Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Det danske banelandshold kvalificerede sig i nat til bronzefinalen ved World Cup afdelingen i Cali (Colombia). Danskerne kørte i fjerde bedste tid.
Annonce
Det danske banelandshold er klar til at køre om bronzemedaljerne, når rytterne i aften sætter sig på banecyklerne.
Nattens kvalifikation gav sikker australske sejr, da australierne kørte i tiden 4.02.739, hvilket var næsten to sekunder hurtigere end New Zealand, som australierne dermed møder i finalen.
LÆS OGSÅ: Julegave ide 1: Ny 6-dagesløb + evt. billetter
Det danske mandskab kæmpede hårdt for at komme i bronzefinalen og fik ikke den bedste start, da de kørte i 1.05.773 på den første kilometer, hvilket kun rakte til niendebedste tid ud af de 17 deltagere. Danskerne kom dog stærkt på anden og tredje kilometer, hvor holdet kørte henholdsvis næst- og tredjebedste tid. Holdet tabte dig tid på den sidste kilometer, men samlet set kørte de i tiden 4.06.118, hvilket var fjerdebedste tid af alle.
Dermed er holdet klar til bronzefinalen, hvor de møder værtsnationen Colombia.
LÆS OGSÅ: Landstrænerens forventninger
Resultat
1 Australien 4.02.739
Luke Durbridge
Rohan Dennis
Michael Hepburn
Mitchell Mulhern
2 New Zealand 4.04.612
Sam Bewley
Aaron Gate
Marc Ryan
Jesse Sergent
3 Colombia 4.06.118
Juan Esteban Arango
Edwin Avila
Arles Castro
Weimar Roldan
4 Danmark 4.06.794
Lasse Norman Hansen
Casper Folsach
Rasmus Quaade
Christian Ranneries
5 Spanien 4.07.589
Eloy Teruel Rovira
Pablo Aitor Bernal Rosique
Sebastian Mora Vedri
David Muntaner Juaneda
6 Tyskland 4.08.982
Nikias Arndt
Henning Bommel
Stefan Schäfer
Jakob Steigmiller
7 Lokosphinx 4.10.400
Kirill Sveshnikov
Roman Ivlev
Maksim Kozyrev
Sergey Shilov
8 Belgien 4.11.081
Gijs Van Hoecke
Jasper De Buyst
Moreno De Pauw
Jonathan Dufrasne
9 Schweiz 4.11.824
Damien Corthesy
Cyrille Thiery
Olivier Beer
Loic Perizzolo
10 Hong Kong 4.11.847
Ho Ting Kwok
King Wai Cheung
King Lok Cheung
Ki Ho Choi
11 Frankrig 4.11.950
Bryan Coquard
Vivien Brisse
Julien Duval
Kevin Labeque
12 Ukraine 4.13.511
Lobov Oleksandr
Polishchuk Maksym
Radionov Mykhailo
Lagkuti Sergiy
13 Holland 4.14.271
Wouter Haan
Roy Pieters
Nick Stöpler
Michael Vingerling
14 Chile 4.15.370
Edison Bravo
Luis Sepulveda
Antonio Cabrera
Gonzalo Miranda
15 Rusland 4.15.691
Artur Ershov
Ivan Savitskiy
Valery Valynin
Nikolay Zhurkin
16 USA 4.21.349
Ian Moir
Matthew Lipscomb
Gregory Daniel
Zack Noonan
17 Brasilien 4.23.864
Robson Dias
Armando Camargo Filho
Luiz Amorim Ferrao Tavares
Thiago Nardin
Annonce
Annonce
Vuelta España Femenina(2.WWT) 28/04-05/05
Tour du Gévaudan Occitanie(2.NCUPJW) 04/05-05/05
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Elfstedenronde Brugge(1.1) 05/05
Tour du Gévaudan Occitanie(2.NCUPJW) 04/05-05/05
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Elfstedenronde Brugge(1.1) 05/05
Circuit de Wallonie(1.1) 09/05
Itzulia Women(2.WWT) 10/05-12/05
Tour du Finistère(1.1) 11/05
Boucles de l'Aulne - Châ...(1.1) 12/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce