Patrick Sinkewitz (ISD-Neri) vandt i dag det 211 kilometer lange italienske endagsløb Giro della Rom. Sammen med
Domenico Pozzovivo (CSF-Colnago) angreb Sinkewitz med godt 50 kilometer til mål, og det lykkedes dem at holde et jagende felt væk. I spurten mellem de to var Sinkewitz den klart hurtigste.
Peter Sagan (Liquigas-Doimo) vandt feltets spurt og tog dermed den sidste plads på podiet.
Resultat
1
Patrik Sinkewitz - ISD - Neri 05.08.00
2 Domenico Pozzovivo - Colnago - CSF Inox 0.02
3 Giovanni Visconti - ISD - Neri 0.58
4 Peter Sagan - Liquigas-Doimo
5
Marco Marcato - Vacansoleil Pro Cycling Team
6 Simone Ponzi - Lampre-Farnese Vini
7 Paolo Bailetti - Ceramica Flaminia
8 Alessandro Bertolini - Androni Giocattoli
9 Francesco Gavazzi - Lampre-Farnese Vini
10 Andrea Tonti - Carmiooro NGC
11 Miguel Angel Rubiano Chavez -
Meridiana Kamen Team 12 Pasquale Muto - Miche
13 Francesco Failli - Acqua & Sapone
14 Bartosz Huzarski - ISD - Neri
15 Riccardo Chiarini - De Rosa - Stac Plastic
16 Volodymyr Starchyk - Amore & Vita - Conad
17 Luca Celli - Ceramica Flaminia
18 Leonardo Bertagnolli - Androni Giocattoli
19 Matija Kvasina - Zheroquadro Radenska
20 Emanuele Sella - Carmiooro NGC
21 Francesco Masciarelli - Acqua & Sapone
22
Maciej Bodnar - Liquigas-Doimo
23 Alan Marangoni - Colnago - CSF Inox
24
Przemyslaw Niemiec - Miche
25 Riccardo Ricco' - Vacansoleil Pro Cycling Team
26 Matteo Carrara - Vacansoleil Pro Cycling Team
27 Simone Stortoni - Colnago - CSF Inox
28 Diego Caccia - ISD - Neri
29 Carlos José Ochoa - Androni Giocattoli 2.11
30 Denys Kostyuk - ISD - Neri
31
Reto Hollenstein - Vorarlberg - Corratec
32 Davide Bonucelli - CDC - Cavaliere
33 Damiano Margutti - Androni Giocattoli
34 Andrea Masciarelli - Acqua & Sapone
35 Davide Torosantucci - CDC - Cavaliere
36 Daniele Colli - Ceramica Flaminia
37 Andrea Noe - Ceramica Flaminia
38 Damiano Caruso - De Rosa - Stac Plastic
39 Vincenzo Garofolo - Team Nippo
40 Pavel Kochetkov - Zheroquadro Radenska
41 Luca Zanasca - CDC - Cavaliere
42 Marco Frapporti - Colnago - CSF Inox
43 Jure Golcer - De Rosa - Stac Plastic
44 Massimiliano Gentili - Ceramica Flaminia
45 Vladislav Borisov - Amore & Vita - Conad
46 Alessandro Proni - Acqua & Sapone
47 Damiano Cunego - Lampre-Farnese Vini
48 Oleg Berdos - De Rosa - Stac Plastic
49 Leonardo Giordani - Ceramica Flaminia
50 Marcin Sapa - Lampre-Farnese Vini 7.46
51 David Tratnik - Zheroquadro Radenska
52
Juraj Sagan - Liquigas-Doimo
53
Michal Golas - Vacansoleil Pro Cycling Team
54 Guillaume Bourgeois - Atlas Personal
55
Federico Canuti - Colnago - CSF Inox
56 Francesco Tizza - Carmiooro NGC
57 Enrico Rossi - Ceramica Flaminia
58 Matteo Montaguti - De Rosa - Stac Plastic
59 Roberto Antonio Richeze - Tecnofilm - Betonexpressz 2000
60 Ruggero Marzoli - Acqua & Sapone
61 Gianluca Brambilla - Colnago - CSF Inox
62 Domenico Loria - CDC - Cavaliere
63 Diego Ulissi - Lampre-Farnese Vini