Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Resultat af herrernes DM resultat er blevet ændret flere gange, men nu skulle resultatet være rigtigt.
Annonce
Sent fredag aften blev resultatet fra elite herrernes enkeltstart ændret væsentligt for tredje gang. Det første resultat viste sig hurtigt at være forkert, hvor flere ryttere havde forkerte tider og nogle endda slet ikke fremgik af resultatlisten. Eksempelvis er Jimmi Sørensen blevet rykket rundt flere gange. Han startede med at være langt nede på resultatlisten, men på den første ændrede liste var han så oppe i top ti.
Nu er der dog igen ændret i resultatet, hvor Jimmi Sørensen igen er røget langt ned og nu – ifølge det seneste resultat, som man må gå ud fra er det endelige – står til at være blevet nummer 39. I toppen er der også enkelte ændringer siden det første resultat, da Lasse Bøchman er rykket frem som nummer seks, mens Rasmus Sterobo er på syvendepladsen og Martin Mortensen nummer ni.
Resultat
1 Jakob Fuglsang - Radioshack-Nissan 48.14.77
2 André Steensen - Glud & Marstrand - LRØ 48.56.17
3 Michael Mørkøv - Team Saxo Bank 49.09.78
4 Mads Christensen - Team Saxo Bank 49.13.67
5 Brian Vandborg - Spidertech-C10 49.26.40
6 Lasse Bøchman - Glud & Marstrand - LRØ 49.34.62
7 Rasmus Brandstrup Sterobo - Glud & Marstrand - LRØ 49.41.40
8 Chris Anker Sørensen - Team Saxo Bank 49.42.35
9 Martin Mortensen - Vacansoleil-DCM 50.02.59
10 Alex Rasmussen - Team Garmin-Barracuda 50.29.72
11 Markus Kilsgaard - Team Lyngby CC 51.32
12 Michael Valgren Andersen - Glud & Marstrand - LRØ 51.06.51
13 Martin Toft Madsen - Bornholm Pro Cycling 51.06.71
14 Christopher Juul-Jensen - Team Saxo Bank 51.19.35
15 Daniel Holm Foder - Christina Watches - Onfone 51.20.92
16 Rasmus Guldhammer - Christina Watches - Onfone 51.28.63
17 Jacob Linkis - Odder CK 51.36.04
18 Bjørn Oppermann - Næstved BC 51.37.07
19 Niki Østergaard-Nielsen - Glud & Marstrand - LRØ 51.38.83
20 Alexander Mørk - Team Designa Køkken 51.38.99
21 Jacob Christiansen - J. Jensen - Sandstød 51.39.23
22 Jonas Aaen Jørgensen - Team Saxobank 51.46.63
23 Christian Jersild Jensen - Blue Water Cycling 52.01.48
24 Søren Pugdahl Pedersen - Blue Water Cycling 52.04.28
25 Michael Ellermann Jæger - J. Jensen - Sandstød Salg 52.07.74
26 Heine Hansen - Bornholm Pro Cycling 52.13.62
27 Frederik Rasmussen - Lyngby CC 52.16.17
28 Mark Sehested Pedersen - Blue Water Cycling 52.26.11
30 Frederik Thalund Jensen - Blue Water Cycling 52.33.31
31 Lars Ejaas - Odder CK 52.35.06
32 Emil Arvid Olsen - CK Fix 52.38.98
33 Andreas Rosenberg - Team Concordia Forsikring 52.40.35
34 Rasmus Louring Vorre - Team Tre-For 52.42.56
35 Thomas W. Madsen - Team Tre-For 52.44.08
36 Jimmi Peder Klitgaard Purkær - Aalborg CR 52.47.04
37 Simon Holm Jacobsen Eiby - Team Lyngby CC 52.47.84
38 Klaus Vorgod Kristensen - Team Tre-For 52.54.86
39 Jimmi Sørensen - Christina Watches - Onfone 53.04.52
40 Kristian Sobota - Christina Watches - Onfone 53.10.06
41 Mads Lilholm Meyer - Team Designa Køkken 53.10.22
42 Michel Sandstød - J. Jensen - Sandstød 53.11.19
43 Michael Damm Kohberg - Haderslev Starup CK 53.27.83
44 Aske Louring Vorre Team - Tre-For 53.39.11
45 Jacob Gye Madsen - Team Designa Køkken 53.47.35
46 Klaus Hieronymus Stenger - Team Tre-For 54.10.05
47 Troels Rønning Vinther - Team Saxo Bank 54.16.58
48 Lenni Andersen - Team Designa Køkken 54.16.65
49 Henrik Scharling - Greve CC 54.25.46
50 Rasmus Boje Vendelbo Juliussen - Bornholm Pro Cycling 54.29.38
51 Søren Sølvsten Nielsen - BikeToyz - Kvickly Odder 54.47.95
52 Martin Hansen - Odder CK 55.13.79
53 Stefan Linné Jørgensen - J. Jensen - Sandstød 55.26.77
54 Morten Myrhøj Monrad Nielsen - Odder CK 55.33.63
Annonce
Annonce
Itzulia Women(2.WWT) 10/05-12/05
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Circuit de Wallonie(1.1) 09/05
Circuit de Wallonie(1.1) 09/05
Itzulia Women(2.WWT) 10/05-12/05
Tour du Finistère(1.1) 11/05
Boucles de l'Aulne - Châ...(1.1) 12/05
Tour of Hellas(2.1) 15/05-19/05
Orlen Nations GP(2.NCUP) 15/05-19/05
Vuelta a Burgos Feminas(2.WWT) 16/05-19/05
Veenendaal-Veenendaal(1.1) 18/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce