Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
Annonce
Det blev som ventet favoritterne fra Glud & Marstrand-LRØ som vandt dagens DM i holdløb i Haderslev. Med over et minuts forspring smadrede de konkurrenterne fra Concordia, mens Energi Fyn tog den sidste plads på podiet.
Holdene skulle køre fire omgange på 11,2 kilometer lang rute, som var beskrevet som en enkel og ikke særlig teknisk rute med forholdsvis brede veje hele vejen rundt.
Lasse Bøchman, Christopher Juul, Daniel Foder, Jimmi Sørensen, Michael Valgren og Troels Vinther blæste derudaf og vandt i tiden 51.49. Det var hele 1.04 foran Concordia, mens Energi Fyn på bronzepladsen var yderligere 1.13 efter.
Resultat Elite
1. Glud & Marstrand-LRØ Rådgivning 51.49
(Lasse Bøchman, Christopher Juul, Daniel Foder, Jimmi Sørensen, Michael Valgren og Troels Vinther)
2. Team Concordia Forsikring Himmerland 1.04
(Christian Ranneries, Jens Erik Madsen, Kasper Schjønnemann, Nikola Aistrup, Rasmus Quaade og Thomas Guldhammer)
3. Team Energi Fyn 2.17
(Jesper Hansen, Rasmus Sterobo, Christian Jensen, Kristian Jensen, Søren Pugdahl og Morten Christensen)
4. Team TRE-FOR 3.18
5. Team Lyngby CC 3.55
Også juniorholdene var i ilden og her blev det også til favoritsejr, da Team RCR Odense vandt med 20 sekunder ned til Blue Water Junior, mens Concordia Himmerland-Hobro blev treer.
Resultat Junior
1. Team RCR Odense 41.08
(Casper Folsach, Søren Kragh Andersen, Rasmus Hestbek Lund og Emil Vinjebo)
2. Team Blue Water Junior 0.20
(Frederik Thalund, Alexander Kamp, Mads Würtz Schmidt og Peter Mathiesen)
3. Team Concordia Himmerland-Hobro Junior 0.48
(Nicklas Runliden, Martin Grøn, Aske Vorre og Lucas Udby)
Annonce
Annonce
Vuelta a Burgos Feminas(2.WWT) 16/05-19/05
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Veenendaal-Veenendaal(1.1) 18/05
Tour of Hellas(2.1) 15/05-19/05
Orlen Nations GP(2.NCUP) 15/05-19/05
Veenendaal-Veenendaal(1.1) 18/05
Antwerp Port Epic / Sels ...(1.1) 19/05
Ronde van Limburg(1.1) 20/05
Tour of Estonia(2.1) 23/05-25/05
Ford RideLondon Classique(2.WWT) 24/05-26/05
Marcel Kint Classic(1.1) 25/05
Rund um Köln(1.1) 26/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce