Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere

Jacob Moe vandt løbet i Gladsaxe
28. maj 2006 18:17 af Feltet.dk 0
Jacob Moe Rasmussen vandt Maler Trøjgaard/Weltz byg løbet arrangeret af CC Gladsaxe søndag eftermiddag, da han sejrede sikkert foran Team Vision-bikes rytterne Janif Hecht, Jacob Kollerup og Michael Johansen.

Se øvrige resultater herunder.

Klasse Elite 136 km.
1 Jacob Moe Rasmussen - Team Gls 03.14,36
2 Janif Hecht - Team Vision-bikes 03.14,51
3 Jacob Kollerup - Team Vision-bikes 03.16,31
4 Michael Johanssen - Team Vision-bikes 03.17,08
5 Lars  Ulrich Sørensen - Politiets Ca 03.17,23
6 Thomas Bruun Eriksen - Team Mermaid s.t.
7 Marc Hester - Team Odense Energi s.t.
8 Jannik Van Dijk - Ordrup CC s.t.
9 Nikola Aistrup - Team Python Pro Næstved s.t.
10 Lars  Bo Lomholt - Hillerød Ck s.t.
11 Patrick Wonsyld - Team Vision-bikes s.t.
12 Kristian Egholm - Team Team Odense Energi s.t.

Klasse B 118 km.
1 Niels  Bay Petersen - Cc Gladsaxe 03.01,55
2 Niels Hoe-svendsen - Fbl s.t.
3 Tomas Millung - Ck Kronborg s.t.
4 Christian Poulsen - Dcr Ballerup 03.02,05
5 Dennis Wachmann - Ck Kronborg s.t.
6 Jesper Thomsen - Ck Kronborg s.t.
7 Christian   Clausen Mathiesen - Politiets Ca s.t.
8 Thomas Schlüter - Roskilde Cr 03.07,00
9 Anders Schmidt Hansen - Politiets Ca s.t.
10 Martin Christiansen - Politiets Ca s.t.
11 Thomas Holmgård Dalsted - Abc s.t.

Klasse C 96 km.
1 Kim Franzpötter - Politiets Ca 02.31,30
2 Mads Bang Andersen - Dcr Ballerup s.t.
3 Jan Tvernø - Kck Herlev s.t.
4 Henrik Trzepacz - Politiets Ca s.t.
5 Jesper Hansen - Grenå CC s.t.
6 Michael Grønhof-andersen - Hvidovre Ck s.t.
7 Rasmus Andersen - Hvidovre Ck s.t.
8 Rasmus Lauritsen - ABC s.t.
9 Phillip Moe - Sønderborg CK s.t.
10 Martin Hammer Larsen - Hvidovre Ck s.t.
11 Heine Hansen - Cc Gladsaxe 02.34,05
12 Michael Randrup - Cc Gladsaxe s.t.
13 Lars Skovgaard Rasmussen - Fbl s.t.

Klasse JUN 116 km.
1 Jesper Bollhorn - Ck Fix 03.13,35
2 Edvin Wilsson - TeamMA Speedwear s.t.
3 Mads Hornbæk Mikuta - Nakskov Cc 03.16,20
4 Lasse Allan Pedersen - Nakskov Cc 03.21,05
5 Kasper Christensen - Ck Kronborg s.t.

Klasse BEG 77 km.
1 Nicolai Karlsen - Abc 02.02,00
2 Bernhard Franzpötter - Roskilde Cr 02.03,50
3 Henrik Veiergang - Johnny Cash Cykelklub s.t.
4 Anders Hedelund Nielsen - Dbc 02.04,30
5 Darrin Street - Amager Cr 02.06,35
6 Adam Linnemann - Holbæk Cr s.t.
7 David Mautzi - Johhny Cash 02.06,50
8 Enrico Delpino - Amager Cr s.t.

Klasse H40 96 km.
1 Michael Bornak - Hillerød Ck 02.30,55
2 Jørgen Sørensen - Værløse Farum Ck s.t.
3 Peter Christensen - Lyngby Cc s.t.
4 Morten Strøm - Cc Gladsaxe s.t.
5 Jim Knudsen - Kalundborg Cc s.t.
6 Jan Roesgarth - Hvidovre Ck s.t.
7 Henrik Zachariassen - Abc s.t.
8 John Marfeldt - Bornholm CC s.t.
9 Jan Peter Petersen - Nakskov Cc s.t.
10 Jimmi Johansen - Lyngby Cc s.t.
11 Bo Simonsen - Køge Cr s.t.
12 Bo  Juul Kisum - Kck Herlev s.t.
13 Bo Wacker - Roskilde Cr s.t.
14 Jan Faber - Greve Cc s.t.
15 Keld Torndyb - Hvidovre Ck s.t.

Klasse H50 77 km.
1 Mads H. Rønnov-jessen - Lyngby Cc 02.18,00
2 John Carsten Busk - Politiets Ca s.t.
3 Jørgen Østerby - Abc s.t.
4 Flemming Bech - Dbc s.t.
5 Claus Richard Larsen - Abc s.t.
6 Flemming Stig Hansen - Hillerød Ck s.t.
7 Johannes Risbjerg - Politiets Ca s.t.
8 Michael Ostenfeldt Andersen - Politiets Ca s.t.
9 Bjørn Midtgaard - Holbæk Cr s.t.
10 Bo Lyngbye Hansen - Nordsjællands Ck s.t.
11 Torben W. Petersen - Lyngby Cc s.t.

Klasse H60
1 Rene Højvang Jensen - Team Hfck & Ko 01.38,05
2 Leif Aage Nielsen - Politiets Ca 01.40,30
3 Alvin Ellebye - Horsens AC 01.32,50
4 Holger Damgaard - Fbl s.t.
5 Ole Hammelsvang - Team Hfck & Ko s.t.
6 Børge Christensen - Nakskov Cc s.t.
7 Niels Lund - Hillerød Ck s.t.
8 Torben Christen Søegaard - Hillerød Ck s.t.

Klasse D45 77 km.
1 Anne Eiby - Lyngby Cc 02.25,25

Klasse ÆLP 39 km.
1 Pernille Frendorf - Greve CC 01.11,20

Klasse DA 96 km.
1 Jette Schlüter - Roskilde Cr 02.54,40

Klasse DB 77 km.
1 Mona Munch Sørensen - Roskilde Cr 02.24,35
2 Vibeke Overgaard Madsen - Politiets Ca 02.24,55
3 Janne Smidt - Politiets Ca 02.25,10

Klasse MELP 19 km.
1 Nadia Pedersen - DCR 00.41,25

Klasse YNGP 19 km.
1 Lise Engberg - Hillerød CK 00.50,10

Klasse UNG 77 km.
1 Rasmus Christian Quaade - Ck Fix 02.07,20
2 Stefan Claes Dahl Olsen - Køge Cr s.t.
3 Emil Søeberg Hovmand - Ordrup Cc 02.07,22
4 Patrick Clausen - Ck Fix 02.10,50
5 Niki Byrgesen - Dcr Ballerup s.t.
6 Kristoffer Schjønnemann Larsen - Køge Cr s.t.
7 Philip Ankersø Sørensen - Hillerød Ck s.t.
8 Mads Meyer - Køge Cr s.t.
9 Jesper Marker - Næstved Bc s.t.
10 Phillip Lindau - Jønkøbing CK s.t.
11 Mark Poulsen - Slagelse Cr 02.18,45
12 André Tolstoj - Cc Gladsaxe s.t.

Klasse ÆLD 39 km.
1 Stefan Linné Jørgensen - Ck Fix 01.08,15
2 Dion Jimmy Hansen - Hfck s.t.
3 Dennis Daniel Christensen - Ordrup Cc s.t.
4 Andreas Dencker - Ordrup Cc s.t.
5 Jannick Berg - Ck Fix 01.10,00
6 Andre´ Haubroe Larsen - Slagelse Cr s.t.
7 Philip Gleje - Ordrup Cc s.t.
8 Rasmus Correl Roesgarth - Greve Cc s.t.
9 Alex Clausen - Ck Fix s.t.
10 Daniel Mielke - Roskilde Cr s.t.
11 Mathias Øllegaard - Hfck s.t.
12 Lucas Cesar - Ordrup Cc s.t.
13 Kevin Nyberg Simper - Korsør Cc s.t.
14 Mathias Holm - Cc Gladsaxe s.t.
15 Simon Andersen - Næstved Bc s.t.

Klasse MEL 19 km.
1 Mathis Johansson - Nakskov Cc 00.35,10
2 Mathias Møller Nielsen - Cc Gladsaxe s.t.
3 Mads Pedersen - Holbæk Cr s.t.
4 Jonas Nordkroggaard - Kalundborg Cc s.t.
5 Kristian Holm - Cc Gladsaxe s.t.
6 Nicklas Bøje - Team Cycling Ringsted s.t.
7 Jon Van Dijk Nielsen - Dcr Ballerup s.t.
8 Andreas Rifsdal Jedig - Greve Cc s.t.
9 Frederik Hagn-meinche Gundersen - Ck Fix s.t.
10 Rasmus Egelund Ravn - Korsør Cc s.t.

Klasse DJUN 77 km
1 Rie Strand Olsen - Greve Cc 02.24,10

Klasse YNG 19 km.
1 Mathias Nikolaj Linderod Albrechtsen - Cc Gladsaxe 00.38,50
2 Mikkel Bøje - Team Cycling Ringsted 00.39,00
3 Frederik Bohé Jørgensen - Hillerød Ck 00.39,30
4 Jonas Wang - Ck Fix 00.39,50
KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Merida

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

BMC Racing Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cannondale-Drapac Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

ORICA-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Quick-Step Floors

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Dimension Data

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Katusha Alpecin

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Lotto NL - Jumbo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sky

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek - Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »