN 59    RIW 
1305 Ludwig De WINTER 59    WVA 
1306 Anass Ait El ABDIA 59    UAD 
1307 Josip RUMAC 59    BCP 
1308 Robert STANNARD 58    MTS 
1309 Keegan Logan SWIRBUL 58    JBC 
1310 Ike GROEN 58    RIJ 
1311 William BARTA 58    AHB 
1312 Sergei ROSTOVCEV 58     
1313 Alexander ALEXIEV 58     
1314 Georgios BOUGLAS 58    GCB 
1315 Asmund Romstad LØVIK 58    FIX 
1316 Rui OLIVEIRA 58    AHB 
1317 Stijn DE BOCK 58    CIB 
1318 Serhiy GRECHYN 57     
1319 Nikita SOKOLOV 57    VAM 
1320 Rubén PLAZA MOLINA 56    ORS 
1321 Stefan SCHUMACHER 56    KWC 
1322 Tanguy TURGIS 56    COF 
1323 Yonder GODOY 56    WIL 
1324 Yannick MARTINEZ 56    DMP 
1325 Alexander GEUENS 56    PSV 
1326 Jérémy ROY 56    FDJ 
1327 Muhammad Fauzan AHMAD LUTFI 55     
1328 Frida KNUTSSON 55     
1329 Alexey VERMEULEN 55    TLJ 
1330 Kyoung Ho PARK 55    GIC 
1331 Cyrus MONK 55    DPV 
1332 Juraj SAGAN 55    BOH 
1333 Andrea CACCIOTTI 55    UNI 
1334 Gracie ELVIN 55    ORS 
1335 Nico DENZ 55    ALM 
1336 Miguel Angel REYES 55     
1337 Dae-yeon KIM 55    KSP 
1338 Matteo SPREAFICO 55