Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
I dag blev der kørt løb licenscykelløb i Sønderborg i flere klasser og det gav følgende resultater.
Annonce
Herre B
1 Lucas Aleksander Ulletved Hjælm Nørregaard - Team ACR-FBL Elite 02.44,48
2 Kahsay Nagasi - Amager Cykle Ring 02.45,16
3 Christian Hellesø Vaaben - Aarhus Cycling (AaC) 02.45,59
4 Nils Eigil Bradtberg - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 02.45,59
5 Nichlas Eberhardt Sørensen - Lyngby Cycle Club 02.46,00
6 Flemming Steen - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
7 Rasmus Hestbek Lund - Cykle Klubben Aarhus 02.46,05
8 Andreas Tvermoes Noe - Sydkystens Cycling 02.46,12
9 Jeppe Tolbøll - Haderslev Starup Cykelklub 02.48,06
10 Rashid F. Elkott - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 02.50,51
11 Andreas Nielsen - Nyborg Cykle Klub s.t.
12 Bjarne Kingo Andersen - Nyborg Cykle Klub 02.50,55
13 Simon Knudsen - Hammel ck 02.50,55
14 Stefan Ryom - Cykle Klubben Aarhus 02.57,41
15 Kristian Vollertsen - Greve Cykle Club s.t.
Herre C
1 Thomas Mikkelsen - Brædstrup Cykel Klub 02.18,56
2 Thomas Jepsen - Sønderborg Cykle Klub 02.24,02
3 Michael Damm Kohberg - Haderslev Starup Cykelklub s.t.
4 Mark Frederiksen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
5 Jakob Hoffmann - Randers PI Cykelafdelingen s.t.
6 Mads Olsen - Ckringen 02.24,09
7 Søren Mikkelsen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 02.24,30
8 Ask Nørgaard - Svendborg Cykle Club - Sydfyn 02.24,55
9 Flemming Damgaard Andersen - Holstebro Cycleclub af 1960 02.25,01
10 Danny Bak Pedersen - Cykle Klubben Aarhus s.t.
11 Niclas Kjærhus - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
12 Daniel Svingel - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
13 Mathias Meldgård - Vejle Cykel Klub s.t.
14 Thomas Maaløe - Greve Cykle Club s.t.
15 Martin Henriksen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub s.t.
16 Martin Bang - Svendborg Cykle Club - Sydfyn s.t.
17 Patrick L. von Wildenradt - Sønderborg Cykle Klub s.t.
18 Christian Wilkens - Haderslev Starup Cykelklub s.t.
19 Jesper Moltke Sørensen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
Herre D
1 Mark Eriksen - Kolding Bicycle Club 01.58,43
2 Poul Bentsen - Kolding Bicycle Club s.t.
3 Kim Ternstrøm - Tønder Amatør Cykle Ring s.t.
4 Sune Guldbrand Hansen - Vejle Cykel Klub 01.58,45
5 Jesper Linddal - Aarhus Cycling (AaC) 01.59,13
6 Rafael BRANCAGLIONE A CASTRO - Ckringen s.t.
7 John Poulsen - Hobro Cykle Club af 1938 s.t.
8 Sebastian F Rasmussen - Cykling Odense 01.59,14
9 Mathias Panduro Høgfeldt Pedersen - Skive Cykle Klub 01.59,54
10 Jeppe Falk-Kristensen - Nr Søby Cykel Klub s.t.
11 Jesper Nielsen - Vejen BC s.t.
12 Danny Linaa - Aarhus Cycling (AaC) 02.07,04
13 Carsten Boel - Haderslev Starup Cykelklub s.t.
14 Rasmus Hvingelby - Ordrup Cykle Club s.t.
15 Tom Blom Christensen - Aarhus Cycling (AaC) s.t.
16 Rasmus Kolmos Schmidt - Sønderborg Cykle Klub s.t.
17 Brian Johnsen - Silkeborg IF Cykling s.t.
18 Andrew Bridgens - Kolding Bicycle Club s.t.
19 Jesper Heiberg - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
20 Peder Roungkvist - Hedensted Cykel Klub s.t.
21 Michael Skov - Ckringen 02.07,16
22 Thorbjørn Sørensen - Cykle Klubben Aarhus 02.14,35
Dame A
1 Julie leth - Wiggle High5 pro cycling 02.25,03
2 Heidi Gabriel - Sydkystens Cycling 02.47,54
Dame B
1 Adelle Stead - Sønderborg Cykle Klub 01.55,03
2 Anna Eriksmo - Amager Cykle Ring 01.55,11
3 Tine-Marie Hansen - Amager Cykle Ring 02.05,34
4 Christina Dalby Olesen - Roskilde Cykle Ring 02.11,46
Herre Veteran 40
1 Flemming Nielsen - Vejle Cykel Klub 02.37,31
2 Bjarne Olsen - Silkeborg IF Cykling s.t.
3 Torleif Røberg - Fredericia Cycle Club s.t.
4 søren skytte-petersen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 02.37,34
5 Claus Birk - Greve Cykle Club 02.37,41
6 Carsten Jensen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 02.38,16
7 brian poulsen - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
8 Morten Moltesen Kristensen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 02.38,54
9 Jesper Olsen - Viborg MTB 02.38,56
10 Erik Zoega - Nyborg Cykle Klub 02.39,16
11 Dan Jensen - Cykling Odense s.t.
12 kenni schmidt - Grenaa Cykle Club s.t.
13 janus lautrup - Frederikshøj Cycling Club s.t.
14 Morten B. Andersen - Fredericia Cycle Club s.t.
15 Michael Jensen - Randers Cykleklub af 1910 s.t.
16 Henrik Kücken - Rødekro Cykle Club RKCC 02.39,20
17 Thomas Blichert-Toft - Ry Cycle Club 02.39,27
18 Jan Birk Oxlund - Cykling Odense 02.39,37
19 Thomas Lyneborg - Sønderborg Cykle Klub 02.40,48
20 Martin Leonhard - Fredericia Cycle Club 02.43,15
21 Azael Larsen - Sønderborg Cykle Klub 02.44,51
Herre Veteran 50
1 Michael allan Hansen - Ordrup Cykle Club 01.59,04
2 Niels-Jørgen Jensen - Cykling Odense s.t.
3 Klaus Møller - Cykel Klubben Djurs s.t.
4 Per Schøler - Nyborg Cykle Klub 01.59,06
5 Jørn Nielsen - Sønderborg Cykle Klub s.t.
6 Henrik Nielsen - Cykling Vest s.t.
7 Jan Laursen - Cykling Odense s.t.
8 Alex Madsen - Randers Cykleklub af 1910 s.t.
9 Carsten Riis - Vejen Bicycle Club s.t.
10 Kim Hørslev - Cykel Klubben Djurs s.t.
11 Stig Christensen - Ordrup Cykle Club s.t.
12 Lars Aagaard Hansen - Nyborg Cykle Klub s.t.
13 Carsten Qurttrup - CK Århus s.t.
14 martin young - Fredericia Cycle Club s.t.
15 Kim Lambæk - Vejen Bicycle Club s.t.
16 Lars Julin - Odder Cykel Klub s.t.
17 Bo Prisholm - Odder Cykel Klub s.t.
18 Lars-Bo Marcussen - Sønderborg Cykle Klub s.t.
19 Peter Holm Nielsen - Aarhus Cycling (AaC) s.t.
20 John Papsø - Silkeborg IF Cykling s.t.
21 Peter Bjerrisgaard - Vejen Bicycle Club s.t.
22 Lars Fogtmann - Aarhus Cycling (AaC) s.t.
23 Bent Pedersen - Herning Cykle Klub s.t.
24 Anders Møller - Nyborg Cykle Klub s.t.
25 Henrik Thegen - Randers Cykleklub af 1910 s.t.
26 Poul Madsen - Elite Cycling Snejbjerg s.t.
27 Laurids Jeppesen - Ckringen s.t.
28 Ole Bladt-Hansen - Vejen Bicycle Club s.t.
29 Leif Thomsen - Silkeborg IF Cykling 01.59,39
30 Dennis Bay - Hammel Cykle Klub s.t.
31 Niels Peter Heiby - Cykle Klubben Aarhus 01.59,49
32 Finn Yding Sørensen - Horsens Amatør Cykleklub 01.59,57
33 Claus Wårsøe - Cykling Odense 02.11,16
Herre Veteran 60
1 Finn Koldste - Vejle Cykel Klub 01.53,17
2 Claus Westerholt - Lolland-Falster Cykle Klub 01.55,03
3 Henrik Jensen - Randers Cykleklub af 1910 s.t.
4 jan høegh - Politiets IF Kbh-Cykling s.t.
5 Peter Kondrup - Fredericia Cycle Club s.t.
6 Holger Christiansen - Skive Cykle Klub s.t.
7 René Wibholdt - Cykle Klubben Aarhus s.t.
8 ib jørgensen - Bov Cykle Club 01.55,08
9 Svend Christensen - Elite Cycling Snejbjerg 01.55,11
10 Søren Kjærås - Middelfart Cykel Club 01.55,17
11 Preben Christensen - Sorø Bicycle Club 02.04,47
Herrer Veteran 70
1 Alan Kehlet - Vejen Bicycle Club 01.55,03
2 Frede Andersen - Horsens Amatør Cykleklub 01.57,53
Drenge Ungdom
1 Frederik Wandahl - Roskilde Cykle Ring 01.45,31
2 William Blume Levy - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
3 Frederik Erringsø - Roskilde Cykle Ring s.t.
4 Sebastian Theodor Millinge Petersen - Herning Cykle Klub s.t.
5 Oliver Heine - Næstved Bicycle Club s.t.
6 Anders Toft Nielsen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 01.46,24
7 Alfred Rasmussen - Odder Cykel Klub 01.47,45
8 Oliver Friis - Odder Cykel Klub s.t.
9 Jeppe Andreasen - Odder Cykel Klub 01.48,09
10 Rasmus Madsen - Herning Cykle Klub 01.48,36
11 Mathias Birk Madsen - Cykle Klubben Aarhus 01.48,55
12 Dennis Lock - Kolding Bicycle Club 01.49,10
13 Mads Bak Bjerregaard - Cykle Klubben Aarhus 01.51,20
14 Benjamin Kolze Changizi - Silkeborg IF Cykling s.t.
15 Aksel Klinge - Cykling Odense s.t.
16 Kristian Mundbjerg - Herning Cykle Klub s.t.
17 Anders Bjørn Jørgensen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
18 Casper Veth Jensen - Silkeborg IF Cykling 01.51,23
19 Anders Foldager - Hammel Cykle Klub 01.56,34
20 Magnus Rost - Slagelse Cykle Ring s.t.
21 Viktor Wiby Paulsen - Odder Cykel Klub 01.58,42
22 Peter Rod Ibsen - Silkeborg IF Cykling 01.58,44
23 Mads Mosevang Pedersen - Silkeborg IF Cykling 01.58,47
24 Asger Kresten Tobiasen - Hammel Cykle Klub 01.58,55
25 Mads Jensby - Silkeborg IF Cykling 02.05,57
Piger U17
1 Mette Egtoft Jensen - Team RYTGER powered by CYKELTØJ-ONLINEDK 01.02,20
2 Mille Troelsen - Herning Cykle Klub s.t.
3 Anna Schelde Berg - Amager Cykle Ring 01.10,36
4 Maja Lundtoft Lindbjerg - Herning Cykle Klub 01.14,17
Drenge U15
1 Sebastian Mikkelsen - Herning Cykle Klub 01.02,17
2 Oliver B. Søndergaard - Silkeborg IF Cykling s.t.
3 Oliver Fallahpour Søholm - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
4 Lukas Lund Sørensen - Cykle Klubben Aarhus s.t.
5 Andreas Læssø Unger - Give Cykelklub s.t.
6 Jonas Larsen - Haderslev Starup Cykelklub s.t.
7 Frederik Bjørn Sørensen - Cykle Klubben Aarhus s.t.
8 Emil Andersen - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
9 Rasmus Perto - Cykle Klubben Aarhus s.t.
10 Malte Hellerup - Aalborg Cykle-Ring s.t.
11 Nicolai Wandahl - Höllviken CK - SE s.t.
12 Gustav Stigaard Topp Lauridsen - Holstebro Cycleclub af 1960 s.t.
13 Rasmus Tækker - Sønderborg Cykle Klub s.t.
14 Marius Mørkeberg Poulsen - Køge Cykel Ring s.t.
15 Victor Stokbæk - Køge Cykel Ring s.t.
16 Kevin Biehl - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
17 Hugo Bruun van Deurs - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
18 Oliver Mortensen - Cykling Odense s.t.
19 Jacob Degn Fryland - Vejle Cykel Klub s.t.
20 Alfred Schultz Jølving - Middelfart Cykel Club s.t.
21 Oliver Madsen Nielsen - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
22 Simon Dalby - Holstebro Cycleclub af 1960 s.t.
23 Lasse Rønn Clemmensen - Holstebro Cycleclub af 1960 s.t.
24 Jeppe Lunding - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
25 Martin Schack Kjærgaard - Herning Cykle Klub s.t.
26 Thor Juel Skivild - Cykling Odense s.t.
27 Jonas Birk Madsen - Cykle Klubben Aarhus s.t.
28 Mathias Tang Jensen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
29 Lucas Schrøder - Køge Cykel Ring s.t.
30 Johannes Rørmose Hansen - Sønderborg Cykle Klub 01.05,36
Piger U15
1 Gullborg Guttesen - Herning Cykle Klub 01.02,20
Drenge U13
1 Conrad Haugsted - Amager Cykle Ring 00.45,22
2 Sebastian Lundtoft Lindbjerg - Herning Cykle Klub s.t.
3 Tore Troelsen - Herning Cykle Klub s.t.
4 Jakob Falk Paarup - Amager Cykle Ring 00.46,37
5 Malte Hansgaard Jensen - Cykling Odense s.t.
6 Lasse Svoldgaard Andersen - Silkeborg IF Cykling 00.47,10
7 Noah Bøge - Holstebro Cycleclub af 1960 00.47,39
8 William Bunde - Amager Cykle Ring 00.47,39
9 Lucas Mørck - Ckringen s.t.
10 Magne Herman Bossen - Cykling Odense 00.47,44
11 Jens Bak Bjerregaard - Cykle Klubben Aarhus 00.51,53
12 Silas Stensen - Cykling Odense s.t.
13 Nicolai Bøttger Frømling - Sønderborg Cykle Klub 00.52,02
14 Magnus Obitsø Forsberg - Cykle Klubben Aarhus 00.52,45
15 Nicklas Sauer - Hammel Cykle Klub 00.54,46
16 Ask Stigaard - Amager Cykle Ring 00.55,10
Piger U13
1 Astrid Marie Bjørn Sørensen - Cykle Klubben Aarhus 00.48,08
Drenge U11
1 Jacob Kvistgaard - Give Cykelklub 00.33,19
2 Malthe Obitsø Forsberg - Cykle Klubben Aarhus 00.34,58
3 Alexander Nedergaard - Middelfart Cykel Club 00.34,59
4 Marcus Biehl - Ckringen 00.36,25
5 Marius Prisholm - Odder Cykel Klub 00.39,29
6 Jonathan Theilmann - Odder Cykel Klub 00.40,07
7 Niels Lyneborg - Sønderborg Cykle Klub 00.48,53
Piger U11
1 Astrid Norup Christiansen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 00.40,52
Annonce
Annonce
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Tour of Estonia(2.1) 23/05-25/05
Tour of Estonia(2.1) 23/05-25/05
Ford RideLondon Classique(2.WWT) 24/05-26/05
Marcel Kint Classic(1.1) 25/05
Rund um Köln(1.1) 26/05
Mercan Tour Classic Alpes...(1.1) 29/05
Course de la Paix GP Jese...(2.NCUP) 30/05-02/06
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce