I dag afholdte Skive CK cykelløb i tæt på Roslev. Løbet Salling Bjerg Grandprix blev kørt på en kuperet rundstrækning med masser af action for publikum hele dagen igennem.
I A-klassen blev det til sejr til Jesper Odgaard Nielsen (Glud & Marstrand Horsens), som i øjeblikket er i gang med at score det ene gode resultat efter det andet. Glud & Marstrand Horsens-rytteren ser dog ud til at være kommet sin skade kvit efter intensiv behandling i foråret. Jesper Odgaard bliver også en spændende rytter og følge til dette års Post Danmark Rundt, hvor han også kører for de gule fra Horsens.
Jesper Odgaard vandt foran Jacob Gye Madsen (Team Reelight) og med Rudi Bredahl Nielsen (Team Kvickly Odder) på tredjepladsen.
I juniorløbet fik Mathias Lisson (Team Kvickly Odder Junior) revanche efter den flotte DM-bronze medalje i Faaborg. Den unge Kvickly Odder-rytter kørte et flot løb fra fronten, hvor det bliver til en solosejr. Jeppe Lykke Hartvig Nielsen (Esbjerg CR) snuppede andenpladsen foran Christian Mathiesen (Glud & Marstrand Festina Hobro).
Klasse: A Distance: 99 km. 1 Jesper Odgaard Nielsen Glud & Marstrand Horsens 2.22,57
2 Jacob Gye Madsen Team Reelight 2.23,43
3 Rudi Bredahl Nielsen Team Kvickly Odder 2.23,45
4 Christopher Juul-Jensen Glud & Marstrand Horsens 2.28,08
5 Nicolaj Foulum Olesen Glud & Marstrand Horsens 2.28,14
6 Morten Voss Christiansen Glud & Marstrand Horsens 2.28,16
7 Søren B. Petersen Cycling Nord Elite Team 2.28,33
8 Luthando Kaka Glud & Marstrand Horsens 2.28,49
9 Jesper Hansen Team Reelight 2.28,52
10 Mattias Friis Team Kvickly Odder 2.31,04
Klasse: B Distance: 99 km. 1 Henrik Rask Thorsager Motion Cykling 2.22,58
2 Rolf
Nyborg Broge
Hammel CK 2.28,25
3 Hans Jørgen Hellerup Hammel CK 2.30,33
4 Mark Blaabjerg Christensen
Randers CK 1910 2.30,35
5 Brian Poulsen Horsens AC 2.30,39
Klasse: C Distance: 75 km.
1 Morten Larsen Cycling Nord 1.53,35
2 Thomas Lund Herning CK 1.54,01
3 Peter Bang Fredericia CC 1.54,03
4 Lars Iversen
Viborg Cycling 1.54,36
5 Bjarke Vodder Nielsen Agerskov CK91 1.54,50
6 Steven Olesen Kolding BC s.t.
7 Lars Isaksen Kolding BC s.t.
8 Erik Lahm CK Aarhus s.t.
9 Andreas Kruse Runge Aalborg CR s.t.
10 Jonas Kappelskov Bach Cycling Nord s.t.
11 Claus Termansen
Varde CK s.t.
Klasse: Junior Distance: 75 km.
1 Mathias Lisson Team Kvickly Odder JUN 1.53,31
2 Jeppe Lykke Hartvig Nielsen
Esbjerg CR 1.53,59
3 Christian Mathiesen Glud & Marstrand Festina Hobro s.t.
4 Martin Lind Herning CK s.t.
5 Lenni Andersen Herning CK s.t.
6 Anders Bak Hansen Skive CK s.t.
7 Karl Magnus Larsen Team Kvickly Odder JUN s.t.
8 Simon Larsen Esbjerg CR 1.54,12
Klasse: Dame A Distance: 75 km. 1 Jette Cathrine Fuglsang Fredericia CC 1.55,43
2 Henriette Lygum Christensen Fredericia CC 2.21,41
Klasse: Begynder Distance: 75 km.
1 Michael Bønding Thorsager Motion Cykling 1.58,28
2 Casper Skov Holstebro CC 2.00,51
3 Kenneth Sørensen Aalborg CR 2.00,53
4 Johnny Brandt Hammel CK s.t.
5 Rasmus Dyhr Andreassen
Silkeborg IF Cykling s.t.
6 Jes Knudsen Thorsager Motion Cykling s.t.
7 Jan Vestergård Pedersen Varde CK s.t.
8 Jesper Heiberg Esbjerg CR s.t.
9 Steffen Andreas Furholm CK Aarhus s.t.
Klasse: Veteran H40 Distance: 75 km.
1 Klaus Kynde Odder CK 1.54,00
2 Torleif Røberg Fredericia CC 1.54,04
3 Tom Knudsen Horsens AC 1.54,38
4 Jens-Peder Ravn Rasmussen Horsens AC 1.54,50
5 Flemming Steen Horsens AC s.t.
6 Henning Sørensen Hammel CK 1.54,51
7 Jesper Hansen CCH Hjørring s.t.
Klasse: Veteran H50 Distance: 75 km.
1 Danny Koch Christensen Skive CK 1.58,28
2 Peter Broe CK Aarhus 2.00,54
3 Henning Thygesen Svendborg CC s.t.
4 Ib Jørgensen Svendborg CC s.t.
5 Karsten Arnfeldt Olsen Fredericia CC s.t.
6 William Øhlenschlæger Madsen Haderslev CK75 s.t.
7 Steffen Munch Hansen CCH Hjørring s.t.
Klasse: Veteran H60 Distance: 75 km. 1 Villy Christensen Hammel CK 2.00,59
2 Bjarne Brøndum Cykling
Odense 2.08,25
3 Preben Nørskov Holstebro CC 2.08,29
Klasse: Ungdom-U17 Distance: 64 km. 1 Alexander Mørk Nr. Søby CK 1.41,23
2 Niklas Kjær Runliden Horsens AC 1.41,26
3 Kasper Svingel Jensen Silkeborg IF Cykling 1.42,15
4 Michael Valgren Andersen Thy CR s.t.
5 Anders Damgaard Christiansen Horsens AC s.t.
6 Nicklas Møller Mikkelsen Silkeborg IF Cykling s.t.
7 Mads Lillelund Christiansen Esbjerg CR s.t.
8 Aske Louring Vorre Vejle CK 1.42,19
9 Daniel Malmros Christiansen Odder CK 1.42,25
10 Alexander Hulshoff Viborg Cycling 1.42,27
11 Peter Mathiesen Holstebro CC 1.42,29
12 Nicolai Brøchner Nielsen Kolding BC 1.48,05
Klasse: Ældste Drenge - U15 Distance: 35 km.
1 Mikkel Refshøj Andersen Nr. Søby CK 0.59,30
2 Thomas U. Sandstrøm Aalborg CR s.t.
3 Alexander Engels Ryming Nr. Søby CK s.t.
4 Niklas Eg Herning CK 0.59,32
5 Mikkel Elgaard Bahnsen Randers CK 1910 s.t.
6 Christian Gregersen Brix Varde CK s.t.
7 Kenneth Guldberg Lauridsen Herning CK 1.00,04
8 Henrik Pedersen Nr. Søby CK 1.01,03
9 Christopher Rahbek Christensen Viborg Cycling 1.01,05
10 Martin Visby Larsen Thy CR 1.01,06
11 Jacob Kruse Jensen Middelfart CK s.t.
Klasse: Ældste Piger- UP15 Distance: 35 km. 1 Kristina Johanna Andersen Rødekro CC 1.14,39
Klasse: Mellemste Drenge-U13 Distance: 23 km.
1
Anthon Charmig CK Aarhus 0.49,13
2 Kristian Arnth Sørensen Herning CK 0.49,44
3 Frederik Pedersen Thorsager Motion Cykling s.t.
4 Jesper Sommer Jensen Hobro CK38 0.49,46
5 Jonas Vingegaard Rasmussen Thy CR 0.50,00
6 Lasse Rangstrup Nielsen Varde CK 0.50,28
Klasse: Mellemste Piger-UP13 Distance: 23 km. 1 Malene Guldberg Lauridsen Herning CK 0.59,12
Klasse: Yngste Drenge - U11 Distance: 12 km.
1 Joakim Lisson Tissø Cykle Ring 0.26,44
2 Mikkel Arvid Olsen Svendborg CC 0.29,40
Klasse: Yngste Piger-UP11 Distance: 12 km. 1 Simone Eg Herning CK 0.27,00