Tak for dit besøg, det er vi rigtigt glade for!

Vi er dog knap så glade for at se, at du blokerer for annoncer, som gør det muligt for os at tilbyde vores indhold – helt GRATIS. Hvis du tillader annoncer fra Feltet.dk, kan vi blive ved med at servere dig gratis nyheder. Måske værd at overveje en ekstra gang?

På forhånd tak!
Feltet.dk

Fjern min adblock - og støt Feltet.dk
Fortsæt uden at deaktivere

Se den foreløbige løbskalender i distrikt Jylland/Fyn her
05. december 2016 13:46 af Christian BergFoto: Feltet.dk

Den foreløbige bane- og landevejsterminskalender 2017 er på plads. Landevejssæsonen strækker sig i år til oktober.

I dag blev den foreløbige løbskalender for Jylland og Fyn offentliggjort. Den niende april skydes landevejssæsonen i gang i Rødekro, og den strækker sig helt til den første oktober, hvor det sidste løb bliver kørt omkring Bov.

 

Allerede i januar bliver der afviklet DM i cross, hvor Danmarks bedste cross-ryttere samles i Odder i den første hele weekend i 2017. DM i landevejscykling afvikles i Grindsted fra den 22. til 25. juni, hvor Alexander Kamp skal forsøge at forsvare sit danmarksmesterskab.

 

Du kan se kalenderen herunder. Hvor der ikke er nævnt andet, er der løb for alle klasser, og baneløb er anført i kursiv. Ret til ændringer forbeholdes.

 

Januar 2017

7. Lørdag Odder DM Cross

8. Søndag Odder DM Cross

 

Februar

11. Lørdag Grote Prijs CK Aarhus VIII Cross

 

Marts

 

April

9. Søndag Røde Kro

15. Lørdag Thy, 3 dage i Nord

16. Søndag Hjørring, 3 dage i Nord

17. Mandag Aalborg, 3 dage i Nord

22. Lørdag Herning 1.afd Post Nord Cup Elite

23. Søndag Rander - U19.

28. Fredag UCI Elite Himmerland Rundt

29. Lørdag UCI Elite Viborg

29. Lørdag Grenå - ikke A

30. Søndag UCI Elite Skive

30. Søndag Djurs - ikke A

 

Maj

5. Fredag Aarhus Banen

6. Lørdag Ry - ikke A

7. Søndag Kolding

13. Lørdag Kerteminde /Nyborg / Nr. Lynelse DM-U 23 TT og andre klasser

14. Søndag Kerteminde / Nyborg / Nr. Lyndelse DM U-23 RR og andre klasser

19. Fredag Aarhus Banen

20. Lørdag Holstebro

21. Søndag Skive Jysk Fynsk Mesterskab linieløb

25-27. Torsdag-Lørdag Odder Tour de Himmelfart

26. Fredag Aarhus Banen

28. Søndag Frederikshøj - ikke B/U

 

Juni

3. Lørdag Silkeborg Marcello Bergamo Cup

4. Søndag Herning Marcello Bergamo Cup

5. Mandag Hammel Marcello Bergamo Cup

9. Fredag Aarhus Banen

10. Lørdag UCI Elite Fyn Rundt

11. Søndag UCI Elite GP Horsens

18. Søndag Sønderborg -ikke A og U19

22-25. Torsdag-Søndag DM Grinsted

30. Fredag Aarhus Banen

 

Juli

1. Lørdag Middelfart - A/H40/H50/H60/H70

2. Søndag Fredericia

18. Tirsdag Aarhus Banen

27. Torsdag Gadeløb Hadsten

29. Lørdag Randers NM Veteraner

30. Søndag Randers NM Veteraner

 

August

3. Torsdag Aars Gadeløb

3-6. Tors-Søndag Randers Bike Week

11. Fredag Herning Gadeløb

13. Søndag Esbjerg Rundt om Vandtårnet

18. Fredag Bogense Gadeløb

19. Lørdag Hobro Xtreme Cup 2017 1. afd.

20. Søndag Aarhus Xtreme Cup 2017 2. afd.

25. Fredag Kjellerup Gadeløb

26. Lørdag Ledig Xtreme Cup 2017 3. afd.

27. Søndag Vejle Xtreme Cup 2017 4. afd.

 

September

1. Fredag Aarhus Banen

2. Lørdag Ledig evt Xtreme Cup 2017 5. afd.

3. Søndag Hedensted Xtreme Cup 2017 6. afd.

9. Lørdag Ledig U19 Cup og andre klasser - ikke A

10. Søndag Horsens Finale Post Nord Cup, U19 Cup og andre klasser

12-16. Tirsdag-Lørdag Post Nord Danmark Rundt

17. Søndag Odder

22. Fredag Aarhus Banen

23. Lørdag Haderslev JFM Tempo

24. Søndag Esbjerg

30. Lørdag Tønder

 

Oktober

1. Søndag Bov

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST:

Santos Tour Down Under(2.UWT) 16/01-21/01

La Tropicale Amissa Bongo(2.1) 15/01-21/01

Vuelta a San Juan Interna...(2.1) 21/01-28/01

Sharjah Tour(2.1) 24/01-27/01

Trofeo Campos, Porreres, ...(1.1) 25/01-25/01

Tour of Indonesia(2.1) 25/01-28/01

Trofeo Andratx-Mirador de...(1.1) 26/01-26/01

Trofeo Serra de Tramuntana(1.1) 27/01-27/01

Cadel Evans Great Ocean R...(1.UWT) 28/01-28/01

Grand Prix Cycliste la Ma...(1.1) 28/01-28/01

Trofeo Palma(1.1) 28/01-28/01

Etoile de Bessèges(2.1) 31/01-04/02

Herald Sun Tour(2.1) 31/01-04/02

Volta a la Comunitat Vale...(2.1) 31/01-04/02

Coupe des Nations de l�...(2.NCUP) 31/01-04/02

AG2R La Mondiale

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Astana Pro Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bahrain-Merida

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

BMC Racing Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Bora-Hansgrohe

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

FDJ

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Lotto Soudal

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Mitchelton-Scott

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Movistar Team

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Quick-Step Floors

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Dimension Data

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team EF Education First-Drapac

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Katusha Alpecin

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team LottoNL-Jumbo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sky

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Team Sunweb

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

Trek-Segafredo

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »

UAE Team Emirates

Profil »

Nyheder »

Ryttere og stab »

Resultater »

Statistik »