A-ranglisten efter Post Cup i Sønderborg
28. august 2015 14:22 af Emil Brix ChristensenFoto: Feltet.dk

Riwal nyder godt af dobbeltsejren i Post Cuppen og avancerer på holdranglisten, mens Christopher Juul Jensen er i spids på rytterranglisten.

Med masser af points indkørt i den forgangne weekends Post Cup i Sønderborg baner især Jonas Aaen og Morten Øllegaard vej for, at deres Riwal Platform Cycling Team nu rykker forbi Team Almeborg-Bornholm på Feltet.dk's A-rangliste for hold. Allerøverst på denne er det dog fortsat Team coloQuick og Team TREFOR - Blue Water, der er i skarp duel med en lille føring til førstnævnte.

 

Christopher Juul Jensen er manden, de danske kontinentalryttere skal forsøge at vippe af duksepladsen på den individuelle A-rangliste. Tinkoff - Saxo-rytteren indtager i kraft af sine mange indkørte points ved henholdsvis DM og Post Danmark Rundt føringen, men er især jagtet bagfra af coloQuick-duoen Kamp og Würtz Schmidt.

Netop de to unge stjernefrø ser ud til at blive dem, der skal kæmpe om den samlede sejr på Feltet.dk's A-rangliste. Fra Mads Würtz Schmidt på tredjepladsen er der således lige nu 120 points ned til nærmeste kontinentalrytter - Asbjørn Kragh Andersen på syvendepladsen.

 

Rytterranglisten

1 Christopher JUUL JENSEN Tinkoff - Saxo 498
2 Alexander KAMP Team coloQuick 478
3 Mads WÜRTZ SCHMIDT Team coloQuick 395
4 Matti BRESCHEL Tinkoff - Saxo 380
5 Lars BAK Lotto Soudal 370
6 Rasmus GULDHAMMER CULT Energy Pro Cycling 291
7 Asbjørn KRAGH ANDERSEN Team TREFOR - Blue Water 275
8 Magnus CORT Orica-Greenedge 253
9 Søren KRAGH ANDERSEN Team TREFOR - Blue Water 245
10 Chris Anker SØRENSEN Tinkoff - Saxo 154
11 Michael MØRKØV Tinkoff - Saxo 152
12 Martin TOFT MADSEN Team Almeborg-Bornholm 128
13 Rune ALMINDSØ ANDERSEN Team coloQuick 124
14 Casper FOLSACH Riwal Platform Cycling Team 122
15 Morten ØLLEGAARD Riwal Platform Cycling Team 114
16 Patrick CLAUSEN Team TREFOR - Blue Water 112
17 Martin MORTENSEN CULT Energy Pro Cycling 107
18 Andreas HYLDGAARD JEPPESEN Team TREFOR - Blue Water 100
19 Troels VINTHER CULT Energy Pro Cycling 99
20 Daniel FODER Team TREFOR - Blue Water 96
21 Michael VALGREN Tinkoff - Saxo 94
22 Mark SEHESTED PEDERSEN Team Trefor - Blue Water 93
23 Stefan DJURHUUS Team Almeborg-Bornholm 90
24 Emil NYGAARD VINJEBO Team TREFOR - Blue Water 89
25 Jonas GREGAARD WILSLY Team TREFOR - Blue Water 86
26 Mads BAADGAARD RAHBEK Team TREFOR - Blue Water 84
27 Lars CARSTENSEN Team Almeborg-Bornholm 75
27 Anders HARDAHL Team TREFOR - Blue Water 75
29 Mathias DAM WESTERGAARD Team Almeborg-Bornholm 74
29 Michael CARBEL SVENDGAARD CULT Energy Pro Cycling 74
29 Nicolai BRØCHNER Riwal Platform Cycling Team 74
32 Rolf NYBORG BROGE Team coloQuick 71
33 Jesper ODGAARD NIELSEN Team coloQuick 67
33 Rasmus Christian QUAADE CULT Energy Pro Cycling 67
35 Jakob FUGLSANG Astana Pro Team 65
36 Jimmi SØRENSEN Team coloQuick 60
37 Christoffer LISSON Team Almeborg-Bornholm 58
38 Jonas AAEN Riwal Platform Cycling Team 55
39 Steffen MUNK CHRISTIANSEN Team Jutlander Bank 52
40 Alex RASMUSSEN Team TREFOR - Blue Water 50
41 Heine WINDING Team Almeborg-Bornholm 44
42 Christian MOBERG JØRGENSEN Team coloQuick 43
43 Mads PEDERSEN CULT Energy Pro Cycling 42
43 Nicolaj STEEN Team Jutlander Bank 42
45 Sebastian LANDER Team TREFOR - Blue Water 41
46 Martin GRØN Riwal Platform Cycling Team 39
46 Christian NYVANG LUND Team coloQuick 39
48 Mads CORELL Team coloQuick 38
49 Rasmus MYGIND Riwal Platform Cycling Team 35
50 Mathias KRIGBAUM Lotto - Soudal U23 33
50 Mathias SKOV-JENSEN Team Soigneur - FBL 33
52 Emil WANG Team ABC Elite 31
52 Jesper JUUL ANDREASEN Team Almeborg-Bornholm 31
54 Emil BÆKHØJ HALVORSEN Riwal Platform Cycling Team 30
55 Casper PEDERSEN Riwal Platform Cycling Team 29
56 Marc HESTER One Pro Cycling 26
56 Thomas NYBO RIIS Team TREFOR - Blue Water 26
56 Anders HOLM Team Almeborg-Bornholm 26
56 Rasmus ANDERSEN Team IBT Isolering - Ridley 26
56 Michael REIHS CULT Energy Pro Cycling 26
61 Dennis HERFORTH JENSEN Team coloQuick 25
61 Mads CHRISTENSEN Riwal Platform Cycling Team 25
63 Nikola AISTRUP Riwal Platform Cycling Team 23
64 Rasmus BØGH WALLIN Team Soigneur - FBL 22
65 Aske LOURING VORRE Team coloQuick 21
65 Martin HAMMER LARSEN Team IBT Isolering - Ridley 21
65 Jesper SCHULTZ Team Jutlander Bank 21
65 Magnus BAK KLARIS SEG Racing 21
69 Neofytos SAKELLARIDIS MANGOURAS(GRÆ) Team IBT Isolering - Ridley 20
69 Nils Eigil BRADTBERG Team ABC Elite 20
71 Emil RAVNSHOLT Team Almeborg-Bornholm 18
71 Marcus BØNLYKKE Kalundborg CC 18
73 Michael OLSSON(SVE) Team TREFOR - Blue Water 17
74 Emil DAM SØRENSEN Team Soigneur - FBL 16
75 Kasper ASGREEN MLP Team Bergstrasse 14
75 Jacob GYE MADSEN Team coloQuick 14
77 Kaspar SCHJØNNEMANN LARSEN Riwal Platform Cycling Team 13
77 Mads LILHOLM MEYER Odder CK 13
77 Simon BIGUM Team Almeborg-Bornholm 13
80 Mikkel BAHNSEN Randers CK 12
80 Torkil VEYHE Odder CK 12
80 Michael JÆGER Team Almeborg-Bornholm 12
80 Lasse NORMAN HANSEN Team Cannondale - Garmin 12
84 Jesper MØRKØV Riwal Platform Cycling Team 11
84 Anders DREYER FROST Team IBT Isolering - Ridley 11
84 Jonas NORDKROGGÅRD Team ABC Elite 11
87 Nicklas OVERGAARD AMDI PEDERSEN Team Jutlander Bank 10
87 Nils Lau NYBORG BROGE Randers CK 10
87 Jesper BUNDGAARD VINKEL Team Jutlander Bank 10
90 Jeppe NORUP DAL Team WeBike-CK Aarhus 9
90 Kasper ANDERSEN MØLGAARD Team Jutlander Bank 9
92 Daniel HENNING HARTVIG Team IBT Isolering - Ridley 8
92 Frederik ZEUNER Herning CK 8
92 Morten GADGAARD CCT p/b Champion System 8
92 Kasper MALMKJÆR Team ABC Elite 8
92 Daniel BLIGAARD LYHNE Team Jutlander Bank 8
92 Michael GAMST ABC 8
92 Jannik HYLDTOFT HANSEN Team IBT Isolering - Ridley 8
99 Rasmus GINNERUP Randers CK 7
99 Louis BENDIXEN Team ABC Elite 7
101 Mathias LISSON Team Almeborg-Bornholm 6
101 Jakob FRANDSEN Team Jutlander Bank 6
101 Mads HARDAHL Aalborg CR 6
104 Nicolai JØRGENSEN Odder CK 5
104 Jes STENGAARD Team WeBike-CK Aarhus 5
104 Morten HØBERG Team Soigneur - FBL 5
104 Niklas LARSEN Team Kel-berg Roskilde Junior 5
104 Thomas BUNDGAARD JENSEN Frederikshøj Cycling Club 5
104 Peter VISBY Team IBT Isolering - Ridley 5
104 Morten RISBERG HANSEN Team IBT Isolering - Ridley 5
104 Kristian ARNTH SØRENSEN Herning CK 5
112 Frederik BJØRKE SCHWARTZ Team Ltech 4
112 Anders KROGH JENSEN Randers CK 4
112 Mathias BREGNHØJ Odder CK 4
115 Nicklas BØJE PEDERSEN Team ABC Elite 3
115 Stefan LINNE JØRGENSEN Team IBT Isolering - Ridley 3
117 Mikkel BLACK CHRISTENSEN Team WeBike-CK Aarhus 2
117 Mark PETERSEN Team Soigneur - FBL 2
117 Nichlas EBERHARDT SØRENSEN Hvidovre CK 2
117 Jes STEENGAARD Team WeBike-CK Aarhus 2
117 Joakim MIKKEL SVENSSON C.C. Gladsaxe 2
117 Lasse MORTENSGAARD Team ABC Elite 2
123 Erik LAHM Odder CK 1
123 Christian JUUL ANDREASEN Team Almeborg-Bornholm 1
123 Mathias LINDBERG MORTENSEN Team Ltech 1
123 Kasper LINDE JØRGENSEN Riwal Platform Cycling Team 1
123 Sebastian CARLSBÆK MØLLER Randers CK 1
123 Marius THERKILDSEN Herning CK 1
123 Tobias MØRCH KONGSTAD Riwal Platform Cycling Team 1
123 Joakim BUKDAL Team ABC Elite 1
123 Frederik MUFF Team WeBike-CK Aarhus 1
123 Nikolaj HENNING Team Jutlander Bank 1
123 Rasmus FJORDSIDE LEHRMANN Frederikshøj Cycling Club 1
123 David WEDERKINCK ANDERSEN Team Soigneur - FBL 1
123 Kristoffer STAMPE Team Soigneur - FBL 1
123 Jacques STILLING Randers CK 1
123 Thomas EDEMANN JENSEN Team Jutlander Bank 1

 

Holdranglisten

1 Team coloQuick 1325
2 Team TREFOR - Blue Water 1239
3 CULT Energy Pro Cycling 706
4 Riwal Platform Cycling Team 497
5 Team Almeborg-Bornholm 476
6 Team Jutlander Bank 125

7 Team ABC Elite 83
8 Team IBT Isolering - Ridley 82
9 Team Soigneur - FBL 72
10 Randers CK 35
10 Odder CK 35

12 Team WeBike-CK Aarhus 19
13 Kalundborg CC 18
14 Herning CK 14
15 Amager CR 8

15 ABC 8
17 Aalborg CR 6
17 Frederikshøj Cycling Club 6
19 Team Ltech 5
19 Team Kel-berg Roskilde Junior 5
21 Hvidovre CK 2
21 C.C. Gladsaxe 2

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Merida

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

BMC Racing Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cannondale-Drapac Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

ORICA-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Quick-Step Floors

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Dimension Data

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Katusha Alpecin

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Lotto NL - Jumbo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sky

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek - Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »