Feltet.dk anvender cookies til at huske dine indstillinger, statistik og målrette annoncer. Denne information deles med tredjepart.
ACCEPTÈR COOKIES » LÆS MERE »

« Forrige|Næste » Foto: Sirotti

Post Tour kriterier - oversigt

Del på Twitter
Del på Facebook
Udskriv artikel

31.07.2011 kl. 23:59 af Henriette Brandt.

I de første to uger efter Tour de France køres der adskillige Post Tour kriterier.

Afslutningen på Tour de France er også starten på en række kriterier, hvor cykelfans har mulighed for at se Tour-rytterne konkurrere med de lokale og nationale stjerner.

 

Feltet.dk har forsøgt at lave en oversigt over de kommende ugers kriterier. Resultaterne vil blive tilføjet løbende.

 

 

25.07. Criterium Aalst (Bel)

           1 Philippe Gilbert - Omega Pharma-Lotto

           2 Samuel Sanchez - Euskaltel

           3 Ivan Basso - Liquigas

 

25.07  Wielerspektakel van Boxmeer ´Daags na de Tour´ (Ned)

           1 Lars Boom - Rabobank

           2 Johnny Hoogerland - Vacansoleil-DCM

           3 Laurens Ten Dam - Rabobank

 

26.07  Natourcriterium Roeselare (Bel)

           1 Samuel Sanchez - Euskaltel

           2 Philippe Gilbert - Omega Pharma-Lotto

           3 Thor Hushovd - Garmin-Cervélo

 

26.07  Profronde van Stiphout (Ned)

           1 Mark Cavendish - HTC-Highroad

           2 Andy Schleck - Leopard Trek

           3 Fränk Schleck - Leopard Trek

 

26.07  Critérium de Lisieux (Fra)

           1 Pierre Rolland – Europcar

           2 Thomas Voeckler – Europcar

           3 Jërëmy Roy - FDJ

 

27.07  Tour de Neuss (Ger)

           1 Andre Greipel - Omega Pharma-Lotto

           2 Danilo Hondo - Lampre-ISD

           3 Gerald Ciolek - Quick Step

 

27.07  Welser Innenstadt Kriterium (Aut)

           1 Bernhard Eisel - HTC-Highroad

           2 Jan Sokol - Gourmetfein Wels

           3 Samuel Sanchez - Euskaltel

 

27.07  Acht van Chaam (Ned)

           1 Johnny Hoogerland - Vacansoleil-DCM
           2 Fränk Schleck - Leopard Trek
           3 Niki Terpstra - Quick Step
 

27.07  Nacht van Peer (Bel)

           1 Jelle Vanendert - Omega Pharma-Lotto
           2 Johan Vansummeren - Garmin-Cervélo
           3 Tyler Farrar - Garmin-Cervélo

 

27.07  Ronde des Korrigans à Camors (Fra)
           1 Jérémy Roy - FDJ
           2 Sylvain Chavanel - Quick Step
           3 Cyril Gautier - Europcar
 

27.07  Sørlandsparken GP (Nor)

           1 Philippe Gilbert - Omega Pharma-Lotto

           2 Fabian Cancellara - Team Leopard-Trek

           3 Thor Hushovd - Garmin-Cervélo

 

28.07  Critérium de Dijon (Fra)

           1 Mickaël Delage - FDJ

           2 Jérémy Roy - FDJ

           3
 

28.07  Criterium Herentals (Bel)
           1 Philippe Gilbert - Omega Pharma-Lotto
           2 Vincenzo Nibali - Liquigas-Cannondale
           3 Björn Leukemans - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
 

28.07  Gala Tour de France Luxembourg (Lux)

           1 Fränk Schleck - Team Leopard-Trek

           2 Thomas Voeckler - Europcar

           3 Andy Schleck - Team Leopard-Trek

 

28.07  Sandefjord Grand Prix (Nor)
           1 Edvald Boasson Hagen - Sky Procycling
           2 Gabriel Rasch - Garmin-Cervelo
           3 Stuart O'Grady - Team Leopard-Trek

 

28.07  Wateringse wielerdag (Ned)

           1 Mark Cavendish - HTC-Highroad
           2 Kenny Robert Van Hummel - Skil - Shimano
           3 Pim Ligthart - Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
 
28.07  ”Det nye Løb” i Hadsten (Den)
           1 Lasse Bøchman - Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning 1.10.02

           2 Niki Østergaard - Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning 0.07

           3 Andreas Frisch - Team Concordia Forsikring-Himmerland 0.08

 

29.07  Bitburger-City-Nacht Rhede (Ger)
           1 Danilo Hondo - Lampre-ISD
           2 Fabian Wegmann - Leopard Trek

           3 Tony Martin - HTC-Highroad

 

29.07  Nacht von Hannover (Ger)
           1 André Greipel - Omega Pharma-Lotto
           2 Grischa Niermann - Rabobank
           3


29.07  Cibel Na-Tourcriterium Sint-Niklaas (Bel)
           1 Cadel Evans - BMC Racing Team  
           2 Philippe Gilbert - Omega Pharma-Lotto
           3 Robbie McEwen - Team RadioShack


29.07  Designa Grandprix (Den)
           1 Nicki Sørensen - Saxo Bank - SunGard 1.20.10

           2 Troels Rønning Vinther - Glud & Marstrand - LRØ 0.06

           3 Rolf Nyborg Broge - Blue Water Cycling 

 

29.07  RaboRonde Heerlen (Ned)
           1 Andy Schleck - Leopard Trek
           2 Pierre Rolland - Team Europcar
           3 Wout Poels - Vacansoleil-DCM

 

30.07  Profcriterium Wolvertem-Meise (Bel)
           1 Mark Cavendish - HTC-Highroad
           2 Robbie McEwen - RadioShack
           3 Jurgen Roelandts - Omega Pharma-Lotto
 

30.07  Spektakel van Steenwijk (Ned)
           1 Tony Martin - HTC-Highroad

           2 Lieuwe Westra - Vacansoleil-DCM

           3 Bauke Mollema - Rabobank

 

30.07  M1-handelsbanken Grand Prix (Den)
           1 Jacob Nielsen - Glud & Marstrand - LRØ 1.13.06

           2 Kasper Klostergaard Larsen - Saxo Bank-SunGard 0.17

           3 Michael Rasmussen - Christina Watches - Onfone

 

30.07  Grimstad Sykkelfestival (Nor)

           1 Thor Hushovd - Garmin-Cervélo
           2 Thomas Voeckler - Europcar
           3 Kurt Asle Arvesen - Team Sky
 

31.07  Profronde van Tiel (Ned)
           1 Laurens Ten Dam - Rabobank

           2 Johnny Hoogerland - Vacansoleil-DCM

           3 Rob Ruijgh - Vacansoleil-DCM

 

31.07  Bad-Homburg Kurparkrennen (Ger)
           1 Tony Martin - HTC-Highroad

           2 Alessandro Petacchi - Lampre-ISD

           3 Marcel Sieberg - Omega Pharma-Lotto
 

01.08  Draai van de Kaai (Ned)

01.08  Profronde van Lommel (Bel)

01.08  Critérium cycliste de Lacq-Audéjos (FRA)

 

02.08  Critérium de Castillon la Bataille (Fra)

02.08  Profronde van Surhuisterveen (Ned)

 

03.08  Antwerpen na-Tour Dernyspektakel (Bel)

03.08  Ridderronde Maastricht (Ned)

 

04.08  Ronde van Oostvoorne (Ned)

 

05.08  Mijl van Mares - Maarheeze (Ned)

 

07.08  Profronde van Zevenbergen (Ned)

 

08.08  Dernycriterium Wilrijk (Bel)

 

09.08  De Gouden Pijl - Emmen (Ned)

SENESTE

Vis valgte

LØRDAG

Vis valgte

Feltet.dk

Åsvinget 5

9800 Hjørring

Tlf. 5155 8966

info@feltet.dk