Nyborg CC arrangerede i dag Danske Bank løbet. De bedste danske herrer var ikke til start, men Morten Falk Nielsen (Bov CC) vandt i B-klassen. Hos juniorerne vandt Nicolai Steensen fra Glud & Marstrand Festina Hobro endnu engang med fire holdkammerater lige i hælene. Hos damerne vandt Jette Fuglsang fra Fredericia CC foran Nicoline Hansen, men det var også de eneste to til start.
Klasse: B - Distance: 120 km.
1 Morten Falk Nielsen - Bov CC 2.59,05
2 Jan Birk Oxlund -
Vejen BC 2.59,06
3 Tom Bøttger -
Sønderborg CK 2.59,17
4 Michael Guldhammer - Vejle CK s.t.
5 Nikolaj Sørensen -
Hammel CK s.t.
6 Nikolaj E. Svenningsen - Herning CK s.t.
7 Morten Larsen - Cycling Nord 3.01,47
8 Dennis Boje Nissen - TCM Elite s.t.
9 Kenneth Fahl Andersen - Cycling Nord s.t.
10 Mark Blaabjerg Christensen -
Randers CK 1910 s.t.
Klasse: C - Distance: 90 km. 1 Klaus Kynde - Odder CK 2.16,45
2 Harald Askefrø Bjørn - CK Aarhus 2.17,06
3 Kasper Bay - Cykling
Odense s.t.
4 Lasse Smidt - Cykling Odense s.t.
5 Nicolai Lykke Hartvig Nielsen -
Esbjerg CR s.t.
6 Martin Thygesen - Svendborg CC s.t.
7 Jesper Sloth Hansen - Vejen BC s.t.
8 Jan Christoffersen - Cykling Odense s.t.
9 Bjarke Vodder Nielsen Agerskov - CK91 s.t.
10 Poul Erik Bramsen Agerskov - CK91 s.t.
Klasse: Junior - Distance: 120 km. 1 Nicolai Steensen - Glud & Marstrand Festina Hobro s.t.
2 Rasmus Lyngholm Malmkjær - Glud & Marstrand Festina Hobro s.t.
3 Patrick Clausen - Glud & Marstrand Festina Hobro s.t.
4 Sebastian Lander - Glud & Marstrand Festina Hobro s.t.
5 Mathias Gade Jakobsen - Glud & Marstrand Festina Hobro s.t.
6 Simon Larsen - Esbjerg CR s.t.
7 Mathias Lisson - Team Kvickly Odder JUN s.t.
8 Jeppe Lykke Hartvig Nielsen - Esbjerg CR s.t.
9 Simon Tange Hansen - Esbjerg CR s.t.
Klasse: Dame A - Distance: 90 km.
1 Jette C. Fulgsang - Fredericia CC 02.19,33
2 Nicoline Hansen - Fredericia CC 02.36,03
Klasse: Dame B - Distance: 90 km. 1 Helle Hygum - Vejle Cykel Klub 2.50,38
Klasse: Begynder - Distance: 90 km. 1 Jesper Heiberg - Esbjerg CR 2.20,42
2 Jan Nielsen - Nyborg CK s.t.
3 Jan Andresen - TCM Elite s.t.
4 Christian Bødker - Esbjerg CR s.t.
5 Mark Petersen - Tønder ACR s.t.
6 Hans Christian Iversen - Haderslev CK75 s.t.
7 Johnny Strandbygaard Hansen - Herning CK s.t.
8 Karsten Kousgaard - Randers CK 1910 s.t.
9 Bjarne Andersen - Nyborg CK s.t.
10 Jakob Skinderholm - Politiets CA s.t.
11 Majid Nazar Moghadam - Nyborg CK s.t.
12 Anders Møller - Nyborg CK s.t.
Klasse: Veteran H40 - Distance: 90 km. 1 Lars Schmidt - Holte Cykel Klub 2.17,45
2 Ulrik Frandsen - Cycling Langeland 2.17,48
3 Hans Jørgen Christensen -
Silkeborg IF Cykling 2.19,06
4 Torleif Røberg - Fredericia CC s.t.
5 Poul Kjær Overgaard - Herning CK s.t.
6 Lutz SChroder - Pearl Master s.t.
7 Benne Nielsen - Bremen 2.19,27
8 Henrik Nielsen -
Varde CK s.t.
9 Peter Konggaard Jørgensen - Svendborg CC 2.19,31
10 Henrik Roland Jensen - CK Aarhus s.t.
Klasse: Veteran H50 - Distance: 90 km.
1 Danny Koch Christensen - Skive CK 2.25,22
2 Helmuth Gram - Fredericia CC 2.27,21
3 Svend E. Hansen - Svendborg CC s.t.
4 Kim Theils - Randers CK 1910 s.t.
5 Per Sandahl - Hammel CK s.t.
6 Søren Vagtholm - Cykling Odense s.t.
7 Hans-Jørgen Pedersen - Grenaa CC s.t.
Klasse: Veteran H60 - Distance: 90 km. 1 Palle Krog Rasmussen - Faaborg Ski og Motionsklub 2.27,23
2 Anders Høj - Skive CK s.t.
3 Heinz Gerhardt Terndrup - Cykling Odense s.t.
Klasse: Ungdom - Distance: 60 km. 1 Nicolai Brøchner Nielsen - Kolding BC 1.28,09
2 Matias Greve - Cykling Odense s.t.
3 Lennart Guldberg Lauridsen - Herning CK s.t.
4 Casper Degn Larsen - Herning CK s.t.
5 Martin Dyreborg Hansen - Herning CK s.t.
6 Steffen Schneider Jakobsen - Hobro CK38 s.t.
7 Morten Veirup - Esbjerg CR s.t.
8 Søren Sølvsten Nielsen - Silkeborg IF Cykling s.t.
9 Kasper Svingel Jensen - Silkeborg IF Cykling s.t.
10 Martin Herbæk Grøn - Hobro CK38 s.t.
11 Simon Bigum - Cykling Odense s.t.
12 Aske Louring Vorre - Vejle CK s.t.
13 Alexander Mørk - Nr. Søby CK s.t.
14 Frederik Honorè - Middelfart CC s.t.
15 Lucas Udby - Hobro CK38 s.t.
16 Ronnie Bang Pedersen - Silkeborg IF Cykling s.t.
17 Simon Frederiksen - Roskilde CR s.t.
18 Michael Valgren Andersen - Thy CR s.t.
19 Alexander Hjortnæs - Hvidovre CK s.t.
Klasse: Ældste drenge U15 - Distance: 37,5 km.
1 Simon Hamann Larsen - Middelfart CC 1.07,10
2 Mathias Rask Jeppesen - Vejen BC s.t.
3 Thomas U. Sandstrøm - Aalborg CR s.t.
4 Esben Peter Christian Clapp - Roskilde CR s.t.
5 Kenneth Guldberg Lauridsen - Herning CK s.t.
6 Thorlak Franck - CK Aarhus s.t.
7 Klaus Walther Conradsen - Aalborg CR s.t.
8 Christoffer Lisson Tissø - Cykle Ring s.t.
Klasse: Ældste Piger U16 - Distance: 37,5 km. 1 Fie Degn Larsen - Herning CK 1.07,10
2 Christina Siggaard - Silkeborg IF Cykling s.t.
3 Heidi Knudsen - Silkeborg IF Cykling s.t.
Klasse: Mellemste Drenge - U13 Distance: 22,5 km.
1 Mathias Norsgaard Jørgensen - Silkeborg IF Cykling 0.41,41
2 Lasse Rangstrup Nielsen - Varde CK s.t.
3
Anthon Charmig - CK Aarhus s.t.
4 Mikkel Frølich Honorè - Middelfart CC s.t.
5 Andreas Stokbro - CK Fix s.t.
6 Anders Bjørn Kristensen - Cykling Odense s.t.
7 Rasmus Beck Knudsen - Esbjerg CR s.t.
Klasse: Mellemste Piger U 13 - Distance: 22,5 km.
1 Nina Krebs Ovesen - Silkeborg IF Cykling 0.41,42
Klasse: Yngste Drenge U11 - Distance: 15 km.
1 Peter Gylling - CK Fix 0.31,30
2 Joakim Lisson - Tissø Cykle Ring s.t.
Klasse: Yngste Piger U11 - Distance: 15 km. 1 Simone Eg - Herning CK 0.31,31