Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere

Resultater fra Politiet IFs løb
27. august 2016 21:15 af Jesper Johannesen Foto: Feltet.dk / Henriette Brandt

Lørdag blev der afviklet licensløb i København, hvor Anders Krogh Jensen sejrede i A-klassen hos herrerne, mens Iben Bohé sejrede hos kvinderne. 

A
1 Anders Krogh Jensen   Odder Cykel Klub 02:46:08.307
2 Nils Eigil Bradtberg   Arbejdernes Bicykle Club (Abc) s.t.
3 Tim Vang Cronqvist   Team Giant Scatto U23 02:46:40.654
4 Frederik Rosenbæk   Odder Cykel Klub s.t.
5 Jesper Juul Andreasen   Team Almeborg-Bornholm 02:47:08.868
6 Mikkel Skjellerup   Odder Cykel Klub s.t.
7 Christian Nykvist Larsen   Team Giant Scatto U23 s.t.
8 Rasmus Byriel Iversen   Team Giant Scatto U23 02:48:17.969
9 Emil Dam Sørensen   Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling 02:48:28.556
10 Frederik Lund   Odder Cykel Klub 02:50:35.961
11 Sergio Tu   Team Giant Scatto U23 s.t.
12 Søren Aronoff-Jensen   Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling s.t.
13 Anders Dreyer Frost   Team NBC Elite s.t.
14 Jonas Rernböck   Odder Cykel Klub 02:50:43.05
15 Nikolaj Henning   Odder Cykel Klub 02:50:54.626

B
1 Henrik Buhl   Ordrup Cykle Club 02:46:40.324
2 Dávur Magnussen   Torshavn Cykelklub (Tórshavnar Súkklefelag) s.t.
3 Nicolaj Schou Andersen   Cykling Odense s.t.
4 Andreas Tvermoes Noe   Team Cycling Ringsted s.t.
5 Marcus Persson   CK Ringen s.t.
6 Anton Elfarsson   Amager Cykle Ring s.t.
7 Victor Skousgaard   Odder Cykel Klub 02:46:45
8 Alexander Bojsen   Amager Cykle Ring 02:47:09.246
9 Nichlas Eberhardt Sørensen   Hvidovre Cykle Klub s.t.
10 Sebastian Baldtzar Rasmussen   Hammel Cykle Klub s.t.
11 Jeppe Aaskov Pallesen   Hammel Cykle Klub s.t.
12 Keld Fjord   Holte Cykel Klub s.t.
13 Rasmus Brochstedt Olsen   Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 02:47:17.309
14 Rashid F. Elkott   Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 02:47:25.471
15 Anders Hørslev   Cykel Klubben Djurs 02:50:36.125
16 Anders Bjerremand Jensen   Hvidovre Cykle Klub s.t.
17 Andreas Nielsen   Nyborg Cykle Klub s.t.
18 Tore Thøgersen   Cykling Odense s.t.
19 Patrik Löfving   CK Ringen s.t.
20 søren nilsson   Amager Cykle Ring s.t.
21 Filip Domagala   Amager Cykle Ring 02:50:41.233
22 Morten Ellegaard Andersen   Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 02:50:47.357
23 Peter Nielsen   Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 02:50:49.694
24 claus holm   Holte Cykel Klub 02:51:42.021
25 Mads Bugge Andersen   Hvidovre Cykle Klub 02:53:26.4
26 Peter Buhl   Hvidovre Cykle Klub 02:53:41.438
27 Kenneth Stolten   Ordrup Cykle Club 03:04:25.936

C      
1 Kim Lindhardt Jensen   Holbæk Cykelsport 02:30:26.391
2 Johan Lindvall   CK Lunedi 02:32:22.749
3 Peter Lindkvist   Dansk Bicycle Club s.t.
4 Nikolaj Køster   Frederiksberg Bane-& Landevejsklub s.t.
5 Nathan Smith   Frederiksberg Bane-& Landevejsklub s.t.
6 Thomas Maaløe   Greve Cykle Club s.t.
7 Daniel Stampe   Frederiksberg Bane-& Landevejsklub s.t.
8 Mikkel Henningsen   Arbejdernes Bicykle Club (Abc) s.t.
9 Christian Berg-Larsen   Amager Cykle Ring s.t.
10 Anders Alminde   Midtbyens CC - MCC s.t.
11 Sebastian Giese   Klubben Cyklisten (Malmø) s.t.
12 Rasmus Mønnike   Team BH Fabin Sport-Slagelse U23 s.t.
13 Mark Frederiksen   Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
14 Simon Knudsen   Hammel Cykle Klub s.t.
15 Jacob Dornan   Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
16 Lasse Kjær Hansen   Hammel Cykle Klub s.t.
17 Jonathan Larsson   CK Ringen s.t.
18 Emil Jørgensen   Team BH Fabin Sport-Slagelse U23 s.t.
19 Jacob Krogh Keldsen   Arbejdernes Bicykle Club (Abc) s.t.
20 Morten Rytgaard   Lyngby Cycle Club s.t.
21 Anders Aarkrog Jepsen   Amager Cykle Ring s.t.
22 Louis Jacobi   Frederiksberg Bane-& Landevejsklub s.t.
23 Dan Hermansson   Sydkystens Cycling s.t.
24 Patrick L von Wildenradt   Sønderborg Cykle Klub s.t.
25 Ask Nørgaard   Svendborg Cykle Club - Sydfyn s.t.
26 Martin Thusgaard   Cykle Klubben Aarhus s.t.
27 Robert Ekelund   Klubben Cyklisten (Malmø) s.t.
28 Gustav Haislund   Sydkystens Cycling s.t.
29 niclas lau   Frederiksberg Bane-& Landevejsklub s.t.
30 Philippe René Guichard   Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 02:32:35.925
31 Glenn Nilsson   CK Ringen 02:32:38.099
32 Morten Poder   Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 02:32:54.423
33 Simon Hedman   CK Ringen s.t.
34 Nicki Hirsvang   Lyngby Cycle Club 02:51:20.644

D         
1 Anders kjølby   Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 02:07:56.964
2 Michel Bach Pedersen   Ordrup Cykle Club s.t.
3 Christopher Wallin   Holbæk Cykelsport s.t.
4 Morten Brøns   Malmø CK s.t.
5 Oscar Svane   Frederiksberg Bane-& Landevejsklub s.t.
6 Martin Henriksen   Frederiksberg Bane-& Landevejsklub s.t.
7 Leo Marcello Polack   TCA s.t.
8 Nicolai Ravn   Sydkystens Cycling s.t.
9 Jens Christian Dichie   TCA s.t.
10 Martin Thimes   Frederiksberg Bane-& Landevejsklub s.t.
11 Mads Ecklon   Birkerød Bicykel Club s.t.
12 Michael Kirkeby Salbo   Arbejdernes Bicykle Club (Abc) s.t.
13 Torben Bartholin   Brædstrup Cykel Klub s.t.
14 bjarke bonke   Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 02:08:00.203
15 Christian Kure Hamborg   Holbæk Cykelsport 02:08:01.267
16 Mikael Jalving   Arbejdernes Bicykle Club (Abc) s.t.
17 Henrik Stenberg Jensen   Roskilde Cykle Ring s.t.
18 lars gregersen   Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 02:08:04.58
19 Martin Bang   Svendborg Cykle Club - Sydfyn 02:08:07.123
20 Anders Tvede   Hellerup Cykelklub 02:08:09.613
21 Brian Ahmt Larsen   Sydkystens Cycling 02:08:10.849
22 Eske Nielsen   Amager Cykle Ring s.t.
23 Thomas Strabo Hummelshøj   Faaborg Ski- og Motionsklub Elite 02:08:12.209
24 Rasmus Kehler   Hvidovre Cykle Klub 02:08:14.955
25 Frederik Schurizek-Antonsen   Frederiksberg Bane-& Landevejsklub s.t.
26 Jannik Jensen   Nakskov Cykle Club s.t.
27 Thomas Schou   Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 02:08:21.611
28 Thomas Edgran   Malmø CK s.t.
29 Kenneth Lycik   Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 02:08:31.577
30 Christian Hove Sørensen   Roskilde Cykle Ring s.t.
31 Heine Melgaard   Ordrup Cykle Club 02:08:41.182
32 Martin Schønemann Jørgensen   Sorø Bicycle Club 02:09:28.839
33 Miha Rescic   CK Ringen 02:09:30.045
34 René Allan Nielsen   Lolland-Falster Cykle Klub s.t.
35 Thorstein Bergersen   Malmø CK 02:09:35.817
36 Jon Vedsted Jørgensen   TCA 02:12:03.732
37 anders friis   Ordrup Cykle Club 02:13:05.696
38 Ulrik Hjorth   Ordrup Cykle Club 02:13:08.233
39 Frederik Mathias Kold Thomsen   Næstved Bicycle Club 02:15:10.286
40 Martin Rasmussen   Lolland-Falster Cykle Klub s.t.
41 Finn Achilles   Amager Cykle Ring 02:20:53.075

H40         
1 Martin Hammer Larsen   Sydkystens Cycling 02:29:54.305
2 søren skytte-petersen   Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 02:30:00.463
3 Jesper Jensen   Holte Cykel Klub 02:31:37.718
4 Nikolaj Richardt Jørgensen   Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
5 Gunnar Gudnason   Frederiksberg Bane-& Landevejsklub s.t.
6 Danny Jonasson   Hvidovre Cykle Klub s.t.
7 Anders Dellien   CK Ringen s.t.
8 Henrik Dann Andersen   Hammel Cykle Klub 02:31:42.102
9 Kenneth Iversen   K C K Herlev 02:31:49.221
10 Jesper Falden Offersgaard   DCR - Ballerup s.t.
11 Tommy Hass   DCR - Ballerup s.t.
12 Michael Vig Larsen   Ordrup Cykle Club s.t.
13 Flemming Steen   Horsens Amatør Cykleklub s.t.
14 Jan Hansen   Lyngby Cycle Club s.t.
15 Carsten Nielsen   Skive Cykle Klub s.t.
16 Morten B Andersen   Fredericia Cycle Club s.t.
17 Henrik Frederiksen   Holte Cykel Klub s.t.
18 Jesper Havn   Cykleklubben Fix Rødovre s.t.
19 Christian Kouyoumdjian   Hvidovre Cykle Klub s.t.
20 Søren Svenningsen   Holte Cykel Klub s.t.
21 Carsten Leth Lundh   Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
22 Erik Zoega   Nyborg Cykle Klub s.t.
23 Bjarne Kingo Andersen   Nyborg Cykle Klub s.t.
24 René Nielsen   Hvidovre Cykle Klub s.t.
25 Martyn Lloyd Davies   Sydkystens Cycling s.t.
26 Anders Moustgaard   JC Cykelklub s.t.
27 Filip Tefke Klein   Sydkystens Cycling s.t.
28 Martin Uhre Mandrup   Frederiksberg Bane-& Landevejsklub s.t.
29 Magnus Gilljam   CK Ringen s.t.
30 Claus Birk   Greve Cykle Club s.t.
31 Jens Fournais   Ordrup Cykle Club s.t.
32 Franz Gliese   Sorø Bicycle Club s.t.
33 Christian Flindt-Larsen   Politiets IF Kbh-Cykling s.t.
34 Nikolaj Egsgaard   DCR - Ballerup s.t.
35 Jan Lindberg   Birkerød Bicykel Club s.t.
36 Charles-René Madsen   Midtbyens CC - MCC s.t.
37 Janne Österman   Malmø CK s.t.
38 Frank Hansen   Dansk Bicycle Club s.t.
39 Jesper Scharling Sørensen   Ordrup Cykle Club s.t.
40 Thomas Kofod   Hvidovre Cykle Klub s.t.
41 Niels H Leist   Ordrup Cykle Club s.t.
42 Henrik Bjarne Jensen   Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 02:32:03.187
43 Michael allan Hansen   Ordrup Cykle Club s.t.
44 kim olesen   Hedensted Cykel Klub 02:32:07.566
45 Morten Tillquist Nielsen   Sorø Bicycle Club 02:32:08.724
46 Fredrik Bengtsson   CK Ringen s.t.
47 Philip Moe   Ordrup Cykle Club s.t.
48 Bjarne Olsen   Silkeborg IF Cykling s.t.
49 Stefan Svensson   Passionista s.t.

H50         
1 Christopher Ouzman   Hvidovre Cykle Klub 02:08:36.972
2 Erik Madsen   Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 02:08:38.613
3 Henrik Olsen   Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
4 Morten Møller Thomsen   Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
5 Jan Roesgarth   Sydkystens Cycling s.t.
6 Ole Thøgersen   Nyborg Cykle Klub s.t.
7 Christian Oldenborg   Ordrup Cykle Club 02:08:48.909
8 Claus Wårsøe   Cykling Odense 02:09:21.011
9 Svend-Erik Meulengracht   Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
10 Stig Christensen   Ordrup Cykle Club s.t.
11 Henrik Zachariassen   Arbejdernes Bicykle Club (Abc) s.t.
12 Jesper Andersen   Cykling Odense s.t.
13 Steffen Sørensen   Holte MTB Klub s.t.
14 Melker Ekelund   CK Ringen s.t.
15 Claus Larsen   Arbejdernes Bicykle Club (Abc) s.t.
16 Jimmi Johansen   Lyngby Cycle Club s.t.
17 Michael Thomsen   Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
18 Thomas Ege   Sydkystens Cycling s.t.
19 Jan Bo Pedersen   Køge Cykel Ring s.t.
20 Lars Bang Jensen   Holbæk Cykelsport s.t.
21 Frank Larsen   Ordrup Cykle Club s.t.
22 Jens Kasler   Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
23 Christian Skram   Ordrup Cykle Club s.t.
24 Bo Hein   Dansk Bicycle Club s.t.
25 Uffe Marsk Lauridsen   Frederiksberg Bane-& Landevejsklub s.t.
26 karsten jørgensen   Hvidovre Cykle Klub s.t.
27 Thomas Roeder   Dansk Bicycle Club s.t.
28 Henrik Lehmann   Køge Cykel Ring s.t.
29 Morten Nebelong   Hvidovre Cykle Klub s.t.
30 Anders Jellhede   CK Ringen s.t.
31 Kenneth Kierbyholm   Holbæk Cykelsport s.t.
32 John Bo Christensen   Arbejdernes Bicykle Club (Abc) s.t.
33 Keld Nielsen   Hvidovre Cykle Klub s.t.
34 Allan Duvier Stærmose   K C K Herlev s.t.
35 jens Bjerregaard   Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
36 Leo Hav   Arbejdernes Bicykle Club (Abc) s.t.
37 Hasse Larsen   Arbejdernes Bicykle Club (Abc) s.t.
38 Mikael Haislund   Sydkystens Cycling s.t.
39 Henrik Larsen   Køge Cykel Ring s.t.
40 Michael Bornak   Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
41 Torsten Bak   Amager Cykle Ring 02:09:31.301
42 Lars Schmidt   Sydkystens Cycling 02:09:32.78
43 Per Schøler   Nyborg Cykle Klub 02:09:34.345

H60         
1 Henrik Ahrenst   Hareskov Cykelklub 01:51:33.496
2 Steen Poulsen   Sorø Bicycle Club 01:51:43.209
3 Torben NIELSEN   Politiets IF Kbh-Cykling 01:51:59.397
4 jan høegh   Politiets IF Kbh-Cykling s.t.
5 Svend Erik Pedersen   Greve Cykle Club s.t.
6 John Busk   Politiets IF Kbh-Cykling 01:52:01.332
7 Frank Kofoed   Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
8 Carsten Borup Jensen   Politiets IF Kbh-Cykling 01:52:02.569
9 Bjerne Kjær Rasmussen   Cykleklubben Fix Rødovre 01:52:04.291
10 kell wohlert   Greve Cykle Club 01:56:27.009
11 kurt jespersen   Frederiksberg Bane-& Landevejsklub 01:57:07.467
12 Jan Jensen   Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
13 Theis Passer   Amager Cykle Ring 01:57:09.598

U19         
1 Nikolaj Vejby Møller   Team Mascot WorkWear 02:23:36.783
2 Peter Haslund   Pythonprocom - Velowear s.t.
3 Frederik Irgens Jensen   Team BH Fabin Sport-Slagelse U19 s.t.
4 Johan Price-Pejtersen   Team CK FIX Junior Elite Rødovre s.t.
5 Sander Andersen   Team ABC Junior s.t.
6 August Nygaard Bodilsen   Team Børkop cykler - Carl Ras Roskilde Junior s.t.
7 Rasmus Stigaard   Team BH Fabin Sport-Slagelse U19 02:23:54.815
8 Eigil Nikolajsen   Team ABC Junior 02:24:13.08
9 Sebastian Rathje Andersen   Pythonprocom - Velowear s.t.
10 Mathias Bundsgaard Matz   Team ABC Junior 02:24:27.112
11 Nicolai Clausen   Team Herning CK Junior s.t.
12 Nicolai Clausen   Team BH Fabin Sport-Slagelse U19 s.t.
13 Adam Toftemark   Pythonprocom - Velowear 02:24:30.153
14 Mathias Mortensen   Team BH Fabin Sport-Slagelse U19 02:24:31.753
15 Lucas Aleksander Ulletved Hjælm Nørregaard   Team Cycling Elite Copenhagen 02:24:34.687
16 Arne Birkemose   Team Mascot WorkWear 02:25:06.186
17 Christian Bahr   Climacell Xtreme Odense 02:25:31.765
18 Alexander Salby   Climacell Xtreme Odense 02:25:41.528
19 Joakim Lisson   Team BH Fabin Sport-Slagelse U19 02:25:42.612
20 Mathias Larsen   Team Børkop cykler - Carl Ras Roskilde Junior s.t.
21 Sebastian Ryttersgaard   Aalborg Cykle-Ring s.t.
22 Andreas Lorentz Kron   Pythonprocom - Velowear 02:25:58.268
23 Carl Erik Schoulgin Sørensen   Pythonprocom - Velowear 02:25:59.988
24 Andreas Sulaj Kloppenborg   Team CK FIX Junior Elite Rødovre s.t.
25 Phillip Christian Vejre   Team Cycling Elite Copenhagen s.t.
26 Kasper Ellegaard Vejen   Roskilde Cykle Ring s.t.
27 Asbjørn Hellemose   Hammel Cykle Klub 02:26:02.9
28 Marcus Olsen   Team ABC Junior 02:26:07.404
29 Nicolai Luthmann   Team CK FIX Junior Elite Rødovre 02:27:27.583
30 christoffer sloth   Team Cycling Elite Copenhagen 02:29:36.473
31 Jakob Olsen   Team Mascot WorkWear 02:29:56.049
32 Mads Schelde Berg   Team BH Fabin Sport-Slagelse U19 02:31:45.704
33 Martin Omarsson Mollerup   Team BH Fabin Sport-Slagelse U19 s.t.
34 Mads Lundh   Pythonprocom - Velowear 02:35:46.537

Dame A         
1 Iben Bohé   Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 02:32:24.646
2 Betina Cramer   Sydkystens Cycling s.t.
3 Marie Schousboe Vilmann   Team BMS BIRN s.t.
4 Johanne Marcher   Team NBC Elite s.t.

Dame B         
1 Kirsten Søvang   Ordrup Cykle Club 01:57:05.981
2 Tine Rishøj   Arbejdernes Bicykle Club (Abc) s.t.
3 Siri Strand   Cykle Klubben Aarhus s.t.
4 Mette Andersen   Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) s.t.
5 Else Lund   Hammel Cykle Klub 01:57:07.227
6 Heidi Gabriel   Roskilde Cykle Ring s.t.
7 Charlotte Nobel   Arbejdernes Bicykle Club (Abc) s.t.
8 Annette Liebst   Roskilde Cykle Ring 01:57:10.905
9 Laila Hünersen   Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 01:57:12.063

U19 piger
1 Nanna Warming   Amager Cykle Ring 01:57:07.035

Para
1 Michael Jensen   Dansk Håndcykelklub 01:04:45.592
2 Jan Friis Jørgensen   Dansk Håndcykelklub 01:16:25.727

H70      
1 Preben Dalsgaard Hansen   Politiets IF Kbh-Cykling 01:57:05.301
2 bjarne brøndum   Fredericia Cycle Club 01:57:07.218
3 Per Jess   Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 02:04:27.616

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain Merida

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

BMC Racing Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Cannondale-Drapac Pro Cycling Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

ORICA-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Quick-Step Floors

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Dimension Data

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Katusha Alpecin

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Lotto NL - Jumbo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sky

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek - Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »