Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?
På forhånd tak!
Feltet.dk
I dag blev der kørt cykelløb i Sønderborg, og udover Post Cuppen så blev der også kørt Junior Cup og i de øvrige klasser.
Annonce
Dagens Junior Cup gav endnu en sejr til Mathias Norsgaard Jørgensen (Team Kel-berg Roskilde Junior), som vandt foran holdkammeraten Rasmus Lund, mens Andreas Stokbro (Team PythonPro.com) tog tredjepladsen.
Mathias Norsgaard Jørgensen var allerede i den gule førertrøje forud for dagens etape, og han udbyggede dermed førertrøjen. I den hvide ungdomskonkurrencen overtog dagens nummer seks Anthon Charmig førertrøjen fra Jakob Egholm.
Se resultaterne fra de øvrige klasser herunder.
Junior
1 Mathias Norsgaard Jørgensen - Team Kel-berg Roskilde Junior 03.11,30
2 Rasmus Lund Pedersen - Team Kel-berg Roskilde Junior 03.11,33
3 Andreas Stokbro Nielsen - Team Pythonpro.com - Champion System s.t.
4 Alexander Salby - Riwal-Climacell Junior 03.11,35
5 Niklas Larsen - Team Kel-berg Roskilde Junior 03.11,37
6 Anthon Charmig - Team Kel-berg Roskilde Junior s.t.
7 Christian Ingeman Lindquist - Team Cycling Elite Copenhagen 03.11,39
8 Mikkel Fenneberg - Hammel Cykle Klub s.t.
9 Daniel Vestergaard Villadsen - Team Herning CK Junior s.t.
10 Andreas Lorentz Kron - D.C.R. - Ballerup s.t.
11 Sebastian Baldtzar Rasmussen - Hammel Cykle Klub s.t.
12 Jorn Oerlemans - Mascot WorkWear Campus Vejle s.t.
13 Mads Olander Hjort - Team Pythonpro.com - Champion System s.t.
14 Mikkel Frølich Honoré - Team Kel-berg Roskilde Junior s.t.
15 Lars Saugstad - Ringerike SK 03.11,42
16 Silas Toftemark - Mascot WorkWear Campus Vejle 03.11,46
17 Robin DÖPEL - RSV Blau Weiß Meiningen 03.11,48
18 Mads Østergaard Kristensen - Herning Cykle Klub s.t.
19 Rasmus Byriel Iversen - Team Bravida - Georg Berg 03.12,01
20 Mads-Emil Gaardsvig Christensen - Riwal-Climacell Junior 03.12,32
21 Karlo Brüser - SC Berlin s.t.
22 Tim Vang Cronqvist - D.C.R. - Ballerup 03.12,33
23 Mikkel Dreyer Nielsen - Hammel Cykle Klub 03.12,34
24 Jeppe Hanssing - Team ABC Junior s.t.
25 Marcus Olsen - Team ABC Junior s.t.
26 Andreas Lund Andresen - Team ABC Junior s.t.
27 Fabian Hahner - RSV FROH Fulda 03.12,37
28 Nikolaj Jeppe - Team Bravida - Georg Berg s.t.
29 August Nygaard Bodilsen - Roskilde Cykle Ring s.t.
30 Maximilian Hoffmann - Team Pythonpro.com - Champion System s.t.
31 Søren Malling Siggaard - Team Herning CK Junior s.t.
32 Rasmus Wulff Nørholm Gøtke - Riwal-Climacell Junior s.t.
33 . Philipp Plambeck - Harburger RG s.t.
34 Mikkel Beck Olsen - Mascot WorkWear Campus Vejle s.t.
35 Lorenz Tegl - RSV FROH Fulda s.t.
36 Søren Pedersen - Mascot WorkWear Campus Vejle s.t.
37 Anders Peter Ellingsøe - Team Herning CK Junior s.t.
38 Nikolaj Vejby Møller - Mascot WorkWear Campus Vejle s.t.
39 Hannes WITTMANN - RSV Sonneberg s.t.
40 Kian Baumann - RRG Bremen 03.12,47
41 Tore Andre Aase Vabø - Ringerike SK s.t.
42 Asbjørn Koop Dalgaard - Mascot WorkWear Campus Vejle s.t.
43 Bjarke Andersen - D.C.R. - Ballerup s.t.
44 Rasmus Kolmos Schmidt - Hammel Cykle Klub s.t.
45 Morten Hulgaard - Team ABC Junior s.t.
46 Sebastian SCHMIEDEL - SSV Gera 03.12,50
47 Frederik Rodenberg Madsen - D.C.R. - Ballerup 03.12,52
48 Christian Nykvist Larsen - D.C.R. - Ballerup s.t.
49 Jakob Egholm - Team Kel-berg Roskilde Junior 03.12,54
50 Mathias Dahl Pedersen - Team Pythonpro.com - Champion System 03.12,55
51 Tobias MAGDEBURG - RSV Sonneberg 03.12,58
52 Jakob Olsen - Mascot WorkWear Campus Vejle 03.12,59
53 Arne Birkemose - Mascot WorkWear Campus Vejle s.t.
54 Karl Klinge - Mascot WorkWear Campus Vejle 03.13,11
55 Mathias Mortensen - Hammel Cykle Klub 03.13,11
56 Andreas Nielsen - Nyborg Cykle Klub 03.23,16
57 Sindre Kulset - Ringerike SK 03.32,08
58 Frederik Heron Engebretsen - Ringerike SK s.t.
59 Jonas Petersen - D.C.R. - Ballerup 03.15,04
Dame Junior
1 Josefine Dreier - SC Berlin 02.08,37
2 Luise Ollick - SC Berlin 02.08,48
3 Trine Holmsgaard - Team Milawo 02.09,02
4 Miriam Marie Krickau Wind - Sønderborg Cykle Klub 02.24,53
5 Stephanie Fredgaard - Holstebro Cycleclub af 1960 02.26,06
U17
1 Julius Johansen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 01.57,36
2 Oliver Knudsen - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
3 Nicolai Clausen - Sønderborg Cykle Klub s.t.
4 Christian Bahr - Cykling Odense s.t.
5 Jens-Villum Herløv Vilhelmsen - Haderslev Starup Cykelklub s.t.
6 Asbjørn Hellemose - Hammel Cykle Klub s.t.
7 Sander Andersen - D.C.R. - Ballerup 01.57,40
8 Martin Andersen - Horsens Amatør Cykleklub 01.57,42
9 Oliver Farving - Randers Cykleklub af 1910 s.t.
10 Lasse Aslak Andersen - Silkeborg I.F. Cykling 01.57,44
11 Johan Price-Pejtersen - Cykleklubben Fix Rødovre 01.57,51
12 Nicolai Luthmann - Slagelse Cykle Ring 01.57,56
13 Oliver Boel - Haderslev Starup Cykelklub 01.58,50
14 Lucas Wulff - Cykle Klubben Aarhus s.t.
15 Andreas Knudsen - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
16 Peter Friis Løfstedt - Herning Cykle Klub s.t.
17 Frederik Nybo Eriksen - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
18 Jonas Haugsted Gemmer - Horsens Amatør Cykleklub 01.59,32
19 Carl Christian Møller Thiesen - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
20 . Eric Lerahn - SC Berlin s.t.
21 . Mathias Skretteberg - Grenland SK 02.00,53
22 Frederik Spangsberg - Hedensted Cykel Klub s.t.
23 Mads Andersen - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
24 Kristian Lund Mathiesen - Herning Cykle Klub s.t.
25 Daniel Guld - Cykle Klubben Aarhus 02.00,58
26 Nicklas Korsager Elkjær - Cykle Klubben Aarhus 02.01,05
27 Sebastian Ryttersgaard - Aalborg Cykle-Ring 02.02,58
28 Victor Hein Eriksen - Holbæk Cykelsport 02.03,00
29 Johan Tiedemann Langballe - Cykle Klubben Aarhus 02.03,15
30 Niklas Spilcker Jacobsen - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
31 Anders Ømose Jensen - Cykling Odense s.t.
32 Jacob Eriksen - Hammel Cykle Klub s.t.
33 Frederik Thomsen - Cykling Odense s.t.
34 Rasmus Olesen - Cykle Klubben Aarhus 02.03,18
35 Lauritz Aarslev - Cykel Klubben Djurs s.t.
36 Jonas Nygaard Perto - Cykel Klubben Djurs s.t.
37 Daniel Handberg Sigh - Nr. Søby Cykel Klub s.t.
38 Thomas Koldkjær Decker - Aalborg Cykle-Ring 02.03,23
39 Christoffer Bjerre - Cykling Odense 02.03,24
40 Rasmus Lundtoft Lindbjerg - Give Cykelklub (elite) s.t.
41 Oliver Emil Errebo - Cykleklubben Fix Rødovre 02.04,50
42 Søren Vosgerau - Cykle Klubben Aarhus 02.07,31
43 Anders Stubberup - Holstebro Cycleclub af 1960 s.t.
44 Jonas Myrup Laakkonen - Cykling Odense 02.07,39
45 jonas michaelsen - Herning Cykle Klub 02.20,00
46 Emil Leonhard Poulsen - Sønderborg Cykle Klub 02.24,48
47 Casper Huus Uhrenholt - Silkeborg I.F. Cykling 02.07,32
U16 piger
1 Mette Egtoft Jensen - Aalborg Cykle-Ring 00.58,26
2 Fie Pedersen - Horsens Amatør Cykleklub 01.07,31
3 Viki Juliussen - Horsens Amatør Cykleklub 01.07,45
U15 drenge
1 Jacob Christensen - Horsens Amatør Cykleklub 00.52,09
2 Benjamin Hertz - Cykleklubben Fix Rødovre 00.52,11
3 Anders Foldager - Hammel Cykle Klub s.t.
4 Tobias Lund andresen - Cykleklubben Fix Rødovre s.t.
5 William Blume Levy - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
6 Mads Fenneberg - Horsens Amatør Cykleklub s.t.
7 Anders Toft Nielsen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
8 Tue Larsen - Slagelse Cykle Ring s.t.
9 Robin Juel Skivild - Cykling Odense 00.52,14
10 Kasper Andersen - Sydkystens Cycling 00.52,17
11 Rasmus Madsen - Herning Cykle Klub 00.52,30
12 Marcus Breiner - Nr. Søby Cykel Klub 00.53,15
13 Mathias Birk Madsen - Cykle Klubben Aarhus 00.53,26
14 Sebastian Theodor Millinge Petersen - Herning Cykle Klub 00.53,59
15 Dennis Lock - Kolding Bicycle Club s.t.
16 Casper Veth Jensen - Silkeborg I.F. Cykling 00.54,02
17 Frederik Erringsø - Roskilde Cykle Ring s.t.
18 . Lukas Dahl Lausen - Sønderborg Cykle Klub 00.54,09
19 Marckus Njor - Cykleklubben Fix Rødovre s.t.
20 Casper Kaysen - Hammel Cykle Klub 00.54,15
21 Mads Tygesen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 s.t.
22 Jeppe Andreasen - Odder Cykel Klub 00.55,21
23 Magnus Kisum - Roskilde Cykle Ring 00.55,37
24 Kristian Mundbjerg - Herning Cykle Klub s.t.
25 Laust Sandkvist - Holstebro Cycleclub af 1960 00.55,42
26 . Moritz Plambeck - Harburger RG 00.56,41
27 Andreas Vejlin - Silkeborg I.F. Cykling 00.57,09
28 Nikolaj Petterson - Cykling Odense 00.57,27
29 Oliver Sund - Aalborg Cykle-Ring 00.58,13
30 Mikkel Vinding - Give Cykelklub (elite) s.t.
31 Oliver Friis - Odder Cykel Klub 00.58,23
32 Jacob Syla Stollig - Sønderborg Cykle Klub 00.58,44
33 oliver nielsen - Cykling Odense 01.00,03
34 Christian Spang Kjeldsen - Silkeborg I.F. Cykling 01.03,07
35 Aksel Klinge - Cykling Odense 01.03,10
36 Ruben Zilas Larsen - Cykle Klubben Aarhus 01.03,17
37 Mads Jensby - Silkeborg I.F. Cykling 01.07,44
38 Peter Rud Ibsen - Silkeborg 01.08,05
U13 drenge
1 Oliver B. Søndergaard - Silkeborg I.F. Cykling 00.38,11
2 Andreas Læssø Unger - Hedensted Cykel Klub s.t.
3 Rasmus Perto - Cykel Klubben Djurs 00.38,13
4 Morten Aalling Nørtoft - Give Cykelklub (elite) 00.38,16
5 Frederik Lykke - Silkeborg I.F. Cykling 00.38,20
6 Kevin Biehl - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 00.38,29
7 Rasmus Tækker - Sønderborg Cykle Klub 00.41,05
8 Andreas Johansen - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
9 Oliver Mortensen - Cykling Odense 00.41,20
10 Jonas Birk Madsen - Cykle Klubben Aarhus 00.41,24
11 Oliver Madsen Nielsen - Horsens Amatør Cykleklub 00.41,40
12 Martin Egen Kristensen - Aalborg Cykle-Ring 00.43,18
13 Oscar Munk-Olsen - Cykle Klubben Aarhus 00.44,14
14 Gustav Stigaard Topp Lauridsen - Holstebro Cycleclub af 1960 00.45,06
15 Thor Juel Skivild - Cykling Odense s.t.
16 Oliver Fallahpour Søholm - Horsens Amatør Cykleklub 00.45,26
U11 drenge
1 Mikkel Lykke - Silkeborg I.F. Cykling 00.21,58
2 Sebastian B. Søndergaard - Silkeborg I.F. Cykling s.t.
3 Tobias Andersen - Sydkystens Cycling 00.22,01
4 Jens Bak Bjerregaard - Odder Cykel Klub s.t.
5 Peter Bheki Kring Laursen - Amager Cykle Ring 00.22,11
6 Magnus Obitsø Forsberg - Cykle Klubben Aarhus 00.23,47
7 Lucas Orbitsø Mørch - Silkeborg I.F. Cykling 00.23,55
8 Oscar Holm Lauridsen - Horsens Amatør Cykleklub 00.24,19
9 Kasper Olischer Langhorn - Amager Cykle Ring s.t.
10 Jens Otto Møller Rauch - Haderslev Starup Cykelklub 00.25,05
11 Nicolai Bøttger Frømling - Sønderborg Cykle Klub 00.25,09
12 Noah Wulff - Cykle Klubben Aarhus 00.25,51
13 Daniel Pavia Petersen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 00.29,55
U11 piger
1 Astrid Marie Bjørn Sørensen - Cykle Klubben Aarhus 00.22,09
2 Mille Bidstrup Petersen - Amager Cykle Ring 00.26,18
3 Mette Kristine Tygesen - Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 00.31,24
Annonce
Annonce
Vuelta España Femenina(2.WWT) 28/04-05/05
Tour du Gévaudan Occitanie(2.NCUPJW) 04/05-05/05
Giro d'Italia(2.UWT) 04/05-26/05
Elfstedenronde Brugge(1.1) 05/05
Elfstedenronde Brugge(1.1) 05/05
Circuit de Wallonie(1.1) 09/05
Itzulia Women(2.WWT) 10/05-12/05
Tour du Finistère(1.1) 11/05
Boucles de l'Aulne - Châ...(1.1) 12/05
Annonce
Annonce
Alpecin-Deceuninck |
Arkéa - B&B Hotels |
Astana Qazaqstan |
Bahrain Victorious |
Bora-Hansgrohe |
Cofidis |
Decathlon AG2R La Mondiale |
EF Education - EasyPost |
Groupama-FDJ |
INEOS Grenadiers |
Intermarché - Wanty |
Lidl - Trek |
Movistar Team |
Soudal - Quick Step |
Team DSM-Firmenich PostNL |
Team Jayco AlUla |
Team Visma | Lease a Bike |
UAE Team Emirates |
Annonce