Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere
Log ind Følg os Nyhedsbrev VELOMIO

Resultater fra DM i cykel cross 2016
10. januar 2016 19:20 af Lasse Wedege PenningFoto: Feltet.dk

I dag blev der kørt DM i cykel cross på Møllebakken i Kalundborg, og vi har derfor fået en masse nye danmarksmestre.

I herre eliten var det 18-årige Simon Andreassen (Specialized Racing), som triumferede foran Kenneth Hansen (Haderslev Starup Cykelklub) og Klaus Nielsen (Team Giant Scatto U23). Blot 16-årige Caroline Bohé (Holte MTB Klub) overspurtede klubkammerat Malene Degn på opløbsstrækningen hos damerne, mens Magriet Kloppenburg (inthemud.cx) tog bronzemedaljen.

 

Sebastian Fini (CST Superior Brentjens Mountainbike Racing Team) blev U23-danmarksmester for anden gang i træk, mens Christian Duus Storgaard (Varde Cykelklub) tog juniordanmarksmesterskabet.

 

Herre elite

1 Simon Andreassen - Specialized Racing 01:04:51.07
2 Kenneth Hansen - Haderslev Starup Cykelklub 01:05:14.958
3 Klaus Nielsen - Team Giant Scatto U23 01:06:26.943
4 Joachim Parbo - Challenge Tires / Hammel CK 01:07:00.636
5 Benjamin Justesen - Team Giant Scatto U23 01:07:55.684
6 Tommy Moberg Nielsen - Sydkystens Cycling 01:08:22.659
7 Søren Nissen - Racing Team Stevens-iHUS 01:12:48.605
8 Sebastian Juul - Næstved Bicycle Club 01:05:31
9 Henrik Kirk - MTB Nordsjælland 01:06:29.871
10 Helgi Winther Olsen - MTB.fo (Fjallasúkklufelagið MTB) 01:06:32
11 Michael Bygvraa - Viborg Cycling 01:11:08.142
12 Jesper Olsen - Viborg Cycling 01:11:10.267
13 Lars Jensen - Holbæk Cykelsport 01:11:45.06
14 Philip Berggreen Johansen - Kalundborg Cykle Club 01:05:47.113
15 Jesper Kjær Nielsen - Cycling Nord 01:05:50.758
16 Martin Weiss Hansen - Cycling Nord 01:05:58.229
17 Lars Johnsen - Cycling Nord 01:06:15.645
18 Thomas Hansen - Slagelse Mountainbike 01:06:49.183
19 Mike Isaksen - Skive Cykle Klub 01:07:46.463
20 Jesper Kannegaard - Hobro Cykle Club af 1938 01:10:01.502

 

Dame elite

1 Caroline Bohé - Holte MTB Klub 00:39:13.261
2 Malene Fredlund Degn - Holte MTB Klub s.t.
3 Margriet Kloppenburg - inthemud.cx 00:40:26.479
4 Lisette Rosenbeck - MTB.fo (Fjallasúkklufelagið MTB) 00:41:22.869
5 Betina Cramer - Sydkystens Cycling 00:43:09.671
6 Camilla Søgaard - Aarhus MTB 00:43:50.947
7 Amalie Winther Olsen - TWC Maaslandster Zuid-Limburg 00:46:49.031
8 Cathrine Grage - Sydkystens Cycling 00:48:38.126
9 Camilla Knudsen - Varde Cykelklub 00:49:17.583
10 Helle Hygum - Holstebro Cycleclub af 1960 00:43:53.859


U23
1 Sebastian Fini Carstensen - CST Superior Brentjens Mountainbike Racing Team 00:55:52.095
2 Anders Bregnhøj - Team Giant Scatto U23 00:56:59.593
3 Jonas Lindberg - Gl. Ry MTB 00:57:04.385
4 Lucas Mikkelsen - Cykling Odense 01:00:30.621
5 Jonas Nordkroggård - Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling s.t.
6 Thomas Wisbech Skov - Holte MTB Klub 01:02:32.494
7 Rasmus W. N. Gøtke - Cykling Odense 01:03:01.706
8 Rasmus Højsgaard - Hobro Cykle Club af 1938 01:03:47.295
9 Emil Vestergaard Brandt - Holte MTB Klub 00:55:52.633
10 Tobias Mørch Kongstad - Riwal Platform Cycling Team 00:56:17.521
11 Thomas Brayan-Lund - Smartphoto Cycling Team vzw 00:56:19.021
12 Henrik Andersen - Team IBTIsolering-Ridley 00:57:27.672
13 Emil Baungaard - Svendborg Cykle Club - Sydfyn 01:01:05.739
14 Sebastian F Rasmussen - Cykling Odense 01:05:02.159
15 Emil Jørgensen - Team BH Fabin Sport - Slagelse Elite 00:55:55.476


Junior
1 Christian Duus Storgaard - Varde Cykelklub 00:41:48.036
2 Carl Erik Schoulgin Sørensen - CK Kronborg 00:43:59.971
3 Niklas Letholm Patino - Holbæk Cykelsport 00:44:16.052
4 Andreas Lund Andresen - Team ABC Junior 00:44:56.969
5 Anthon Charmig - Team Børkop cykler - Carl Ras Roskilde Junior 00:45:58.506
6 Oliver Emil Errebo - Team CK FIX Junior Elite Rødovre 00:47:06.081
7 Chris Norman Larsen - Lolland-Falster Cykle Klub 00:47:55.379
8 Rasmus Hyldebrandt - Slagelse Mountainbike 00:48:02.039
9 Rasmus Olsen - Varde Cykelklub 00:48:53.153
10 Kasper Gottlieb - Slagelse Mountainbike 00:49:13.82
11 Asbjørn Hellemose - Hammel Cykle Klub 00:53:38.528
12 Peter Haslund - Pythonpro.com - Velowear 00:44:02.275


H40
1 Thomas Nørup - Team Novo Nordisk 00:35:00.764
2 Allan Carlsen - Sorø Bicycle Club 00:35:22.66
3 Henrik Andersen - Holte MTB Klub 00:36:05.819
4 morten christensen - Sorø Bicycle Club 00:36:18.3
5 Dan Holtebo - Aalborg Cykle-Ring 00:39:31.117
6 Claus Ibsen - Holstebro Cycleclub af 1960 00:39:39.298
7 Nicolaj Brems - Fredericia Cycle Club 00:39:40.425
8 Jonathan Fanøe - Ordrup Cykle Club 00:39:43.185
9 Jakob Grønnebæk Rhode - JO CK 00:39:47.434
10 Jesper Olesen - JO CK 00:39:57.239
11 Henrik Veiergang - JC Cykelklub 00:40:28.488
12 Jeppe Kongstad Hjort - JC Cykelklub 00:40:36.397
13 Lars Therp - JC Cykelklub 00:40:56.635
14 Henrik Søeberg - Holte MTB Klub 00:40:59.858
15 Niels H. Leist - Ordrup Cykle Club 00:41:02.686
16 Allan Laumand Nielsen - Varde Cykelklub 00:41:10.821
17 Henrik Markvardsen - Sorø Bicycle Club 00:41:11.896
18 Henrik Skyum - JC Cykelklub 00:41:28.179
19 Steen Mørch - Amager Cykle Ring 00:41:41.232
20 Søren Hütten Pedersen - CK Kronborg 00:41:43.831
21 Thomas roien jensen - HMTBK 00:42:17.914
22 Lars-Ole Markvardsen - Silkeborg I.F. Cykling 00:43:14.259
23 Karsten Lund andresen - Cykleklubben Fix Rødovre 00:44:16.188
24 Stig Andersen - Sorø Bicycle Club 00:35:26.821
25 Martin Salbæk - Sorø Bicycle Club 00:36:30.733
26 Peter Korsholm - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 00:36:35.927
27 Heino Kolberg - Sorø Bicycle Club 00:37:19.03
28 Anders Steiniche Johansen - Fredericia Cycle Club 00:37:58.297
29 Thomas Rosenquist - Holte Cykel Klub 00:24:57.118
30 Mikael Jalving - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 00:25:27.986
31 Thomas Rødtnes - Aalborg Cykle-Ring 00:14:32.764
32 Kim Florager - Holte MTB Klub 00:06:49.964


H50
1 Lars Storgaard - Varde Cykelklub 00:39:57.507
2 Peter Faldt Jensen - Fredericia Cycle Club 00:41:01.244
3 Ole Egeblad - Sydkystens Cycling 00:41:04.572
4 Michael Allan Hansen - Ordrup Cykle Club 00:42:18.967
5 Henrik Djernis - Kalundborg Cykle Club 00:42:33.6
6 Henrik Jappe - Roskilde Mountain Bike Klub 00:42:52.211
7 Henrik Rohlin - JOCK 00:43:32.724
8 Kurt Sørensen - Fredericia Cycle Club 00:43:41.406
9 Jens Elsborg - Fredericia Cycle Club s.t.
10 Jan Birkmann - Roskilde Mountain Bike Klub 00:44:27.183
11 Morten Møller Thomsen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 00:46:18.454
12 Thomas Ege - Sydkystens Cycling 00:47:28.782
13 Jens Langergaard - Hellerup Cykelklub 00:49:13.207
14 Henrik Nielsen - Cycling West 00:49:17.019
15 Henrik Sørensen - CK Kronborg 00:49:49.909
16 Klaus Skjoldann Nielsen - Ordrup Cykle Club 00:41:39.983
17 Jens Peter Larsen - Sorø Bicycle Club 00:43:00.704
18 Jørn Nielsen - 00:48:09.653
19 Thomas Vester - Hareskov Cykelklub 00:17:02.796
20 Steffen Sørensen - Holte MTB Klub 00:08:40.948
21 Per Michael Nielsen - Sorø Bicycle Club 00:09:39.153


H60
1 Karsten Arnfeldt Olsen - Fredericia Cycle Club 00:35:09.462
2 Hasse Larsen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 00:42:47.769


H70
1 Michael Brems Nicolajsen - Aarhus MTB 00:40:21.895
2 Helmuth Gram - Fredericia Cycle Club 00:40:34.174
3 Eigil Pedersen - Holstebro Cycleclub af 1960 00:44:45.273
4 Jan Jensen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 00:46:01.736

 

D40

1 Mette Andersen - Søre Bicycle Club 00:44:41.995

2 Helle Jacobsen - Holstebro Cycleclub af 1960 00:45:43.313

3 Anette Berg - Sorø Bicycle Club 00:51:02.847


U17
1 Anders Lilliendal - Cykling Odense 00:27:53.264
2 Alexander Young Andersen - Hammel Cykle Klub s.t.
3 Joshua Amos Gudnitz - Cykleklubben Fix Rødovre 00:28:41.008
4 Mikkel Bertelsen - Herning Cykle Klub 00:28:50.462
5 Jonas Østergaard - Dansk Mountainbike Klub 00:29:48.169
6 Markus Kaad Heuer - Dansk Mountainbike Klub s.t.
7 Lucas Wulff - Cykle Klubben Aarhus 00:31:01.258
8 Mads Weiss Nielsen - Cycling Nord 00:31:14.853
9 Jonas Myrup Laakkonen - Cykling Odense 00:31:37.739
10 Alexander Andreasen - Mountainbike Club Vejle 00:31:48.93
11 Mads Høiberg Klinke - Roskilde Cykle Ring 00:32:51.917
12 Jonas Nygaard Perto - Cykle Klubben Aarhus 00:33:17.479


U16P
1 Mie Saabye - Gl. Rye MTB 00:22:49.169
2 Maria Bertelsen - Herning Cykle Klub 00:24:12.853


U15
1 Tobias Lund andresen - Cykleklubben Fix Rødovre 00:20:44.679
2 Hans Landbo - Holte MTB Klub 00:20:50.29
3 Mikkel Tybjerg - Dansk Mountainbike Klub 00:21:15.65
4 Julius Skovmand Lomholt - Cykle Clubben Hjørring 00:21:43.685
5 Kasper Andersen - Sydkystens Cycling 00:21:46.074
6 Magnus Søeberg - Holte MTB Klub 00:22:10.652
7 Alexander Arnt Hansen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 00:25:26.965
8 Osvald krum - Fredericia Cycle Club 00:26:49.278
9 Rasmus Duus Storgaard - Varde Cykelklub 00:27:17.206
10 Felix Fog Holst Larsen - Cykleklubben Fix Rødovre 00:20:50.502


U13P
1 Astrid Marie Bjørn Sørensen - Cykle Klubben Aarhus 00:25:50.759


U13
1 Victor Laumand Drue Nielsen - Varde Cykelklub 00:14:31.995
2 Rasmus Perto - Cykle Klubben Aarhus 00:14:43.88
3 Lucas Lorentsen - Kalundborg Cykle Club 00:15:50.879
4 August Birk Hundt - Næstved Bicycle Club 00:18:44.557
5 Oliver Mortensen - Cykling Odense 00:18:48.591
6 Tobias Andersen - Sydkystens Cycling 00:19:18.304
7 Jens Bak Bjerregaard - Cykle Klubben Aarhus 00:22:59.768


Motion M
1 Andreas Rasmussen - Orbea Racing 00:38:52.562
2 Rasmus Remigius Berg - Fri Bikeshop 8848 Altitude 00:38:58.233
3 Kim Petersen - 00:39:16.299
4 Jonas Guddal - Guddal 00:39:23.043
5 Nicolai Norrid - Team Coach & Bikefit 00:40:00.294
6 Paw Ager - CKL 00:40:06.093
7 Martin Romby - DMK SRAM 00:40:17.851
8 Morten Chabert - Holbæk Cykelsport s.t.
9 Jacob Mørkeberg - Kalundborg CC 00:40:35.88
10 Steffen wieth - Kalundborg cykle club 00:41:16.644
11 Henrik Truelsen - 00:41:55.152
12 Sebastian Andersen - OnsdagsCross 00:42:48.559
13 Jonas Stig - 00:42:51.621
14 Esben Juste - Roskilde Mountainbike Klub 00:42:55.535
15 Jesper Thomsen - Team Kuota 00:43:11.802
16 Adam Aisen - 00:43:29.427
17 Morten Timm - Copenhagen Rouleurs 00:44:20.2
18 Emil Samsøe Jensen - 00:44:38.934
19 Frederik Andersen - TeamAndersen 00:44:42.887
20 Jens Øllgaard - BK Racing 00:44:56.671
21 Jens Hansen - DBC Motion 00:45:15.072
22 Torben Arnt Hansen - DMK SRAM 00:45:50.434
23 Lasse Gyldholm - HCS s.t.
24 Bruce King - Team Rytger-cross 00:46:33.784
25 Andy Handsome - Team Hustlers grande Cykelcross satsning powered by LAKE shoes.:! 00:47:41.676
26 Lassen Petersen - Aarhus Adventure 00:49:04.443
27 Martin Gregersen - 00:40:30.203
28 Nicolai Find - Holbæk Cykelsport 00:41:20.801
29 Jan Füssel - TRI4 00:41:33.686
30 Lasse Wedege Penning - TEAM MOTIONSFELTET.DK 00:42:52.252
31 Jakob Demant - Velopress 00:45:34.238
32 Joakim Lau - G.S. Sinep 00:41:26.564
33 Jørn Husum - Copenhagen Rouleurs 00:34:27.981
34 Martin Carlsen - Hansen Flødeis / POC 00:26:34.357
35 Håkan Johansson - CK Fix Helsingborg 00:29:45.778
36 Jesper Johannesen - TEAM MOTIONSFELTET.DK 00:09:08.914


Motion K
1 Lærke Becker - Skovskolen 00:08:52.309

 

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:
/var/www/vhosts/feltet.dk/httpdocs/octo_data/Feltet/layouts/default_front/data/boxes/box_417.data.json

Tour of Chongming Island(2.WWT) 26/04-28/04

Vuelta Asturias Julio Alv...(2.1) 27/04-29/04

Tour of Chongming Island(2.WWT) 26/04-28/04

Vuelta Asturias Julio Alv...(2.1) 27/04-29/04

Belgrade Banjaluka II(2.1) 28/04-29/04

La Coupe du President de ...(2.1) 28/04-01/05

Tour des Portes du Pays d...(2.1) 28/04-29/04

G.P. Sportivi Sovilla-La ...(1.1) 29/04

Rund um den Finanzplatz E...(1.UWT) 01/05

Tour de Yorkshire(2.1) 03/05-06/05

Course de la Paix Juniors(2.NCUP) 03/05-06/05

Campeonato Panamericano d...(CC) 03/05

Vuelta Ciclista Comunidad...(2.1) 04/05-06/05

Giro d'Italia(2.UWT) 05/05-27/05

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-Merida

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

BMC Racing Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Groupama-FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Quick-Step Floors

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Dimension Data

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team EF Education First-Drapac

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Katusha Alpecin

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team LottoNL-Jumbo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sky

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »