Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
I morgen går det løs i Ballerup Super Arena, når det 54. københavnske 6-dagesløb køres. Det største fokus ligger på elitens løb og par nummer 7's jagt på en sejr, men der køres flere løb.
Annonce
Udover eliten er der også 6-dages Cuppen for de primært danske ryttere, der ikke har niveauet eller alderen til at være med hos eliten. Junior/Ungdom kører 3-dagesløb fredag-søndag for ryttere på 15-18 år samt dameryttere, mens der for ryttere under 15 er Mini 6-dagesløbet. Som noget nyt er der også indlagt et scratch løb om søndag, primært med deltagelse af juniorryttere.
Herunder kan du finde alle felterne.
Elitens 6-dagesløb
1 Lucas Liss (Tyskland) - Mathias Krigbaum (Danmark)
2 Kenny De Ketele - Moreno De Pauw (Belgien)
3 Andreas Müller - Andreas Graf (Østrig)
4 Nick Stöpler (Holland) - David Muntaner (Spanien)
5 Martin Blaha - Ondrej Vendolsky (Tjekkiet)
6 Daniel Holloway (USA) - Daniel Hartvig (Danmark)
7 Jesper Mørkøv - Alex Rasmussen (Danmark)
8 Melvin Van Zijl (Holland) - Elias Helleskov Busk (Danmark)
9 Jasper De Buyst (Belgien) - Marc Hester (Danmark)
10 Wojtek Pszczolarski (Polen) - Frederik Schwartz (Danmark)
11 Otto Vergaerde (Belgien) - Yoeri Havik (Holland)
12 Achim Burkart - Marcel Barth (Tyskland)
13 Roy Pieters (Holland) - Simon Bigum (Danmark)
14 Christian Grasmann - Marcel Kalz (Tyskland)
15 Sebastian Wotschke - Hans Pirius (Tyskland)
6-dages Cup
1 Denis Rugovac (Tjekkiet) - Mathias Lindberg (Danmark)
2 Lucas Gude - Martin Mollerup (Danmark)
3 Phillip Vejre - Kristian Hessel (Danmark)
4 Andreas Kron - Mathias E. Larsen (Danmark)
5 Arne Birkemose - Sander Andersen (Danmark)
6 Nichlas Eberhardt - Martin Frank (Danmark)
7 Julius Johansen - Kristian Kaimer Eriksen (Danmark)
8 Anders Oddli (Norge) - Anders Fynbo (Danmark)
9 Tim Van Cronqvist - Christian Nykvist (Danmark)
10 Zane Torre (USA) - Frederik Steen (Norge)
11 Jeppe Hanssing - Thor Prødel (Danmark)
12 Ulrich Feldvoss - Stinus Roslund (Danmark)
13 Christopher Schulz - Jeremy Lendowski (Tyskland)
Junior/ungdom 3-dagesløb
1 Oliver Wulff Frederiksen - Marcus Sander Hansen (Danmark)
2 Oliver Errebo - Mads Thomassen (Danmark)
3 Mikkel Skovgaard - Jakob Søndergaard (Danmark)
4 Robin Skivild - Emil Myrup Laakkonen (Danmark)
5 Anita Stenberg (Norge) - Michelle Quaade (Danmark)
6 Victor Desimpelaere - Peter Busk (Danmark)
7 Malthe Munch - Anders Lilliendal (Danmark)
8 Tobias Vive - Andreas Holst-Kruse (Danmark)
9 Frederik Wandahl (Sverige) - Thorolf Rønhede (Danmark)
10 Cruz Vega - Jonathon Gorski (USA)
11 Amalie Winther Olsen - Benjamin Hertz (Danmark)
12 Mads Rasmussen - Kresten Andersen (Danmark)
13 Mattias Jensen - Jeff Hudlebusch (Danmark)
14 Frederik Egehus - Andreas Byskov Sarbo (Danmark)
15 Oscar Palm (Sverige) - Thomas Rald Kaspersen (Danmark)
Mini 6-dagesløbet
1 Sebastian Andreasson - Casper Petersen (Danmark)
2 Magnus Munch - Poul Holten Andersen (Danmark)
3 Frederik B. Sørensen - Oliver B. Søndergaard (Danmark)
4 Anton Hermann - Nis Fuglsang (Danmark)
5 Tusnelda Svanholmer (Danmark) - Wilma Olausson (Sverige)
6 Luis Carl Jørgensen - Jonathan Larsen (Danmark)
7 Magnus Kisum - Tobias Lund (Danmark)
8 Mads Christiansen - Lucas Schrøder (Danmark)
9 Frederik Erringsø - Kasper Andersen (Danmark)
10 Alexander S Nielsen - Aksel Klinge (Danmark)
11 Elias Modest - Julius Nygaard (Danmark)
12 Mathias Hansen - Felix Holst (Danmark)
13 Wulfgang Lochmiller - Ryder Phillips (USA)
14 Oliver Heine - Emil Iwersen (Danmark)
Scratch race
1 Mathias E. Larsen
2 Andreas Kron
3 Mark Frederiksen
4 Kristian Kaimer Eriksen
5 Julius Johansen
6 Phillip Vejre
7 Kristian Hessel
8 Arne Birkemose
9 Sander Andersen
10 Lucas Gude
11 Anders Fynbo
12 Martin Mollerup
13 Christian Nykvist
Annonce
Annonce
Tour de Romandie(2.UWT) 23/04-28/04
Lotto Famenne Ardenne Cla...(1.1) 28/04
Vuelta Asturias Julio Alv...(2.1) 26/04-28/04
Lotto Famenne Ardenne Cla...(1.1) 28/04
La Vuelta Femenina(2.WWT) 29/04-05/05
Eschborn-Frankfurt(1.UWT) 01/05
Tour du Gévaudan Occitanie(2.NCUPJW) 04/05-05/05
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Elfstedenronde Brugge(1.1) 05/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce