Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Fire af fem afdelinger i årets DCU cykel cross Post Cup er afviklet, blot mangler 'finalen', som køres den 18. januar, når CK Fix i Rødovre ved København tager imod. Herunder bringes den samlede stilling i de tre klasser: Herre, dame og junior.
Annonce
Herre
1 Tommy Moberg Nielsen 88
2 Simon Andreassen 72
3 Anders Bregnhøj Jensen 60
4 Nicolaj Brems 52
5 Angus Edmond 38
6 Simon Qvortrup 31
7 Tobias Mørch Kongstad 30
8 Jesper Christensen 26
9 Jimmi Purkær 22
10 Benjamin Justesen 22
11 Sebastian Juul 22
12 Martin Hammer Larsen 21
13 Peter Faldt Jensen 20
14 Martin Larsen 20
15 Morten Laustsen 20
16 Thomas Nørup 19
17 Mikkel Skjellerup 17
18 Kasper Seiersen 16
19 Simon Zdrenka 16
20 Anders Rørbæk 15
21 Michael Bygvraa 14
22 Henrik Veiergang 14
23 Nikolaj Rud Østergaard 14
24 Henrik Skyum 14
25 Andreas Rasmussen 13
26 Emil Jørgensen 13
27 Anders Bisgaard 12
28 Henrik Veiergang 11
29 Gunnar Gudnason 11
30 Jesper Olsen 11
31 Rasmus Sloth 10
32 Martin Weiss Hansen 10
33 Rasmus Højsgaard 10
34 Tim Bendtsen 10
35 Peter Visby 10
36 Lucas Mikkelsen 10
37 soren jensen 9
38 Mads Pedersen 9
39 Simon Berg 8
40 Henrik Kirk 7
41 Filipe Pinto 6
42 Morten Hansen 5
43 Dan Backhausen 5
44 Sebasian F Rasmussen 5
45 Kenneth Bendtsen 5
46 Nicolai Overgaard 5
47 Rick Hofmijster 5
48 Oliver Friis 5
49 Michael Kjelstrup Hou 5
50 Mads Hulsrøj Peterson 5
51 Jan Jensen 5
52 Jesper Kjær Nielsen 5
53 Rasmus Remigius Berg 5
54 Casper Skaarup 5
55 Oluf Kristian Højbjerg Hansen 5
56 Mike Isaksen 5
Dame
1 Cathrine Grage 100
2 Kristine Bihrmann 54
3 Helle Haugaard Jessen 44
4 Annette Berg 40
5 Maj Schneider Thomsen 35
6 Anna Madsen 20
7 Helle Jacobsen 20
8 Kristina Thrane 18
9 Helle Holm 16
10 Carina Dörjesson 16
11 Sanne Svendsen 12
12 Helle Jakobsen 11
13 Anna Moe 10
Junior
1 Andreas Lund Andresen 97
2 Luca Ryberg Lonardi 70
3 August Bystrup Johansen 70
4 Rasmus Wulff Nørholm Gøtke 69
5 Carl Erik Schoulgin Sørensen 50
6 Sindre Reidar H. Mohr 22
7 Christian Duus Storgaard 20
8 Thor Mørup Prødel 16
9 Daniel Bonde Nielsen 16
10 Mathias Rosenberg Pedersen 16
11 Carl Sørensen 14
12 Rasmus Olsen 13
13 Christoffer Jespersen 13
Annonce
Annonce
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Tour of Estonia(2.1) 23/05-25/05
Tour of Estonia(2.1) 23/05-25/05
Ford RideLondon Classique(2.WWT) 24/05-26/05
Marcel Kint Classic(1.1) 25/05
Rund um Köln(1.1) 26/05
Mercan Tour Classic Alpes...(1.1) 29/05
Course de la Paix GP Jese...(2.NCUP) 30/05-02/06
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce