Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Jonas Lindberg vandt i dag DM i cross for U23-ryttere, da han tog titlen foran Carl Erik Schoulgin Sørensen og Andreas Lund Andresen på Holbæks afvekslende rute.
Annonce
Der ventede rytterne en tør og frosthård rute på omkring 2.900 meter med både asfalt, græs, skrænter, grus, trapper og off-camper sektioner, da de bedste danske U23-herrer skulle dyste om DM-titlen.
Det viste sig, at Jonas Lindberg var stærkest, da han slog et hul på anden omgang, og siden hen kunne lade sig hylde som vinder.
”Taktikken var, at jeg bare ville køre fra start, og jeg kunne hele tiden mærke, at de andre drenge hang lidt på de flade stykker, så jeg holdt på, og så fik jeg hullet,” siger han til Feltet.dk.
Lindberg, der primært er mountainbikerytter, kunne tidligt mærke, at sejren var i hus.
”Det tænkte jeg (at han ville vinde) på anden omgang, da jeg fik hullet første gang. Jeg kunne godt mærke, at jeg var den stærkeste i dag.”
Én af Lindberg sæsonmål er DM i mountainbike, hvor han håber at kunne kæmpe med om sejren mod de store favoritter, Simon Andreasen og Sebastian Fini.
Resultat
1 Jonas Lindberg - Gl Rye MTB 00:56:54.756
2 Carl Erik Schoulgin Sørensen - Carl Ras CX Team-Sydkysten Cycling 00:01:40.036
3 Andreas Lund Andresen - Team Giant-ASSOS CX 00:03:00.548
4 Jeppe Aaskov Pallesen - Team OK Kvickly Odder 00:03:38.639
5 Rasmus Wulff Nørholm Gøtke - Team IBT-Ridley Sydkysten Pro Cycling s.t.
6 Casper Kjelgaard Ilsø - Team Herning CK Elite PB Look 00:04:29.801
7 Oliver Emil Errebo - Team Giant-ASSOS CX 00:04:55.692
8 Snorre Larsen - Team Amaton Sponz 00:05:43.959
9 Kasper Kragbæk Kristensen - Team Rold Skov Elite 00:07:15.612
1 omgang efter
10 Thor Mørup Prødel - Team Integra Advokater - Giant (M) 00:01:14.538
11 Jeppe Hanssing - Team Integra Advokater - Giant (M) 00:01:26.244
12 Gustav Heyn - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 00:02:04.869
13 Frederik Uhre - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 00:03:23.967
14 Chris Norman Larsen - Lolland-Falster Cykle Klub 00:07:14.97
Annonce
Annonce
Vuelta España Femenina(2.WWT) 28/04-05/05
Tour de Romandie(2.UWT) 23/04-28/04
Lotto Famenne Ardenne Cla...(1.1) 28/04
Vuelta Asturias Julio Alv...(2.1) 26/04-28/04
Eschborn-Frankfurt(1.UWT) 01/05
Tour du Gévaudan Occitanie(2.NCUPJW) 04/05-05/05
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Elfstedenronde Brugge(1.1) 05/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce